Filtr oleju do BMW E46 - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Może to bowiem doprowadzić do osłabienia wydajności silnika, a także do jego uszkodzenia. Problemem wydaje się jednak wybór odpowiedniego filtra.
Jak to często w takich przypadkach bywa, oferta rynkowa jest bardzo szeroka i zróżnicowana, toteż dobór konkretnych rozwiązań niektórym kierowcom może wydać się trudny. Najczęściej jednak wystarczy tylko mieć na uwadze najważniejsze parametry techniczne, by dobrać wytrzymały i skuteczny filtr.
Już na wstępie możemy podkreślić, że zakup modeli najtańszych nie będzie dobrą decyzją. Takie produkty przeważnie wyróżniają się bardzo słabą jakością wykonana, a zastosowany materiał filtrujący nie radzi sobie z blokowaniem mniejszych drobinek. Jakość wykonania filtra ma ogromne znaczenie. Wynika to oczywiście z funkcji, jakie spełnia – blokuje bowiem wiele zanieczyszczeń, które wraz z olejem mogą przedostać się do silnika.
O jakich zabrudzeniach mowa? Przede wszystkim o pyle i kurzu, który przedostaje się z zewnątrz, ale również opiłkach metalu, ścierze metalowym, niespalonym paliwie, wodzie, a także o kwasach, które są efektem spalania. Jeśli tego typu zanieczyszczenia zaczną odkładać się na elementach silniku, może dojść do ich uszkodzenia.
Filtr oleju do BMW E46 – oryginalny czy zamiennik?
Na rynku znajdziemy dwie grupy produktów. Mowa tu o filtrach fabrycznych, dostosowanych do konkretnych modeli pojazdów, a także o zamiennikach i podróbkach kiepskiej jakości.
Oczywiście gwarancję skutecznej pracy i odpowiedniej wytrzymałości zapewnią nam modele oryginalne. Wykonywane są one z materiałów wysokiej jakości, dlatego proces filtracji przebiega w sposób prawidłowych. Jeżeli więc mamy taką możliwość, powinniśmy decydować się na produkty dedykowane modelowi naszego auta oraz wykorzystywanej jednostce napędowej. Na rynku znaleźć możemy między innymi:
- filtr oleju do BMW E46 318i
- filtr oleju do BMW E46 320d
- filtr oleju do BMW E46 320i
- filtr oleju do BMW E46 316i
- filtr oleju BMW E46 320d
Z dostępem produktów fabrycznych bywa różnie. Należy pamiętać również o tym, że ich cena będzie wyższa niż innych produktów. Jak się jednak okazuje, możliwy jest również zakup dobrej jakości zamiennika – trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii i parametrów technicznych.
Filtr oleju - jak wybrać?
O jakości konkretnego produktu decyduje między innymi jego budowa, a mówiąc dokładnie, materiały, z których został wykonany.
W przypadku filtrów oleju, pod uwagę musimy wziąć wszelkie obciążenia i czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na jego konstrukcję. Mowa tu między innymi o wysokich temperaturach, a także dodatkach, które znajdują się w syntetycznych olejach silnikowych. Wyróżniają się one bardzo agresywnymi związkami, które mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia filtra.
Wszystko to sprawia, że nie warto decydować się na produkty najtańsze, gdyż bardzo często są one tworzone z lichych materiałów. To samo tyczy się wpływu wysokich temperatur oraz obciążeń generowanych podczas jazdy. Warto pamiętać także o tym, że obudowa filtra powinna zostać zabezpieczona przed rdzą.
Polecane są również filtry wyposażone w specjalne uszczelki, które zwiększają swoją powierzchnię pod wpływem wysokich temperatur. W ten sposób znacząco poprawia się ich szczelność, co ma oczywiście kluczowe znaczenie dla procesu filtracji.
Kolejnym elementem wymagającym naszej uwagi jest medium filtracyjne. Od jego jakości zależy skuteczność przeprowadzanego procesu filtracji. Najtańsze produkty są wyposażane w media z celulozy lub papieru, który zostaje dodatkowo wzmocniony przez włókna syntetyczne. Są to konstrukcje wyróżniające się najniższą wytrzymałością. Filtrują wyłącznie większe zanieczyszczenia, nie radzą sobie z mniejszymi drobinkami.
Jeżeli zależy nam na wyższej skuteczności, powinniśmy celować w filtry z medium kompozytowym, które jest tworzone z warstw celulozy lub włókniny. Taka konstrukcja zapewnia nie tylko lepszą wytrzymałość, ale również zatrzymywanie mniejszych zanieczyszczeń. Najdroższe i najlepsze są natomiast filtr z medium syntetycznym. Dzięki nim możliwe jest zatrzymywanie wszystkich zabrudzeń, co oczywiści ma pozytywny wpływ na działanie silnika.
Filtr oleju BMW E46 – jaka firma i cena?
Chcąc upewnić się, że proces filtracji będzie przebiegał w sposób prawidłowy, a zakupiony element okaże się rzeczywiście wysokiej jakości, warto kupować modele przygotowywane przez renomowane firmy. Wszelkie opinie wystawiane przez innych kierowców powiedzą nam, czy interesujący nas filtr jest wart zakupu.
Zakup modeli najtańszych, wykonanych przez nieznane firmy wiąże się z pewnym ryzykiem. W wielu przypadkach takie filtry okazywały się po prostu nieskuteczne lub mało wytrzymałe, przez co po dość krótkim czasie konieczny był zakup nowej części.
Jeżeli chodzi o przedział cenowy filtrów oleju, najtańsze produkty zakupimy za kilkanaście złotych. Modele gwarantujące co najmniej przyzwoitą jakość kosztują od 20 do około 50 złotych, jeszcze droższe są filtry fabryczne. Ostateczna cena i tak okaże się niższa niż koszt napraw jednostki napędowej, dlatego tym bardziej nie należy zwlekać z wymianą filtra.
Filtr oleju BMW E46 – jak często wymieniać?
Eksperci podkreślają, że nowy filtr powinniśmy montować za każdym razem, gdy wymieniamy olej. Należy więc się za to zabierać po przejechaniu od 5 do 20 tysięcy kilometrów, w zależności od modelu silnika i wykorzystywanego oleju silnikowego.
Do myślenia powinny nam dać również wszelkie objawy związane z zapchanym filtrem. Jeśli bowiem zbagatelizujemy sprawę, dojść może do osłabienia wydajności silnika, a także pojawienia się trudności z jego odpaleniem. W skrajnych przypadkach zanieczyszczenia przedostające się do silnika mogą być powodem wystąpienia mniejszych lub większych awarii, których naprawa okaże się kosztowniejsza i bardziej czasochłonna niż zakup i wymiana filtra.
Jak wymienić filtr oleju BMW E46?
Warto nadmienić, że proces wymiany filtra nie jest specjalnie skomplikowany, dlatego powinny poradzić sobie z nim także osoby, które nie dysponują szeroką wiedzą na temat mechaniki samochodowej.
Wszystko okaże się łatwiejsze, jeśli skorzystamy z kanału. W innym wypadku należy posłużyć się podnośnikiem. Zalecane jest także użycie specjalnej wysysarki, która ułatwi nam usunięcie starego oleju. Wystarczy bowiem przyłożyć ją do kurka wlewu i uruchomić ssanie. Cały proces zajmuje niewiele czasu. Jeżeli nie dysponujemy wysysarką, olej musimy usunąć ręcznie. W tym celu odkręcamy śrubę miski olejowej (znajduje się ona pod pojazdem) i podstawiamy pod nią puste naczynie.
Gdy stary olej zostanie już usunięty, trzeba zabrać się do odkręcania filtra. Może okazać się to trudniejsi, niż może się wydawać, dlatego warto skorzystać ze specjalnego klucza lub modelu nasadowego. Istnieje również możliwość odkręcenia filtra przy użyciu paska klinowego. Zanim założymy nowy filtr, warto olejem posmarować jego uszczelkę. Na koniec wystarczy już tylko wlać nowy olej i uruchomić samochód.
Jaki najlepszy filtr do BMW E46?
Jak już wspominaliśmy, rynek jest bardzo zróżnicowany. Znajdziemy na nim produkty różnej jakości i przydatności, dlatego też zakup pierwszego lepszego produktu nigdy nie okaże się dobrym pomysłem. W ten sposób możemy bowiem wybrać filtr, który będzie po prostu nieskuteczny. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku korzystania z syntetycznych olejów silnikowych, a także z silnika o sporej mocy.
Mając to na uwadze, pierwszym wyborem zawsze powinien być filtr fabryczny, odpowiednio dopasowany do modelu posiadanego pojazdu. Jeśli okaże się ona dla nas zbyt drogi lub nie będzie w stanie go znaleźć, powinniśmy celować w dobrej jakości zamienniki. Podczas ich wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wykorzystane medium filtracyjne oraz jakość wykonania obudowy. Musi być ona odporna na generowane obciążenia, rdzę i wysokie temperatury. Jeżeli nie zwrócimy uwagi na te kwestie, proces filtracji może okazać się mało skuteczny, co sprawi, że na powierzchni silnika będą osadzać się wspomniane wcześniej zanieczyszczenia.
Komentarze (0)