HP 800 G3 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

| 0 Komentarzy
Firma Hewlett-Packard przygotowała zróżnicowana serię komputerów firmowych, dostępnych w dwóch obudowach.

Mowa o konstrukcjach Tower oraz Small Form Factor. Dostępne urządzenia różnią się między sobą także wykorzystywanymi podzespołami – producent zadbał o to, aby każdy zainteresowany zakupem HP 800 G3 mógł wybrać spośród kilku procesorów i kart graficznych. Do tego doszło jeszcze zróżnicowanie pod względem ilości pamięci RAM, dysków twardych oraz dostępnych portów i złączy.

Polecane komputery

HP 800 G3 – dane techniczne

HP 800 G3 – dostępne konfiguracje

Analizując specyfikacje poszczególnych konfiguracji sprzętowych, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dostęp do wielu procesorów Intela – zarówno siódmej, jak i szóstej generacji. Pozwala to dostosować sprzęt nie tylko do indywidualnych potrzeb, ale również możliwości finansowych. Co równie ważne, swoje urządzenie znajdą firmy, a także użytkownicy indywidualni.

Chcąc postawić na najwyższą wydajność, należy celować w modele wyposażone w procesor Intel Core i7-7700. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ jest niezwykle popularny w praktycznie każdej kategorii sprzętowej. Sprawdza się podczas obsługi programów biurowych, specjalistycznych, multimedialnych, a także gier. Częstotliwość jego taktowania wynosi od 3600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4200 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi również 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP na poziomie 65 W.

Uniwersalny charakter układu potwierdzają rozmaite testy wydajnościowe. W oprogramowaniu Cinebench R15 procesor uzyskał 178 punktów w trybie jednowątkowym i 857 punktów w trybie wielowątkowym. Są to bardzo dobre rezultaty.

Kolejnym procesorem wykorzystywanym w konkretnych konfiguracjach HP 800 G3 jest Intel Core i5-7500. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami, jego taktowanie mieści się w przedziale od 3400 MHz do 3800 MHz, a pamięć podręczna trzeciego poziomu wynosi 6 MB. Wszystko to przekłada się na nieco niższą wydajność, zwłaszcza w trybie wielowątkowym (wyniki w Cinebench R15 kolejno 159 i 585 punktów), jednak nadal jest to bardzo przyzwoity układ, który zagwarantuje stabilną obsługę wielu programów biurowych i nie tylko.

W tańszych konfiguracjach znaleźć można procesor Intel Core i3-7300 (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 4000 MHz) oraz modele z szóstej generacji. Nieco rzadziej spotykane są zestawy z procesorami i5-7600 oraz i3-7100.

Na rynku dostępne są komputery z dedykowaną kartą graficzną, jednak nie można powiedzieć, by wyróżniała się ona specjalnie wysoką wydajnością. Mowa jest o modelu Nvidia GeForce GT 730 z 1 lub 2 GB pamięci własnej. Jest to przestarzała karta, która upora się z podstawowymi programami i wiekowymi grami.

Znacznie lepiej wygląda to w przypadku pamięci RAM. Producent zdecydował się na wykorzystanie szybkich kości typu DDR4 o taktowaniu 2400 MHz. Co jednak najważniejsze, w komputerze zamontować można kości o łącznej pojemności dochodzącej nawet do 64 GB – pozwala to na dostosowanie sprzętu do konkretnego zastosowania.

Podobnie wygląda sprawa z dyskami twardymi. HP 800 G3 sprzedawany jest wraz z urządzeniami HDD oraz SSD. W pierwszym przypadku maksymalna pojemność może wynieść 2 TB, a w drugim 1 TB. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby kupić sprzęt z dwoma dyskami.

HP 800 G3 – wygląd

Jak już wspominaliśmy, komputery oferowane są w dwóch obudowach. W przypadku konstrukcji Small Form Factor sprzęt może zostać położony pionowo lub poziomo. Jest to kompaktowe rozwiązanie, które powinno zmieścić się na każdym stanowisku pracowniczym. Obudowa Tower jest znacznie większa, co ma swoje plusy i minusy. Konstrukcja wyróżnia się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną, w środku znajduje się również dużo wolnej przestrzeni, co usprawnia wymianę powietrza. Całość jest jednak dość masywna i ciężka.

Co ważne, obie obudowy prezentują się bardzo elegancko. Producent postawił na ciemną kolorystykę, która została przełamana srebrnym pasem. Wszystko to powinno przypaść do gustu większości użytkowników. Warto nadmienić, że modele z serii HP 800 G3 są bardzo zróżnicowane pod względem wykorzystywanych portów i złączy. Dzięki temu możemy wybrać wersję, która najlepiej zapewni komfortową pracę.

HP 800 G3 – cechy

Oferowane komputery zostały wyposażone w sporą liczbę wnęk na dyski twarde, dzięki czemu gwarantują one swobodną rozbudowę. To samo tyczy się również innych podzespołów. Wszystko to sprawia, że HP 800 G3 może okazać się inwestycją na lata.

Warto podkreślić także to, że producent zdecydował się na wykorzystanie wielu dodatkowych narzędzi, które zwiększają poziom bezpieczeństwa danych. Mowa tu między innymi o systemie HP Sure Start Gen3, który chroni przed atakami BIOS, a także pakiecie HP Client Security Suite Gen3, zabezpieczający przed atakami hakerskimi. Do tego należy dodać także zestaw HP Manageability Integration Kit, który znacznie ułatwia zarządzanie zasobami komputera.

HP 800 G3 – wydajność

Ze względu na dość ograniczoną moc obliczeniową dedykowanej karty graficznej, nie pozwoli ona na zbyt wiele. Będzie w stanie uporać się z obsługą podstawowych programów, zarówno tych biurowych, graficznych, jak i multimedialnych. Potwierdzają do zresztą wyniki testów diagnostycznych.

Karta w programie 3DMark Cloud Gate uzyskała średni wynik na poziomie 4729 punktów, natomiast w 3DMark 11 Performance GPU zatrzymał się ona na 2588 punktach. Warto nadmienić, że nie pozwoli to na obsługę zbyt wielu nowych gier PC. Będą to przede wszystkim klasyki, a także produkcje wyróżniające się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej przedstawiamy krótką ich listę.

HP 800 G3 – wady i zalety

Producent postarał się o to, aby na rynku dostępnych było wiele zróżnicowanych wersji konfiguracyjnych. Dzięki temu, mamy dostęp do sporej liczby procesorów, wybierać możemy również pojemność kości RAM czy też rodzaj dysku twardego. Możliwość wyboru dotyczy także kart graficznych, jednak trzeba przyznać, że wykorzystywane jednostki dedykowane nie wyróżniają się zbyt wysoką wydajnością, toteż nie pozwalają one na wiele.

Warto nadmienić, że specyfikacje wykorzystywanych procesorów oraz pamięci RAM gwarantują stabilną obsługę wielu programów – mowa tu nie tylko o narzędziach biurowych, ale również niektórych programach graficznych oraz multimedialnych. Wszystko to sprawia, że HP 800 G3 może okazać się dobrym wyborem dla małych i średnich firm, specjalistów indywidualnych, a także dla użytkowników domowych.

Po stronie zalet należy zapisać szeroki zestaw portów i złączy, który różni się w zależności od wybranego modelu, a także możliwość doboru dwóch obudów. Nie można zapomnieć także o bogatych narzędziach zwiększających poziom bezpieczeństwa.

ZALETY

  • Dostępne konfiguracje sprzętowe są bardzo zróżnicowane
  • Możliwość wyboru dwóch obudów
  • Przyzwoita wydajność procesorów
  • Dostęp do dysków SSD o sporej pojemności
  • Uniwersalny charakter sprzętu
  • Narzędzia zwiększające poziom bezpieczeństwa

WADY

  • Słabej wydajności dedykowana karta graficzna

HP 800 G3 – podsumowanie, czy warto?

Z omówionego wyżej sprzętu skorzystać może wiele osób. Związane jest to oczywiście z dostępem do bardzo zróżnicowanych wersji sprzętowych. Wszystko to oznacza, że komputer HP 800 G3 jest wart co najmniej przeanalizowania pod względem wydajności.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.