Gniazdka do domu - jak wybrać? Jakie najlepsze?

| 0 Komentarzy
Jakie warto poznać wymogi i opcje, które mogą poprawić funkcjonalność sieci elektrycznej w domu?

Gniazdko elektryczne z uziemieniem czy bez?

Konieczność zastosowania uziemienia powiązana jest z typem urządzeń, które będą w danym miejscu podłączone do sieci. W praktyce gniazdka z uziemieniem często instaluje się wszędzie, nawet jeśli nie jest to konieczne, ponieważ spora ilość urządzeń wymaga właśnie takiego zabezpieczenia: kuchenki mikrofalowe, pralki, duża część telewizorów czy monitorów, komputery stacjonarne i laptopy (choć już nie netbooki), a także część odkurzaczy czy drobnego AGD. Zasadniczo każdą wtyczkę sprzętu niewymagającego uziemienia, można podłączyć do gniazdka z uziemieniem. Jeśli jednak dany sprzęt wymaga zerowania, to nie należy go podłączać do gniazdka bez uziemienia. Reasumując – gniazdka bez uziemienia warto montować tylko w tych miejscach, gdzie na pewno uziemienie nie będzie potrzebne.

Gniazdko elektryczne do łazienki i kuchni

Łazienki i kuchnie są pomieszczeniami bardzo specyficznymi. Nie montuje się tutaj zwyczajnych gniazdek, chyba że w określonych przypadkach. W łazience normą są gniazdka elektryczne hermetyczne podtynkowe – estetyczne i zabezpieczone przed wodą, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne nawet przy bardzo podniesionej wilgotności. W kuchni tego rodzaju zabezpieczenia wprawdzie nie są obowiązkowe, ale gniazdo elektryczne hermetyczne natynkowe lub podtynkowe montuje się w przestrzeni nad zlewozmywakiem lub tuż obok, a także w miejscach, gdzie mogłoby dojść do jego zachlapania. Gniazdko elektryczne do kuchni musi być bowiem bezpieczne – kwestie doboru odpowiedniego rodzaju należy uzależnić od lokalizacji gniazdka.

Trzy opcje estetyczne gniazdek

Poza funkcjonalnością gniazdek elektrycznych bardzo ważna jest ich estetyka. Nawet gniazdka elektryczne w garażu nie mogą straszyć swoim wyglądem. Oczywiście odpada montaż jakichkolwiek starych, używanych i uszkodzonych gniazd, bo to bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu, ale też nie wolno całkowicie ignorować estetyki.

  • Gniazdka elektryczne eleganckie: często o minimalistycznym projekcie, nierzucające się w oczy, w neutralnych kolorach to doskonałe rozwiązanie do prestiżowego salonu, do biura albo holu.
  • Gniazdko elektryczne retro: rozwiązanie to świetnie komponuje się z wieloma efektami dekoracyjnymi, w tym nawet prestiżowym stiukiem weneckim. Dobrze pasuje także do modnych wnętrz vintage albo w stylu prowansalskim.
  • Gniazdko elektryczne chowane w blat to dobre rozwiązanie do biura, a także do pokoju dziennego. Pozwala uporządkować kable, a także sprzyja oszczędzaniu energii, ponieważ dzięki niemu w celu odłączenia urządzeń z sieci nie trzeba się schylać. Nieużywane gniazdka w chowa się w blat, uzyskując estetyczną, równą powierzchnię roboczą.

Oczywiście w praktyce niemożliwe jest przedstawienie wszystkich możliwości w zakresie estetyki – te trzy warianty w ostatnim czasie cieszą się największym zainteresowaniem, dlatego zostały przedstawione. Poza nimi warto wspomnień o gniazdkach z wymiennymi elementami dekoracyjnymi i możliwością zakupu gniazdek wieloczęściowych, dzięki którym wykończenie jest bardziej estetyczne i funkcjonalne.

Oszczędność nie bierze się znikąd

Gniazdko elektryczne z wyłącznikiem jest dobrym sposobem na zwiększenie oszczędności. Średnio kilkadziesiąt złotych rocznie marnuje przeciętne polskie gospodarstwo domowe na podtrzymywanie trybu stand-by wszystkich urządzeń: od zegarków w kuchenkach mikrofalowych po diody sygnalizacyjne telewizorów i listew zasilających. Gniazdka z wyłącznikami pozwalają w łatwy sposób odłączać urządzenia, a przy tym stanowią dodatkowe zabezpieczenie – można odciąż dopływ prądu do urządzeń bez wyjmowania wtyczek, dzięki czemu nigdy więcej nie będzie problemu z leżącymi na podłodze kablami.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.