Głowica ceramiczna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Głowice ceramiczne są trwalsze od uszczelkowych, dlatego coraz częściej montuje się je w bateriach.

Wybór głowicy nie jest przesadne trudny, trzeba tylko pamiętać o kilku kwestiach.

Co to jest głowica ceramiczna?

Głowica ceramiczna to roboczy element baterii. W odróżnieniu od klasycznych głowic uszczelkowych te ceramiczne mają na stałe zamontowane pierścienie z ceramiki – mają one gładką powierzchnię, dlatego nie osiada na nich kamień i w związku z tym nie pojawiają się nieszczelności. Taką głowicę stosunkowo łatwo jest wyczyścić, więc jest również łatwiejsza w konserwacji, a cenowo nie odstaje zbytnio od głowic uszczelkowych.

Jak wybrać głowicę ceramiczną: kryteria

  • Średnica. Jest to kryterium podstawowe, ponieważ głowica o źle dobranej średnicy nie zmieści się do baterii. Decydując się na wybór głowic o konkretnym wymiarze, warto znać ich wady i zalety: głowica ceramiczna ½ i głowica ceramiczna 3/8 cala to niewielkie, dość precyzyjne głowice, przeznaczone do montażu zwłaszcza jako głowice ceramiczne do baterii retro. Głowica ceramiczna 40 mm to najpopularniejszy wymiar – pozwala bardzo precyzyjnie regulować szerokość strumienia wody i sprawdza się przy tym lepiej niż głowica ceramiczna 35 mm.
  • Typ baterii. Głowica ceramiczna do baterii jednouchwytowej i głowica ceramiczna do baterii dwuuchwytowej mają różną konstrukcję i nie można ich dowolnie zamienić. Warto więc dokładnie czytać etykiety produktów, aby kupić optymalną głowicę.
  • Producent. Jest to kryterium wyboru ważne przede wszystkim dlatego, że głowice ceramiczne mają zunifikowane wymiary, więc nie trzeba trzymać się tylko jednego producenta, a jednocześnie są to dość tanie elementy i różnice między nimi są słabo widoczne, więc stosunkowo łatwo jest kupić produkt niskiej klasy. Głowice ceramiczne Grohe albo głowice ceramiczna KFA to produkty chętnie wybierane przez profesjonalistów i chwalone za wytrzymałość oraz doskonałe dopasowanie.

Kiedy wymienić głowicę w baterii?

Głowice w baterii wymienia się rzadko. Kiedy jednak dochodzi do przesączania się wody spod głowicy, warto to zrobić. Czyszczenie czy wymiana uszczelek na głowicach uszczelkowych jeśli w ogóle dają jakikolwiek efekt, to najczęściej tylko na bardzo krótki czas, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zakup głowicy ceramicznej.

  • Głowice ceramiczne są tanie – kosztują kilkanaście do około trzydziestu złotych. Droższe są jedynie nieliczne modele przeznaczone do montażu w bardzo specyficznych bateriach. W związku z tym naprawa uszkodzonej baterii też nie będzie przesadnie kosztowna, a nowa głowica nie tylko nie przecieka, ale jest ogólnie mniej zużyta, a zatem również mniej narażona na kolejne uszkodzenia.
  • Głowice uszczelkowe i ceramiczne mają taki sam kształt (oczywiście jeśli chodzi o produkty tej samej średnicy), zatem montaż głowicy ceramicznej w miejsce starego typu nie jest żadnym wyzwaniem – wystarczy wkręcić głowicę na miejsce, aby bateria znów działała tak, jak należy. Cała operacja zajmuje kilka minut, a efekt może się utrzymywać kilka do kilkunastu lat, choć przy twardej wodzie nawet uszczelki ceramiczne zużywają się szybciej niż w warunkach kontrolnych.
  • Dostępność głowic ceramicznych jest bardzo duża. Można kupić je praktycznie w każdym sklepie budowlanym i sklepach internetowych, zatem znalezienie odpowiedniego modelu nie przedstawia żadnej trudności – nie ma już żadnego powodu, aby kurczowo trzymać się głowic uszczelkowych.

Jak sprawdzić jakość głowicy ceramicznej?

Nie ma prostego sposobu na to, aby nabrać pewności co do jakości wykonania głowicy. Oczywiście jeśli jest uszkodzona, pęknięta, ma jakiekolwiek widoczne zgrubienia lub nadlewki, takiej głowicy ceramicznej nie należy używać. Bezpośrednio przed montażem należy jeszcze zajrzeć do środka głowicy, czy nie dostały się tam drobne zanieczyszczenia. Jeśli wygląd zewnętrzny nie wskazuje na uszkodzenie, a wnętrze jest czyste, prawdopodobnie można bez obaw taką głowicę założyć, licząc na to, że będzie ona służyła dobrze przez długie lata.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.