Flądra – gdzie występuje? Jak łowić? Kalendarz brań

| 0 Komentarzy
Łowienie flądry - co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Niewielu wędkarzy ustawia się specjalnie na flądry. Te bodaj najbardziej charakterystyczne ryby morskie są jednak często przyłowem do dorszy i sandaczy. Czasem jednak warto poświęcić im więcej uwagi.

Popularne wędki

Flądra – jaka to ryba?

Flądry to ryby o bardzo ciekawej biologii. Pomijając fakt, że ich spłaszczenie wykształca się w bardzo specyficzny sposób, to również dość niezwykłe jak na ryby morskie jest ich żerowanie. Ryby te są bardzo niewybredne, zjadają wszystko, co tylko wyda im się ciekawe, a co uda się podnieść z dna. Nie bez kozery mówi się o flądrach, że to morskie odkurzacze: do pyska biorą nie tylko to, co jest pokarmem, ale również odpadki, które znajdą się na ich drodze. Nie są to szczególnie ostrożne ryby, podpływają stosunkowo blisko brzegu, choć duże okazy wolą trzymać się nieco głębszych miejsc odrobinę dalej.

Trochę teorii

Jaki kolor ma flądra? To pytanie tylko na pozór jest łatwe. Gatunek ten cechuje się bardzo dużą zmiennością, choć można określić pewne cechy dominujące w konkretnych populacjach. Nie będzie to jednak wyróżnienie ścisłe. Zwykle dojrzałe osobniki są zielonobrązowe lub brązowe, a ich ciało pokryte jest drobną łuską w różnokolorowe kropki i plamki: czarne, brązowe, zielone, żółte, pomarańczowe. Od strony pozbawionej oczu ciało jest brudnobiałe – warto dodać, że jest to strona lewa, a nie brzuszna i zdarzają się osobniki, które mają na niej wykształcone oko (głównie w populacjach lokalnych). Ubarwienie i taka charakterystyka dotyczy flądry bałtyckiej. Inne gatunki – flądra strzałozębna czy atlantycka – są zwykle całe brązowe, a ich ciało jest dłuższe.

Kiedy flądra ma tarło?

Tarło fląder żyjących w Bałtyku przypada na okres od marca do maja – tym wcześniej, im cieplejszy jest dany region. Populacja z Morza Czarnego ma je przesunięte na styczeń-marzec. Warto jeszcze dodać, że okres tarła będzie powiązany z głębokością, na której ma się ono odbyć. W zachodnim Bałtyku ryby schodzą głębiej, bo nawet do 100 metrów, natomiast w chłodniejszych rejonach w zupełności wystarcza im 20-40 metrów.

Tarło odbywa się w pelagialu, gdzie później rozwijają się larwy fląder. Ikra unosi się swobodnie w toni wodnej i jest to w zasadzie jedyny okres, kiedy flądry przebywają poza swoją ulubioną strefą przydenną.

Kiedy bierze flądra – kiedy sezon na flądrę?

Pytania postawione przed chwilą należy w zasadzie potraktować rozłącznie. Flądra bowiem bierze praktycznie przez cały czas, ma jedynie przerwę w okresie tarła – wtedy brania są rzadsze, a rybę nietrudno znaleźć, ale trudno zaciekawić przynętą. Poza tym ryby biorą przez cały rok, co jednak nie oznacza, że sezon na flądry jest zawsze. Maksimum aktywności przypada na wiosnę i jesień, przy czym w ostatnich latach wiosenne maksimum jest mocno rozmyte i nie zaznacza się tak wyraźnie jak dawniej. Na jesień za to flądrę można złowić dużo łatwiej.

Jest to ryba, którą można wyciągnąć i w dzień, i w nocy. Zmienią się oczywiście przynęty i sugerowane metody połowu, jednak nawet w środku gorącego sierpniowego dnia można się ustawić na flądrę z plaży i choć raczej nie należy wtedy liczyć na spektakularny sukces, to najprawdopodobniej jakąś rybę uda się do domu zabrać. W ciepłym okresie jednak więcej udaje się złowić z kutra.

Co trzeba wiedzieć, żeby złowić flądrę?

  • Flądrę można z powodzeniem łowić z plaży. Jedyny wymóg to naprawdę długie wędzisko ze sporym zapasem żyłki lub plecionki, dużym ciężarkiem i długim haczykiem.
  • Zasadniczo przynętami na flądry powinny być filety innych ryb, ale to podejście często nie przynosi dobrych efektów. Trzeba dodatkowo nieopodal przynęty założyć na żyłkę jakieś błyszczące drobiazgi, żeby rybę przyciągnąć.
  • Ustawiając się na nocny połów, warto zatopić razem z przynętą jakąś fluorescencyjną pałeczkę – będzie skutecznie przyciągała kilka gatunków ryb, w tym między innymi flądrę.
  • Niektórzy wędkarze w ogóle rezygnują z przynęty naturalnej i na haczyk zakładają tylko koraliki, błyskotki lub kawałek taśmy holograficznej.
  • W niektórych miejscach flądry po zacięciu szybko giną. Wynika to w pewnej mierze z ich nietypowej budowy i sposobu żerowania, które utrudniają precyzyjne zacięcie haczyka – wbija się on w różne organy i na brzeg holuje się już martwą sztukę.
  • Dobre wyniki daje łowienie z kutra. Wtedy jednak tym bardziej flądra jest tylko przyłowem – mało kto wypływa specjalnie po to, by łowić flądry.
  • Wiele dużych okazów zostało złapanych w wodach słonawych lub słodkich – w przybrzeżnych jeziorach i ujściowych odcinkach rzek. Ryby te dobrze znoszą obniżone zasolenie i często w słodkich wodach dorastają do imponujących rozmiarów.

Wymiar i okres ochronny flądry

Wymiar ochronny flądry to 25 cm. Okres ochronny na wodach zarządzanych przez Urząd Morski rozpoczyna się 15 lutego i trwa do 15 maja. Połowy warto prowadzić w miarę możliwości jeszcze przed rozpoczęciem ochrony lub od razu po jej zakończeniu – wtedy ryby są jeszcze dość aktywne, szczególnie jeśli wiosna jest chłodna.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.