Głośnik przenośny do 50zł - Jaki najlepszy? Który wybrać?
Spis treści:
Przenośne głośniki to urządzenia bijące dziś rekordy popularności. Dzięki swym niewielkim rozmiarom i wadze są całkowicie mobilne i można je ze sobą zabrać absolutnie wszędzie. Na wygodę korzystania z tego typu urządzeń wpływa również ich kompatybilność ze smartfonami, laptopami, tabletami i wieloma innymi gadżetami elektronicznymi, z jakimi nie rozstajemy się na co dzień. Nic zatem dziwnego, że mobilne głośniki są tak szeroko dostępne w bardzo zróżnicowanej ofercie cenowej i jakościowej. Jaki model zatem wybrać?
Polecane głośniki przenośne
Na co zwrócić uwagę kupując przenośne głośniki?
Na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo modeli i rodzajów głośników bezprzewodowych – różni nie tylko cena, ale również wymiary, moc etc. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na komunikację, czyli to, w jaki sposób głośnik będzie połączony z urządzeniem, z którego odsłuchiwana jest muzyka. Do wyboru mamy:
- Bluetooth - ma różny zasięg (w granicach od około 10 do 200m), od modelu zależy także szybkość przesyłania danych;
- Wi-Fi, a w tym NFC, czyli komunikacja o krótkim zasięgu, dzięki której możliwa jest wymiana danych w odległości do 20 cm;
- AirPlay - funkcja kompatybilna z urządzeniami Apple.
Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to zasilanie przenośne głośnika. Najpopularniejsze to:
- akumulatorowe lub bateryjne (głośniki działają na akumulatory lub na wymienne baterie)
- sieciowo-akumulatorowe (głośniki działają podłączone do sieci lub na akumulatory)
- sieciowe (głośniki działają tylko jeśli są podłączone do sieci)
- na gniazdo USB (zasilane bezpośrednio z urządzenia, do którego są podłączone za pomocą portu USB)
Uwaga!
Nie bez znaczenia pozostają oczywiście takie parametry jak długość pracy akumulatora oraz moc głośnika. Mobilne głośniki zazwyczaj nie posiadają zbyt dużej mocy – większość nie przekracza 20 W. Warto pamiętać o tym, że od tego parametru będzie zależała jakość dźwięku oraz maksymalny poziom głośności.
Nie zapominajmy również o sprawdzeniu maksymalnego czasu pracy na jednym naładowaniu akumulatora. Będzie to niezwykle istotne szczególnie wówczas, gdy głośnik zamierzamy zabierać ze sobą w trasę – czy to na wakacje, czy na niedługą wycieczkę – odpowiedni czas pracy baterii zapewni komfortowe słuchanie muzyki w każdych warunkach.
Warto wiedzieć!
Na wygodę korzystania z głośników wpływa także ich waga. Są to w większości niewielkie, bardzo lekkie urządzenia, których waga nie przekracza 200 gram. Z łatwością zmieszczą się zatem w torebce, a nawet w kieszeni.
Jeśli głośnika będziemy używać głównie w terenie, warto sprawdzić z czego wykonana została obudowa. Materiały wysokiej jakości, wodoodporność etc. w znaczący sposób wpłyną oczywiście na wzrost ceny urządzenia, sprawiając jednak, że pozostanie ono z nami na dłużej.
Wady i zalety głośnika bezprzewodowego
Wydawać by się mogło, że mobilne głośniki to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto lubi słuchać muzyki w różnych warunkach. Urządzenia te mają jednak swoich przeciwników, którzy zarzucają im na przykład niską jakość dźwięku. Jak zatem przedstawia się lista plusów i minusów głośników przenośnych?
Głośniki przenośne - wady i zalety
Zalety
- Urządzenia całkowicie mobilne – nie wymagają użycia problematycznych kabli, a ich niewielkie wymiary pozwalają na zabranie ich ze sobą dosłownie wszędzie.
- Mobilne głośniki są kompatybilne z większością urządzeń, takich jak smartfony, tablety, laptopy, telewizory etc.
- Są dostępne w bardzo szerokim zakresie cenowym – niektóre modele zaczynają się już od kilkunastu złotych.
Wady
- Mała wydajność sprzętów z niskiej półki cenowej sprawia, że głośniki szybko się rozładowują. Konieczne jest zatem częste ich ładowanie.
- Jakość dźwięku wciąż wypada nieco słabiej w porównaniu z głośnikami tradycyjnymi o większych rozmiarach i mocy.
- Niska cena zazwyczaj oznacza w przypadku głośników mobilnych niską jakość dźwięku oraz małą wydajność.
Ile kosztuje głośnik przenośny?
Cena mobilnego głośnika uzależniona jest od wielu parametrów. Na rynku dostępne są modele w bardzo różnych zakresach cenowych – od kilkunastu do kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. W parze z ceną idzie zaś oczywiście jakość dźwięku i wydajność urządzenia. Czas pracy na jednym naładowaniu to istotna informacja dla każdego, kto planuje wykorzystywać głośniki w plenerze czy w warunkach, gdzie dostęp do sieci elektrycznej będzie utrudniony. Warto wówczas wyposażyć się w powerbank, za pomocą którego łatwo i szybko naładujemy sprzęt.
Mobilne głośniki w swojej ofercie posiadają prawie wszystkie znane marki rynku elektronicznego. Ogromną sympatią cieszą się głośniki takich gigantów, jak Samsung czy Philips. Szczególnie polecane są głośniki bezprzewodowe JBL, które biją rekordy popularności. Firmy prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej wymyślnych kształtów i kolorów głośników, wzbogacając je o nowe funkcje, takie jak pilot zdalnego sterowania, mikrofon, ekran LCD czy funkcja radia FM.
Przed zakupem konkretnego modelu warto dokładnie sprawdzić opisane wyżej parametry, które znacząco wpłyną na komfort korzystania z urządzenia.
Komentarze (0)