Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Grunt – jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Zanim przystąpimy do prac remontowych musimy odpowiednio przygotować podłoże. Jak to dobrze zrobić? Sprawdź.

W tym celu niezbędne jest odpowiednie zagruntowanie powierzchni. Jak wybrać odpowiedni preparat gruntujący, który będzie optymalnie dopasowany do podłoża?

Gruntowanie – co to jest?

Jest to czynność polegająca na nałożeniu przy pomocy wałka lub pędzla malarskiego specjalnego preparatu gruntującego. Składa się on z wodnej mikrodyspersji polimerowej, która została odpowiednio rozcieńczona i zawiera substancje pomocnicze. Duże powierzchnie są zazwyczaj gruntowane przy zastosowaniu techniki natryskowej. Gruntowanie pozwala wzmocnić i przygotować powierzchnię do dalszych prac wykończeniowych.

Polecane grunty i farby podkładowe

Na rynku znaleźć można dwa rodzaje preparatów gruntujących – jedne występują w postaci gotowej do bezpośredniego użycia na podłoże, drugie to koncentraty, które przed gruntowaniem należy rozcieńczyć z wodą. W takim wypadku, jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu pracach, warto postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania preparatu bądź po prostu wybrać grunt gotowy do nałożenia.

Wybierając odpowiedni grunt należy mieć na uwadze takie parametry jak:

  • rodzaj powierzchni,
  • właściwości klimatyczne wnętrza,
  • cechy materiału wykończeniowego.

Uwzględniając powyższe kryteria, wśród preparatów gruntujących można wyróżnić:

grunt wzmacniający – wykorzystana przy jego produkcji substancja wiążąca (polimer) ma duży rozmiar cząsteczek, przez co jego zdolność do wnikania w podłoże jest mniejsza. Wytwarza on na gruntowanej powierzchni mocną i elastyczną powłokę. Może być z powodzeniem stosowany pod tynki gipsowe, kleje, płytki ceramiczne oraz podłoża ceglane. Doskonale wzmacnia również stare tynki. Dobrej jakość grunt wzmacniający będzie miał barwę mleka. 

grunt głęboko penetrujący – w jego przypadku wielkość cząsteczek substancji czynnej może być nawet do 10 razy mniejsza w porównaniu z gruntem wzmacniającym. Wnika on więc głęboko w gruntowaną powierzchnię, ograniczając przy tym jej zdolność pylenia oraz chłonność.

Jest to idealny grunt pod tynk, który z powodzeniem można stosować także przed nałożeniem kleju na podłoże. Jest odpowiedni do wszelkiego rodzaju powierzchni szpachlowanych bądź wcześniej malowanych za pomocą wodnych farb dyspersyjnych. Sprawdzi się także podczas gruntowania płyt gipsowo-kartonowych. Zazwyczaj wykorzystuje się go do prac z mało porowatymi podłożami charakteryzującymi się stabilną strukturą. Grunt penetrujący o dobrej jakości będzie transparentnym roztworem, co najwyżej lekko mętnym.

grunt szczepny – poprawia przyczepność oraz wyrównuje chłonność gruntowanego podłoża. Znajduje zastosowanie do powierzchni betonowych, gipsowych, cementowych oraz wapiennych. Służy do gruntowania pod tynki, płytki ceramiczne, kleje, szpachlówki, farby wodne oraz różnego rodzaju posadzki. Jednym z jego rodzajów jest grunt mineralny szczepny, który zachowuje wysoką paroprzepuszczalność podłoża. Tworzy lekką, a zarazem wytrzymałą warstwę wykończeniową. 

grunt silikonowy – przeznaczony głównie pod farby silikonowe. Redukuje i wyrównuje chłonność gruntowanej powierzchni, jednocześnie nie likwidując jej paroprzepuszczalności.

Jaki grunt najlepszy?

Ze względu na bogaty asortyment produktów przeznaczonych do gruntowania powierzchni, wybór optymalnego rozwiązania wcale nie jest prosty. Wszystko to sprawia, że należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

ILOSĆ WIĄŻĄCYCH CZĄSTECZEK STAŁY. dobre jakościowo preparaty, które cechują się wysokimi parametrami użytkowymi, zawierają od 10 do 12 % wiążących cząsteczek stałych. Produkty tanie oferują w swym składzie jedynie 1-2% substancji czynnej, co w praktyce oznacza kupno wody jedynie zabarwionej polimerem. 

WYDAJNOŚĆ. Stanowi kolejne kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie preparatu gruntującego. Powinna ona oscylować wokół 10 m2/l. Oczywiście, w znaczącej mierze uzależnione jest to od chropowatości i chłonności gruntownej powierzchni.

RODZAJ PODŁOŻA. W zależności od niego, zastosowanie znajdują różne preparaty gruntujące:

  • jaki grunt pod tynk? – o ile preparat gruntujący przed malowaniem nie zawsze jest konieczny, tak gruntowanie pod tynk jest niezbędne, niezależnie od tego, czy jest to tynk mineralny czy też gipsowy. W tym wypadku zasadne będzie użycie preparatów głęboko penetrujących, które wzmocnią podłoże i nadadzą mu odpowiednią chłonność i porowatość.
  • jaki grunt pod farbę? – przed malowaniem ścian i sufitu, ich powierzchnię należy odpowiednio zagruntować, najlepiej preparatem, który został wskazany przez producenta farby. Warto pamiętać o tym, aby pomiędzy tymi dwoma czynnościami zachowany był odstęp czasowy – 24 godziny to minimum. W przeciwnym razie preparat gruntujący nie uaktywni swoich właściwości. Odpowiedź na pytanie, jaki grunt przed malowaniem będzie najlepszym rozwiązaniem, nie jest proste. Wybrać możemy bowiem preparat zalecany przez producenta farby, środek uniwersalny bądź grunt przeznaczony głównie pod farbę.Jeśli ściana nie jest zniszczona i nie pyli, wystarczy grunt wzmacniający. Jeśli jednak jej powierzchnia pozostawia wiele do życzenia, należy użyć gruntu głęboko penetrującego. Większość preparatów dostępnych na rynku nadaje się do użytku pod farbę. To, jaki specyfik wybierzemy zależy w dużej mierze od naszych możliwości finansowych. Grunt ten stosowany będzie wewnątrz pomieszczeń, musi być zatem niepalny oraz nietoksyczny. Gruntowanie sufitu z powodzeniem można przeprowadzić za pomocą tych samych preparatów, co w przypadku ścian.
  • jaki grunt na elewacje? – preparat ten powinien być dostosowany do użytku zewnętrznego, w związku z czym musi cechować się odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, w tym przede wszystkim wilgoci, a także zapewniać paroprzepuszczalność. Gruntowanie elewacji wymaga zatem preparatu głęboko penetrującego. Warto zadbać o to, aby był on niepalny. 
  • jaki grunt do drewna? – drewniane elementy, zwłaszcza te na zewnątrz budynku, również wymagają gruntowania. Odpowiedni preparat ochroni je przed przebarwieniami, które powstają w wyniku wydzielania się żywicy, a także szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, które determinują powstawanie pleśni. Produkty tego typu przeznaczone są również do malowania materiałów drewnopochodnych. Są to głównie preparaty dedykowane drewnu. Zazwyczaj jednak można je zastosować również do tynków, betonu, a także elementów stalowych i żeliwnych, które zanim przystąpimy do gruntowania powinny zostać zabezpieczone przed korozją.
  • jaki grunt do betonu? – ze względu na zmniejszoną chłonność materiału, gruntowanie betonu powinno odbywać się za pomocą preparatów szczepnych. Mają one konsystencję gęstej farby, dzięki czemu mocno przylegają do podłoża. Ułatwiają nakładanie gładzi oraz zwiększają jej przyczepność. Okażą się doskonałym rozwiązaniem także w przypadku, gdy decydujemy się na gruntowanie posadzek.

Co daje gruntowanie ścian?

Podstawowym zadaniem gruntu jest poprawienie parametrów podłoża oraz wzmocnienie powierzchni ścian i ich utwardzenie. Jest to możliwe dzięki temu, iż preparatu gruntujące:

  • wyrównują i ograniczają chłonność podłoża,
  • zmniejszają stopień jego porowatości,
  • eliminują pylistość.

Gruntowanie ścian ułatwia równomierne rozprowadzanie farb, zapewnia ich dobrą przyczepność oraz zwiększa wydajność. Sprawia, że pomalowana powierzchnia jest jednolita, co ma szczególne znaczenie w przypadku farb z połyskiem.

Gruntowanie zapobiega również odciąganiu wilgoci z farby. Ułatwia nanoszenie klejów, posadzek, szpachlówek i innych warstw. Zwiększa parametry wytrzymałości na całej gruntowanej powierzchni oraz redukuje nasiąkliwość podłoża, co zmniejsza ryzyko zbyt szybkiego wysychania zapraw klejących.

Dzięki preparatom gruntującym, ujednolicona zostaje także faktura podłoża.

Czy konieczne jest gruntowanie ścian przed malowaniem?

Ściany nowe, niezależnie od znajdującego się na nich rodzaju tynku bądź materiału wykończeniowego, wymagają gruntowania. Wówczas farba będzie się trzymała podłoża przez długi czas, nie złuszczy się, a na jej powierzchni nie pojawią się nieestetycznie wyglądające pęcherze. Preparaty gruntujące gwarantują trwałość oraz nienaganny stan powłoki. Podnoszą efektywność malowania oraz zabezpieczają powierzchnię przed atakami mikroorganizmów, w tym zwłaszcza pleśni, grzybów oraz porostów. Zapobiega również tworzeniu się przebarwień i plam

Gruntowanie przed malowaniem nie jest jednak koniecznością. Jeśli ściany były uprzednio pokryte farbą akrylową bądź lateksową, zaś struktura istniejącej powłoki jest jednolita, nie ma widocznych wybrzuszeń, pęknięć i zarysowań oraz nie pyli, wówczas przeprowadzenie tego zabiegu jest niewskazane. Istnieje bowiem ryzyko, że ściana ulegnie nadmiernemu zeszkleniu się, co sprawi, że nałożenie farby, zwłaszcza jej pierwszej warstwy, będzie niezwykle trudne. Zmniejszeniu ulegnie również jej krycie, co w praktyce wydłuży proces malowania.

Brak zagruntowania w momencie, gdy jest ono wskazane stanowi jednak jeden z najpoważniejszych błędów podczas malowania ścian. Naprawa podłoża może okazać się niezwykle kosztowna. Wymagać będzie również dużych nakładów pracy. W tej kwestii nie należy zatem kierować się chęcią oszczędzania. Niezastosowanie preparatu gruntującego w wielu przypadkach prowadzi bowiem do:

  • łuszczenia i pękania farby,
  • powstawania plam i przebarwień kolorystycznych,
  • słabej przyczepności powłoki malarskiej,
  • niejednolitej faktury ściany.

Jeśli posiadamy wątpliwości odnośnie tego, czy gruntownie jest konieczne, warto o zdanie zapytać fachowca lub po prostu zagruntować powierzchnię. Koszty kolejnego malowania, wynikające z

nadmiernego zeszklenia się ściany, są mniejsze aniżeli naprawa szkód, których powodem było zrezygnowanie z zabiegu nałożenia odpowiedniego preparatu. 

Kiedy gruntowanie ścian jest niezbędne?

Ściany należy koniecznie zagruntować w sytuacjach, gdy:

  • zakupiliśmy mieszkanie bądź dom w stanie deweloperskim – możemy spodziewać się wówczas, iż ściany pokryte są farbą niezbyt dobrej jakości, dlatego należy je zgruntować,
  • zeskrobane zostały z nich stare powłoki malarskie,
  • na ich powierzchni widoczne są tłuste plamy, zacieki oraz zabrudzenia, które nie dało się usunąć przy pomocy szmatki i letniej wody,
  • wykonywaliśmy pewne poprawki na ich powierzchni bądź uzupełnialiśmy nieestetyczne ubytki,
  • znajdują się w pomieszczeniach, takich jak łazienka, pralnia, kuchnia czy też kotłownia, gdzie powietrze charakteryzuje się wysoką wilgotnością, co może przyczyniać się do szybkiego niszczenia powłok malarskich,
  • obsypują się, pylą, są w złym stanie technicznym,
  • mają nierówną strukturę, a na ich powierzchni widoczne są rysy,
  • poprzednia warstwa farby łuszczy się,
  • zerwaliśmy z nich tapety.

Gruntowanie czy mycie?

Mycie podłoża przed przystąpieniem do malowania, położenia płytek, wylewania posadzek czy też montowania paneli jest konieczne. W ten sposób usuwamy zabrudzenia, plamy, pleśń oraz grzyby, co w pozytywny sposób wpływa na powierzchnię. Samo mycie jednak, nawet przy zastosowaniu mydła malarskiego, nie zastąpi gruntowania, które redukuje chłonność podłoża, zmniejsza jego porowatość oraz zwiększa przyczepność nakładanych warstw.

Jeśli jednak pragniemy zrezygnować z gruntowania ścian, gdyż ich powierzchnia charakteryzuje się dobrą przyczepnością i jest stabilna, możemy pomalować je farbą podkładową. Zabieg ten ma szczególne znaczenie, jeśli poprzednia farba miała intensywny kolor lub nieco chropowatą strukturę. Powinien bowiem wyrównać wszelkie nierówności. Preparaty tego typu, podobnie jak specyfiki przeznaczone do gruntowania, zmniejszają chłonność i porowatość podłoża oraz eliminują jego pylistość, jednak w ograniczonym stopniu.

Czy istnieje uniwersalny środek do gruntowania?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów gruntujących. Tańsze rozwiązania mają swym składzie mniejsze stężenie cząsteczek wiążących niż ich odpowiedniki z droższej półki cenowej. Większość produktów tego typu charakteryzuje się uniwersalnym zastosowaniem. Można je z powodzeniem używać pod tynki, gładzie, farby, płytki, panele, terakotę oraz inne posadzki. Wśród rozwiązań uniwersalnych wymienić należy grunt Atlas oraz Śnieżka.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.