Filtr paliwa do Hyundai i30 - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Jak się jednak okazuje, często sami doprowadzamy do powstania usterek poprzez niewymienianie kluczowych elementów ochronnych. Mowa w tym miejscu oczywiście o różnego rodzaju filtrach. Tym absolutnie najważniejszym jest filtr paliwa, o którym jednak często zapominamy. A nie powinniśmy, ponieważ jego zadanie jest bardzo ważne.
Chroni on przede wszystkim silnik przed przedostawaniem się do niego wraz z paliwem rozmaitych zanieczyszczeń, na przykład w postaci kurzu, pyłów, drobinek rdzy czy też opiłków metalu. Niektórym może się wydawać, że niewielka ilość zabrudzeń nie jest w stanie wpłynąć na obniżenie wydajności silnika, jednak długotrwałe odkładanie się przeróżnych odrobinek w końcu może doprowadzić do skorodowania niektórych elementów budowy jednostki oraz znacznego obniżenia wydajności jej działania.
Co ważne, filtr paliwa do silnika dieslowego zabezpiecza również przed dostaniem się do mieszanki paliwowej wody, która także możemy mieć niszczący wpływ na cały układ. Biorąc to wszystko pod uwagę, absolutnie nie możemy bagatelizować sprawy.
Filtr paliwa - jak wybrać?
Oczywiście nie możemy zdecydować się na pierwszy lepszy filtr, który okażę się atrakcyjny pod względem cenowym. Jak podkreślają eksperci i jak pokazuje doświadczeniem, najlepszym wyborem okażą się oryginalne filtry paliwa do Hyundai i30. Produkty dedykowane gwarantują nie tylko odpowiednie dopasowanie, ale również przyzwoitą jakość wykonania, która przekłada się na skuteczność filtracji paliwa.
Tego typu produkty są tworzone specjalnie pod konkretny model samochodu, toteż zarówno konstrukcja, jak i typ wykorzystanego tworzywa filtrującego sprawia, że działa on po prostu dobrze. Wszystko to sprawia, że warto decydować się na konkretne, dedykowane modele, na przykład filtr paliwa Hyundai 1.4 lub 1.6 CRDI.
Warto w tym miejscu nadmienić, że filtr paliwa Hyundai i30 w wersji oryginalnej może być drogi lub słabo dostępny. Wszystko to sprawia, że niektóre osoby decydują się na zakup zamienników, które często pod względem wyglądu nie różnią się niczym od części oryginalnych. Jeśli zakupimy filtr uznanej firmy, nie musimy obawiać, czy okaże się on odpowiedni. Inaczej wygląda sprawa z tanimi podróbkami, które zachęcają wyłącznie ceną.
W rzeczywistości, materiał filtracyjny użyty w procesie produkcyjnym jest tak słabej jakości, że filtracja wcale nie jest skuteczna, co oczywiście sprawia, że do silnika i tak będą przedostawać się różnego rodzaju zabrudzenia. Jeżeli więc chcemy uniknąć podobnych sytuacji, nie powinniśmy kierować się wyłącznie kryterium ceny.
Kupując filtr paliwa dla silników dieslowych, powinniśmy zwrócić uwagę również na to, czy został on wyposażony w jakieś dodatki. Jak już wspomnieliśmy, jego zadania polegają na zatrzymywaniu nie tylko zabrudzeń, ale również wody. Warto więc celować w filtry z podgrzewaczami, które nie pozwolą wodzie zamarznąć lub ze specjalnymi czujnikami reagującymi na obecność wody w filtrze.
Bardzo przydatne okażą się także filtry z wbudowanymi korkami. Pozwalają one bowiem na usunięcie nadmiaru wody z filtra, co oczywiście wydłuża jego przydatność.
Filtr paliwa Hyundai i30 – jak często wymieniać?
Wiemy już, jaką funkcję pełni filtr paliwa w budowie samochodu, a także co może się stać, jeśli zapomnimy o jego wymianie. Warto więc zastanowić się, jak często filtr paliwa powinien być zastępowany nowych produktem.
Najlepiej trzymać się zaleceń producenta podanych w instrukcji pojazdu, jednak przyjmuje się, że wymiana powinna zostać wykonana po przejechaniu 15-50 tysięcy kilometrów. Różnica jest spora, jednak wynika to z różnej intensywności eksploatacji pojazdu i warunków, w jakich się poruszamy. Należy pamiętać, że stojąc w korku nie nabijamy dodatkowych kilometrów, jednak filtr cały czas pracuje.
Filtr paliwa Hyundai i30 – objawy zapchania
Oczywiście nie każdy kierowca na bieżąco sprawdza przebieg samochodu i porównuje go do poziomu zużycia filtra. O konieczności jego wymiany możemy jednak dowiedzieć się w inny sposób. Gdy jest on bowiem przez dłuższy czas zapchany, wydajność naszego silnika spada. Sama jego praca jest nieregularna – co więcej, mogą nawet pojawić się trudności w uruchomieniu auta.
Na liście objawów zapchanego filtra paliwa należy umieścić również zwiększone spalanie, powstawanie dymu w rurze wydechowej, a także intensywny, nieprzyjemny zapach oleju. Wszystko to powinno nas zaalarmować, że czas najwyższy wymienić stary filtr na nowy.
Wymiana filtra powietrza Hyundai i30
Wybór odpowiedniego produktu to dopiero połowa sukcesu – konieczna jest również jego prawidłowa instalacja. Oczywiście możemy zlecić to specjaliście, jednak sama procedura jest tak prosta, że warto spróbować zrobić to samemu.
Wymiana filtra paliwa okaże się niezwykle wygodna przy użyciu kanału. Jeśli jednak nie mamy do niego dostępu, wystarczający okaże się specjalny podnośnik. Podczas wymiany przydatne okażą się rękawice ochronne, kombinerki lub szczypce do przewodów, a także miska. Po zlokalizowaniu filtra, przystępujemy do ściągnięcia mocowania, co najczęściej wiąże się z odkręceniem jednej lub dwóch śrubek. Następnym krokiem będzie odczepienie przewodów paliwowych – ułatwią nam to wspomniane szczypce lub kombinerki. Na tym etapie warto pod samochód podstawić miskę na pozostałość paliwa.
Gdy mocowanie i przewody zostaną usunięte, możemy zdjąć filtr, a na jego miejsce umieścić nowy. Następnie podpinamy przewody, zakładamy mocowanie i uruchamiamy silnik samochodu. To wszystko.
Filtr paliwa Hyundai i30 – jaka firma i cena?
Jak już wspomnieliśmy, renoma producenta odpowiedzialnego za przygotowania filtrów dużo mówi o ich jakości. Warto więc decydować się na modele oryginalne lub cieszące się dobrą opinią innych kierowców. Oczywiście dostępne na rynku filtry paliwa są zróżnicowane także pod względem ceny – modele najtańsze zakupimy za około 20-30 złotych, natomiast koszt zakupu produktów lepszych jakościowo wyniesie od 40 do nawet 100 złotych.
Komentarze (0)