Filtr stożkowy a przyrost mocy
Spis treści:
Jedną z metod jest modyfikacja układu dolotowego powietrza poprzez montaż filtra stożkowego. Czy jednak taki zabieg gwarantuje przyrost mocy?
Układ dolotowy powietrza
Podstawowym zadaniem układu dolotowego jest dostarczenie do silnika odpowiedniej ilości przefiltrowanego, czystego powietrza. Dzięki temu następuje zapłon mieszanki i wytwarza się energia mechaniczna, dzięki której samochód może się poruszać. Im większa ilość powietrza zostanie dostarczona do układu dolotowego, tym efektywniejsze będą przemiany, jakie zachodzą w jednostce napędowej. W praktyce oznacza to nic innego jak poprawę osiągów auta.
Jak zatem zwiększyć moc silnika? Dostarczając mu więcej powietrza. Aby było to możliwe, należy dokonać pewnych modyfikacji w układzie dolotowym powietrza. Jednym z rozwiązań jest zamiana części fabrycznych na elementy o charakterze bardziej sportowym. Mowa tu przede wszystkim o stożkowym filtrze powietrza.
Filtr powietrza a moc silnika
Filtr powietrza stanowi główny element układu dolotowego. To właśnie on zabezpiecza silnik przed przedostaniem się do jego wnętrza zanieczyszczeń, kurzu, pyłków czy też innych niepożądanych cząstek stałych, które unoszą się w powietrzu.
Można zatem rzecz, iż jego zasadniczą funkcją jest zadbanie o jak najdłuższą żywotność jednostki napędowej. Odbywa się to jednak kosztem osiągów – filtr, stawiając opór napotkanemu powietrzu, ogranicza jego przepływ, co przekłada się na ograniczenie mocy silnika. Montaż filtra stożkowego dzięki maksymalizacji ilości powietrza docierającego do silnika zwiększa jego osiągi, jednak sprawia, że do jego wnętrza dostaje się więcej zanieczyszczeń.
Co to jest stożkowy filtr powietrza?
To rodzaj filtra, który dzięki swej budowie zwiększa przepustowość powietrza, co z kolei prowadzi do zwiększenia osiągów silnika. Jak sama nazwa wskazuje, zazwyczaj ma on kształt stożka, jednak na rynku dostępne są także modele występujące w nieco innej formie. Niezależnie od kształtu jedno jest pewne – filtr stożkowy ma większą powierzchnię materiału filtrującego, dzięki czemu może przez niego przepływać więcej powietrza.
Cechą charakterystyczną filtra stożkowego jest to, iż „czerpie” on powietrze nie tylko z zewnętrznej części stożka, ale niekiedy także i z wewnętrznej, przez co jego powierzchnia jest większa w porównaniu z wkładką sportową, która jest kolejnym sposobem zwiększenia ilości powietrza docierającego do silnika.
Dodatkowo filtr powietrza zasysa powietrze, które krąży wokół niego i wyposażony jest w materiał filtrujący o dużej przepustowości. Zazwyczaj jest to element bawełniany lub gąbczasty, nasączony specjalnym olejem. Dzięki temu jest on w stanie zwiększyć osiągi silnika.
ZALETY
- Podstawową zaletą montażu filtra stożkowego jest wzrost mocy silnika. Nie warto jednak oczekiwać cudów. Wzrost może bowiem sięgać maksymalnie 5%. W przypadku samochodów wyposażonych w silnik o 150 KM zmiana może okazać się niewyczuwalna. Zmieni się jednak na pewno brzmienie silnika na bardziej rasowy dźwięk.
WADY
- zmniejszenie żywotności silnika – filtr stożkowy gorzej radzi sobie z filtracją zanieczyszczeń, przez co mogą osadzać się one we wnętrzu jednostki napędowej, przyczyniając się tym samym do jej przedwczesnego zużycia. Jeżeli zatem chcemy w maksymalny sposób ochronić silnik przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń, warto zdecydować się na filtr stożkowy produkowany przez uznaną markę.
- ryzyko niewłaściwego przeprowadzenia modyfikacji – jeśli montaż filtra stożkowego zostanie przeprowadzony niewłaściwie, rezultat będzie odwrotny od zamierzonego – moc silnika może ulec zmniejszeniu. Układ dolotowy musi być bowiem szczelny. Tylko wówczas będzie on działał prawidłowo, zasysając zimne powietrze z zewnątrz, a nie ciepłe spod maski. To, jak wiele energii kinetycznej tkwi w powietrzu, zależne jest bowiem nie tylko od prędkości powietrza, ale również jego gęstości. Wpływ na nią ma przede wszystkim temperatura. Im cieplejsze powietrze będzie zasysał filtr, tym mniej energii przetransportuje do silnika, co przełoży się na spadek osiągów. Aby działać prawidłowo (zasysać zimne powietrze), filtry stożkowe wyposażone są w fabryczną obudowę. Jednak z uwagi na swe rozmiary nie są one w stanie zmieścić się w miejscu standardowych filtrów, toteż często usuwa się z nich obudowę. Wówczas układ przestaje być szczelny, co oznacza, iż pobiera on ciepłe powietrze spod maski. Konsekwencją są zmniejszone osiągi. Z tego względu montaż filtra stożkowego należy przeprowadzić w taki sposób, aby odizolować układ od gorącego powietrza. Podczas montażu pamiętać musimy także o tym, aby zachować odpowiednią długość rur, które doprowadzają powietrze do przepustnicy. W przeciwnym razie filtr nie spełni swej roli. Warto również pomyśleć nad instalacją dodatkowych wlotów powietrza do komory filtra, dzięki czemu stworzymy lepsze warunki do zwiększenia osiągów jednostki napędowej.
- konieczność regularnego czyszczenia filtra – systematyczna konserwacja filtra stożkowego to podstawa. Należy go czyścić co około 15-20 tysięcy kilometrów, używając w tym celu specjalnego płynu. Po usunięciu zanieczyszczeń filtr należy ponownie nasączyć olejem.
Montaż filtra stożkowego pozwala na obniżenie oporów powietrza oraz gwarantuje łatwiejsze jego zasysanie przez cylindry, co przekłada się na lepszą sprawność silnika. Modyfikacja ta wiąże się jednak z koniecznością doprowadzenia dodatkowego zimnego powietrza. W przeciwnym razie filtr nie spełni swojego zadania. Wręcz przeciwnie – sprawi, że moc silnika ulegnie zmniejszeniu.
Komentarze (0)