Gaśnica do samochodu – jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Wydawać by się mogło, iż pożary samochodów należą do rzadkości, to strażacy otrzymują wezwania do ich gaszenia.

Zazwyczaj jednak płomienie rozprzestrzeniają się na tyle szybko, iż ich interwencja jest spóźniona i pojazd nadaje się jedynie do kasacji. Takiej sytuacji można byłoby uniknąć, gdybyśmy przy pomocy gaśnicy samochodowej, zdusili pożar w zarodku. Jak jednak wybrać odpowiedni sprzęt?

Jaka gaśnica do samochodu osobowego?

W przypadku pojazdu osobowego obowiązek posiadania gaśnicy jest prawnie usankcjonowany. Za jej brak odpowiada kierowca, który w przypadku kontroli policyjnej za niedopełnienie tego obowiązku może być ukarany mandatem w wysokości 500 złotych. Porównując tę kwotę z ceną najdroższych modeli gaśnic, sięgającą powyżej 100 złotych, bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest po prostu zakup czerwonej butli.

Gaśnica powinna znajdować się w samochodzie nie tylko dlatego, że pozwoli nam uniknąć mandatu za jej brak. Może ona stanowić użyteczny element wyposażenia, który uratuje samochód przed spaleniem. Będzie to możliwe, jeśli zostanie użyta przez osobę potrafiącą się nią posługiwać. Ważny jest również właściwy moment zastosowania gaśnicy, pozwalający zdusić pożar w zarodku. Jeśli zrobimy to zbyt późno, płomienie szybko rozprzestrzenią się, a nam pozostanie jedynie zawiadomienie straży pożarnej.

Z tego względu złośliwi mówią, iż gaśnica jest potrzebna tylko po to, aby pojazd spalił się zgodnie z przepisami. Jest w tym stwierdzeniu trochę racji. Jeśli pojazd zapali się, a biegli stwierdzą, że nie było w nim gaśnicy, za ewentualną naprawę szkód będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Pamiętajmy bowiem, że to nie efektowny, niszczący wszystko wokół zapłon paliwa jest najczęstszą przyczyną pożarów samochodów, tylko niewielkie zwarcie w instalacji elektrycznej, które może wywołać szkody dające się naprawić i wówczas brak gaśnicy przesądzi o tym, że nie dostaniemy odszkodowania.

Przepisy polskiego prawa odnoszące się do tego, jaka gaśnica do samochodu osobowego będzie odpowiednia, nie są precyzyjne. Wskazują one jedynie, że powinna ona ważyć co najmniej 1 kg i być sprawna i skuteczna. Zazwyczaj za „sprawną i skuteczną” gaśnicę uważa się taką, która ma ważny przegląd techniczny. Przeprowadza się go raz do roku bądź rzadziej lub częściej – w zależności od tego, jaką częstotliwość zaleca producent.

W praktyce jednak wygląda to zupełnie inaczej. To, że gaśnica nie ma ważnego przeglądu technicznego, wcale nie oznacza, iż straciła ona swoją sprawność. Dlatego też policjant w trakcie kontroli sprawdza jedynie to, czy gaśnica w ogóle jest w samochodzie. Do kontroli terminu jej przydatności nie jest uprawniony. Warto jednak przeprowadzać okresową kontrolę sprawności gaśnicy i ją regularnie konserwować. Dzięki temu zagwarantujemy optymalne działanie sprzętu wtedy, gdy będzie najbardziej potrzebny.

Wybierając gaśnicę, zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

1. Pojemność – im większa pojemność gaśnicy, tym więcej proszku gaśniczego się w niej znajduje. W praktyce oznacza to, że działa ona dłużej i jest w stanie ugasić nawet większy ogień. Oto dwa podstawowe modele samochodowe, których zakup warto rozważyć:

  • gaśnica do samochodu 1 kg – to minimum, jakie wymaga polskie prawo. Działa ona jednak jedynie przez około 6 sekund i ma na tyle mało środka gaśniczego, iż aby zdusić płomień w zarodku, należy jej dyszę skierować precyzyjnie w źródło ognia. Dla osób, które nie do końca wiedzą, jak posługiwać się sprzętem tego typu, może okazać się to niezwykle trudne. Wówczas tak krótko działająca gaśnica na niewiele się zda i ogień szybko rozprzestrzeni się.
  • gaśnica do samochodu 2 kg – działa zdecydowanie dłużej niż gaśnica kilogramowa. Ma bowiem więcej proszku. Dzięki temu jest efektywniejsza w gaszeniu pożaru, nawet jeśli nieprecyzyjnie skierowaliśmy dyszę w stronę źródła ognia. Dłuższy czas działania gaśnicy sprawia bowiem, że możemy zrewidować swój błąd i nadać właściwy kierunek wyrzutu środka gaśniczego. Dwukilogramowa gaśnica jest jednak na tyle mała i poręczna, że z łatwością utrzymamy ją w dłoniach. Nie będzie ona także zabierała zbyt dużo miejsca w kabinie samochodowej. Dzięki niej zapewniamy sobie i podróżującym z nami pasażerom większy stopień bezpieczeństwa.

2. Przeznaczenie gaśnicy – na gaśnicach widnieją oznaczenia literowe (A,B,C,D,E,F), które określają przeznaczenie gaśnicy, czyli to, jakie materiały i substancje ugasi zawarty w danej butli środek gaśniczy. Jeśli na butli widnieje litera:

  • A – oznacza to, iż taką gaśnicą możemy gasić palące się ciała stałe, takie jak papier, drewno czy guma. Ich cechą charakterystyczną jest to, iż nie tylko wywołują płomienie, ale także rozżarzają się.
  • B – mamy możliwość gaszenia cieczy i ciał stałych, które w wyniku kontaktu z bardzo wysoką temperaturą topią się. Do kategorii tej zalicza się między innymi smołę, benzynę, polietylen, oleje czy też rozpuszczalniki.
  • C – gaśnicą możemy gasić gazy palne, takie jak propan, metan czy acetylen.
  • D – zawartego w gaśnicy środka możemy użyć do gaszenia metali palnych, w tym między innymi uranu, magnezu i sodu.
  • E – gaśnica przeznaczona jest do gaszenia palących się urządzeń, które znajdują się pod napięciem powyżej 1 kV.
  • F – przy użyciu tak oznaczonej gaśnicy ugasimy łatwopalne środki gotujące, czyli tłuszcze zwierzęce i oleje roślinne.

Tanie gaśnice samochodowe to zazwyczaj sprzęt z oznaczeniem BC, którego zakres gaszenia ogranicza się płonących cieczy i gazów palnych. W przypadku samochodów może okazać się to jednak niewystarczające. Jak już bowiem zostało wspomniane, najczęstszą przyczyną pożarów w samochodach jest zwarcie w instalacji elektrycznej bądź zaprószenie ognia w kabinie.

Aby wywołany tymi sposobami ogień można było zdusić w zarodu, potrzebna jest gaśnica z oznaczeniem A, która przeznaczona jest do gaszenia płonących ciał stałych, w tym izolacji przewodów elektrycznych, wykładzin i elementów plastikowych, które znajdują się praktycznie w każdym pojeździe.

To, na jaki rodzaj gaśnicy do samochodu ostatecznie się zdecydujemy, zależy głównie od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby sprzęt, który wozimy był uniwersalny i wszechstronny, powinniśmy zdecydować się na gaśnicę z oznaczeniem ABC. Jest ona tylko o kilka (kilkanaście) złotych droższa od standardowej BC, a w bardziej kompleksowy sposób zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia.

Jaką gaśnicę do samochodu?

Wybierając gaśnicę, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. A mianowicie konstrukcję sprzętu. Na rynku dostępne są dwa typy gaśnic o odmiennej budowie.

  1. Pierwszy typ stanowią tanie gaśnice, które wyposażone są w tak zwany nabój. Po przebiciu ulatnia się z niego gaz (dwutlenek węgla), który rozprężając się, wypycha środek gaśniczy. Wbrew pozorom jest to skomplikowana konstrukcja.
  2. Drugi typ obejmuje gaśnice ciśnieniowe. Są one droższe od swoich proszkowych odpowiedniczek na nabój, jednak bardziej efektywne. W tym wypadku środek gaśniczy zostaje wypchnięty przez azot. Najłatwiej rozpoznać gaśnicę ciśnieniową po manometrze, czyli wskaźniku ciśnienia, w którą jest wyposażona. W przypadku gaśnic tego typu możemy mieć do czynienia z dwoma modelami, które różnią się materiałem, z jakiego wykonany został zawór. Tańsze gaśnice ciśnieniowe wyposażone są w zawór plastikowy, droższe – w metalowy. Te drugie są bardziej precyzyjne. Dają nam również możliwość przerwania dozowania środka gaśniczego, gdy zaistnieje taka potrzeba. Ich atutem jest również to, iż możemy uzupełnić proszek w serwisie gaśniczym, który oferuje taką usługę.

Jaka gaśnica do samochodu z gazem?

Z uwagi na wysokie ceny benzyny i oleju napędowego coraz więcej kierowców decyduje się na zamontowanie instalacji gazowej w samochodzie. Ten jakże popularny sposób na minimalizację kosztów użytkowania pojazdu budzi jednak pewne obawy, które zazwyczaj wiążą się z poglądem, iż tego typu instalacja może się łatwiej zapalić. Pojawia się zatem pytanie, jaka gaśnica do samochodu z lpg będzie odpowiednia?

Odpowiedź może być dla niektórych zaskoczeniem. Otóż taka sama jak w przypadku standardowego pojazdu na benzynę lub olej napędowy. Nie ma żadnych specjalnych wymagań, które gaśnica do samochodu z gazem musi spełnić. Wystarczy, że będzie kilogramowa i sprawna – czyli zgodna z polskim porządkiem prawnym. Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie większy stopień bezpieczeństwa, warto zadbać o to, aby ważyła ona więcej i oznaczona była symbolem ABC.

Gaśnica do samochodu – cena

W przypadku gaśnic samochodowych cena urządzenia uzależniona jest przede wszystkim od jego jakości. Najtańsze gaśnice dostaniemy już od 20 złotych. Jeśli jednak zależy nam na bardziej zaawansowanym i efektywniejszym sprzęcie, warto rozważyć zakup gaśnicy w cenie od 50 do 100 złotych. Zazwyczaj bowiem są to modele ABC, umożliwiające gaszenie większej ilości substancji i materiałów.

Za ponad 100 złotych dostaniemy z kolei gaśnicę rajdową. Zazwyczaj wyposażona jest ona w dwa uchwyty, dzięki którym jej montaż w kabinie samochodowej jest niezwykle prosty. Chociaż dedykowana jest ona kierowcom rajdowym, z powodzeniem możemy ją zastosować w zwykłym pojeździe osobowym. Jest ona w stanie ugasić różne typy substancji i materiałów – zwykle ABC.

Pamiętajmy jednak o tym, aby przy wyborze gaśnicy nie kierować się jedynie kryterium ceny. Ważniejsze są bowiem dwa inne czynniki, czyli waga urządzenia oraz rodzaje substancji i materiałów, jakie środek gaśniczy zdoła ugasić. Determinują one bowiem to, czy pożar da się zdusić w zarodku.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.