Hibernacja vs całkowite wyłączenie – plusy i minusy + video
1. Hibernacja – wady i zalety
Podczas hibernacji na dysku zostaje zapisany aktualny stan systemu, a następnie komputer zostaje jakoby wyłączony. W tym przypadku zaletą jest przede wszystkim fakt, że komputer nie pobiera w tym czasie energii, a listwę zasilającą można z powodzeniem odłączyć. Kilkanaście godzin hibernacji komputera zużywa kilka razy mniej energii niż jednokrotne włączenie urządzenia. Jednakże w tym stanie komputer zapisuje zawartość dysku do pliku HIBERFIL.SYS, a ten zajmuje na dysku tyle miejsca, co sama pamięć RAM. Dodatkowo przy hibernacji uruchamianie i wyłączanie komputera jest wolniejsze.
Polecane komputery
Czy hibernacja jest szkodliwa?
Użytkownicy często zadają pytanie: czy hibernacja jest bezpieczna dla komputera?
Tak, hibernacja w żaden sposób nie wpływa negatywnie na działanie komputera. Wręcz przeciwnie, pozwala go w pewien sposób oszczędzać. Jedyna szkodliwość może wystąpić wtedy, kiedy z hibernacji korzysta się naprawdę często (kilka/kilkanaście razy dziennie), ale są to sytuacje marginalne. Szkodliwością w pewnym sensie może być nagromadzenie się plików tymczasowych, które będą zajmowały miejsce na dysku, ale te przecież można w prosty sposób usunąć.
Stan hibernacji często mylony jest ze stanem wstrzymania, kiedy komputer przechodzi w niższe napięcie. Wtedy może dojść do takiej sytuacji, że długotrwałe obniżanie napięcia zadziała negatywnie, ale to są sytuacje sporadyczne i zdarzające się głównie w starszych typach komputerów. Sama hibernacja nie powoduje obniżenia napięcia i jest dla komputera bezpieczna.
Hibernacja – jak włączyć?
Windows XP/7/Vista/8 – w wierszu polecenia wpisujemy „powercfg /hinernate on”. Z racji tego, że potwierdzenie włączenia się nie wyświetli, należy sprawdzić działanie hibernacji poleceniem „powercfg /a”.
Bądź też przejść do Panelu sterowania >> Opcje zasilania >> Hibernacja >> Włącz.
2. Całkowite wyłączenie – wady i zalety
Największą wadą całkowitego wyłączenia komputera jest z pewnością to, że musimy na nowo otwierać wszystkie pliki czy aplikacje, z którymi chcemy pracować. Dodatkowo też ponowne włączenie komputera trwa dłużej niż wyprowadzenie go ze stanu hibernacji, a podczas włączania pobierana jest dodatkowa energia. Jeżeli chodzi o zalety całkowitego wyłączania, to z pewnością z tym rozwiązaniem polubią się osoby, które są wrażliwe na punkcie bezpieczeństwa i z przyzwyczajenia odłączają wszystkie urządzenia. Z pewnością wyłączenie oszczędza nam w pewnym sensie też miejsce na dysku, bo nie dochodzi do tworzenia tak dużej ilości plików tymczasowych, które trzeba co jakiś czas usuwać. Szybkość uruchomienia w tym przypadku jest oczywiście gorsza, ale czas ten i tak równoważy się z tym, który musielibyśmy poświęcić na czyszczenie komputera.
Hibernacja polecana jest przede wszystkim dla tych użytkowników, którzy chcą maksymalnie oszczędzać energię oraz od razu wrócić do swoich zadań na komputerze. Wyłączanie natomiast dla tych, którzy najbardziej cenią sobie dużo wolnego miejsca na dysku.
Znajdziesz w Morele
Komputery gamingowe - Komputery Dell - Komputery MSI - Biurka gamingowe - Fotele gamingowe
Komentarze (0)