Flicker free – co to jest? Czy warto kupić monitor z Flicker Free?

| 2 Komentarze
W tym poradniku znajdziesz przydatne informacje o technologii Flicker free w monitorach. Czy warto?

Wybierając telewizor lub monitor możemy spotkać się oznaczeniem Flicker free. Do dziś jest to dość tajemnicze określenie i wiele osób zastanawia się, jak działa Flicker free? Flicker free to nic innego jak technologia, która eliminuje migotanie obrazu na wszystkich poziomach jasności. Dzięki temu wzrok nie męczy się podczas oglądania. 

Polecane monitory

Nieco szerzej o technologii. Flicker Free, czyli „Brak Migotania Podświetlonego Obrazu” , to technologia, która została wprowadzona na rynek przez japońską firmę iiyama, zajmującą się produkcją monitorów.  Polega ona na wykorzystaniu natężenia prądu do dostosowania jasności ekranu. Pojedyncze diody LED mogą zostać ściemnione, co eliminuje efekt migotania obrazu, a w efekcie korzystnie wpływa na wzrok. Nawet podczas krótkiej pracy przy komputerze, szybko daje się odczuć zmęczenie, suchość, a nawet podrażnienie oczu. Wszystko dlatego, że podczas patrzenia w monitor podświadomie zmniejsza się częstotliwość mrugania, co powoduje wysuszenie oczu, konieczność ich „mrużenia” i przecierania. Oczywiście, nawyk częstszego zamykania oczu i przerwy w pracy mogą nieco rozwiązać problem, podobnie jak regulacja jasności obrazu, szczególnie podczas przeglądania dokumentów czy plików zawierających jasne tło, ale nie zawsze robi się to – powiedzmy - automatycznie. Niezbędne jest też odpowiednie oświetlenie podczas pracy przy komputerze. Dla wielu standardowym „dodatkiem” do komputera są krople nawilżające oczy. Jednak można też zadziałać u źródła, i właśnie takim rozwiązaniem jest Flicker free.

Flicker free – czy warto?

Flicker free jest całkiem nowym rozwiązaniem podświetlania LED monitora. Ekrany LED-ów migoczą, czy inaczej - szybko zmieniają jasność światła, które emituje obiekt na ekranie. Migotanie takie może być albo znaczne, albo wręcz niezauważalne (a co za tym idzie – bagatelizowane), ale tak czy inaczej, powoduje, że nasze oczy się męczą. Długotrwałe oglądanie migoczącego obrazu może powodować zmęczenie, bóle gałek ocznych, zaburzenia koncentracji oraz bóle głowy czy nudności. Telewizor Flicker free lub monitor w tej technologii będą zbawieniem również dla wszystkich, którzy mają problem z nadmierną suchością oczu lub wadami wzroku.

W zwyczajnych monitorach, które podświetlane są diodami LED, obserwujemy mniejsze lub większe migotania. Powodem tego migotania jest fakt, że zmiana jasności obrazu uzyskiwana jest poprzez włączanie i wyłączanie diod z częstotliwością ok. 200 Hz. Jak zostało wspomniane, w monitorach z systemem Flicker free jasność zmienia się natomiast dzięki zmniejszeniu jasności świecenia poszczególnych diod.

 

Flicker free – komu się przyda?

Nie zawsze trzeba od razu zakupić nowy monitor. Być może w naszym modelu jest już taka funkcja, wtedy wystarczy poszukać w instrukcji obsługi opcji Flicker free – jak włączyć i ją uaktywnić. Zakup monitora z opcją Flicker free będzie z pewnością bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które spędzają przed monitorem długie godziny w domu czy w pracy. Wiadome jest, że migotanie nie będzie nam doskwierać, kiedy patrzymy w ekran przez 2, czy 3 godziny dziennie, ale kiedy tych godzin jest 5, 8 albo i więcej, to możemy zacząć odczuwać dyskomfort. Monitor Flicker free będzie więc tym lepszym wyjściem, im więc godzin dziennie patrzymy w monitor. Można powiedzieć, że technologia ta powinna być standardem, jeśli chodzi o monitory wykorzystywane podczas pracy biurowej.

Wady i zalety monitorów z Flicker free

Do zalet tego typu monitorów musimy zaliczyć przede wszystkim wspomniany wcześniej komfort oglądania. Obraz jest znacznie lepszy i wyraźniejszy, a nasz wzrok i samopoczucie w dobrej formie. Jeżeli chodzi natomiast o wady, to mają one związek przede wszystkim z dobraniem odpowiedniego monitora. Te droższe, z wyższej półki są tak naprawdę pozbawione wad, a technologia Flicker free nie ma żadnego, niekorzystnego działania. W tańszych monitorach, które posiadają sterowanie PWM, komfort oglądania może nie być aż tak dobry. Dlatego też, żeby maksymalnie odczuć zmianę z monitorem Flicker free, musimy zainwestować w taki, który posiada sterowanie LED DC.

Za wadę możemy uznać też minimalnie wyższą cenę takich monitorów. Jednakże jakość oglądania jest warta tej dopłaty, tym bardziej że różnica cenowa nie jest tak duża.

Jaki monitor Flicker free?

Do wyboru mamy wiele firm, które produkują monitory wyposażone w tę funkcję. Zanim przystąpi się do zakupu, warto zrobić rozeznanie rynku. Przy wyborze monitora ważny jest cały szereg różnych parametrów, więc nie powinno się kierować jedynie tym jednym. Ważne jest, do czego używamy - czy zależy nam na monitorze do gier, do pracy, oglądania w dzień, oglądania w nocy, a może do wszystkich z wymienionych czynności. Jeśli zajmujemy się grafiką lub potrzebujemy bardzo zaawansowaną jakość obrazu, warto zakupić PWM – monitor, który pozwala na lepszą metodę modulacji sygnału cyfrowego.

Ciężko oszacować cenę, w której można kupić monitor z systemem Flicker free, bo rozpiętość jest naprawdę ogromna. Najtańsze monitory zaczynają się jednak już w granicach 300zł, np. monitor Dell E2016HV, a najdroższym rozwiązaniem będą takie, których cena przekracza 20 tys. złotych, np. Monitor BenQ RP653K. Ciekawą propozycją wydają się być monitor AOC – flickering u tej firmy jest dostępny, a ponadto ich produkty są wyposażone w bardzo dobre parametry, które będą przydatne szczególnie dla fanów gier komputerowych, czy nawet profesjonalnych grafików.

Wielu może uznać, że wystarczy robić większe przerwy czy też regularnie zakraplać oczy nawet najprostszymi kroplami, by nie odczuwać dyskomfortu. Dla innych kwestia migotania jest „wymysłem”, bo nie odczuwają żadnych niedogodności. Faktycznie, nie na każdego dłuższe siedzenie przed monitorem jest męczące, jednak różnica daje się odczuć dopiero wtedy, kiedy zmieni się dotychczasowy monitor na taki z funkcję Flicker free. Nie jest to dodatkowy gadżet, chwilowa moda czy zbędny dodatek, a technologia, która w znaczący sposób może wpłynąć na zdrowie, jakość pracy przed komputerem i samopoczucie. Chyba nie warto świadomie z niej rezygnować, skoro nie wymaga ani zbyt wysokich kosztów, ani – przede wszystkim – żadnych zmian w trybie użytkowania komputera. Słowem – dzięki Flicker free może być tylko lepiej!

Udostępnij
4,4
8 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Szkoda, że nie robicie testów np laptopów czy mają ekrany Flicker free
To znaczy że nie każdy LCD ma standardowo funkcję Flicker free?
Porównanie CRT do LCD co to coś innego?
np.
Lenovo L28u-30
Na stronie producenta brak informacji o tym a w każdym sklepie jest informacja że jest taka funkcja

Proszę o pomoc
Specjalista Morele | 20:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.