Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Grill gazowy czy elektryczny - jaki lepiej kupić?

| 3 Komentarze
Grill gazowy czy elektryczny? Która opcja będzie lepsza? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Grillowane dania są nie tylko bardzo smaczne, ale przy tym mogą być też zdrowszą opcją. W związku z tym warto zastanowić się nad zakupem grilla domowego lub na taras. Jaki jednak będzie lepszy? Grill gazowy czy elektryczny? W podjęciu decyzji pomoże Ci nasz poradnik!

Grill gazowy czy elektryczny? Opcje wyboru

Choć są to dwa zupełnie różne rozwiązania, to wiele osób miewa dylemat, która opcja będzie lepsza: grill gazowy czy elektryczny? Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dużo zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jest jednak kwestia, która nie ulega wątpliwości – oba wymienione rozwiązania mają obszerne grono miłośników. Jeśli jesteś właścicielem niewielkiego balkonu, bardziej przypadnie ci do gustu ogrodowy grill elektryczny stojący. Pomimo że jest to urządzenie z zasady kompaktowych rozmiarów, ich wachlarze przygotowywania pożywienia są naprawdę szerokie. Gama ich rozmiarów jest obszerna, więc bez trudu znajdziesz wśród modeli dostępnych na rynku egzemplarz dopasowany do twoich potrzeb. Ogrodowe grille gazowe z kolei doskonale sprawdzą się w dużych, letnich kuchniach na świeżym powietrzu. Mogą posiadać dwupoziomowy ruszt oraz być wyposażone w różne dodatki, takie jak termometr.

Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w roli kucharza, wybierz domowy grill elektryczny. Posiada on wbudowane czujniki i technologie, które ułatwią ci proces przyrządzania dań. W przypadku grilla gazowego sprawa się komplikuje. Jest to sprzęt dla bardziej doświadczonych grillmasterów (kucharzy), którzy dysponują wiedzą na temat gatunków oraz rodzajów przygotowywanego mięsa. W ostatnich latach modny stał się również grill ogrodowy murowany wraz z wędzarniami. Wymaga to jednak szczegółowego projektu i realizacji na wysokim poziomie.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem grillu elektrycznego, warto, abyś przejrzał dostępne oferty tych urządzeń na rynku. Są one dość obszerne, a także zróżnicowane pod względem cen i parametrów, a wśród nich można wyróżnić kilka rodzajów:

  • grill elektryczny zamykany – taki model z pokrywą idealnie sprawdzi się zarówno podczas grillowania kiełbasek, jak i również podczas przyrządzania panini na gorąco. Pokrywa może być nakładana lub dociskowa – szczególnie znane są modele z pokrywą na zawiasach, która także zaopatrzona jest w element grzewczy, dzięki czemu jedzenie grillowane jest z dwóch stron w tym samym czasie;
  • grill elektryczny otwarty – na rynku znajdują się także grille o konstrukcji otwartej. Tak zbudowany może być zarówno duży grill elektryczny do użytku w zaciszu domowym, jak i profesjonalny grill elektryczny stosowany w gastronomii. Konstrukcja otwarta idealnie sprawdzi się nie tylko w domu, ale także na tarasie lub balkonie – taki grill ogrodowy będzie działał podobnie, jak model grillu gazowego (potrawa będzie grillowana tylko z jednej strony);
  • grill z zestawem do Raclette – jest szczególnie interesującym rodzajem grilla elektrycznego, którego możesz używać zarówno w domu, jak i w gastronomii. Jest to grill elektryczny stołowy, z którego możesz korzystać na bieżąco podczas posiłku;
  • opiekacz – jest to w zasadzie alternatywa względem grillów elektrycznych. Główną funkcją tego typu urządzeń jest opiekanie kanapek, a także wielu innych przekąsek. W zależności od wybranego modelu, opiekacz może posiadać jednak różne funkcje i wymienne wkładki, co umożliwi Ci przyrządzanie w nim tostów, gofrów oraz innych smakołyków. Sprzęt z wyższej półki jest w stanie spokojnie zastąpić grill elektryczny, ponieważ umożliwi przyrządzenie potraw w podobny sposób. Opiekacze znajdziesz w asortymencie wielu różnych marek, takich jak DeLonghi, Russell Hobbs czy Clatronic.

Jaki grill jest zdrowszy? Gazowy czy elektryczny?

Grillowane potrawy zawsze są zdrowsze niż takie smażone na patelni. Zawierają po prostu mniej tłuszczu – niezależnie od tego, czy przygotowane zostaną na grillu gazowym czy elektrycznym. Taka obróbka produktów idealnie sprawdzi się u osób, które dbają o linię.

Jeżeli chodzi o grill elektryczny, jego zaletą jest równomierne grillowanie się jedzenia. Potrawy z takiego sprzętu są bardzo soczyste i chrupiące, a co najważniejsze – nie przywierają do rusztu. Grille elektryczne błyskawicznie się nagrzewają, dzięki czemu nie tracisz czasu na długie oczekiwanie na jedzenie. Ponadto, w każdym momencie możesz ustawić w nim odpowiednią temperaturę, a gdy posiłek będzie gotowy, będziesz miał możliwość jego ciągłego podgrzewania. Mankamentem jest jednak fakt, że potrawy przyrządzone na grillu elektrycznym nie posiadają charakterystycznego smaku i aromatu.

Grill gazowy również ma wiele zalet, dzięki którym pozostaje równie chętnie wybieraną opcją. Dania przygotowywane na takim urządzeniu nabierają wyjątkowego smaku. Grill gazowy zasilany jest palnikami gazowymi, nad którymi umieszczony jest aromatyzer, czyli blaszana płyta zbierająca tłuszcz i soki z grillowanych potraw. Dzięki niej skroplony tłuszcz paruje, nadając znajdującemu się na ruszcie jedzeniu silnego aromatu. Co więcej, urządzenie zasilane gazem sprawia, że wszystko, co znajdzie się na ruszcie, będzie równomiernie upieczone, ponieważ grill nagrzewa się w całości. Nie wytwarza on nieprzyjemnych zapachów i dymu.

Ważne jest również czyszczenie grilla. Chodzi nie tylko o względy estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Podczas smażenia potraw na brudnym lub nieoczyszczonym ruszcie, dochodzi do powstania toksycznych związków, które mogą przedostać się do jedzenia spożywanego przez Ciebie i Twoich najbliższych. nie tylko smak potraw zostanie zmieniony. Może również dojść do wywołania szeregu dolegliwości zdrowotnych ze strony układu trawiennego, np. bólu brzucha, wymiotów, a nawet zatrucia. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie grilla. Nie zajmie ci to zbyt wiele czasu, a świeże zabrudzenia zdecydowanie łatwiej jest usunąć.

Jak w łatwy sposób wyczyścić grill? Rożen elektryczny możesz rozmontować, a zabrudzone elementy umyć w zmywarce. Grill możesz wyczyścić również ręcznie. Musisz najpierw usunąć z rusztu resztki jedzenia, a następnie przetrzeć całą powierzchnię ręcznikiem papierowym lub gazetą. Jeśli nie możesz poradzić sobie z oczyszczeniem grilla z przypalonych resztek warzyw lub mięsa, użyj środków do tego przeznaczonych.

Tani grill: elektryczny czy gazowy?

Jeżeli dysponujesz ograniczoną ilością pieniędzy, sięgnij po grill elektryczny. Zazwyczaj są one tańsze niż gazowe – możesz je nabyć już za kilkadziesiąt złotych, a te bardziej zaawansowane za kilkaset. Grille gazowe to z kolei wydatek od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Podobnie jest z kosztami eksploatacji, jednak sytuacja tutaj jest odwrotna. Rożen gazowy daje ci większe pole działania: możesz go podłączyć zarówno do sieci miejskiej, jak i standardowej butli z gazem, natomiast grill elektryczny musi mieć dostęp do prądu. Wybierając grill elektryczny, gazowy lub jakikolwiek inny sprzęt AGD warto, abyś zwrócił uwagę na markę urządzenia. Sprzęty popularnych marek, jak choćby grill elektryczny Tefal, grill elektryczny Bosch lub grill Severin czy grill gazowy Cadac, Koler i grill Campingaz zazwyczaj okazują się bardziej dopracowane i funkcjonalne niż tanie sprzęty mało znanych firm. Zainwestowanie w urządzenie topowej marki sprawi, że posłuży Ci on na długie lata. Zatem wydatek, który w danym momencie wydaje się duży, w rozłożeniu na lata, wychodzi drobną inwestycją, a Twoje zadowolenie z jego użytkowania jest nieproporcjonalnie wielkie w porównaniu do jego ceny.

Zalety i wady grilla gazowego

To, która opcja będzie dla Ciebie lepsza – grill gazowy czy elektryczny – z pewnością pomoże Ci uzmysłowić sobie podsumowanie zalet i wad obu rozwiązań. Grillowanie na gazie ma bardzo dużo plusów. Grill gazowy zdecydowanie szybciej zyskuje pożądaną, wysoką temperaturę i łatwo kierować w nim wielkością płomienia. Nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności ani czuwania, jest prosty i wygodny w obsłudze. Kolejnym atutem grilla gazowego jest to, że działa niezależnie od pogody. Jeżeli posiadasz model z pokrywą, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł zacząć grillować.

Jedną z głównych wad grilla gazowego jest jego koszt. Decydując się na zakup, musisz liczyć się z wysoką ceną ze względu na jego złożoną budowę oraz inne materiały używane do produkcji. Wszystko jednak zależy od producenta oraz jakości sprzętu.

Zalety i wady grilla elektrycznego

Grille elektryczne cieszą się sporą popularnością i to zarówno, jeśli chodzi o grille ogrodowe, jak i domowe małe AGD. Ogromną zaletą grilla elektrycznego jest wygoda i szybkość grillowania, przy dodatku niewielkiej ilości tłuszczu, a dodatkowo odbywa się to bez dymu i ognia. Możesz korzystać z niego przez cały rok. Zajmuje on niewiele miejsca i możesz go używać w kuchni, na balkonie czy tarasie. Kolejną zaletą grilla elektrycznego jest łatwość jego obsługi. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w pokrętła, pozwalające na odpowiednią regulację temperatury oraz przyciski włączania i wyłączania. Większość grilli elektrycznych posiada również diodę, informującą o tym, że płytki grzejne osiągnęły właściwą temperaturę, co pozwoli ci w odpowiednim czasie położyć jedzenie na ruszcie.

Jeżeli chodzi o wady urządzenia, to jest to z pewnością rodzaj jego zasilania. Są to głównie grille kuchenne, z których trudno korzystać na zewnątrz. Chcąc używać grilla elektrycznego w ogrodzie lub na tarasie, musisz pamiętać o tym, że ogranicza Cię kabel. Jeżeli jesteś smakoszem, wadą może być także fakt, że potrawy nie mają takiego smaku i aromatu, jak te z grilla tradycyjnego. Mają one również mniejsze pole grzewcze w porównaniu do grilli gazowych.

5,0
4 oceny
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Ja preferuję grill węglowy. Dobrą opcją jest to, że można go ze sobą zabrać, jeśli np. jedziemy nad rzekę, czy siedzimy sobie na działce. Poza tym jedzenie jest bardzo smaczne :) Zresztą, jeżeli długo się zastanawiacie i nie możecie zdecydować, to warto sięgnąć po jakiś poradnik lub choćby znaleźć stronę internetową, których przecież jest multum.
Choćby nawet tu: grilleweglowe.com.pl/category/poradnik-dla-kupujacych/ . Zawsze można poczytać, nie zaszkodzi :)
Witajcie,
W marcu (trzy mięsiące temu) kupiłem najprostszy grill gazowy w Castor....e, w sumie to miałem kupić w Liroju, ale akurat nie było z czego koniec końców bardzo się cieszę bo dużo ładniejszy i bardziej funkcjonalny. Cena śmieszna 329 zł a nie 2 koła, Opinia jest taka, że to poprostu jest inna jakość grillowania. Czysto, zdrowo, szybko, a jeszcze do tego tanio, grillowałem już z 10 razy a butla z gazem taka sama ciężka. Przy grillowaniu na węglu lub brykiecie za każdym razem na paliwo wydajesz minimum 10 zł (x 10 = 100 za pół sezonu). Nigdy już nie wrócę do grilla węglowego. Wymiana butli gazowej to dla niezorientowanych 55-65 zł.
Warzywa cukinia, bakłażan, papryka, kiełbaski, udka z kurczaka i nne potrawy z grilla, poprostu REWELACJA, nie wspomnę o karkówce, polecam. Jak ktoś wam powie, że to nie to samo bo zapachu nie ma to niech spada na drzewo. To tak jak jazada samochodem z klimatyzacją lub bez w upalny dzień.
Ja jestem szczęśliwą posiadaczką grilla gazowego Siesta 310 Black Barbecook - jak grillowanie zawsze kojarzyło mi sie z mozolnym dmuchaniem i trudnym czyszczeniem, tak ten grill rozwiązał wszystkie moje problemy. Szybko się nagrzewa, ma specjalne tacki ułatwiające czyszcznie pod palnikami (wystarczy je folią wyłożyć i tyle). Mój koszmar po grillowaniu na węglu zmienił się w nowe hobby. Polecam wszystkim grille gazowe- są super.
Specjalista Morele | 14:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.