Filtr kabinowy do Passata - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Komfort podróży zależy od sprawności samochodu, ale również od działania wielu elementów zabezpieczających.

Jednym z nich jest filtr kabinowy, który powinien być regularnie wymieniany. W odróżnieniu do wielu innych filtrów montowanych w samochodach, jego zadania nie polegają na ochronie silnika. Jak sama nazwa wskazuje, jest on montowany po to, aby do wnętrza kabiny nie przedostawały się różnego rodzaju zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz.

Wystarczy przeanalizować stan jakości powietrza w wielu miejscach w Polsce, by sobie uświadomić, jaki może mieć użytkowanie niesprawnego filtra kabinowego. Wszystko to sprawia, że produkt ten również powinien być regularnie wymieniany. W przeciwnym wypadku, komfort jazdy może się drastycznie obniżyć.

Zapchany filtr kabinowy – skutki

Niestety, wielu kierowców bagatelizuje obowiązek wymiany filtra. W końcu nie jest on tak ważny, jak chociażby filtry paliwa czy oleju. Rzeczywistość prezentuje się jednak zgoła inaczej, ponieważ skutki użytkowania zapchanego lub uszkodzonego filtra mogą być naprawdę poważne.

Przede wszystkim tracimy ochronę, która blokowała kurz, pył i inne zanieczyszczenia przed przedostaniem się do wnętrza auta. Ze względu na wymiary kabiny samochodowej, po pewnym czasie zamienia się ona w niezwykle groźną komorę, w której osadza się brud. Wdychanie takich związków jest nie tylko niekomfortowe, ale również groźne dla naszego zdrowia. Takie warunki są szczególnie niebezpieczne dla alergików – w trakcie jazdy mogą zacząć kaszleć, kichać, a także zmagać się z dusznościami, sennością i otępieniem.

Pamiętać należy także o tym, że przedostające się do kabiny zanieczyszczenia generują również bardzo nieprzyjemny zapach, co także przekłada się na niższy komfort jazdy. W skrajnych przypadkach, dochodzić może również do intensywnego zaparowywania szyb, co znacznie ograniczy widoczność.

Biorąc to wszystko pod uwagę, należy z całą mocą podkreślić, że bagatelizowanie obowiązku regularnej wymiany filtra kabinowego jest niebezpieczne zarówno dla osób znajdujących się w samochodzie, jak i innych kierowców. Uczucie senności czy otępienia znacząco utrudnia prowadzenie pojazdu, dlatego łatwiej jest o wypadek. Wszystko to sprawia, że filtry należy wymieniać. Najpierw jednak musimy zakupić odpowiedni produkt.

Filtr kabinowy - jaki najlepszy?

Jak można się domyślić, na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów o różnej jakości wykonania działania. Nie powinniśmy kupować pierwszego lepszego filtra, gdyż może okazać się, że dysponujemy czymś, co nie jest specjalnie skuteczne.

Gwarancję jakość zagwarantują na oczywiście filtry fabryczne, zalecane przez producenta samochodu. Zapewniają one nie tylko odpowiednie dopasowanie, ale również odpowiednie blokowanie wszelkich zanieczyszczeń i wysoką wytrzymałość mechaniczną. Warto więc przejrzeć rynek w poszukiwaniu filtrów dopasowanych do konkretny modeli aut. Wymienić możemy między innymi:

  • filtr kabinowy passat b4
  • filtr kabinowy passat b5
  • filtr kabinowy passat b6
  • filtr kabinowy passat b7
  • filtr kabinowy passat b8

Części oryginalne doskonale radzą sobie z absorpcją zanieczyszczeń, gwarantując przy tym odpowiednia przepustowość powietrza. Co więcej, jesteśmy w stanie zakupić filtr, którego działanie jest dopasowane do naszych potrzeb i wymagań. Wspomnieć należy chociażby o filtrach zalecanych astmatykom i alergikom – produkty tego typu korzystają z aktywnego węgla.

Problemem może okazać się tu cena lub dostępność oryginalnych filtrów. Jeśli nie możemy lub nie chcemy decydować się na tego typu produkty, możemy ograniczyć się do zamienników i modeli uniwersalnych. Ich jakość często nie odbiega od filtrów fabrycznych, jednak na rynku dostępnych jest również wiele kiepskich podróbek, które co prawda się tanie, jednak gwarantują utrzymania czystości powietrza w kabinie. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Filtr kabinowy - jak wybrać?

Chcąc mieć pewność, że komfort jazdy zostanie utrzymany na wysokim poziomie, konieczny jest dobór produktów odpowiednio dopasowanych do warunków, w jakich się poruszamy, a także naszych potrzeb i wymagań.

Najważniejszym aspektem w przypadku Passata i innych samochodów wydaje się rodzaj zastosowanego filtra. Do wyboru mamy dwa modele – zwykły bądź węglowy.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze standardowym, tanim produktem, który poradzi sobie z blokowaniem kurzu, pyłów, sadzy i innych cząsteczek stałych. Biorąc więc pod uwagę standardowy zakres działań, model ten spisuje się odpowiednio.

Filtr węglowy jest jednak w stanie zatrzymać znacznie więcej zanieczyszczeń. Dzięki działaniu aktywnego węgla, do kabiny nie przedostają się substancje chemiczne (na przykład w postaci spalin) ani nieprzyjemne zapachy. Wszystko to sprawia, że produkt ten okaże się doskonałym wyborem dla alergików, astmatyków, a także rodzin z dziećmi. Wada filtra węglowego będzie jego wysoka cena, która może okazać się problemem zwłaszcza wtedy, gdy w samochodzie znajduje się kilka filtrów kabinowych.

Podczas wyboru filtrów, uwagę powinniśmy zwrócić także na plisy, a mówiąc dokładnie, na ich stan. Jeśli będzie uszkodzone lub zlepione ze sobą, skuteczność filtracji znacznie spadnie. Warto w tym miejscu nadmienić również, że im więcej plis zostanie zamontowanych, tym większa okaże się powierzchnia filtrująca, a to też ma znaczenie.

Filtr kabinowy - jaka firma?

Podobnie jak w przypadku innych filtrów, wyznacznikiem jakości wykonania poszczególnych produktów jest również renoma producenta odpowiedzialnego za ich opracowanie.

Warto decydować się na modele sprawdzonych firm, gdyż możemy mieć pewność, że korzystają one z materiałów wysokiej jakości. Tanie podróbki to zawsze ryzyko, że proces filtracji okażę się po prostu nieskuteczny, przez co do wnętrza kabiny nadal przedostawać się będą liczne zanieczyszczenia.

Filtr kabinowy do Passata – jaka cena?

Koszt zakupu omawianego produktu jest zależny oczywiście od rodzaju wykorzystanych materiałów i jakości wykonania. Najtańsze będą modele jednowarstwowe, które poradzą sobie wyłącznie z częścią zanieczyszczeń.

Więcej należy zapłacić za modele wielowarstwowe, a także korzystające z aktywnego węgla. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, na nowy filtr wydamy około 20-30 złotych. Cena lepszych rozwiązań może natomiast wynieść od 30 do ponad 100 złotych.

Kiedy wymienić filtr kabinowy?

Biorąc pod uwagę zadania, jakie spełnia omawiany produkt, a także wszelkie konsekwencje związane z użytkowaniem filtrów niesprawnych, warto zastanowić się, kiedy powinna nastąpić jego wymiana.

Oczywiście nie należy czekać z tym na wystąpienie jednego z wcześniej opisywanych objawów. Warto trzymać się zaleceń producentów, którzy podkreślają, że filtr kabinowy powinien zostać wymieniony po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów. Wartość ta zmienia się wówczas, gdy poruszamy się po obszarach, na których występuje wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza lub gdy często korzystamy z dróg gruntowych. W takim przypadku filtr kabinowy należy wymienić po przejechaniu 7,5 tysiąca kilometrów.

Filtr kabinowy passat - jak wymienić?

Na koniec pozostało nam już tylko wyjaśnić, w jaki sposób filtry powinny być wymieniane. Co ważne, cały proces nie jest specjalnie skomplikowany, dlatego powinniśmy poradzić sobie z nim sami – nie musimy decydować się na usługi świadczone przez profesjonalistów.

Gdzie znajduje się filtr kabinowy? Zależy to od konkretnego modelu samochodu – szukać powinniśmy go przede wszystkim w pobliżu deski rozdzielczej, najczęściej koło schowka lub przy pedałach. W niektórych pojazdach zdarza się, że filtr umieszczany jest pod maską, w okolicach szyby.

Filtr zazwyczaj jest osadzany w specjalnych ramkach, dlatego wystarczy je wysunąć, a następnie wyciągnąć filtr, a na jego miejsce zakładamy nowy. Oczywiście musi on zgadzać się z rozmiarami ramki – jest to zatem kolejny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu konkretnych produktów. Jeśli filtr znajduje się pod maską, istnieje możliwość, że będziemy musieli usunąć również uszczelki i mocowania. Całość jednak nie powinna zając nam więcej niż kilkanaście minut.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.