Gra o Tron - strategiczna planszówka. Instrukcja, zasady, porady jak grać
Spis treści:
Planszówka "Gra o tron"
Gra o tron została wydana w 2003 roku. Jest to typowa gra strategiczna. Jej fabuła osadzona jej w fantastycznej krainie Westeros, podobnie jak w książce i w serialu. W 2011 roku wydano drugą edycję gry, której polskie wydanie przygotowała Galakta - wydawca popularnych gier planszowych. Rozgrywka toczy się na planszy, która przedstawia mapę Westeros podzielonego na krainy, o które walczą gracze. Każdy gracz wciela się w rolę wybranego rodu próbując zdobyć jak największą ilość obszarów znajdujących się na planszy.
Recenzja Gry o tron
- Pudełko z grą zawiera instrukcję, planszę do gry, 138 plastikowych jednostek (każdy ród ma 10 piechurów, 5 rycerzy, 6 statków i po 2 machiny oblężnicze), 81 dużych kart (po 7 kart rodów na każdy ród, 30 kart Westeros i 9 kart dzikich). 24 małe karty Losów Bitwy, 6 zasłonek na żetony i 266 żetonów (14 żetonów Wojsk Neutralnych, na każdy ród po 15 żetonów Rozkazów, 20 żetonów Władzy, po 3 żetony Wpływów, po 6 żetonów Zaopatrzenia, po 1 żetonie Zwycięstwa oraz kilka dodatkowych pojedynczych żetonów).
- Jak grać w Grę o tron? Każda runda gry podzielona jest na fazy. Gracze muszą zaplanować strategię w pierwszej fazie, w drugiej przechodzą do akcji, trzecia faza to faza wydarzeń. Po ułożeniu na planszy żetonów z rozkazami w pierwszej fazie (żetony układane są w tajemnicy przed innymi graczami), przechodzi się do odsłonięcia rozkazów. W tym momencie okazuje się, że sojusze zawarte ustnie zostały dotrzymane, wtedy gracze dowiadują się też, kto ich zdradził, kto chce zagarnąć ich terytoria, a kto chce im pomóc w zagarnięciu obszarów danego rodu.
- Na rozgrywkę ma wpływ bardzo dużo czynników. Także wybranie swojego rodu na początku gry jest bardzo ważne. Każdy ród ma inną początkową pozycję i inne Karty Rodu mające różne umiejętności. Karty rozkazów dzielą się na 5 typów: marsz, wsparcie, obrona, najazd i umocnienie władzy. W skrócie gra opiera się na tworzeniu jednostek militarnych: piechurów, rycerzy, statków i machin oblężniczych) i zajmowania z ich pomocą terytoriów na planszy.
- Poziom losowości w grze jest nieduży. Bardzo ważna jest interakcja między graczami i to ona często ma największy wpływ na przebieg rozgrywki. Gracz może wesprzeć innego i tym samym zadecydować o jego wygranej bitwie, ale musi liczyć się z tym, że drugi gracz może się zemścić. Zawieranie sojuszy to kluczowy element gry. Umiejętność negocjacji, przekonywania do pomocy określonym graczom, szczucie graczy na wygrywającego w celu odciągnięcia uwagi od siebie - to tylko niektóre nieodłączne elementy rozgrywki.
- Gra jest dość skomplikowana. Producent oprócz instrukcji daje graczom FAQ z najczęściej pojawiającymi się wątpliwościami. Pierwszym rozgrywkom na pewno będzie towarzyszyć częsty powrót do instrukcji, jednak po opanowaniu zasad, gra będzie naprawdę ekscytująca. Najlepiej grać w 6ciu graczy, wtedy rozgrywka jest najlepiej zbalansowana.
Instrukcja i zasady gry planszowej "Gra o tron"
Gra o Tron przeznaczona jest dla osób od 14go roku życia. Liczba graczy to 3 6 osób. Czas rozgrywki podany przez producenta to 180 minut. Pierwsza rozgrywka zajmie na pewno więcej czasu. Według opinii graczy jedna rozgrywka w 6 osób trwa około 4-5 godzin.
Na planszy należy rozłożyć w wyznaczonych do tego miejscach odpowiednie, potasowane karty oraz żetony. Pierwszy krok to wybranie swojego rodu i dobranie do niego odpowiednich elementów: żetonów, kart i jednostek. Na końcu dobiera się Żetony Władzy. Na planszy należy rozmieścić żetony Wpływów, Zwycięstwa i Zaopatrzenia, a także Garnizonów oraz jednostki. Elementy rozmieszcza się według instrukcji, która znajduje się na zasłonce danego Rodu.
Instrukcja Gry o tron informuje, że rozgrywka trwa 10 rund. Każda z rund podzielona jest na trzy fazy: Westeros, Planowania i Akcji.
- I faza to losowanie kart Westeros i rozpatrywanie ich (przesuwanie żetonu Dzikich, znacznika rundy, czytanie kart Westeros i wprowadzanie w życie tego, co jest na nich napisane). Karty Westeros to Zaopatrzenie, Mobilizacja, Starcie Królów. Starcie Królów oznacza intrygi i knucia, które w znaczący sposób wpływają na wojnę o terytoria. Karta ta oznacza, że gracze będą się licytować o wpływy na torach wpływów.
- II faza to planowanie i rozkładanie żetonów z rozkazami. Dostępne są rozkazy: Marszu, Obrony, Wsparcia, Najazdu i Umocnienia Władzy. Oprócz tego gracze mają do dyspozycji specjalne Rozkazy, które są silniejszą wersją tych zwykłych. W tej fazie odkrywa się rozkazy i można skorzystać z bonusu, jakim jest Kruk Posłaniec, który umożliwia zamianę żetonu Rozkazu albo podejrzenie talii dzikich.
- III rozpatrywanie żetonów Rozkazów, czyli faza akcji. Gracze po kolei rozpatrują rozkazy - najpierw rozkazy Najazdu, potem Marszu, potem Umocnienia Władzy. Na końcu następuje porządkowanie.
Jak grać w grę planszową Gra o tron po skończeniu trzeciej fazy? Należy wrócić do fazy I, wtedy też rozpoczyna się druga runda. Gra kończy się automatycznie, gdy któryś z graczy zajmie 7 terytoriów. Jeśli żaden z graczy nie będzie w stanie tego zrobić, gra trwa 10 rund, a wygrywa ród, który zdobył najwięcej obszarów.
Gdzie kupić Grę o tron?
Ze względu na swoją ogromną popularność, grę można kupić w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych - z zabawkami oraz z grami. Nasz sklep także ma w ofercie tę wciągającą strategiczną grę. Cena Gry o tron jest różna, w zależności od sklepu. Zachęcamy do zapoznania z naszą ofertą.
Komentarze (0)