Gruntowanie powierzchni pod malowanie - jak wykonać? Co gruntujemy?

| 0 Komentarzy
Przed malowaniem zazwyczaj powinniśmy wykonać czynności przygotowawcze, w skład których wchodzi gruntowanie.

Co to jest przygotowanie gruntu?

Mówiąc krótko, jest to czynność, która w sposób bezpośredni poprzedza realizację procesu malowania. Związana jest ona z użyciem farby podkładowej bądź specjalnych preparatów i przygotowaniem wybranej powierzchni do nałożenia pierwszej warstwy farby nawierzchniowej.

Po co gruntujemy?

Gruntowanie ścian jest ważne ze względu na co najmniej kilka czynników. Przede wszystkim zdecydowanie poprawiamy tym przyczepność powierzchni, którą będziemy malować. Dzięki temu farba skutecznie ją pokryje, nie będzie się łuszczyć ani odchodzić.

Faktura podłoża zostanie również ujednolicona i wzmocniona poprzez utwardzenie. Przełoży się to na zwiększenie wytrzymałości powłoki farby – mowa tu między innymi o wpływie promieni UV oraz wilgoci i brudu. Gruntowanie sprawi również, że malowanie będzie o wiele prostsze i ekonomiczniejsze. Zużyjemy dużo mniej farby, nie będziemy musieli zmagać się również z wszelkiego rodzaju nierównościami.

Wspomnieć należy również o tym, iż zmniejszona zostanie chłonność malowanej powierzchni, co również przełoży się na mniejsze zużycie farby nawierzchniowej.

Co gruntujemy?

Przygotowanie gruntu konieczne jest przede wszystkim w przypadku nowych i niemalowanych dotąd tynków gipsowych i mineralnych. W przypadku powierzchni, które były już gruntowane i malowane, ponowne wykonanie tej czynności nie zawsze jest konieczne. W takiej sytuacji sprawdzić należy przede wszystkim stopień pylenia ścian, jakość gruntu (w przypadku ścian w tak zwanym stanie developerskim), zabrudzenia oraz chłonność (jeżeli jest zbyt duża, należy wykonać grunt)

Gruntowanie potrzebne jest także na ścianach, w których uzupełniono ubytki i usunięto stare powłoki farby. W sytuacji, kiedy przyłożymy rękę do ściany i pozostanie na niej osad z farby, również należy ją odpowiednio przygotować. Gruntujemy jednak nie tylko ściany. Wspomnieć należy bowiem również o drewnie, metalu, tworzywach sztucznych, a nawet szkle.

Preparaty gruntujące

Jest ich bardzo dużo – są dostosowane do użycia na konkretnych powierzchniach i w wybranych warunkach. W przypadku ścian, wymienić należy między innymi:

  • mydło malarskie – przygotowywane jest na bazie soli sodowych i kwasów potasowych. Jest używane do gruntowania, ponieważ znakomicie oczyszcza i odtłuszcza ścianę, co poprawia jej przyczepność. Mydło powinno być wykorzystywane jednak wyłącznie do nakładania lekkich powłok (np. tapet),
  • farby podkładowe – wymieniane są trzy ich rodzaje: lateksowe i akrylowe oraz rozpuszczalnikowe. Dwa pierwsze nie generują nieprzyjemnego zapachu, są używane przede wszystkim pod ściany emulsyjne. Farby rozpuszczalnikowe są wodoodporne, łatwopalne, nie wsiąka w nie również para wodna. Ich zaletą jest dobre wiązanie pyłu i drobi tynku,
  • impregnaty gruntujące – są przygotowywane na bazie wody, żywicy akrylowej i kilku substancji wzmacniających. Są paroprzepuszczalne, dzięki czemu doskonale chronią powierzchnię ściany przed wilgocią. Stosowane są wewnątrz budynków w przypadku tynków gipsowych, płyt kartonowo-gipsowych, a także tynków wapiennych i cementowo-wapiennych,
  • lakiery gruntujące – wykorzystuje się je do gruntowania ścian zewnętrznych, bardzo głęboko wnikają w ich powierzchnię.

W przypadku gruntowania drewna również używa się farb akrylowych, które nadają się do użycia przed malowaniem bejcami, lakierobejcami i farbami. Jeżeli natomiast chcemy użyć farb alkidowo-olejnych bądź lateksowych, zdecydujmy się na podkładową farbę alkidową. Poza tym do grunotwania drewna stosuje się również pokost lniany, lakiery podkładowe (pod lakiery podłogowe) oraz podkłady styrenowane (pod emalie ftalowe i alkidowe).

Czego użyjemy do gruntowania metalu? Przede wszystkim farb:

  • alkidowych (przeciwko działaniu rdzy),
  • winylowych i chlorokauczukowych (do stali i żeliwa),
  • akrylowych (do aluminium i cynku),
  • nitrocelulozowych (nie chronią przed rdzą, dlatego wymagane są również preparaty antykorozyjne).

Jeżeli chcemy zagruntować powierzchnie zardzewiałe, powinniśmy zastosować tak zwane stabilizatory rdzy.

W przypadku tworzyw sztucznych i szkła, zdecydować powinniśmy się na lakiery epoksydowe, które są stosowane na powierzchniach śliskich, bądź farby gruntujące z alkidem.

Narzędzia potrzebne przy gruntowaniu

Poza zastosowanymi preparatami i farbami do gruntowania, potrzebny będzie nam zestaw narzędzi, bez którego żadne czynności nie będą mogły zostać wykonane. Wśród wyposażenia powinny więc znaleźć się takie rzeczy jak:

  • pędzle,
  • wałki,
  • przyrząd do mieszania (może być wiertarka bądź specjalne mieszadło),
  • rękawice i maska ochronna,
  • szpachla,
  • papier ścierny,
  • ścierka i szczotka,
  • szlifierka,
  • pistolet natryskowy.

Gruntowanie ścian wewnątrz domu

W przypadku przygotowywania gruntu na ściany pamiętać musimy przede wszystkim o tym, że musi być ona całkowicie sucha. Temperatura również ma znaczenie i nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza. Jeżeli chcemy zagruntować świeży tynk, należy poczekać około miesiąca aż wyschnie. Wszystko wykonujemy w następujących krokach:

  1. Ścianę należy dokładnie wyczyścić. Mowa w tym miejscu między innymi o tapecie, kurzu, różnego rodzaju zabrudzeniach, łuszczącej się i odstającej farbie oraz odpadającym tynku. Wykorzystamy do tego gąbkę bądź szmatkę namoczoną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń oraz szpachelki. Nie zapomnijmy o szlifowaniu papierem ściernym miejsc, z których usunęliśmy starą, złuszczającą się farbę. Jeżeli skuwamy tynk, należy założyć nową warstwę (oczywiście musimy wtedy zaczekać aż wyschnie). W przypadku większych ubytków i pęknięć, przed gruntowaniem należy nałożyć masę szpachlową.
  2. Następnie powinniśmy dokładnie wymieszać produkt gruntujący i, jeżeli znajduje się taka informacja na opakowaniu, rozcieńczyć go.
  3. Możemy przejść do nałożenia farby lub preparatu gruntującego. Wykonujemy to przy pomocy wałka bądź pędzla. Liczba warstw gruntu uzależniona jest od zaleceń producenta.
  4. Po upływie czasu, który został podany na opakowaniu środka gruntującego, możemy nakładać farbę nawierzchniową.

Gruntowanie drewna

Drewno należy zabezpieczyć przed wilgocią, która mogłaby doprowadzić do kurczenia i rozszerzania się jego powierzchni.

  1. Na samym początku usuwamy żywicę z sęków. Wykonujemy to przy użyciu szpachelki. W sytuacji, gdy żywica wciąż trzyma się drewna, delikatnie ogrzewamy sęki i ponownie usuwamy żywicę.
  2. Następnie szlifujemy drewno papierem ściennym i usuwamy powstały w ten sposób pył.
  3. Wracamy do sęków, na które nakładamy specjalny preparat hamujący wydostawanie się żywicy.
  4. Jeżeli powierzchnia drewna jest już sucha i czysta, mieszamy preparat i rozcieńczamy go (najczęściej używa się do tego benzyny ekstrakcyjnej).
  5. Nakładamy preparat gruntujący za pomocą pędzla.

Gruntowanie metalu

Proces wykonujemy w następujących krokach:

  1. Powierzchnię oczyszczamy i odtłuszczamy za pomocą specjalnego detergentu lub rozpuszczalnika. Jeżeli na metalu znajduje się stara farba, szlifujemy ją papierem ściernym. Jeśli odpada, trzeba ją usunąć. Możemy użyć szczotki lub specjalnego środka.
  2. Farbę gruntującą mieszamy i, jeśli trzeba, rozcieńczamy.
  3. Następnie aplikujemy ją przy użyciu pistoletu natryskowego. Liczbę potrzebnych warstw określa producent.

Gruntowanie szkła i tworzyw sztucznych

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o przyczepność powierzchni, która powinna zostać zdecydowanie zwiększona. Jeżeli wybrany materiał wymaga gruntowania, wykonujemy je w następujący sposób:

  1. Przed przygotowaniem gruntu powierzchnię należy dokładnie oczyścić oraz odtłuścić. Wykorzystujemy do tego gąbkę nasączoną wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
  2. Środek gruntujący mieszamy i, jeśli wymaga tego producent, rozcieńczamy.
  3. Nakładamy go przy użyciu pędzla. Liczba warstw podawana jest przez producenta.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.