Gra towarzyska Czarne historie – jak grać? Którą część wybrać?
Spis treści:
Choć zestaw kart w kartonowym pudełku może wyglądać niepozornie, to można mieć pewność, że jest to gra, która potrafi zaskoczyć, przestraszyć i zmusić do rozwikłania makabrycznych zagadek. Jak grać w tę grę? Którą część wybrać?
Czarne historie – co to za gra?
Czarne historie trudno zaklasyfikować jednoznacznie do gier planszowych lub karcianych, bo to gra oparta o historie zapisane na kartach. W tej grze nie rzuca się kością, nie porusza się po planszy, a wyłącznie zapoznaje się z treścią historii i podejmuje się próby rozwikłania zagadek kryminalnych.
- Czarne historie przedstawiają najczęściej jakąś opowieść o zagadkowej śmierci w dziwnych, zabawnych lub strasznych okolicznościach. Opowieść jest skonstruowana w ten sposób, by pozostawić uczestnikom zabawy pewne wskazówki, ale na tyle mało konkretne i mgliste, że trzeba mocno się natrudzić, by odgadnąć prawidłową odpowiedź.
- Celem nadrzędnym gry jest odnalezienie przyczyny opisanego zgonu.
- Uczestnictwo w grze i odgadywanie odpowiedzi przypomina pracę śledczą z analizą danych, snuciem domysłów i kierowanie się poszlakami.
- Gra w Czarne historie to świetna gra towarzyska i imprezowa – uświetni nudne wieczory, przyjęcia i spotkania, a dzięki kompaktowym wymiarom można zabrać ją na wakacje.
Czarne historie – instrukcja i zasady gry
Gra w Czarne historie jest pasjonująca i inspirująca, a same zasady gry są niemal dziecinnie proste. Trudności pojawiają się dopiero wówczas, gdy zagadka okazuje się szczególnie trudna, a to rzecz powszechna w Czarnych historiach. By zagrać w Czarne historie, należy:
- Zaprosić do gry przynajmniej jedną dodatkową osobę, bo to gra dla minimum dwóch osób, ale znacznie ciekawiej gra się w większym gronie.
- Wytypować mistrza gry, który będzie odczytywał historie i pozna wyjaśnienie zagadek, by móc kontrolować przebieg rozgrywki.
- Znaleźć odpowiednią ilość wolnego czasu – pojedynczą zagadkę można rozwiązać w kilka lub kilkanaście minut, ale to gra, która wciąga i od której ciężko się oderwać.
Reguły gry i jej przebieg krok po kroku:
- Karty należy ułożyć tak, by niewidoczne dla graczy były rozwiązania zagadek. Mistrz gry pobiera jedną z kart i odczytuje historię na głos.
- Po odczytaniu historii, mistrz gry zapoznaje się z rozwiązaniem zagadki, ale nie zdradza żadnych detali pozostałym graczom.
- Gracze mogą zadawać mistrzowi gry proste pytania, na które można odpowiadać wyłącznie „tak” lub „nie”.
- Gdy któryś z graczy wpadnie na trop rozwiązania zagadki, opowiada o nim pozostałym graczom, a mistrz gry sprawdza, czy wyjaśnienie zgadza się z tym, co faktycznie zostało zapisane na karcie.
Seria gier Czarne historie – którą wybrać?
Podstawowa wersja gry w Czarne historie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że nie trzeba było długo czekać na kontynuację. Obecnie w serii jest kilka wariantów tej gry, które różnią się tematyką:
- Czarne historie – wersja podstawowa gry doczekała się kilku części, które nie są ze sobą powiązane chronologicznie ani w żaden inny sposób. Można na początku sięgnąć po część pierwszą, a równie dobrze wybrać od razu część czwartą. Opowieści w poszczególnych częściach gry nie powtarzają się.
- Czarne historie tematyczne (Biuro, Medycyna, Śmiertelne wakacje, Tajemnice zaświatów) – świetna propozycja dla konkretnych grup graczy. Czarne historie biurowe można kupić w prezencie dla pracownika biurowego lub zabrać na firmową imprezę. Historie medyczne mogą przypaść do gustu nie tylko medykom, ale też osobom zainteresowanym medycyną.
- Czarne historie. Głupia śmierć – niektóre wypadki wydają się tak dziwne, że aż można je uznać za głupie i właśnie takie historie wypełniają karty tej gry. To opisy komicznych lub irracjonalnych sytuacji, które doprowadziły ich bohaterów do katastrofy. To najbardziej humorystyczna część tej gry.
Gra w Czarne historie wciąga i intryguje – gracze mają szansę wejść w skórę śledczych lub detektywów, którzy pracują nad zagadkowymi zbrodniami i wypadkami. Poszlaki są znikome, a możliwych rozwiązań zagadki jest wiele. To gra stawiająca na kreatywność, pomysłowość i umiejętność wysuwania wniosków z najbardziej szczątkowych i dziwacznych informacji.
Komentarze (0)