HP EliteBook 1040 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?
Specyfikacja:
Konfiguracje
Szybka analiza najważniejszych parametrów HP EliteBook 1040 potwierdza, że występuje on w wielu konfiguracjach, które korzystają ze zróżnicowanych podzespołów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt zamontowania kilku funkcjonalnych dodatków, jak chociażby czytnik linii papilarnych, stacja dokująca czy oprogramowania zabezpieczające dane.
Model G1 w swojej najmocniejszej wersji wykorzystuje procesor Intel Core i7-4650U. Jednostka należąca do segmentu Ultra Low Voltage została wyposażona w 2 rdzenie, które są w stanie obsłużyć do czterech wątków jednocześnie. Podkreślić należy bardzo zmienne taktowanie, które w trybie podstawowym wynosi 1700 MHz, natomiast w trybie turbo wzrosnąć może aż do poziomu 3300 MHz, dzięki czemu ultrabook jest w stanie lepiej dostosować się do wykorzystywanych programów. Osiągi procesora są jednak przeciętne, podobnie jest zresztą w przypadku nieco słabszej wersji urządzenia, która wykorzystuje jednostkę i5-4200U.
Podczas korzystania z modelu G2, za sprawą zastosowania procesorów 5. generacji, powinno być nieco lepiej. I tak jest w rzeczywistości. Najmocniejsza wersja urządzenia wykorzystuje 2-rdzeniowy układ i7-5650U, który jest o klasę lepszy od swojego poprzednika. Na jeszcze więcej mogą liczyć posiadacze HP EliteBook 1040 G3. Ich ultrabook pracuje bowiem w oparciu o 2-rdzeniowy procesor Intel Core i7-6600U. Tańsza wersja wykorzystuje natomiast układ i5-6300U.
Żaden z przedstawionych wyżej modeli laptopa nie został wyposażony w dedykowaną kartę graficzną, użytkownicy muszą więc zadowolić się jednostkami zintegrowanymi – nie powinno być to jednak zaskoczeniem, w końcu urządzenia EliteBook służą przede wszystkim do zastosowania biznesowego.
Największa różnica widoczna jest między najmocniejszą kartą modelu G1 (HD Graphics 5000) a najmocniejszą modelu G2 (HD Graphics 6000). Druga z nich spisuje się dwa razy lepiej. Różnice miedzy modelem G3 (z kartą HD Graphics 520) a G2 są natomiast znikome.
Najnowszy model EliteBook 1040 wykorzystuje natomiast więcej pamięci RAM, a także posiada lepszy ekran oraz większą liczbę portów i złączy. Rozczarowujące są natomiast zastosowane dyski twarde – jedynie model G2 występuje w wersji mogącej pomieścić 512 GB danych.
Obudowa
Jej wykonanie jest więcej niż dobre. Zastosowanie metalowego tworzywa ze stopami magnezu oraz gumowych elementów od spodu sprawiło, iż obudowa jest solidna, niepodatna na zabrudzenia, a do tego elegancka i wyważona. Cieszy również wykonanie zawiasów ultrabooka, które działają płynnie, stanowiąc przy tym odpowiednie zabezpieczenie przed chybotaniem ekranu. Przyczepić można się wyłącznie do wykonania klawiatury, która nie jest tak stabilna, jak oczekiwano. Brak również w niej manipulatora punktowego. Wszystkie złącza i porty zostały umiejscowione po bokach obudowy.
Chłodzenie
Jego największą zaletą jest bardzo cicha praca. Generowany przez wentylatory hałas nie przekracza wartości 40 dB. Do sprawności ich działania również nie można się przyczepić.
Ekran
W modelu G1 zamontowana została matryca TN, co sprawia, że jakość obrazu (a w szczególności kontrastu i kątów widzenia) pozostawia wiele do życzenia. Co prawda jest ona matowa, jednak laptop może być wykorzystywany wyłącznie przy słabym nasłonecznieniu. Zdecydowanie lepiej pod tym względem wypada model G2, który został wyposażony w matryce AHVA. Jeżeli chodzi natomiast o HP EliteBook 1040 G3, użytkownicy mają do wyboru aż trzy rodzaje matryc. Pierwsza z nich wykonana jest w technologii TN, która, podobnie jak w modelu G1, nie oferuje oszałamiającej jakości. O niebo lepiej wypada matryca WQHD, której odwzorowanie kolorów, kąt widzenia oraz jakość pracy przy nasłonecznieniu stoją na naprawdę zadowalającym poziomie. Podobnie jest w przypadku trzeciego ekranu (także WQHD), który jest ponadto dotykowy.
Wydajność
Pora na przetestowanie omawianych modeli ultrabooków w najpopularniejszych programach diagnostycznych. Wydajność najmocniejszych procesorów sprawdzana była w ramach oprogramowania Cinebench R15 CPU Multi 64Bit. Urządzenia osiągnęły następujące średnie rezultaty:
- EliteBook 1040 G1 – 270 punktów,
- EliteBook 1040 G2 – 295 punktów,
- EliteBook 1040 G3 – 330 punktów.
Jeżeli chodzi natomiast o sprawność układów graficznych (w najmocniejszych konfiguracjach), zdecydowano się na program 3DMark w wersji Ice Storm Standard Graphics:
- EliteBook 1040 G1 – 40450 punktów,
- EliteBook 1040 G2 – 61980 punktów,
- EliteBook 1040 G3 – 56070 punktów.
Wyniki procesorów nie powinny nikogo dziwić – model G3 wypada najlepiej. Zastanawiająco prezentują się natomiast testy kart graficznych, w których na prowadzeniu wyszedł 1040 G2.
Do grania
Chcąc do końca rozwikłać, który ultrabook jest wydajniejszy, warto przetestować je również pod kątem obsługi gier. Oczywiście urządzenia nie zostały one przygotowane dla graczy (stąd zintegrowane grafiki), jednak testy te dadzą pełniejszy pogląd na temat ich osiągów. Sprawdzone zostały jednostki wyposażone w najlepsze procesory i karty graficznej oraz 8 GB pamięci RAM.
HP EliteBook G1:
- Battlefield Hardline – low: 21 fps, medium: 15 fps, high: 7 fps
- Evolve – low: 13 fps, medium: 10 fps, high: 5 fps
HP EliteBook G2:
- Battlefield Hardline – low: 35 fps, medium: 27 fps, high: 9 fps
- Evolve – low: 19 fps, medium: 13 dps, high: 7 fps
HP EliteBook G3:
- Battlefield Hardline – low: 40 fps, medium: 30 fps, high: 10 fps
- Evolve – low: 11 fps, medium: 8 fps, high: 5 fps
Porównanie:
Pod względem zastosowanych procesorów, osprzętu dodatkowego, a także wykorzystywanych matryc, model EliteBook 1040 G3 wypada w tym zestawieniu najlepiej. Niemniej, osoby chcące nieco zaoszczędzić, z powodzeniem mogą decydować się również na model G2 – spadek jakościowy nie będzie duży.
Czy warto?
Ultrabooki z serii EliteBook 1040 nie należą do urządzeń najtańszych. Mimo to, gwarantują solidność, stabilność działania i funkcjonalność wymagane w ramach biznesowego sposobu korzystania z tego typu urządzeń.
Komentarze (0)