Grzejnik podłogowy - jak wybrać? Jaki grzejnik kanałowy jest najlepszy?

| 0 Komentarzy
Grzejniki podłogowe, w odróżnieniu od mat grzewczych, zasilane są wodą ogrzaną przez kocioł CO albo pompę ciepła.

Nie wymagają bezpośredniego podłączenia do sieci energetycznej budynku. Od sposobu montażu nazywa się je najczęściej grzejnikami kanałowymi, ponieważ instaluje się je w specjalnych wgłębieniach stropu lub podłogi.

Grzejniki kanałowe – działanie

Zasada działania grzejników kanałowych nie różni się od zasad pracy dowolnego innego grzejnika. Nieco mylący jest sposób montażu, ale również w tym przypadku do grzejnika doprowadzana jest ciepła woda, która ochładza się, oddając energię przez promieniowanie powietrzu, a następnie powrotnym odcinkiem instalacji wraca do wymiennika ciepła w instalacji CO.

Polecane grzejniki

Wykończenie grzejników podłogowych

Jedną z najważniejszych cech grzejników podłogowych jest ich wykończenie. Kanał może być zwieńczony albo płytą, albo kratką. W pierwszym przypadku łatwiej jest utrzymać czystość, ale takie przykrycie ogranicza możliwość wymiany ciepła, tym samym wymagając dostarczenia większej energii w celu osiągnięcia żądanej temperatury. W przypadku kratki jest odwrotnie – takie grzejniki podłogowe bardzo wydajnie wymieniają ciepło, ale też łatwo się brudzą. Wyczyszczenie ich nie jest wielkim problemem, niemniej w przypadku zabezpieczeń płytowych taka konieczność pojawia się rzadziej.

Grzejniki kanałowe niskotemperaturowe

W związku z rosnącą popularnością pomp ciepła na rynku pojawił się spory asortyment grzejników kanałowych przystosowanych do pracy z wodą zasilającą o niskiej temperaturze (rzędu 40-50°). Są one wykonane w nieco innej technologii i z odmiennych materiałów, ale zasada działania pozostaje niezmieniona.

W przypadku grzejników niskotemperaturowych bardzo często, częściej niż przy klasycznych modelach, stosowane są wentylatory. Grzejnik kanałowy z nawiewem pozwala szybciej ogrzać całą kubaturę pomieszczenia, ale sam wentylator generuje dodatkowy szum – nie jest szczególnie głośny, ale niektórym może przeszkadzać.

Jak wyregulować grzejnik podłogowy kanałowy?

W przypadku ogrzewania podłogowego podobnie jak na grzejnikach pokojowych, można zastosować zawory termostatyczne, które odcinają dopływ wody zasilającej, kiedy powietrze w pomieszczeniu osiągnie określoną temperaturę. Ze względu na wygodę termostat zwykle nie jest montowany w kanale, tylko poza nim, jeśli wymaga obsługi.

Wady i zalety ogrzewania podłogowego z grzejnikami kanałowymi

ZALETY

  • podwyższone walory estetyczne
  • możliwość stworzenia efektywnej kurtyny powietrznej
  • możliwość precyzyjnego wyboru i organizacji stref o różnej temperaturze
  • duża oszczędność miejsc w porównaniu z klasycznymi grzejnikami

WADY

  • stosunkowo wysoki koszt instalacji w porównaniu z grzejnikami tradycyjnymi
  • najczęściej konieczność zaplanowania ogrzewania podłogowego już na etapie projektu budynku –nie wszystkie pomieszczenia daje się później zaadaptować

Ogrzewanie podłogowe samodzielnie i w pakiecie

Grzejniki kanałowe mogą być podłączone do instalacji CO, ale mogą również pracować samodzielnie. W tym ostatnim przypadku szczególnie często stosuje się stosunkowo nieliczne modele zasilane prądem elektrycznym. Dzięki temu można dogrzewać wybrane strefy bez konieczności uruchamiania kotła. Jeśli jednak w danym pomieszczeniu lub budynku wszystkie kaloryfery zostaną wymienione na grzejniki podłogowe, wówczas lepszym rozwiązaniem jest podłączenie ogrzewania podłogowego do zasilania z CO.

Ważna jest gwarancja i stabilność

W przypadku ogrzewania podłogowego jakość jest najważniejsza. Solidne korytka montażowe oraz wymienniki połączone precyzyjnie z właściwej ilości elementów w przeliczeniu na powierzchnię lub kubaturę zapewniają długą, cichą i wydajną pracę. Ponieważ jednak większość producentów daje nawet do 30 lat gwarancji na swoje produkty, warto i na to zwrócić uwagę – dzięki temu w razie awarii zapewniony jest serwis wymiennika.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.