HP EliteBook 1030 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?

| 0 Komentarzy
Firma Hewlett-Packard przygotowała niewielkiego, lekkiego i cichego laptopa EliteBook 1030, który wyróżnia się wykorzystaniem mobilnych procesorów. Sprzedawany jest on w kilku wersjach i z wyposażeniem dodatkowym.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Producent zdecydował się na zamontowanie w laptopie układów z serii Intel Core M, a więc modeli przeznaczonych przede wszystkim do urządzeń mobilnych. Charakteryzują się one niskim wskaźnikiem TDP (4.5 W) oraz ograniczoną wydajnością. W przypadku HP EliteBook 1030, do wyboru mamy dwa z nich.

Najmocniejsza konfiguracja pracuje na układzie m7-6Y75, który posiada dwa rdzenie obsługujące do czterech wątków jednocześnie. Taktowanie procesora jest bardzo zróżnicowane – bazowo wynosi ono bowiem 1200 MHz, natomiast w trybie boost może zostać podniesione do poziomu 3100 MHz. Od razu należy jednak zaznaczyć, iż maksymalne wartości będą uzyskiwane raczej rzadko, a sam procesor zagwarantuje raczej przeciętną wydajność.

Wszystko to sprawia, że laptop przyda się nam przede wszystkim w podróży, w ramach wykonywania nieskomplikowanych operacji. Bardzo podobnymi osiągami może pochwalić się drugi procesor montowany w HP EliteBook 1030, czyli dwurdzeniowy m5-6Y54. W niektórych testach, zwłaszcza podczas pracy wielowątkowej, spisuje się on nawet lepiej od układu m7.

Producent, przygotowując omawiany laptop, zdecydował się pójść przede wszystkim w stronę wspomnianej mobilności i cichej, bezawaryjnej pracy, czego potwierdzeniem jest brak zamontowania w urządzeniu dedykowanej karty graficznej. Potencjalni kupcy muszą więc zadowolić się jednostką zintegrowaną, którą jest Intel HD Graphics 515.

Charakteryzuje sią ona taktowaniem rdzenia od 300 do 1000 MHz, co zapewnia jej całkiem przyzwoite osiągi, absolutnie wystarczające dla tej klasy laptopa. Na pochwałę z pewnością zasługuje zastosowanie ulepszonej wersji pamięci RAM DDR3 oraz zamontowanie dysków półprzewodnikowych.

Gwarantują one bardzo szybko i przede wszystkim bezawaryjną pracę, którą docenimy przede wszystkim w podróży. Kolejny dowód na to, że HP Eliteook 1030 jest urządzeniem stricte mobilnym.

Obudowa

Jedną z największych zalet omawianego laptopa jest jego niewielka waga (zaledwie 1,16 kg), dzięki której praca na nim jest bardzo wygodna. Nie oznacza to jednak wcale, że jego obudowa jest słabej jakości. Jest wręcz przeciwnie. Użycie aluminium sprawiło, iż charakteryzuje się bardzo dobrą sztywnością, co oczywiście przekłada się na wysoką odporność na wygięcia czy uszkodzenia mechaniczne. Zarówno praca zawiasów, jak i spasowanie obudowy stoi na bardzo wysokim poziomie.

Przyczepić można się jedynie do dość okrojonego zestawu złączy. Do dyspozycji mamy wyłącznie 3 porty USB, HDMI i gniazdo audio. Trochę rekompensuje to dostępne złącze dokowania.

Chłodzenie

W HP EliteBook 1030 mamy do czynienia z chłodzeniem pasywnym, a więc pozbawionym wentylatora. Przekłada się to przede wszystkim na poważne zredukowanie hałasu generowanego przez urządzenie.

Jak jednak przekłada się to na maksymalne temperatury osiągane przy pracy na najwyższych obrotach? Pod tym względem jest całkiem nieźle. Najcieplejsze miejsce obudowy nagrzewa się do poziomu 43 stopni Celsjusza.

Ekran

W najmocniejszej konfiguracji laptopa producent zdecydował się na zamontowanie matrycy w rozdzielczości QHD+, która wyróżnia się przede wszystkim wysoką luminacją i przyzwoitą jakością generowanych kolorów. Oczywiście w sklepach znajdziemy również modele z ekranem w rozdzielczości Full HD (1920x1080).

W każdym jednak przypadku otrzymamy matrycę z matową powłoką, dzięki czemu laptop całkiem dobrze radzi sobie przy niewielkim nasłonecznieniu.

Wydajność

Dobrej jakości matryca, szybki dysk twardy, solidna obudowa i niewielka waga to bezsprzeczne zalety omawianego sprzętu. Jak jednak wypada on w testach wydajności? Żeby to sprawdzić, uruchomione zostały programy diagnostyczne. Na początek przetestowano procesor m7-6Y75. W oprogramowaniu Cinebench R15 uzyskał on 114 punktów podczas pracy jednowątkowej i 280 w wielowątkowej. Nie są to rezultaty wybitne, jednak wielkiej tragedii nie ma.

Całkiem przyzwoicie prezentuje się wspomniana zintegrowana karta graficzna. Została ona sprawdzona w dwóch programach: 3DMark Ice Storm Standard Graphics i 3DMark 11 Performance GPU. Otrzymała kolejno 45 290 i 1130 punktów.

Do grania

Choć HP EliteBook 1030 posłużyć ma nam przede wszystkim do użytku mobilnego, warto zastanowić się, jakie gry będzie on w stanie obsłużyć . Oto ich krótka lista:

  • Diablo III – low: 60 fps, medium: 42 fps, high: 35 fps,
  • The Sims 4 – low: 150 fps, medium: 45 fps, high: 20 fps,
  • Dota 2 Reborn – low: 50 fps, medium: 30 fps, high: 15 fps,
  • Counter-Strike: GO – low: 80 fps, medium: 58 fps, high: 35 fps,
  • Anno 2070 – low: 50 fps, medium: 30 fps, high: 15 fps.

Cena

Ze względu na zastosowanie wysokiej jakości komponentów, dysków półprzewodnikowych i dobrej matrycy, HP EliteBook 1030 jest laptopem drogim. Jego cena waha się w przedziale 6000-7000 złotych.

 

Czy warto?

Omawiane urządzenie wyróżnia się mocno mobilnym charakterem. Doskonale spisuje się podczas pracy w zmiennych warunkach, czego potwierdzeniem jest doskonała obudowa. Do tego należy dodać również fakt, iż pracuje on na chłodzeniu pasywny, dlatego jest niemal bezgłośny. Pomimo zastosowania mobilnych układów CPU i zintegrowanej karty graficznej, wydajność laptopa także stoi na zadowalającym poziomie.

Wszystko to sprawia, że warto go polecić tym, którzy szukają cichego i lekkiego urządzenia do pracy w podróży i nie tylko.

Udostępnij
4,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.