GeForce Now – co to jest? Jaka oferta? Czy warto?

| 0 Komentarzy
Strumieniowanie wydaje się być przyszłością rynku gier. Już teraz można skorzystać z pierwszych rozwiązań tego typu. Jednym z nich jest GeForce Now.

Usługa została udostępniona dla wszystkich 4 lutego 2020 roku. Od tego czasu wiele osób zdążyło ją już przetestować, a także sprawdzić, czy granie w chmurze już teraz ma sens, czy może jeszcze trzeba nieco poczekać. Warto więc zebrać wszystko najważniejsze informacje na temat GeForce Now, a także pierwsze wrażenie z wykorzystania tej usługi. Będzie to przydatne kompendium wiedzy dla wszystkich osób zainteresowanych strumieniowaniem.

Polecane komputery gamingowe

Usługi grania w chmurze - na czym to polega?

Warto zacząć od podstaw, czyli przedstawienia całej technologii, na której opiera się GeForce NOW oraz inne tego typu usługi. Nvidia od pewnego czasu promuje posiadanie cyfrowych wersji gier. Jak wskazują wszelkie raporty, pudełka powoli odchodzą w niebyt, a na rynku zaczyna dominować dystrybucja cyfrowa. Potwierdzeniem tego jest ogromna popularność takich platform jak Steam, Epic Games Store czy też GOG.

Firma wykorzystuje to za sprawą swoich urządzeń Nvidia Shield, które pozwalają na strumieniowanie gier, czyli ich obsługę z wykorzystaniem serwera dostawcy (chmury). Na tej samej zasadzie działają serwisy streamingowe typu Spotify, Tidal, Deezer oraz Netflix. Z podobnych rozwiązań korzysta GeForce NOW.

Usługa grania w chmurze polega więc na strumieniowaniu obrazu gier. Nie są one instalowane na komputerze – cały czas znajdują się na serwerze. Niemniej, w odróżnieniu od filmu czy muzyki, nie otrzymujemy gotowego, niezmiennego zapisu. Gra cały czas się zmienia pod wpływem czynności wykonywanych przez gracza, co w znacznie większym stopniu obciąża przesył. Żeby więc cały proces przebiegał zgodnie z planem, potrzebne są ogromne zasoby po stronie dostawcy, a także szybkie łącze internetowe po stronie odbiorcy.

Wszystko to sprawia, że usługi tego typu są niezwykle wrażliwe na opóźnienia, które oczywiście mogą wpłynąć na doświadczenia graczy. Zwłaszcza w przypadku produkcji, w których czas reakcji ma znaczenie kluczowe (np. sieciowe FPS-y). Problemy techniczne mogą wpływać także na pogorszenie jakości grafiki.

Czym jest GeForce Now?

19 listopada 2019 roku na rynku wystartowało Google Stadia, pierwsza tak duża usługa obsługująca granie w chmurze. Nvidia przez wiele miesięcy testowania swoje rozwiązanie i w końcu, w lutym tego roku, zdecydowała się na udostępnienie usługi wszystkim.

Nvidia GeForce Now gwarantuje strumieniowanie gier z użyciem chmury Nvidii. Co ważne, nie tylko z użyciem konsoli Nvidia Shield (lista obsługiwanych urządzeń zostanie podana w dalszej części tekstu). Największą zaletą usługi jest fakt, iż nie musimy instalować gier komputerowych w pamięci wykorzystywanych sprzętów. Są one bowiem dostępne w chmurze. Oczywiście nie oznacza to grania za darmo w najnowsze produkcje. Nadal musimy je więc kupić. Usługa działa wyłącznie na zasadzie pośrednika - za sprawą Nvidia GeForce Now łączymy się z naszymi kontami w popularnych sklepach (np. ze Steamem) i w ten sposób uzyskujemy dostęp do posiadanych gier. Producent podaje, że lista gier na GeForce NOW zawiera tysiąc pozycji, jednak znajdują się na niej również tytuły free-to-play (darmowe).

Warto wiedzieć!

Chcąc upewnić się, czy posiadane gry są obsługiwane przez usługę GeForce Now, należy odwiedzić oficjalną stronę producenta i skorzystać z udostępnionej wyszukiwarki. Po wpisaniu tytułu, na ekranie wyświetli się informacja, czy dana gra jest kompatybilna.

Jakie usługi oferuje GeForce Now? Warianty ofert

Tyle wprowadzenia. Warto teraz dowiedzieć się, w jaki sposób usługa może zostać wykorzystana przez nas, graczy. Najważniejszą informacją jest to, że w GeForce Now dostępne są dwie subskrypcje: darmowa oraz płatna. Poniżej zestawienie wskazujące, czym się różnią.

Powyższe zestawienie wskazuje na niezwykle ważną kwestię, która ma zachęcać (a czasem nawet zmuszać) graczy do przechodzenia na płatny abonament – gra nie jest bowiem uruchamiana od razu, użytkownik musi odczekać swoje w kolejce. Jaki jest czas oczekiwania? To zależy od obłożenia serwera. Co równie ważne, powrót do kolejki odbywa się po każdej skończonej sesji.

Wykupując pakiet Founders, zyskujemy pierwszeństwo, dzięki czemu czasy oczekiwania są znacznie krótsze. Zachęcające są również efekty RTX, którymi również cieszyć mogą się wyłącznie posiadacze płatnej subskrypcji. Programowalne cieniowanie, Ray Tracing w czasie rzeczywistym, sztuczna inteligencja – wszystko to sprawia, że gry wyglądają i działają lepiej.

Nvidia GeForce Now w wersji płatnej może zostać przez nas przetestowana przez 90 dni. Dopiero po tym okresie z naszego konta co miesiąc będzie znikać 25 złotych. Co ważne, usługa trwa przez rok po zakończeniu okresu próbnego.

Uwaga!

W trakcie okresu próbnego Nvidia, w celu uwierzytelnienia, może zablokować pewne środki na koncie. Zazwyczaj zostają one odblokowywane w przeciągu 3-5 dni roboczych. Właściwa opłata pobierana jest dopiero po okresie próbnym – obsługiwane są karty Mastercard, VISA i American Express.

Warto zaznaczyć, że gry z GeForce Now są obsługiwane w dwóch trybach, niezależnie od rodzaju subskrypcji:

  • w rozdzielczości 720p, w 60 klatkach na sekundę – wymagania wskazują na konieczność dysponowania łączem o przepustowości minimum 15 Mb/s,
  • w rozdzielczości 1080p, w 60 klatkach na sekundę – przepustowość musi wynieść co najmniej 25 Mb/s.

Co jeśli ktoś zechce zagrać z wykorzystaniem pakietu danych? Jak wskazują statystyki, w przeciągu jednej godziny gry w jakości 1080p wykorzystywanych jest średnio 10 GB danych, a więc sporo. Niektóre gry obsługują również technologię Nvidia Highlights, która w sposób automatyczny tworzy materiały filmowe z ciekawymi wydarzeniami, do których doszło podczas rozgrywki.

Na jakich urządzeniach można używać GeForce Now?

Jeszcze do niedawna funkcja grania w chmurze była dostępna wyłącznie za pośrednictwem konsol Nvidia Shield. Obecnie, dzięki globalnej premierze usługi, można z niej korzystać również na:

  • komputerach stacjonarnych PC,
  • laptopach,
  • komputerach MAC,
  • urządzeniach z systemem Android (także na Android TV) – konieczny jest system Android w wersji 5.0 lub nowszej. Producent zaleca wykorzystanie sieci Wi-Fi 5 GHz.

Do uruchomienia usługi potrzebny jest aplikacja GeForce Now, dzięki której możemy przypisać do swojego konta gry obsługiwane przez system. Następnie pozostaje nam już tylko je uruchomić i poczekać na swoją kolej.

Co ważne, system może obsługiwać na kilku urządzeniach. Rozgrywka jest zapisywana w chmurze, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby rozpocząć ją na komputerze i kontynuować na smartfonie. W trakcie gry, korzystać możemy z bezprzewodowych gamepadów, wykorzystujących łączność Bluetooth. Zalecane są przede wszystkim kontrolery Nvidia Shield, Razer Raiju, Junglecat Mobile, Steelseries Stratus Duo oraz Thundersoft's Glap.

Nvidia GeForce Now – czy warto?

Usługa w teorii prezentuje się wyśmienicie. Dzięki wykorzystaniu chmury, nie są nam potrzebne super wydajne komputery do gier, wyposażone w mocne, dedykowane karty graficzne, wielordzeniowe procesory i sporą ilość pamięci RAM. Co więcej, nie musimy nawet posiadać pojemnego dysku twardego, gdyż gry nie są instalowane na naszym sprzęcie. GeForce Now rozwiązuje również problem konieczności pobierania plików instalacyjnych czy też kolejnych aktualizacji. Wszystko jest dostępne od razu.

Usługa jest więc kierowana przede wszystkim do osób niemających dostępu do komputerów gamingowych, a także chcących zagrywać się również na innych urządzeniach – smartfonach, tabletach czy telewizorach z systemem Android. A to wszystko w jakości HD lub Full HD.

Założenia konfrontowane są jednak z rzeczywistością. Ta natomiast nie zawsze jest tak wspaniała, jak mogło nam się wydawać. Czasem pojawiają się bowiem problemy z prawidłowym działaniem gier – są one najczęściej związane ze stabilnością łącza. Jeśli pojawią się jakiekolwiek opóźnienia, gra zwalnia, co oczywiście wpływa na nasz komfort. Jest to odczuwalne w szczególnie dynamicznych grach, w których każdy ułamek sekundy ma znaczenie. Ewentualne opóźnienia w sieciowych rozgrywkach mogą przesądzić o naszej porażce.

Co istotne, podane wcześniej wymagania dotyczące przepustowości łączy wskazują na wartości minimalne. Jeśli zależy Wam na komfortowej rozgrywce, powinniście dysponować łączem 25 Mb/s dla jakości 720p oraz 50 Mb/s dla 1080p.

Opóźnienia i problemy z łączami to obecnie największe przeszkody, które mogą wpłynąć na popularyzację GeForce Now. Wszystko wskazuje jednak na to, że są to kłopoty wyłącznie przejściowe. Doskonalenie serwerów, technologii chmury, a także coraz szybsze i stabilniejsze łącza sprawiają, że już niedługo strumieniowanie może okazać się głównym sposobem na rozgrywkę. Zwłaszcza że rozwiązuje problem związany z koniecznością ciągłego upgrade’u posiadanego sprzętu.

Udostępnij
2,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.