Filtr oleju Punto 2 - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Szczególną uwagę należy zwrócić na filtry, które zajmują się blokowaniem rozmaitych zanieczyszczeń. Tyczy się to także filtra oleju. Bez niego do silnika przedostać się może wiele drobinek, które po pewnym czasie mogą doprowadzić do osłabienia jego mocy, a nawet mniejszych bądź większych awarii, których usunięcie bywa naprawdę kosztowne. Wynika to oczywiście z funkcji, jaką pełni filtr oleju.
Zapchany filtr oleju – objawy
Omawiany element ma za zadanie usunąć z oleju wszelkiego rodzaju zabrudzenia, które mogą mieć szkodliwy wpływ na kondycję jednostki napędowej. Mowa tu przede wszystkim o niewielkich drobinkach metalu, kwasach powstałych na skutek spalania, ścierze metalowym, a także niespalonym paliwie. Do tego dochodzi również pył i inne zabrudzenia, które nie zostały zatrzymane przez filtr powietrza, a także woda.
Jak widać, czynników potencjalnie szkodliwych jest naprawdę sporo. Jeśli jednak dysponujemy sprawnym filtrem, nasz silnik jest odpowiednio chroniony. Co stanie się, gdy filtr zostanie zapchany lub uszkodzony? W pierwszej chwili nie zauważymy żadnych zmian, z czasem jednak dojść może do osłabienia osiągów silnika. Pojawić się mogą także trudności w odpaleniu samochodu i przyspieszaniu. W skrajnych przypadkach dochodzi do uszkodzenia kluczowych elementów jednostki napędowej, co może sprawić nawet, że samochodów nie pojedzie nigdzie.
Mając to wszystko na uwadze, powinniśmy cały czas dążyć do tego, aby nasz filtr działał w sposób sprawny. Jest możliwe tylko wówczas, gdy będzie on regularnie wymieniany.
Filtr oleju Punto 2 – jak często wymieniać?
Obowiązek ten związany jest nie tylko z omawianym modelem samochodu. W każdym pojeździe filtr może ulec zapchaniu, co oczywiście doprowadzi do wspomnianych wcześniej trudności. Chcąc tego uniknąć, powinniśmy kierować się zaleceniami producenta, który wskazuje, jak często filtr powinien być przez nas wymieniany.
W niemal każdym wypadku dochodzi do tego w momencie, gdy wymieniany jest sam olej, a więc mniej więcej po przejechaniu 5-20 tysięcy kilometrów. Niektórzy kierowcy wolą filtr czyścić, jednak na dłuższą metę jest to rozwiązanie szkodliwe. Należy pamiętać, że cena nowego filtra nie jest zbyt wygórowana, a jego wymiana trwa zaledwie kilkanaście minut. Nie jest również trudna, dlatego ze wszystkim powinniśmy poradzić sobie na własną rękę.
Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy dysponujemy silnikami o sporej mocy. Ewentualne nieprawidłowości procesu filtracji oleju mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń jednostki napędowej. Koszty napraw znacząco przewyższą ceny nowych filtrów.
Filtr oleju - jak wybrać?
Wiemy już, jakie zadania spełnia omawiana część, a także co się stanie, gdy ulegnie zapchaniu bądź uszkodzeniu. Teraz możemy przejść do procesu zakupu nowego filtra. Wbrew pozorom, jest to niezwykle ważne, gdyż na rynku znaleźć można wiele rozwiązań, których jakość bywa różna.
Jeżeli chcemy mieć pewność, że filtr będzie pasował do naszego samochodu, a przy okazji zagwarantuje skuteczną filtrację i odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, należy celować w modele fabryczne, dedykowane konkretnym modelom pojazdów i silników. Na rynku znaleźć możemy miedzy innymi:
- filtr oleju Punto 2 1.2 8V
- filtr oleju Punto 2 1.9 JTD
- filtr oleju Fiat Punto 2 1.2 16V
Zakup oryginalnych filtrów nie zawsze jest jednak możliwy. Związane jest to z ich dostępnością, a także ceną. Wszystko to sprawia, że często kupowane są zamienniki – jakość zbliżoną do modeli fabrycznych gwarantują wyłącznie filtry wykonane przez uznane firmy, charakteryzujące się konkretnymi parametrami technicznymi.
Filtr oleju - jaki najlepszy?
Wszystko to sprawia, że przed zakupem powinniśmy dokładnie sprawdzić, z czego interesujący nas filtr jest zbudowany i jak sprawdza się w praktyce. Najistotniejszym elementem jego budowy będzie medium filtracyjne, które odpowiada za blokowanie wspomnianych zanieczyszczeń.
Pod tym względem filtry dzielą się na trzy kategorie. Osoby szukające oszczędności powinny celować w filtry z medium papierowym (zostaje ono wzmocnione włóknami syntetycznymi) lub z celulozy. Tego typu konstrukcje charakteryzują się dość niską trwałością oraz mało skuteczną filtracją. Jak wskazuje praktyka, poradzą sobie wyłącznie z większymi drobinkami zanieczyszczeń.
Blokowanie mniejszych zabrudzeń będzie możliwa w przypadku wykorzystania filtra z medium kompozytowym, tworzonym z kilku warstw materiału (najczęściej z włókniny lub celulozy). Konstrukcja tego elementu zapewnia również większą trwałość. Modele najdroższe i najlepsze dysponują natomiast medium syntetycznym.
Warto w tym miejscu nadmienić, że dobrej jakości filtry wyróżniają się strukturą porowatą, która okaże się najskuteczniejsza. Na budowę elementu należy zwrócić uwagę także pod kątem jego wytrzymałości mechanicznej i odporności na wpływ wszelakich czynników zewnętrznych.
Mowa w tym miejscu między innymi o zabezpieczeniu antykorozyjnym. Filtr powinien być odporny także na wysokie temperatury i wszelkie obciążenia generowane podczas jazdy. Struktura słabej jakości filtrów jest często uszkadzana za sprawą syntetycznych olejów silnikowych. Zawierają one bowiem wiele dodatków w postaci agresywnych związków, które mogą naruszyć strukturę filtra.
Warto więc decydować się na modele ze średniej i wysokiej półki. Także z tego względu, że są one często wyposażane w specjalne uszczelki zmieniające swoją objętość pod wpływem wysokich temperatur - dzięki temu zyskujemy lepszą szczelność konstrukcji.
Filtr oleju - jaka firma?
Renoma firmy odpowiedzialnej za przygotowanie omawianych części może nam wiele powiedzieć o ich jakości. Na rynku pełno jest bowiem tanich podróbek, które są wykonywane przez mało znanych producentów. Ich zakup wiąże się ze sporym ryzykiem, zwłaszcza gdy stosujemy syntetyczne oleje silnikowe, a nasz silnik wyróżnia się sporą mocą.
W takich przypadkach warto decydować się na filtry fabryczne lub zamienniki charakteryzujące się dobrymi parametrami technicznymi i użyciem wysokiej jakości medium filtracyjnego.
Filtr oleju – jaka cena?
Jak już wspomnieliśmy, koszt zakupu nowej części nie jest specjalnie wysoki, zwłaszcza gdy porównamy go z kwotami, jakie musimy zapłacić za naprawy silnika.
Najtańsze filtru zakupimy za około 10-15 złotych. Jeśli jednak zależy nam na wyższej jakości wykonania, a także odpowiednie wytrzymałości mechanicznej, powinniśmy przygotować się na wydatek od 20 do nawet ponad 60 złotych.
Jak wymienić filtr oleju Fiat Punto 2?
Po omówieniu wszystkich najważniejszych kwestii związanych z doborem odpowiedniego filtra, możemy pokrótce wyjaśni, jak powinna przebiegać jego wymiana. Jak już wspominaliśmy, cała procedura nie jest specjalnie skomplikowana. Warto posłużyć się kanałem, który ułatwi nam dostęp do wszystkich elementów. Jeśli nie mamy do niego dostępu, możemy ograniczyć się do podnośnika.
Niezwykle przydatna okaże się także specjalna wysysarka do oleju. Pozwoli nam ona łatwo i szybko usunąć stary olej. Bez niej musimy zlokalizować miskę oleju, a następnie odkręcić jej śrubę. Olej zacznie z niej skapywać, dlatego warto podłożyć miskę lub jakiś pusty pojemnik. Po opróżnieniu miski, możemy zabierać się za odkręcanie filtra. Wymaga to użycia specjalnego klucza do filtrów. Uporać się z tym możemy również przy pomocy paska klinowego lub zwykłego klucza nasadowego.
Po zdemontowaniu starego filtra, zakładamy nowy i smarujemy olejem jego uszczelkę. Na koniec pozostaje nam już tylko wlać nowy olej i uruchomić pojazd.
Jaki filtr oleju do Punto 2?
Analizując powyższe informacje, łatwo dojść do wniosku, że najlepszym wyborem okażą się filtry fabryczne, gdyż gwarantują nie tylko odpowiednie dopasowanie, ale również wysoką wytrzymałość i skuteczność filtracji oleju. Jeśli jednak nie mamy do nich dostępu, powinniśmy celować w dobrej jakości zamienniki.
Wiele zależy także od tego, jakiego oleju używamy. Jeśli są to odmiany syntetyczne z wieloma dodatkami, filtr musi być bardzo odporny. W przeciwnym wypadku jego struktura może ulec uszkodzeniu.
Komentarze (0)