Gry pudełkowe czy elektroniczne? Jak wybrać? Czy warto?
Spis treści:
Wielu graczy, którzy pamiętają jeszcze czasy sprzed powstania platform typu Steam lub Origin, może podchodzić do zakupu gier komputerowych dość sentymentalnie.
Polecane komputery gamingowe
Pudełkowe gry - klasyk do kolekcji czy niepotrzebny gadżet?
Wersje pudełkowe mają nie tylko walory użytkowe, ale przede wszystkim mogą być elementem ciekawej kolekcji. Niektóre z nich są wydawane w bardzo estetyczny sposób, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność.
Obecnie zakup gry pudełkowej i tak wiąże się z koniecznością pobierania aktualizacji z sieci. W większości przypadków taką grę trzeba również zarejestrować na przypisanej platformie. Czy zakup pudełek ma wobec tego sens? Jakie są wady i zalety gier pudełkowych?
- Wydania pudełkowe są estetyczne, tworzą kolekcję, mogą być traktowane jak ozdoba wnętrza.
- Wydania pudełkowe są często wzbogacone o jakieś dodatki: instrukcję, katalog postaci itp.
- Tanie gry pudełkowe- w wielu przypadkach są one znacznie tańsze niż ich cyfrowe odpowiedniki.
- Gry pudełkowe są dostępne od ręki w sklepach.
- Gry pudełkowe nie wymagają ściągania dużej ilości danych z sieci, co jest niewygodne przy słabym lub ograniczonym łączu.
- Pudełka zajmują miejsce na półkach.
- Często te same materiały dodatkowe można pobrać w formie cyfrowej.
- Równie często wydania cyfrowe są tańsze od pudełkowych. Trzeba porównywać ceny w różnych miejscach.
- Gry cyfrowe można pobrać od razu po dokonaniu płatności, po pudełkowe trzeba pojechać do sklepu lub oczekiwać na przesyłkę.
Gry pudełkowe wygrywają z cyfrowymi pod względem sentymentalnym. Są bardziej namacalne i faktycznie tworzą swojego rodzaju kolekcję. Ich ogromną zaletą jest również fakt, że spora część danych jest zapisana na nośniku, co ogranicza ilość danych do pobrania z sieci podczas instalacji. Osoby, które mają słabe lub limitowane łącze mogą mieć duże problemy z pobraniem pełnych wersji gier z dystrybucji cyfrowej.
Gry pudełkowe to również różnego rodzaju edycje kolekcjonerskie. Tych nie sposób nie docenić. Zazwyczaj są to duże edycje z ciekawą zawartością. Poza grą można w nich zaleźć gadżety i dodatki, które nie będą dostępne w wariancie cyfrowym. Bywają to: książki, koszulki, bluzy, figurki, mapy i innego typu gadżety dla kolekcjonerów. Zakup takiej edycji to zawsze ogromna frajda dla gracza.
Poważnym mankamentem gier pudełkowych jest to, że zajmują miejsce. Jeśli ktoś ma w zwyczaju kupować każdego roku kilka do kilkunastu produkcji, można sobie wyobrazić, jak wiele przestrzeni zajęłaby taka kolekcja w wersjach pudełkowych. Kolejna ważna kwestia to cena. Dystrybucja cyfrowa jest znacznie tańsza dla producentów, ale nie zawsze jest tak atrakcyjna cenowo dla graczy. Dlatego warto porównywać koszt zakupu. W skrajnych przypadkach może się okazać, że różnice pomiędzy pudełkową grą i cyfrowym odpowiednikiem sięgają kilkudziesięciu procent ceny i to nie zawsze na korzyść gry w wersji elektronicznej.
Czy gry elektroniczne to przyszłość dystrybucji?
Jeszcze kilka lat temu można było dotrzeć do wielu sceptycznych opinii na temat dystrybucji cyfrowej multimediów. Gry w tej postaci nie cieszyły się zbyt wielką popularnością. Słabe łącza powodowały problemy przy pobieraniu gier, a brak eleganckiego pudełka był ogromnym mankamentem. Jednak te czasy minęły. Obecnie coraz więcej osób kupuje gry bezpośrednio przez platformy typu: Steam, Origin, GOG lub Uplay. Liczne promocje i możliwość natychmiastowej instalacji zachęcają do tego najbardziej niecierpliwych graczy. Czy to rozwiązanie posiada same zalety? Czy są także wady gier elektronicznych?
- Możliwość błyskawicznego zakupu i natychmiastowej instalacji.
- Liczne promocje cenowe.
- Gra jest przypisana do profilu na jednej z platform, w razie awarii sprzętu, można łatwo pobrać ją ponownie.
- Brak pudełek i opakowań, które zajmują miejsce.
- Brak namacalnej, fizycznej wersji produktu.
- Nowe gry często kosztują tyle samo, co wersje pudełkowe.
- Konieczność pobierania całych gier z sieci. To niewygodne na słabym łączu.
Gry w wersjach cyfrowych sprzedają się bardzo dobrze. Obecnie większość edycji pudełkowych i tak należy przypisać do konkretnej platformy, zarejestrować, pobrać aktualizację lub łatki, co sprawia, że fizyczny nośnik pomału odchodzi do lamusa.
Niektórzy za minus gier w wersji elektronicznej podają możliwość utraty dostępu do konta na platformie dla graczy albo upadek konkretnej z platform. Wówczas gracz utraciłby dostęp do zakupionych produkcji. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że niemal wszystkie współczesne produkcje wymagają zarejestrowania, podania klucza w konkretnej platformie i ewentualne kłopoty w tym zakresie dotknęłyby w równej mierze posiadaczy wariantów elektronicznych, co pudełkowych. Dzisiejsze gry pudełkowe to nie to samo, co stare produkcje, które można było uruchamiać bez dostępu do sieci.
Zakup licencji elektronicznej jest szybki i łatwy. Kody do gry można znaleźć bezpośrednio na platformach gier elektronicznych, jak również w wielu sklepach internetowych. Przy czym warto porównywać ceny, bo ich rozbieżność może być ogromna.
Którą wersję wybrać? Pudełkową czy cyfrową?
Prawdopodobnie każda z nich posiada tyle samo zwolenników, co przeciwników. Kolekcjonerzy i miłośnicy gier pudełkowych na PC z pewnością nie dadzą się przekonać do wersji cyfrowej. Dla nich kupowanie i katalogowanie kolejnych produktów jest taką samą rozrywką, co sama gra. Ponadto często kupują oni naprawdę tanie gry pudełkowe, wyszukując atrakcyjne promocje cenowe, lub nabywając je na rynku wtórnym. W ten sposób można trafić na wiele, aktualnie niedostępnych w dystrybucji perełek. Warto wspomnieć również o tym, że tradycyjne gry pudełkowe na PC będą dobrze działały nawet przy średniej szybkości łączu, co może się nie udać w przypadku ich cyfrowych odpowiedników.
Gry cyfrowe natomiast są polecane osobom, które nie mają odpowiedniej powierzchni, by zbierać zajmujące sporo miejsca opakowania. Z pewnością chętnie skorzystają z nich również osoby, które chcą grać w ulubione gry w różnych miejscach, bez zabierania ze sobą dodatkowych pudełek.
Znajdziesz w Morele
Gry PC - Procesory - Karty graficzne - Dyski SSD - Fotele gamingowe
Komentarze (1)