HDMI na VGA (D-Sub) czy przejściówka-adapter? Co wybrać?

| 0 Komentarzy
Łączenie urządzeń z różnymi złączami jest możliwe. Jakie rozwiązanie zastosować do połączenia HDMI na VGA?

Sygnał HDMI a VGA – czym się różnią?

Wiele urządzeń multimedialnych jest dziś wyposażonych w złącze HDMI, a także DisplayPort lub DVI. Czasami stosowane są jeszcze złącza VGA (D-Sub), ale dotyczy to głównie starszych urządzeń. Mimo to standard VGA nie znika jeszcze z użytku, gdyż wciąż jest obecny w monitorach czy laptopach. Czym różni się standard HDMI od VGA?

  1. Sygnał HDMI to sygnał cyfrowy, a złącze HDMI służy do przesyłania treści audio oraz wideo. Standardem HDMI posługuje się większość nowoczesnych urządzeń multimedialnych, gdyż zapewnia on odpowiednią jakość obrazu oraz dźwięku.
  2. Sygnał VGA (D-Sub) to sygnał analogowy. Złącze VGA służy wyłącznie do przesyłania obrazu, a standard ten zadebiutował w 1986 roku – dziś uchodzi za przestarzały, ale wciąż jest stosowany w odniesieniu do starszych urządzeń (bez HDMI).

Różnice pomiędzy sygnałem cyfrowym i analogowym są bardzo wyraźne i nie chodzi tylko o to, że standard D-Sub nie przesyła dźwięku, ale o samą jakość sygnału. To powoduje, że nie warto korzystać z standardu VGA tam, gdzie nie jest to konieczne. Jednakże są sytuacje, w których nie ma innego wyjścia – na przykład wówczas, gdy telewizor lub monitor oferuje tylko to złącze, a nie chcemy wymieniać urządzenia na inne. Niestety problem pojawia się wówczas, gdy do odbiornika z D-Sub (na przykład monitora) chcemy podłączyć nadajnik (na przykład komputer), który nie posiada takiego złącza.

Polecane adaptery HDMI - VGA

Konwersja sygnału HDMI na VGA – czy jest możliwa?

Częstym problemem jest potrzeba podłączenia komputera lub laptopa do monitora lub telewizora starszego typu. To właśnie w takich sytuacjach pojawia się problem z niekompatybilnością złącz (w komputerze może być obecne HDMI, a w telewizorze lub monitorze wyłącznie VGA). Na szczęście nie jest to sytuacja patowa.

Jeśli chcemy połączyć urządzenie wyposażone w HDMI z odbiornikiem wyposażonym w złącze D-Sub (VGA), to jest to możliwe, ale trzeba zadbać o zastosowanie odpowiedniego konwertera. Adapter HDMI -> VGA musi być wybrany starannie. Warto też pomyśleć od razu o tym, w jaki sposób przesyłany będzie dźwięk, gdyż po konwersji HDMI na VGA uzyskamy wyłącznie obraz.

Jak wybrać konwerter HDMI -> VGA?

Połączenie urządzeń z HDMI oraz VGA jest możliwe i nie tak trudne, ale konieczna będzie konwersja sygnału cyfrowego na analogowy, a do tego niezbędny jest odpowiedni konwerter. Urządzenia tego typu można znaleźć w ofercie wielu marek, a poszczególne modele konwerterów mają dość rozbieżne ceny. By wybrać odpowiedni sprzęt tego typu, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • Rodzaj konwersji – należy upewnić się, że urządzenie zapewni konwersję z HDMI na VGA. W sprzedaży są bowiem dostępne różne rozwiązania, jak HDMI-VGA adapter, ale też konwertery odwrotne.
  • Dodatkowy kabel audio – w niektórych adapterach można spotkać się z dodatkowym przewodem do przesyłania dźwięku. Konwertery tego typu są oznaczone jako HDMI-VGA + Audio.
  • Wielkość konwertera – niektóre adaptery są niewielkie i przypominają pendrive. By przy ich pomocy połączyć dwa urządzenia, trzeba zastosować także przewód z odpowiednimi końcówkami. Są także konwertery wyposażone w niezbyt długi przewód, co umożliwia połączenie dwóch urządzeń, które stoją blisko siebie.
  • Marka – konwertery HDMI-VGA są dostępne w asortymencie różnych marek. Warto wybierać rozwiązania renomowanych producentów, które cieszą się dobrymi opiniami użytkowników, np. LogiLink.
  • Cena – najtańsze konwertery można kupić już za kilkadziesiąt złotych, ale są też rozwiązania za kilkaset złotych. Droższe konwertery, na ogół, oferują także opcję przesyłania dźwięku. Jednak cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości, dlatego warto porównać różne modele urządzeń, przejrzeć opinie użytkowników i wybrać to, które mieści się w przyjętym budżecie.

Na co uważać przy wyborze kabli i przejściówek?

Łączenie ze sobą urządzeń o różnorodnych złączach może powodować problemy i wątpliwości. By uniknąć sytuacji, w której kabel VGA-HDMI, przejściówka lub adapter nie zadziałają, należy uważać na:

  • Faktyczną konwersję sygnału – by przesyłać sygnał cyfrowy do analogowego odbiornika nie wystarczy kupić kabel z dwoma różnymi końcówkami. Konieczna jest konwersja sygnału cyfrowego na analogowy. Niektóre urządzenia mogą być wyposażone w konwertor, ale najczęściej okazuje się, że trzeba zakupić odpowiedni konwerter i dopiero do niego podłączyć przewód.
  • Zakup rozwiązania oferującego właściwy kierunek połączenia urządzeń – wybierając przewody, a także konwertery należy zwracać uwagę na to, jaki jest deklarowany kierunek konwersji i połączenia, by nie kupić rozwiązania odwrotnego niż potrzebujemy. Najprościej zweryfikować to patrząc na opis i specyfikację produktu. Powinna znajdować się tam informacja, czy urządzenie pozwoli na przejście VGA na HDMI czy to przejściówka HDMI-VGA.

Do połączenia urządzeń wyposażonych w złącza HDMI i VGA należy wybrać odpowiedni konwerter. Urządzenia te są coraz bardziej przystępne cenowo, dlatego wiele osób decyduje się na ich zakup. Wydawanie kilkuset złotych na konwerter sygnału raczej mija się z celem, gdyż za te pieniądze można kupić nowocześniejszy monitor ze złączem HDMI i nie wykorzystywać sygnału analogowego, lecz cyfrowy, który zapewnia wyższą jakość i bezproblemowe połączenie kablem.

Udostępnij
4,2
11 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.