HP Elite x2 1012 G2 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Analizujemy nowoczesne urządzenie 2w1 z serii HP Elite. Na rynku występuje w kilku konfiguracjach sprzętowych.

Do czynienia mamy ze sprzętem, który może pracować jako tablet, a także laptop – do ekranu wystarczy bowiem podłączyć klawiaturę. Całość kierowana jest zarówno do klientów biznesowych, jak i domowych, poszukujących sprawnego urządzenie, które posłuży zarówno przy biurku, jak i w podróży.

Polecane laptopy HP

HP Elite x2 1012 G2 – dane techniczne oraz cena

Funkcjonalność modelu gwarantują między innymi procesory z serii Intel Kaby Lake oraz dyski twarde typu SSD. Obecne na rynku konfiguracje nie różnią się znacząco między sobą, jednak i tak warto przyjrzeć się im bliżej, tak aby dokonać właściwego wyboru.

HP Elite x2 1012 G2 – dostępne konfiguracje

Nie jest to pełnowymiarowy sprzęt, który może stać się nieodłącznym elementem wyposażenia biura czy też pracownik. Tablet HP Elite x2 1012 G2 to urządzenie kompaktowe i lekkie, które może spełniać również funkcję laptopa, dostosowanego do obsługi podstawowych programów biznesowych i multimedialnych. Jego największym atutem jest bez wątpienia ultramobilny charakter. Bardzo dobrze sprawdza się w autobusie, pociągu czy też samochodzie. Warto mieć go przy sobie w delegacji i na wakacjach – pozwoli na szybkie sprawdzenie poczty elektronicznej, przeglądnięcie zasobów internetowych, napisanie tekstu, stworzenie prezentacji czy też objerzenie filmu.

Producent starał się uzyskać przyzwoitą wydajność przy zachowaniu wysokiej kultury pracy i niskiego poboru energii. Pomocne w tym okazały się niskonapięciowe procesory Intela siódmej generacji. Konfiguracje HP Elite x2 1012 G2 korzystają z trzech różnych modeli.

Najwyższą wydajnością wyróżnia się układ Intel Core i7-7600U. Dysponuje od dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami, natomiast jego taktowanie wynosi od 2800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3900 MHz w trybie turbo. Do tego wszystkiego dodać możemy również 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP procesora wynosi 15 W.

W porównaniu z układami nowszymi, należącymi do ósmej generacji, model i7-7600U wyróżnia się przede wszystkim mniejszą ilością fizycznych rdzeni i wątków. Jego odpowiednik, a więc i7-8550U, jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy, co zdecydowanie rozszerza możliwości obsługi programów biznesowych i multimedialnych. Nie można jednak powiedzieć, że omawiany układ okaże się bezużyteczny – bez większych problemów poradzi sobie z obsługą standardowych narzędzi wykorzystywanych w biurach i domach. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów diagnostycznych. Na platformie Cinebench R15, układ i7-7600U uzyskał 166 punktów w trybie jednowątkowym i 417 punktów w trybie wielowątkowym. Biorąc pod uwagę tę kategorię sprzętową, są to przyzwoite rezultaty.

Na podobnym poziomie znajduje się drugi procesor montowany w omawianym laptopie, a mianowicie Intel Core i5-7300U. On także dysponuje dwoma rdzeniami i czterema wątkami, jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi 2600 MHz, natomiast w trybie turbo maksymalnie 3500 MHz. Do tego dochodzi 3 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP na poziomie 15 W. Pod względem osiągów, układ jest słabszy od modelu i7, jednak niewiele. We wspominanych testach Cinebench R15 uzyskał on kolejno 149 i 375 punktów.

Najtańszą konfiguracją jest natomiast HP Elite x2 1012 G2 i5-7200U. Wykorzystywany procesor dwurdzeniowy i czterowątkowy dysponuje taktowaniem z przedziału od 2500 MHz do 3100 MHz oraz 3 MB pamięci podręcznej. Jego wydajność jest bardzo zbliżona do możliwości modelu i5-7300U, co pokazują testy Cinebench R15. Średnie wyniki wyniosły w tym przypadku 132 i 334 punkty.

Pracę procesorów wspiera nieco już przestarzała pamięć RAM typu DDR3L, której taktowanie wynosi 1866 MHz (obecnie standardem jest wartość co najmniej 2133 MHz). Niestety, laptop dysponuje wyłącznie wlutowaną pamięcią, dlatego zakupić możemy modele z 4 GB lub 8 GB – wartości tej nie można zwiększyć poprzez zamontowanie nowych kości RAM.

Wspomnieć warto również o tym, że specyfikacja HP Elite x2 1012 G2 wskazuje na wykorzystanie dysków twardych typu SSD o pojemności 256 GB lub 512 GB. Należy jednak podkreślić, że są to modele działające na interfejsie SATA III – nie zapewnią więc tak dużej wydajności, jak dyski M.2 PCIe, jednak i tak przyspieszenie działania systemu w porównaniu z dyskami HDD będzie zauważalne.

Na koniec omawiania podzespołów montowanych w tym urządzeniu 2w1 warto wspomnieć jeszcze o tym, że wszystkie modele korzystają wyłącznie ze zintegrowanej karty graficznej, którą jest Intel HD Graphics 620. Upora się ona jedynie z obsługą podstawowych programów i narzędzi.

HP Elite x2 1012 G2 – wygląd

W trybie podstawowym, omawiany sprzęt jest tabletem wyposażonym w specjalną podstawkę, dzięki której można postawić go w dogodnej pozycji. Dodatkowo, producent pozwolił na podpięcie klawiatury, która zamienia go w pełnoprawny laptop, pracujący na systemie operacyjnym Windows 10 Pro.

Przechodzenie pomiędzy oboma trybami przebiega bardzo sprawnie. Samo połączenie ekranu z klawiaturą zostało wykonane bardzo solidnie, dlatego nie musimy obawiać się uszkodzenia sprzętu. Wysoko należy ocenić zresztą całą konstrukcję. Wykonana została z aluminium, co przełożyło się na niewielką wagę, ale również (a może przede wszystkim) na zadowalającą sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Klapa ekranu nie wygina się łatwo pod naporem, a jednostka centralna nie ulega odkształceniom podczas pisania na klawiaturze. Wszystkie elementy zostały spasowane bardzo dobrze, dlatego laptop prezentuje się naprawdę solidnie. Do tego należy dodać także nowoczesny design, oparty na srebrno-czarnej kolorystyce. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia ze sprzętem z wysokiej półki. Pod tym względem powinien zadowolić większość użytkowników biznesowych i domowych.

Jak można się było spodziewać, zestaw portów jest skromny. Zaledwie dwa porty USB, wejście audio i czytnik kart pamięci to dla wielu użytkowników będzie zbyt mało. Brakuje przede wszystkim złącza HDMI, które pozwoliłoby podłączyć sprzęt do telewizora czy też innego ekranu.

HP Elite x2 1012 G2 – matryca

Dwunastocalowa matryca bardzo dobrze sprawdza się w trybie mobilnym, zapewnia bowiem komfortową pracę w praktycznie każdych warunkach, niezależnie od tego, czy jesteśmy w pracy, w domu czy też w podróży. Co ważne, każdy model został wyposażony w matrycę obsługującą rozdzielczość WQXGA+. W zależności od konfiguracji, otrzymujemy do dyspozycji ekran wykonany w technologii IPS lub TN.

Znacznie lepiej sprawdza się pierwszy typ - jakość generowanego przez matrycę obrazu jest dobra. Użytkownicy chwalą sprzęt przede wszystkim za wysoką jasność maksymalną, a także za fakt, iż obraz nie zostaje przyciemniony podczas pracy na baterii. Na plus należy zaliczyć także kontrast. Przyczepić można się wyłącznie do niewielkiego zmętnienia na krawędziach podczas wyświetlania czerni. Warto podkreślić, że pokrycie kolorów w palecie sRGB wynosi 98%, natomiast w AdobreRGB 63,6%. Dodając do tego średni błąd DeltaE2000 poniżej 3, otrzymujemy matrycę, która sprawdzi się nawet w profesjonalnej obróbce grafiki.

Błyszcząca powłoka ekranu nieco utrudnia wykorzystanie sprzętu na zewnątrz. Widoczność generowanych treści jest zadowalająca wyłącznie w cieniu.

HP Elite x2 1012 G2 – klawiatura i touchpad

Jak już zostało wspomniane, do urządzenia można łatwo i szybko podpiąć klawiaturę, która z pewnością ułatwi pracę biurową. Jakość jej wykonania należy ocenić przyzwoicie. Pomimo zmniejszonych wymiarów, szybkie i bezwzrokowe pisanie jest jak najbardziej możliwe. Wykorzystane materiały oraz przełączniki sprawiają, że klawisze wyróżniają się wyraźnym skokiem i dobrą reakcją. Co równie ważne, ich działanie jest stosunkowo ciche. Warto podkreślić, że podpinana klawiatura jest podświetlana, co z pewnością należy zapisać po stronie zalet urządzenia.

Recenzja HP Elite x2 1012 G2 musi wskazać również na touchpad, który znalazł się na podkładce z klawiaturą. Nie wyróżnia się on ani na plus ani na minus. Po prostu, spełnia swoje funkcje, zapewniając wygodne i precyzyjne operowanie kursorem. Uwagę należy natomiast zwrócić na dodatki zaimplementowane przez producenta. Urządzenie może zostać podłączone do stacji dokującej, skorzystać możemy także z czytnika linii papilarnych. Wszystko rozszerza możliwości wykorzystania sprzętu.

HP Elite x2 1012 G2 – wydajność

Procesory Intela siódmej generacji zamontowane w laptopie pozwolą na bezproblemową obsługę programów biznesowych i multimedialnych. Nie sprawdzą się one w przypadku oprogramowania specjalistycznego, jednak nie po to omawiane urządzenie zostało przygotowane. Co istotne, układy CPU dobrze działają podczas pracy mobilnej. Oczywiście najwięcej możemy spodziewać się po konfiguracji HP Elite x2 1012 G2 i7.

Podobnymi możliwościami wyróżnia się zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 620. W ramach użytku podstawowego, sprawdza się całkiem nieźle, czego potwierdzeniem mogą być wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 1508 punktów. W 3DMark Ice Storm Extreme wyniosła ona natomiast 38918 punktów. Czy najlepsza konfiguracja pozwoli na obsługę gier? Poradzi sobie ona z klasykami i produkcjami indie, jednak należy w tym miejscu podkreślić, że sprzęt znacząco nagrzewa się podczas pracy na wysokich obrotach. Obudowa w trakcie obsługi gier może być więc naprawdę ciepła. Poniżej przedstawiamy przykładowe produkcje, które mogą zostać uruchomione na omawianym sprzęcie.

HP Elite x2 1012 G2 - wady i zalety

Użytkownicy chwalą model 1012 G2 przede wszystkim za bardzo wysoką jakość wykonania. Obudowa została przygotowana z bardzo wytrzymałych, lekkich materiałów, dzięki którym urządzenie bardzo dobrze sprawdza się w podróży. Do tego dochodzi również nowoczesny, atrakcyjny design, który powinien zadowolić większość użytkowników.

Po stronie zalet zapisać należy również dobrej jakości matrycę IPS, a także przyzwoity osprzęt. Nie możemy zapominać również o możliwości szybkiego przejście z trybu tabletu w tryb laptopa, a także o wielu dodatkach, takich jak chociażby czytnik linii papilarnych czy złącze dokowania. Użytkownicy zwracają uwagę również na ciche działanie sprzętu i długą żywotność baterii.

Jeśli chodzi natomiast o wady, część osób będzie niezadowolona, że jest to urządzenie korzystające z procesorów z siódmej, a nie ósmej generacji. Narzekać można także na przestarzałą pamięć RAM, skromny zestaw portów i mocne nagrzewanie się sprzętu podczas pracy na wysokich obrotach.

ZALETY

  • Możliwości pracy w dwóch trybach – tabletu i laptopa
  • Doskonała jakość wykonania
  • Niewielka waga
  • Porządna matryca IPS
  • Dotykowy ekran
  • Ciche działanie
  • Długa żywotność baterii
  • Wiele dodatków
  • Atrakcyjny design

WADY

  • Procesory niektórym mogą wydać się przestarzałe
  • Wlutowana pamięć RAM
  • Ograniczony zestaw portów
  • Sprzęt mocno nagrzewa się podczas wykorzystania pełnej mocy

HP Elite x2 1012 G2 – podsumowanie, czy warto?

Rynek laptopów 2w1 jest bardzo szeroki. Testy HP Elite x2 1012 G2 wskazały natomiast, że nadal jest to sprzęt, który może się podobać. Sprawdzi się przede wszystkim podczas pracy mobilnej, przy obsługiwaniu programów biznesowych i multimedialnych. Z pewnością warto zwrócić na niego swoją uwagę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.