Filtry Dafi - czy warto?

| 0 Komentarzy
Popularną alternatywą dla kupowania wody butelkowanej jest filtrowanie wody z kranu przy pomocy filtrów Dafi. Czy warto po nie sięgnąć? Nie każdy da się przekonać do picia wody prosto z kranu i trudno się temu dziwić. W wielu domach ma ona specyficzny posmak i bywa mocno zakamieniona – w takich sytuacjach warto rozważyć stosowanie filtrów Dafi.

Filtr Dafi – jak działa?

Filtr do wody Dafi to bardzo popularne rozwiązanie do zastosowań domowych, ale też biurowych. Stosowanie filtrów Dafi ma zapewnić lepszy smak wody, ale też redukcję kamienia i ewentualnych zanieczyszczeń chemicznych oraz mechanicznych. W ofercie tego producenta znajdują się różnego rodzaju filtry, dzbanki, butelki filtrujące i wkłady do filtrów Dafi, a dokładne efekty działania będą uzależnione od wybranego rozwiązania. Każdy filtr Dafi zapewnia kilkupoziomową filtrację:

  • Pokrywa filtra wychwytuje zanieczyszczenia mechaniczne.
  • Pod pokrywą znajduje się filtr siatkowy, który zatrzymuje ewentualną zawiesinę lub osad.
  • We wnętrzu filtra może znajdować się głównie węgiel aktywny, ale też inne rodzaje substancji filtrujących (na przykład żywica lub złoże alkaiczne – w zależności od wybranego modelu filtra), które zmiękczają wodę i usuwają z niej zanieczyszczenia chemiczne.
  • Dolna część obudowy filtra ponownie filtruje wodę mechanicznie. 

Filtry Dafi są dostępne w różnych wariantach, dzięki czemu można dobrać je do konkretnych zastosowań i do specyfiki użytkowanego ujęcia wody. Oto najpopularniejsze rozwiązania:

  • Filtry z serii Standard zawierają węgiel aktywny oraz żywicę jonowymienną. To klasyczny i bardzo popularny filtr do dzbanka Dafi, który zapewnia zmiękczenie wody oraz jej oczyszczenie z zanieczyszczeń mechanicznych i chemicznych. 
  • Filtry z serii Mg+ to wkłady Dafi, które nie tylko filtrują wodę, ale także wzbogacają ją w magnez.
  • Filtry z serii AGD+ korzystają z węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej, by intensywnie zmiękczać wodę i chronić urządzenia AGD przed kamieniem. 
  • Filtry z serii Ph+ wykorzystują działanie węgla aktywnego oraz złoża alkaicznego dla uzyskania właściwego Ph wody, co poprawia jej parametry smakowe oraz wzbogaca ją w magnez. 

Jak widać, wkład filtrujący Dafi może mieć zróżnicowane parametry, ale jego zasadniczą rolą jest oczyszczanie wody oraz zmiękczanie jej. 

Polecane filtry do dzbanków i butelek

Zalety i wady filtrów Dafi

W ofercie marki Dafi znajdziemy dzbanki filtrujące, butelki z filtrem, filtry do wody, wkłady i tym podobne rozwiązania do filtrowania wody. Są to produkty stosunkowo niedrogie, a szczególnie w porównaniu z podobnymi rozwiązaniami innych znanych producentów, co wpływa na bardzo dużą popularność filtrów Dafi. Jakie są ich kluczowe zalety i mankamenty?

ZALETY

  • Wkład Dafi (zarówno do dzbanka, jak i do butelki) jest stosunkowo niedrogi.
  • Butelka z filtrem Dafi to oszczędna i ekologiczna alternatywa dla kupowania wody butelkowanej.
  • Dzbanek Dafi jest dostępny w różnych rozmiarach i wersjach kolorystycznych.
  • Filtry Dafi zapewniają lepsze walory smakowe wody, ale też redukują stopień jej zakamienienia, co jest korzystne dla urządzeń takich, jak czajnik lub ekspres
  • W ofercie marki Dafi znajdują się zarówno filtry dzbankowe, jak i do butelek – można filtrować wodę w domu, biurze, ale też na wyjazdach i wycieczkach.

WADY

  • Filtry dzbankowe i butelkowe filtrują wodę poza instalacją. Jeśli jest ona mocno zanieczyszczona lub bardzo twarda korzystniejsze może być zamontowanie domowej stacji uzdatniania wody, która oczyści i zmiękczy wodę w całej instalacji.
  • W sprzedaży można znaleźć jeszcze tańsze filtry niż w ofercie marki Dafi.

Jak widać, zarówno butelka Dafi, jak również dzbanek filtrujący Dafi to rozwiązania mające wiele zalet. Kluczową kwestią jest ich łatwa dostępność, atrakcyjna cena oraz wysoka skuteczność. Należy jednak pamiętać o tym, że nie są to rozwiązania, które poprawią jakość wody w instalacji, a więc nie uchronią wszystkich urządzeń AGD przed kamieniem. W ofercie marki Dafi filtr dzbankowy oraz butelkowy zajmują szczególne miejsce, ale to nie wszystko. Marka Dafi oferuje także filtry przepływowe, które montuje się w konkretnych punktach poboru wody (na przykład w kuchni albo w łazience), co pozwala chronić większe sprzęty AGD przed kamieniem. 

Kiedy i jak często wymieniać filtr Dafi?

Aby filtrowanie wody było skuteczne, należy regularnie wymieniać wkłady do dzbanka lub butelki filtrującej. Częstotliwość wymiany filtrów jest jasno określona przez producenta:

  • Dzbankowy filtr do wody Dafi z linii Classic może przefiltrować 100 lub do 150 litrów wody (w zależności od jej jakości). Zaleca się jego wymianę po przefiltrowaniu wspomnianej ilości wody albo po upływie 30 dni od rozpoczęcia użytkowania. 
  • Filtr do wody Dafi z linii Unimax może przefiltrować 150 lub do 200 litrów wody (w zależności od jej jakości) albo być użytkowany przez 30 dni. 
  • Filtry do butelki Dafi mogą przefiltrować około 150 litrów wody. 

Oczywiście ostateczna wydajność filtra zależy od stopnia zanieczyszczenia wody. Im bardziej zakamieniona woda albo zanieczyszczona w inny sposób, tym szybciej może dojść do utraty skuteczności filtra, dlatego warto monitorować na bieżąco stan uzyskanej wody i w odpowiednim momencie sięgnąć po nowy filtr do butelki Dafi albo do dzbanka

Gdzie kupić filtry do wody Dafi?

Dzbanek z filtrem Dafi, wkłady do dzbanka, butelki filtrujące Dafi, wkłady i pakiety wkładów można znaleźć w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych, a nawet na bazarach i aukcjach online. Gdzie je kupować? 

Najbezpieczniejszym miejscem na zakup filtrów i wkładów na zmianę będzie zaufany sklep stacjonarny lub internetowy – w sieci ceny bywają niższe, łatwiej monitorować ewentualne promocje. Lepiej unikać kupowania wkładów filtrujących na bazarach i z ogłoszeń, bo można trafić na tanie zamienniki i podróbki, które niekoniecznie zapewnią wystarczająco dobrą jakość działania, a mogą wręcz nie pasować do użytkowanego dzbanka lub butelki. 

Ile kosztuje filtr Dafi i jego eksploatacja?

Zastanawiając się nad wyborem dzbanka filtrującego lub butelki do filtrowania wody, warto wziąć pod uwagę zarówno koszt na start, jak i wydatki na dalszą eksploatację wybranego rozwiązania. Marka Dafi oferuje relatywnie niedrogie filtry i wkłady, dlatego cieszy się bardzo dużą popularnością. 

  • Dzbanek filtrujący Dafi można kupić już nawet za kilkanaście złotych (model Start), ale są też modele za kilkadziesiąt złotych. Kupując Dafi dzbanek warto sprawdzić, czy w jego cenę wliczone są też wkłady filtrujące, bo takie pakiety startowe są często spotykane i opłacalne w zakupie.
  • Butelka filtrująca Dafi to wydatek niespełna trzydziestu złotych.
  • Wkłady do dzbanków z linii Classic można kupić już za około 11 złotych, ale często można znaleźć je na promocji lub w korzystnych pakietach. 
  • Wkłady do dzbanków z linii Unimax to wydatek kilkunastu złotych (w zależności od wybranego modelu), ale również warto szukać promocji i opakowań zbiorczych Dafi. Wkład w opakowaniu zbiorczym może kosztować nawet o kilka złotych mniej niż kupowany pojedynczo. 
  • Wkłady do butelki filtrującej są sprzedawane w dwupakach, a ich koszt to niespełna 30 złotych za opakowanie. 

Zarówno wydatek na start, jak i dalsza eksploatacja filtrów Dafi jest opłacalna, a szczególnie, gdy porówna się te wydatki z kosztem zakupu wody butelkowanej. Dafi filtr do wody jest również tańszy niż podobne rozwiązania niektórych marek konkurencyjnych. 

Filtry Dafi – czy warto ?

Użytkowanie filtrów dzbankowych i butelkowych ma coraz liczniejszych zwolenników. Wynika to zarówno z dobrej jakości wody w kranie, którą wystarczy przefiltrować, by stanowiła świetną alternatywę dla wody butelkowanej, ale też z troski o środowisko oraz o własne zdrowie i o sprawność urządzeń kuchennych. 

Butelka filtrująca to świetny pomysł dla każdego, kto pija wodę poza domem i chciałby móc uzupełniać ją w różnych ujęciach. Jeśli zaś chodzi o dzbanek filtrujący, opinie użytkowników również wskazują na to, że jest to rozwiązanie, po które warto sięgnąć, ale stacjonarnie – w kuchni domowej lub w kuchni biurowej. Dzbanek filtrujący zapewni czystą i zmiękczoną wodę do picia, do czajnika, do ekspresu, ale też do gotowania potraw. 

Jedyną sytuacją, gdy filtr dzbankowy może okazać się zbędny, jest tak zły stan wody, że konieczne jest wyposażenie się w domową stację uzdatniania, która zadba o jakość wody w całej instalacji. Nawet wówczas warto jednak posiadać butelkę filtrującą, którą można napełniać nie tylko w domu, ale także poza domem, gdy nie ma się już takiej pewności, co do jakości nalewanej wody. 

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.