Filtr oleju do Audi A4 - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Filtr oleju to jeden z najważniejszych elementów w budowie samochodu.

Ze względu na jego konstrukcję i funkcje, jakie spełnia, powinien być regularnie wymieniany. Jak to zrobić i na jakie produkty warto się decydować?

Ze względu na spore zróżnicowanie rynkowe, możemy wybrać jeden z ogromnej liczny filtrów. Dostępne są zarówno części oryginalne, odpowiednio dopasowane do konkretnych modeli samochodów, jak i filtry uniwersalne oraz zamienniki. Jakość każdego produktu sprawdzimy poprzez analizę najważniejszych parametrów technicznych.

Filtr oleju - jaki najlepszy?

Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się prosta – należy decydować się na modele gwarantujące najwyższą skuteczność procesu filtracji oleju. Jest on niezwykle ważny, ponieważ wpływa na wydajność i kondycję silnika.

Wynika to ze sporej ilości zanieczyszczeń, które mogą osadzać się w oleju. Mowa tu między innymi o pyle i kurzu, który nie został zatrzymany przez filtr powietrza, ale również o rdzy, opiłkach metalu, niespalonym paliwie czy też tak zwanym ścierze metalowym. Do tego dochodzi także woda i kwasy. Wszystko to w sposób znaczący obniża jakość oleju, co oczywiście ma przełożenie na gorsze smarowanie silnika. Można więc sobie wyobrazić, co się stanie, gdy filtr oleju przez dłuższy czas będzie zapchany. Koszt naprawy ewentualnych awarii znacząco przewyższy cenę, jaką musimy zapłacić za nowy filtr.

Wielu kierowców mimo wszystko bagatelizuje konieczność wymiany tego elementu. Jeśli przez krótki czas będziemy korzystać z zapchanego filtra, nie stanie się nic złego. Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja związana nieprzerwanym wykorzystaniu takiego filtra. Poszczególne elementy silnika będą ulegały szybszemu zużyciu lub po prostu zostaną uszkodzone.

Filtr oleju - jak wybrać?

Biorąc pod uwagę zadania, jakie spełnia filtr, powinniśmy dążyć do zakupu produktu o jak najwyższej jakości. Zapewnią nam ją oczywiście modele fabryczne, odpowiednio dopasowane do konkretnego modelu Audi A4.

Możemy mieć pewność, że filtracja będzie przebiegała w sposób prawidłowy, bez żadnych zakłóceń. Oryginalne filtry wyróżniają się również odpowiednią wytrzymałością mechaniczną, dostosowaną do możliwości pojazdu. Wszystko to sprawia, że w pierwszej kolejności należy szukać odmian przygotowanych specjalnie dla naszego auta. Wymienić możemy między innymi:

  • filtr oleju Audi A4 B5
  • filtr oleju Audi A4 B6
  • filtr oleju Audi A4 B6 1.9 TDI
  • filtr oleju Audi A4 B8 2.0 TDI
  • filtr oleju Audi A4 B7
  • filtr oleju Audi A4 B7 1.9 TDI
  • filtr oleju Audi A4 B8
  • filtr oleju Audi A4 B6 1.8T
  • filtr oleju audi A4 B5 1.8

Jaki filtr oleju Audi A4? – zamienniki

W przypadku filtrów fabrycznych, problemem może okazać się ich dostępność, a także cena. Wszystko to sprawia, że nie zawsze jesteśmy w stanie dokonać ich zakupu. Co wtedy? Ograniczyć musimy do zamienników oraz produktów uniwersalnych.

Proces ich wyboru jest znacznie bardziej złożony, niż w przypadku filtrów dedykowanych. Zwrócić uwagę musimy na wiele kwestii, które decydują o jakości wybranej konstrukcji.

  • Medium. Dostępne na rynku filtry oleju możemy podzielić na trzy grupy, zależne od rodzaju użytego medium filtracyjnego. W pierwszej znajdą się odmiany najtańsze, a także najmniej skuteczne. Mowa tu o filtrach z medium standardowym, które jest wykonywane najczęściej z celulozy lub papieru wzmocnionego syntetycznymi włóknami. Taka konstrukcja radzi sobie wyłącznie z większymi drobinami, co ma oczywiście wpływ na skuteczność procesu filtracji. Warto nadmienić, że same medium nie jest specjalnie wytrzymałe. Jeśli więc mamy możliwość wydania większej ilości pieniędzy, powinniśmy decydować się na modele z kompozytowymi mediami filtracyjnymi. W ich przypadku mamy do czynienia z warstwami włókniny lub celulozy, co pozwala na zatrzymywanie również mniejszych zanieczyszczeń. W trzeciej grupie znajdują się natomiast filtry najdroższe, w których mamy do czynienia z medium syntetycznym. Bez problemu poradzą sobie z blokowaniem zarówno drobnych, jak i tych większych cząsteczek. Warto jeszcze nadmienić, że najwyższą skutecznością filtrowania wyróżniają się produkty charakteryzujące się porowatą powierzchnią.
  • Rodzaj obudowy. To, w jaki sposób została ona wykonana, ma wpływ na żywotność filtrów. Jak wiadomo, podczas jazdy generowane są spore przeciążenia, na które filtr powinien być odporny. To samo tyczy się powstawania rdzy, dlatego warto decydować się na modele z ochroną antykorozyjną.
  • Rodzaj oleju silnikowego. Jest ich sporo, jednak dla filtra „najgroźniejsze” są odmiany syntetyczne. Dlaczego? Ponieważ zawierają one liczne dodatki o bardzo agresywnym działaniu, które mogą naruszyć konstrukcję filtra. Wszystko to sprawia, że powinniśmy decydować się na modele wytrzymałe, dostosowane do współpracy z olejami syntetycznymi. Produkty najtańsze z pewnością nie poradzą sobie w takich warunkach.
  • Uszczelka. Warto decydować się na odmianę zwiększająca swoją powierzchnię pod wpływem wysokich temperatur. Dzięki temu możemy liczyć na doskonałą szczelność filtra.

Filtr oleju - jaka firma?

Nie da się ukryć, że niezwykle ważnym kryterium wyborów filtrów jest renoma firm odpowiedzialnych za ich przygotowanie. Naprawdę nie warto decydować się na jak największe oszczędności i kupować tanie podróbki, wykonane przez nieznanych producentów. Nie gwarantują one bowiem wystarczającej jakości, często są po prostu nieskuteczne.

Jeśli jednak zakupimy filtr dobrze ocenianej firmy, możemy mieć pewność, że jakość jego wykonania będzie co najmniej przyzwoita. Warto przeanalizować również wszelkie komentarze publikowane przez innych kierowców. Chętnie dzielą się oni swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Filtr oleju – jaka cena?

Kolejna kwestia, która ma ogromne znaczenie dla wyboru konkretnych rozwiązań. Wielu kierowców, z chęci oszczędzenia, celuje w produkty z niskiej półki cenowej. W większości przypadków okazuje się jednak, że filtry te są bardzo słabej jakości, co oczywiście przekłada się na niską skuteczność procesu filtracji oleju.

Wszystko to sprawia, że warto celować w modele znajdujące się na średniej lub wysokiej półce cenowej. W zależności od rodzaju filtra, zapłacić musimy od 15 do około 50-60 złotych. Nadal nie jest to więc specjalnie duży wydatek. Na pewno znacznie mniejszy niż koszty ewentualnych napraw silnika.

Filtr oleju Audi A4 – jak często wymieniać?

Zakup odpowiedniego produktu to jedno – warto zastanowić się również, kiedy należy przeprowadzić jego wymianę. Jak pokazuje praktyka, a także zalecenia producentów, filtr oleju powinniśmy wymieniać za każdym razem, gdy zmieniamy olej, a więc średnio co 5-20 tysięcy kilometrów.

Wynika to oczywiście z ilości zanieczyszczeń, jakie przedostają się do oleju. Jeśli pozwolimy, aby filtr został zapchany, a następnie będziemy go użytkować przez dłuższy czas, możemy być pewni, że przełoży się to na kondycję najważniejszych elementów budowy jednostki napędowej. To natomiast sprawi, że silnik stanie się mniej sprawny.

Jak wymienić filtr oleju w Audi A4?

Na koniec pozostało nam już tylko wyjaśnić, w jaki sposób należy przeprowadzić wymianę omówionej części. Warto nadmienić, że niezwykle pomocny okaże się kanał – jeśli jednak nie mamy do niego dostępu, możemy ograniczyć się do podnośnika. Sporą swobodę zagwarantuje nam także wysysarka oleju. Dzięki niej bardzo szybko pozbędziemy się bowiem starej mieszanki.

Gdy nie dysponujemy takim sprzętem, musimy zlokalizować miskę oleju, a następnie zdjąć blokująca ją śrubę. Pozwoli to wypuścić stary olej, dlatego warto podstawić pod miskę pusty pojemnik. Gdy olej zostaje już usunięty, możemy przystąpić do odkręcania filtra. Może okazać się to trudne, dlatego warto skorzystać ze specjalnego, dedykowanego klucza lub ograniczyć się do żabki bądź paska klinowego.

Po skończonej operacji możemy zamontować i zakręcić nowy filtr olejowy. Warto pamiętać o posmarowaniu uszczelki olejem. Na koniec wlewamy nowy olej i uruchamiamy samochód. Wszystko odbywa się szybko i sprawnie, dlatego nie musimy dysponować bogatą wiedzą na temat mechaniki samochodowej. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, by przeprowadzić wymianę filtra oleju, powinniśmy zlecić to fachowcom.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.