Folia paroizolacyjna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Chcąc zabezpieczyć podłogę bądź dach przed czynnikami zewnętrznymi, warto skorzystać z folii paroizolacyjnej.

Jej właściwości pozwolą nam uporać się również z wszelkimi problemami związanymi z wadliwą wentylacją. W jaki jednak sposób ją dobrać? Pytanie to ma swoje uzasadnienie z kilku względów. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę rodzaj powierzchni, którą chcemy ochronić folią. Innego produktu użyjemy pod panelami, innego zaś na poddaszu. Znaczenie ma również nasz budżet, a także warunki, w jakich folia będzie pracować. W ogromnym stopniu determinują one bowiem parametry, jakimi produkt ma się wyróżniać.

Polecane panele podłogowe

Po co folia paroizolacyjna?

W przypadku sporych domostw, a także budynków, w których system wentylacyjny i izolacja nie funkcjonują w sposób prawidłowy, para wodna można doprowadzić do powstania zawilgocenia, które natomiast przekłada się na możliwość wystąpienia wspomnianych grzybów, pleśni i innych zanieczyszczeń.

Para wodna pojawia się w budynkach na wiele różnych sposobów. Kąpiel, gotowanie, pranie, zmywanie naczyń – wszystkie te czynności powodują, iż prawa wodna unosi się w naszym domu. W normalnych warunkach powinna ona zostać usunięta za pomocą wentylacji. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego para może osiadać na elementach konstrukcyjnych (np. na izolacji), doprowadzając do ich zniszczenia.

Dlatego też w sytuacji, gdy izolacja budynku nie została wykonana odpowiednio, a na dachu i w niektórych pomieszczeniach często osadzają się wspomniane zanieczyszczenia, powinniśmy zastosować tego typu ochronę. W innym wypadku może bowiem pojawić się konieczność wykonania gruntownego remontu.

Co daje folia paroizolacyjna?

Przede wszystkim tworzy skuteczną barierę przed wspomnianą parą wodną. Układa się ją bezpośrednio pod panelami bądź pomiędzy ociepleniem budynku a płytami gipsowo-kartonowymi. Dzięki temu wilgoć nie przedostaje się do elementów konstrukcyjnych. Folia chroni także warstwę ocieplenia przed gniciem.

W efekcie, nasz dom jest wolny od efektu duchoty, pleśni i grzybów. Nie musimy martwić się także tym, iż warstwa ocieplenia straci swoje właściwości, a podłoga i krokiew ulegną zniszczeniu.

Jaka folia paroizolacyjna najlepsza?

Chcąc jednak uzyskać najlepszy efekt ochrony przed parą wodną, należy zdecydować się na odpowiedni rodzaj folii. Tych zaś jest kilka, każdy z nich natomiast posiada różne parametry.

Najważniejsza kwestią podczas wyboru omawianego produktu wydaje się być jego paroprzepuszczalność. Wartość ta określa, jaki opór folia stawi parze wodnej na wybranej powierzchni. Przy poziomie 50 metrów, opór produktu będzie równy działaniu 50 metrów powietrza. Najczęściej paroprzepuszczlaność na opakowaniach produktów oznaczana jest za pomocą współczynnika Sd. Ponadto znaczenie mają również parametry związane z wytrzymałością tworzywa, jego właściwościami absorbowania ciepła oraz zbrojeniem. Na rynku znajdują się więc takie folie jak:

  • folia paroizolacyjna polietylenowa – określana jako PE, rozpoznać można ją po kolorze żółtym, choć występuje również w odcieniu białym – w takim przypadku będzie ona dodatkowo uzbrojona siatką. Jej współczynnik Sd osiąga wartość około kilkudziesięciu metrów.
  • folia paroizolacyjna aktywna – określana jest również mianem polipropylenowej (PP) bądź warstwowej. Posiada bowiem dwie warstwy – nośną oraz tak zwanego filmu funkcyjnego, który charakteryzuje się niewielkim współczynnikiem Sd (zaledwie kilka-kilkanaście metrów). Jej działanie opiera się na regulacji poziomu pary wodnej znajdującej się w przegrodzie. Zabezpiecza konstrukcję dachu przed przedostaniem się do niej wilgoci, jednocześnie odprowadzając jej nadmiar na zewnątrz budynku. Wszystko dzięki specjalnym otworom w jej budowie. To właśnie zasada jej działania powoduje, iż wspomniany wyżej współczynnik Sd jest tak niski. Folia wyróżnia się ponadto sporą wytrzymałością oraz odpornością na różnego rodzaju czynniki mechaniczne. Pamiętać należy jednak o tym, iż powinna ona być stosowana wyłącznie w przypadku dysponowania dodatkową membraną wysokoparoprzepuszczalną, która montowana jest pod pokryciem dachu.
  • folia paroizolacyjna aluminiowa – oznaczane jako PE-AL., wyróżniają się warstwową budową. Składają się bowiem z polietylenu oraz polipropylenu. Jest zdecydowanie najszczelniejsza, gdyż jej współczynnik Sd jest równy bądź większy wartości 100 metrów. Warto wspomnieć także o tym, iż poza skuteczną ochroną przed parą wodną, folia wyróżnia się właściwościami odbijającymi ciepło. Dzięki temu możliwe staje się zdecydowane zwiększenie skuteczności izolacji termicznej budynku, co przekłada się oczywiście na oszczędności energetyczne.

Jaka folia paroizolacyjna najlepsza?

Decydując się na wybór konkretnych rozwiązań, powinniśmy zwrócić uwagę na to, gdzie chcemy ich użyć i w jakich warunkach będą funkcjonować.

Odpowiadając na pytanie, jaka folia paroizolacyjna na poddasze, należy przede wszystkim sprawdzić, czy dysponujemy wspomnianą wyżej membraną wysokoparoprzepuszczalną. Jeżeli w konstrukcji dachu się ona nie znajdzie, możemy zapomnieć o folii aktywnej. Dlaczego? Wszystko rozbija się bowiem o to, ile pary wodnej będzie w stanie przepuścić folia. Jeżeli wartość ta będzie zbyt niska, para wodna skropli się na jej powierzchni, co natomiast doprowadzi do powstania niepożądanych efektów gnicia.

Taka membrana umożliwi więc sprawniejszy przepływ powietrza, co ma oczywiście wpływ na działanie całej instalacji. Pamiętać należy również o tym, iż folie aktywne lepiej sprawdzają się w przypadku dachów o prostej budowie. Skomplikowana konstrukcja może bowiem utrudnić wspomniany przepływ powietrza.

Folia aluminiowa i polietylenowa, dzięki łatwością, z jaką przepuszczają parę, zalecane są w przypadku domostw większych, w których dach zawiera sporo załamań. Ich właściwości uniemożliwią bowiem skroplenie się pary w każdych warunkach. Z tego też względu, w odróżnieniu od folii aktywnej, mogą one stykać się z ociepleniem, bez obawy o ich zawilgocenie. W przypadku foli aluminiowej warto powtórzyć również fakt, iż przyczyniają się one do usprawnienia działania izolacji termicznej, a także zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Jaka folia paroizolacyjna pod panele?

Wiele powiedzieliśmy o foliach przeznaczonych do dachów, w sklepach znaleźć można jednak również produkty, które kładzie się na podłogach. Po co folia paroizolacyjna pod panele? Jej zadaniem jest ochrona konstrukcji paneli przed wilgocią pochodzącą bezpośrednio z podłogi. Stosuje się ją przede wszystkim przy podłożach betonowych, czyli sztucznych. W przypadku podłóg drewnianych, folia paroizolacyjna mogłaby bowiem doprowadzić do deformacji podłogi bądź powstania pęknięć.

Folia paroizolacyjna pod panele powinna przyjąć formę polietylenową, która w sposób skuteczny odprowadzi wilgoć. Wraz z właściwym podkładem zabezpieczy nasze panele na wiele lat. Unikać powinniśmy natomiast folii aktywnych, które okażą się szkodliwe.

Folia paroizolacyjna  - cena

Koszt za metr kwadratowy folii różni się w zależności od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy. W przypadku folii żółtej, cena oscyluje w granicach 1-2,50 zł, nieco droższa jest folia aluminiowa, za którą musimy zapłacić około 3 złotych. Zdecydowanie najdroższe są natomiast tak zwane folie inteligentne, aktywnie oddychające. Występują one w odmianach za 5, a nawet 10 złotych za metr kwadratowy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.