Gry słowne – gry w podróży oraz na imprezę. Na co zwrócić uwagę?

| 0 Komentarzy
Na każdej imprezie zdarzają się chwile, w których kończą się tematy na rozmowę i początkowe poruszenie przemija.

Żeby podtrzymać dobrą atmosferę, warto wprowadzić nieco inną rozrywkę niż słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. Wtedy z pomocą przychodzą różnego rodzaju gry towarzyskie, zarówno takie, które można kupić w sklepie, jak i takie, w które można pograć bez żadnych dodatkowych akcesoriów.

Gry i zabawy słowne

Gry towarzyskie polegające na mówieniu sprawdzą się nie tylko na imprezach, ale także podczas dłuższej podróży samochodem, a nawet w poczekalni u lekarza czy na lotnisku, w przerwie między lotami. Ich zaletą jest to, że najczęściej nie wymagają żadnych zestawów, kartek czy innych gadżetów, choć oczywiście są też takie gry, które także opierają się na zabawie słowami i które można zakupić w dobrych sklepach.

Popularne gry imprezowe

Gry słowne mają wiele zalet. Przede wszystkim – dostarczają mnóstwa dobrej zabawy i śmiechu, ponieważ często związane są z przekręcaniem słów i działaniem pod presją czasu, a co za tym idzie – mówi się „co ślina na język przyniesie”, z czego może wynikać wiele zabawnych sytuacji. Jakie są gry słowne? Banalna, ale jakże prawdziwa odpowiedź – bardzo różne. Są gry słowne dla dwóch osób, które idealnie sprawdzą się np. podczas dłużącej się jazdy autobusem z koleżanką i gry słowne dla Dzieci, które będą nie tylko dobrą zabawą, ale i pożyteczną nauką. Warto się nad tym chwilę zastanowić.

Popularne gry słowne

Gry słowne mogą stać się świetnym sposobem na to, by zapoznawać Dziecko z literkami i wspomóc w ich nauce. Jeśli gra oparta jest np. na podawaniu jak największej liczy przedmiotów na daną literę lub też dopowiadanie słów do ostatniej litery danego wyrazu, Maluch może się sporo nauczyć. Dodatkowo, można grać w rymowanki, które wspomogą kreatywne myślenie, a także w skojarzenia, które z kolei dobrze wpłyną na rozwój logiki. Na spostrzegawczość dobre będą gry polegające na znajdowaniu wokół siebie przedmiotów na daną literę. Taka zabawa, w którą w dodatku można grać wszędzie, z pewnością świetnie połączy przyjemne z pożytecznym. 

Podobnie będzie, jeśli chodzi o gry słowne dla młodzieży. Można np. zagrać według różnych dziedzin, np. wymyśleć jak najwięcej terminów geograficznych czy słów związanych z danym regionem świata, środowiskiem itp. Taka zabawa może być ciekawym uzupełnieniem szkolnej wiedzy lub też sposobem na zapamiętanie omawianych w szkole zagadnień. Nic nie stoi na przeszkodzie, by Uczeń sam wymyślał sobie różne gry słowne, które ułatwią Mu pozyskiwanie wiedzy i zapamiętywanie różnych informacji. Kto wie – być może to dobry, a przede wszystkim bardzo ciekawy sposób na wspólną naukę z Przyjaciółmi.

Jeśli chodzi o gry słowne dla par – mogą one być oryginalnym wstępem do romantycznego wieczoru. Można np. bawić się w rymowanki na temat ulubionej u partnera/ki części ciała lub też wymyślać jak najzabawniejsze opisy wspólnych cech albo też za pomocą słów rozpoczynających się na tę samą literę jak najbardziej kreatywnie wyznać sobie uczucie. Taka wspólna zabawa pozwoli rozluźnić się, zespolić związek, a przede wszystkim poznać się od zupełnie nowej, jakże twórczej, strony. Gry słowne dla dwojga mogą być także stosowane np. przez Ojca i Dziecko czy też parę koleżanek – wszystko zależy od wcześniej ustalonych zasad. W grach słownych w zasadzie nie ma żadnego limitu osób, o ile nie są to gry pochodzące z kupionego zestawu.

Słowne gry imprezowe

Do nich będą się zaliczały zarówno gry bez akcesoriów, jak i takie do kupienia w sklepach. Można grać np. w pomidora, starą jak świat, ale wiecznie żywą grę, dostarczającą mnóstwa śmiechu. Śmieszne gry słowne to także głuchy telefon oraz wszelkie gry na czas, z których może wychodzić przekręcanie słów wynikające z ich niedosłyszenia oraz prędkie wymyślanie nowych, z których czasem wychodzą ciekawe językowe „kwiatki”.

Najpopularniejsze gry słowne na imprezę to Scrabble i Kalambury. Każdy przynajmniej raz w nie grał, a jeśli nie – powinien spróbować! To świetna rozrywka nie tylko na imprezy ze znajomymi, ale także miła zabawa na świąteczne wieczory dla całej Rodziny. Zasady są proste – każdy próbuje układać wyrazy z wylosowanych literek, korzystając także z już ułożonych przez przeciwników wyrazów. Gra może się ciągnąć godzinami, wywołuje mnóstwo śmiechu i z pewnością wzbogaca słownictwo.

Jak zostało wspomniane, równie popularne są Kalambury słowne. Można przy nich wykorzystać kartkę, by rysować wskazówki, ale można też bawić się wyłącznie poprzez pokazywanie dawnego słowa. Obie wersje są równie ciekawie i świetnie sprawdzą się zarówno podczas imprez ze znajomymi, jak i na wyjazdach integracyjnych czy rodzinnych spotkaniach.

Inną ciekawą grą są Tajniacy. To także gra słowa dla dwojga! Polega na odgadywaniu słów przeciwnika po jednosłownym naprowadzaniu. Trzeba jednak uważać na niektóre wyrazy, by ich nie wypowiadać! Hasła są wieloznaczne, często oparte na skojarzeniach, co sprawia, że rozgrywka jest pełna śmiechu i emocji. Na podobnych zasadach opiera się gra Taboo. Tutaj także należy odgadywać hasła uważając, by nie wypowiedzieć nieodpowiednich słów, a to wszystko w wyznaczonym czasie. Taka zdrowa rywalizacja świetnie wpływa na poszerzenie zasobów słownictwa, a przede wszystkim jest po prostu świetną zabawą!

Gry słowne na podróż

Gry słowne do auta do wszystkie te, które nie wymagają żadnych gadżetów, a więc gra w pomidora, skojarzenia, rymowanki czy wskazywanie słów na daną literę. Jeśli tylko nie przeszkadza to kierowcy, pasażerowie mogą także pograć w gry takie jak Tajniacy czy Taboo. Nawet dla prowadzącego pojazd z pewnością przyjemne będzie słuchanie potyczek językowych, wywołujących sporo radości.

Żeby się dobrze bawić, wcale nie trzeba wymyślnych zabawek i wielu gadżetów. Wystarczy pozytywne nastawienie i… coś do picia, by nie zaschło w gardle! Nic też nie stoi na przeszkodzie, by we wszystkie słowne gry grać także w innych znanych sobie językach, co nie tylko będzie sporym uatrakcyjnieniem, ale też ciekawą lekcją.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.