Filtry Brita - czy warto?

| 0 Komentarzy
Woda z kranu bywa zakamieniona i nie zawsze oferuje wystarczające walory smakowe. W takich sytuacjach można sięgnąć po filtry Brita. Czy warto?

Picie wody prosto z kranu budzi mieszane uczucia, ale jest to działanie rekomendowane i praktykowane w wielu krajach świata. Niestety woda z kranu bywa mocno zakamieniona, a często miewa również specyficzny posmak, co wynika ze stanu samej instalacji i właśnie w takich przypadkach warto rozważyć dodatkowe filtrowanie wody we własnym zakresie, a posłużyć do tego może filtr Brita. 

Filtr Brita – jak działa?

Filtr do wody Brita to jedno z najpopularniejszych rozwiązań do domowej filtracji wody. W ofercie tej marki znajdują się zarówno dzbanki filtrujące, jak również butelki z filtrem, a nawet specjalne baterie z wbudowanym filtrem do wody. Najpopularniejsze rozwiązania to jednak dzbanki oraz butelki filtrujące wodę. Każde z tych naczyń wyposażone jest we wkład filtrujący (filtr) Brita, a oto kilka faktów na jego temat: 

  • Wkład filtrujący Brita zawiera kilka elementów i zapewnia kilkupoziomową filtrację. 
  • We wkładzie filtrującym Brita znajdziemy filtr mechaniczny w postaci drobnej siateczki, która wyłapuje zanieczyszczenia mechaniczne.
  • Za filtrację zanieczyszczeń chemicznych i redukcję twardości wody odpowiada węgiel aktywny, który także znajduje się we wkładzie filtrującym. 

Wkłady Brita są dostępne w różnych rozmiarach i wariantach, a poszczególne modele mogą różnić się także specyfiką filtracji – na przykład filtr Brita Maxtra+ Pure Performance zawiera perełki węgla aktywnego, który pozyskano z łupin orzechów kokosowych, dzięki czemu filtr ten świetnie usuwa zanieczyszczenia chemiczne i pestycydy oraz jest rekomendowany do wody o umiarkowanym stopniu twardości. Filtr Brita Maxtra+ Hard Water Expert jest z kolei rekomendowany do wody bardzo twardej, gdyż skuteczniej redukuje poziom jej twardości. 

Choć oferta filtrów Brita jest dość szeroka, to wszystkie te rozwiązania mają kilka wspólnych cech i działań:

  • Filtry Brita zmiękczają wodę, redukują ilość kamienia, a przez to poprawiają smak przyrządzanych napojów oraz wpływają korzystnie na sprzęty kuchenne, jak czajnik lub ekspres. 
  • Filtry Brita usuwają także zanieczyszczenia mechaniczne oraz chemiczne, dzięki czemu spożywanie wody z kranu jest bezpieczniejsze, a sama woda smakuje lepiej.

Brita filtr do wody – zalety i wady

Filtrowanie wody z kranu ma wiele zalet, a przefiltrowana kranówka to świetna alternatywa dla wody butelkowanej. Jakie są kluczowe atuty i mankamenty takiego rozwiązania?

ZALETY

  • Przefiltrowana woda może zastąpić wodę butelkowaną, co jest ekologiczne i oszczędne.
  • Wkład filtrujący Brita jest dostępny w opcji do dzbanka kuchennego lub do poręcznej butelki – można korzystać z filtracji w domu, biurze lub na wycieczce.
  • Butelka z filtrem Brita jest wielorazowa – można wielokrotnie napełniać ją wodą z kranu zamiast kupować wodę butelkowaną.
  • Filtry Brita skutecznie redukują twardość wody i poprawiają jej walory smakowe.
  • Dzbanek filtrujący Brita jest dostępny w różnych rozmiarach i wariantach, a nawet w różnych kolorach – można dobrać go do wystroju wnętrza.

WADY

  • Filtry Brita są droższe od filtrów węglowych wielu innych marek.
  • Butelka Brita lub dzbanek filtrują wyłącznie niewielką część wody używaną w domu. Jeśli stopień zakamienienia i zanieczyszczenia jest spory, lepszą inwestycją może okazać się zakup zaawansowanego systemu oczyszczania wody, który jest częścią instalacji i chroni wszelkie urządzenia, które są do niej podłączone.

Zarówno dzbanek z filtrem Brita, jak i butelka filtrująca wodę, a także inne filtry Brita do gospodarstw domowych to rozwiązania godne uwagi. Ich koszt jest relatywnie niski, a efekty widać od razu. Jeden wkład filtrujący wystarczy na wiele dni użytkowania, dlatego jest to mało znaczący koszt, czego nie można powiedzieć o jednorazowym wydatku, jaki trzeba ponieść na bardziej rozbudowane systemy filtrowania wody. 

Kiedy i jak często wymieniać filtr Brita?

Skuteczna filtracja wody jest możliwa tylko wówczas, gdy wkłady filtrujące będą wymieniane z właściwą częstotliwością, ale jaka jest owa właściwa częstotliwość? Wiele zależy od poniższych czynników:

  • Z jakiego naczynia filtrującego i wkładu korzystamy? 
  • Jak wiele wody filtrujemy?
  • Kiedy założony został wkład filtrujący?
  • Jaka jest jakość wody, którą filtrujemy?

Każdy wkład Brita ma określoną wydajność – na przykład wkład filtrujący Brita On Tap ma wydajność około 600 litrów, co powinno wystarczyć na około 4 miesiące użytkowania. Filtr należy wymienić wówczas, gdy przefiltrowana zostanie określona ilość wody, o czym może informować wskaźnik na naczyniu filtrującym. Niektóre dzbanki posiadają wskaźnik mechaniczny (dość orientacyjny), a inne elektroniczny, który precyzyjnie odlicza czas, jaki pozostał do wymiany. 

Filtr do dzbanka Brita warto wymieniać nieco częściej – po przefiltrowaniu 100 lub 150 litrów wody albo po upływie około 4 tygodni.  

Wkłady do filtrów Brita, dzbanki i butelki filtrujące – gdzie kupić ?

Filtr do dzbanka Brita, ale też same dzbanki, butelki filtrujące oraz zestawy można kupić w wielu miejscach: supermarketach, sklepach online, na platformach aukcyjnych, a także na bazarach i w różnych innych miejscach. 

Decydując się na zakup markowych filtrów Brita oraz naczyń do filtrowania wody tego producenta, warto sięgnąć po te przedmioty ze sprawdzonego źródła, jak znany i ceniony sklep online. Kupowanie tego typu przedmiotów na aukcjach i bazarach wiąże się z ryzykiem zakupu podróbki albo zamiennika, który może okazać się o wiele niższej jakości. 

Ile kosztuje filtr Brita?

Dodatkowe filtrowanie wody z kranu nie jest tak kosztowne, jak mogłoby się wydawać, a szczególnie, gdy woda w ten sposób pozyskana zastąpi nam wodę butelkowaną. Dokładny koszt filtrów Brita zależy od wybranego rozwiązania:

  • Butelka filtrująca Brita to koszt nieco ponad 30 złotych. Jest to butelka wielorazowa, poręczna i ładna, która może być użytkowana przez długi czas.
  • Dzbanek Brita można kupić już za około 50 złotych – najtańszą opcją jest Brita Aluna XL oraz Brita Marella. Są też nieco droższe modele, jak Brita Fill&Enjoy Style. 

Oczywiście do kosztu zakupu samego naczynia filtrującego trzeba jeszcze doliczyć koszt dalszej eksploatacji, a więc wziąć pod uwagę cenę samych wkładów filtrujących, które kosztują od kilkunastu złotych – w zależności od wybranego modelu i wystarczają na, co najmniej, 4 tygodnie użytkowania.

Jak widać, największy wydatek trzeba będzie ponieść na samym początku, gdy trzeba kupić dzbanek do filtrowania wody wraz z wkładem albo butelkę filtrującą. W kolejnych miesiącach koszty będą niższe, bo kupić trzeba będzie wyłącznie filtry do wody (wkłady), co wiąże się z wydatkiem od kilkunastu do nieco ponad dwudziestu złotych miesięcznie. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów, warto sięgać po filtry, gdy są na promocji albo kupować je w zestawach (na przykład po 3 sztuki), bo wówczas ich jednostkowa cena jest jeszcze bardziej przystępna. 

Filtr Brita – czy warto ?

Korzystanie z filtrów Brita ma wielu zwolenników, ale nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie dla każdego. Jeśli chodzi o dzbanek filtrujący, opinie użytkowników są korzystne. Podobnie jest w przypadku  filtra butelkowego Brita. Filtry Brita znakomicie sprawdzają się zarówno w zastosowaniu domowym (świetnym wyborem jest wówczas filtr Brita Marella lub inny dzbanek filtrujący), jak również na zewnątrz domu (wówczas warto sięgnąć po butelkę filtrującą wodę). Są jednak sytuacje, w których lepszą opcją niż filtr do butelki Brita lub do dzbanka będzie inwestycja w zaawansowany system uzdatniania wody.

  • Jeśli woda w całym domu jest bardzo twarda i zanieczyszczona, filtracja punktowa za pomocą dzbanka lub butelki może być niewystarczająca i w żaden sposób nie uchroni sprzętów na stałe podpiętych do instalacji (na przykład zmywarki czy pralki). Wówczas można sięgnąć po specjalistyczne filtry Brita mypure lub baterie filtrujące wodę albo zastosować innego rodzaju rozwiązanie profesjonalne. 
  • Jeśli stan wody w kranie oraz jej smak jest znakomity, a instalacja jest nowa wiele osób uznaje, że woda nie wymaga dalszej filtracji. W takich wypadkach i tak warto sięgnąć po butelkę oraz filtr do butelki Brita, by filtrować wodę z innych ujęć (na przykład nalewając ją w miejscu pracy lub na wycieczce). 

W pozostałych przypadkach zdecydowanie warto sięgnąć zarówno po butelkę filtrującą wodę, jak również po dzbanek do filtrowania wody – napoje, a także zupy zyskają na jakości, a czajnik i ekspres do kawy nie będą tak często wymagały czyszczenia i odkamieniania.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.