Jaki komputer do grafiki? Jakie podzespoły wybrać? Polecane komputery

| 0 Komentarzy
Zestaw komputerowy do pracy specjalistycznej musi spełniać odpowiednie kryteria. Jakie dokładnie?

Do obsługi zaawansowanych programów graficznych potrzebna jest co najmniej przyzwoita moc obliczeniowa. Mowa zwłaszcza o nowych wersjach najpopularniejszych narzędzi, które są wykorzystywane przede wszystkim przez profesjonalistów.

Polecane komputery

Żeby funkcjonowały one w sposób płynny i szybki, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni komputer, który spełni ich wymagania sprzętowe. Warto podkreślić, że nie może być to pierwszy lepszy zestaw, kierowany do globalnego użytkownika. Konieczne okaże się bowiem wykorzystanie podzespołów specjalnie dostosowanych do realizacji zadań związanych z obróbką grafiki.

Jaki komputer do grafiki komputerowej?

Oczywiście najlepszym wyjściem okaże się dobór takiego zestawu, który po prostu spełnia wymagania sprzętowe wykorzystywanych przez nas programów. Musimy jednak pamiętać, że wraz z kolejnymi wersjami oprogramowania, wymagania rosną. Nie możemy więc myśleć wyłącznie o teraźniejszym zastosowaniu komputera – konieczny jest zakup z myślą o przyszłości.

Na szczęścia oferta rynkowa jest obecnie tak szeroka, że nie powinniśmy mieć większych problemów, by znaleźć maszynę, która spełni nasze potrzeby. Możemy postawić na gotowe zestawy lub złożyć maszynę samodzielnie.

Komputer dla grafika komputerowego – najważniejsze podzespoły

Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujemy, musimy koniecznie przeanalizować możliwości konkretnych podzespołów, które mają największy wpływ na wydajność zestawu.

  • Procesor. Rozpoczynamy od elementu, który jest odpowiedzialny za obsługę wszelkich zadań obliczeniowych. To od procesora (a raczej jego mocy) będzie zależało, jak szybko zostaną wykonane czynności związane z edycją grafiki oraz niezbędna konwersja plików. Decydując się na oszczędności w postaci zakupu układu niskonapięciowego o ograniczonej wydajności, możemy być pewni, że nasza praca ulegnie znacznemu wydłużeniu.

Co jest najważniejsze w przypadku wyboru procesora? Na początek oczywiście zwracamy uwagę na liczbę rdzeni oraz wątków. W tym przypadku najistotniejsza wydaje się być wielozadaniowość, z którą dobrze poradzą sobie układy czterordzeniowe, ośmiordzeniowe i lepsze. Grafikom polecane są przede wszystkim najmocniejsze procesory z rodziny Intel Kaby Lake oraz Coffee Lake. Wymienić należy zwłaszcza model i7-7700K.

Wyposażony jest w cztery fizyczne rdzenie, obsługujące osiem wątków. Jego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 4 GHz, natomiast w trybie turbo 4,2 GHz. To jednak nie koniec, ponieważ omawiany układ posiada odblokowany mnożnik, co zaś oznacza, że może zostać poddany procesowi overclockingu, czyli podkręcania. Dzięki temu ostateczne taktowanie dojść może nawet do poziomu 5 GHz. Jest to wystarczająca moc, aby poradzić sobie z obsługą nawet najbardziej wymagających narzędzi graficznych. Kolejnym niezwykle popularnym układem jest i7-8700K – w jego przypadku rdzeni jest 6, wątków 12, a taktowanie mieści się w przedziale od 3700 do 4700. Oczywiście mamy do czynienia również z odblokowanym mnożnikiem.

Jeżeli chodzi o ofertę firmy AMD, warto rozważyć wybór układu FX-9590, który posiada 8 fizycznych rdzeni, a częstotliwość jego taktowania wynosi aż 4,7 GHz w trybie bazowym i 5 GHz w trybie turbo. Parametry te przekładają się jednak na zwiększony pobór energii – współczynnik TDP w tym przypadku wynosi bowiem 220W. Dla porównania, Intel Core i7-7700K wyróżnia się współczynnikiem na poziomie 91W. Sporą popularnością cieszą się także procesory z serii AMD Ryzen.

  • Karta graficzna. Jeszcze jakiś czas temu rola jednostki GPU podczas obsługi programów graficznych była znacząco umniejszana. Wymagania sprzętowe najważniejszych programów nie wskazywały bowiem na potrzebę posiadania szczególnie wydajnych kart. Obecnie jest inaczej.

Zadania karty polegają przede wszystkim na obsłudze wszelkich czynności związanych z modelowaniem 3D czy cieniowaniem tekstur. Jednostka GPU powinna również pozwolić nam na podłączenie więcej niż jednego monitora. Wszystko to sprawia, że warto decydować się na modele specjalnie dostosowane do pracy w programach graficznych (ich moc obliczeniowa zdecydowanie słabnie w grach).

Przykładem niech będzie seria jednostek Nvidia Quadro. Wymienić można chociażby model Quadro K4200 z 4GB pamięci i 1344 rdzeniami CUDA. Jego poważną wadą jest jednak bardzo wysoka cena, wynosząca ponad 4000 złotych. Znacznie tańsza, lecz równie przydatna okaże się karta Nvidia Quadro K2200. W środowisku graficznym i projektowym sprawdza się ona naprawdę dobrze.

Jeżeli chodzi natomiast o ofertę firmy AMD, warto zainteresować jednostkami pokroju Radeon RX 570. Posiada ona 4GB pamięci GDDR5 o częstotliwości taktowania 7000 MHz. Co ważne, obsługuje ona rozdzielczości nawet do 5120x2880.

  • Dysk twardy. Wiele osób bagatelizuje jego znaczenie, traktując dysk jedynie jako narzędzie do magazynowania danych. W rzeczywistości jednak jego zadania są znacznie szersze. Decyduje on bowiem o szybkości realizowania wielu zadań, związanych między innymi z kompresją plików czy ich przenoszeniem.

Wszystko to sprawia, że podczas wyboru dysku, możemy zdecydować się na trzy drogi:

  • Wybór maksymalnej pojemności. Jeśli zależy nam przede wszystkim na kolejnych terabajtach przestrzeni dyskowej, najlepszym wyborem okażą się modele talerzowe, czyli HDD. Oferują one olbrzymią przestrzeń za stosunkowo niewielkie pieniądze. Dysk 1TB zakupimy już za około 160 złotych, modele o pojemności 4TB kosztują natomiast od 400 złotych wzwyż.

Nie jest to dużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, ile plików będziemy w stanie na nich pomieścić.

  • Wybór maksymalnej szybkości działania. Olbrzymia pojemność to jednak nie wszystko. Jak wspomnieliśmy, dysk twardy decyduje o prędkości realizowania wielu zadań. A tak się składa, że modele HDD do najszybszych nie należą.

W przypadku, gdy chcemy złożyć maszynę, która zagwarantuje nam bardzo szybkie działanie, powinniśmy zdecydować się na dyski półprzewodnikowe (SSD). Są one znacznie szybsze od modeli talerzowych, a do tego gwarantują również zdecydowanie wyższy poziom ochrony danych. Dlaczego? Związane jest to z ich budową.

Dyski HDD składają się głównie z talerzy oraz głowicy. Elementy te są ruchome, dlatego są one bardziej podatne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne czy awarie. Dysk SSD oparty jest natomiast na pamięci flash, nie posiada więc żadnych elementów ruchomych. Sama pamięć charakteryzuje się bardzo szybkim działaniem. W rezultacie otrzymujemy dysk, który przyspieszy działanie systemu operacyjnego oraz najważniejszych programów. Różnica względem modeli HDD bywa wręcz oszałamiająca.

Standardowy dysk SSD o pojemności 1TB kosztuje około 700 złotych, jednak warto rozważyć zakup modelu M.2, z interfejsem PCI-Express x2, a najlepiej x4. Zagwarantuje nam on bowiem najszybsze działanie w każdych warunkach, co oczywiście wpłynie na komfort naszej pracy. Problemem może być tu cena. Dyski SSD M.2 PCI-Express o pojemności 512 GB kosztują od 440 złotych wzwyż, natomiast w przypadku modeli 1 TB, ceny rozpoczynają się od tysiąca złotych.

  • Opcja pośrednia.Ze względu na dość wysoką cenę dysków półprzewodnikowych, nie każdy jest w stanie zakupić urządzenie o zadowalającej pojemności. Wszystko to sprawia, że warto zainteresować się trzecią opcją, związaną z połączeniem obu rozwiązań.

Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby kupić komputer, który będzie zawierał pojemny dysk HDD służący do magazynowania dużych plików oraz dysk SSD 128 lub 256GB, na którym zostanie zainstalowany system operacyjny i najważniejsze programy. Dzięki temu zyskujemy naprawdę szybką i pojemną maszynę.

  • Pamięć RAM. O szybkości działania systemu i wszystkich programów decyduje także ilość oraz szybkość zainstalowanej pamięci RAM. Pod tym względem nie warto decydować się na przesadne oszczędności, zwłaszcza że koszt pamięci nie jest specjalnie wygórowany.

Do obsługi wszystkich najważniejszych programów graficznych wystarczające okaże się 16 GB pamięci RAM typu DDR4, najlepiej o częstotliwości taktowania na poziomie 2400 MHz lub wyższym. Ile będzie to kosztować? Około 600 złotych.

Jaka wydajność komputerów do grafiki?

Komputer dla grafika wyposażony w cztero lub ośmiordzeniowy procesor, specjalną kartę graficzną, 16 GB pamięci RAM, a także dyski HDD i SSD okaże się wystarczający do obsługi wszystkich programów graficznych i projektowych.

Dysponując taką maszyną, zyskujemy przede wszystkim odpowiednią płynność działania – nie tylko podczas korzystania z poszczególnych narzędzi, ale w przypadku renderowania grafiki czy konwersji plików. Oczywiście osobną kwestią pozostaje cena. Za wspomniany zestaw przyjdzie nam zapłacić co najmniej 6-7 tysięcy złotych. Uda nam się znaleźć zestawy tańsze, jednak wiele zależy od tego, do jakich konkretnie zadań mają one zostać wykorzystane.

Udostępnij
4,6
13 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.