HP EliteBook 840 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?

| 0 Komentarzy
Firma Hewlett-Packard wciąż rozwija serię laptopów EliteBook 840, oferując kolejny model laptopa biznesowego ze wzmocnioną obudową i solidnymi podzespołami umożliwiającymi pracę w biurze i poza nim.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Firma HP postawiła przede wszystkim na zastosowanie kilku technologii przydatnych w ramach pracy biurowej. Wspomnieć można chociażby o wyposażeniu niektórych wersji laptopa w opcjonalny akumulator Long Life Slice, dzięki któremu jego praca może zostać znacząco wydłużona. Poza tym HP EliteBook 840 obsługuje wiele programów do zarządzania i zabezpieczania danych firmowych.

Polecane laptopy HP

Zwrócić uwagę należy również na zróżnicowanie sprzętowe urządzenia. Poszczególne modele korzystają bowiem z kilku różnych kombinacji sprzętu. Spory wybór panuje przede wszystkim w segmencie procesorów. Dla osób celujących w maksymalizację osiągów przygotowane zostały konfiguracje z układami Intel Core i7.

Mowa o modelach i7-6600U oraz i7-6500. Wyposażone zostały w dwa fizyczne rdzenie, a różni ich taktowanie. Pierwszy z wymienionych procesorów wyróżnia się parametrem na poziomie 2600-3400 MHz, natomiast drugi 2500-3100 MHz. Różnica nie jest więc duża i przekłada się to na bardzo zbliżone osiągi.

Niewiele gorzej spisuję jednak również układy i5 oraz i3. Każdy z nich z pewnością poradzi sobie z realizacją zróżnicowanych zadań stricte biznesowych. Niestety, producent nie zdecydował się na zamontowanie dedykowanej karty graficznej, dlatego użytkownicy będą zmuszeni zadowolić się jednostką zintegrowaną z procesorem. W każdym przypadku będzie to Intel HD Graphics 520, której taktowanie bazowe wynosi 300 MHz, a w trybie boost 1050 MHz.

HP zagwarantowało natomiast szeroki wybór jeżeli chodzi o wykorzystywane dyski twarde. Istnieje bowiem możliwość zakupienia laptopa ze standardowymi dyskami talerzowymi (dyskami HDD), szybkimi urządzeniami SSD bądź z rozwiązaniem pośrednim, a więc modelami hybrydowymi (SSHD).

Obudowa

Konstrukcja obudowy nieco różni się w poszczególnych modelach HP EliteBook 840. Najatrakcyjniej prezentuje się ona w wersji G3 – jest ona również najcieńsza i najlżejsza (niewiele ponad 1,5 kg).

W każdym jednak przypadku użytkownicy mogą liczyć na wzmocnioną konstrukcję, która gwarantuje zadowalającą sztywność obudowy i odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także na osadzanie się zanieczyszczeń. Wszystko zostało sparowane w sposób bardzo przemyślamy, dlatego po otwarciu ekranu nie uświadczymy żadnych niepotrzebnych przerw czy krzywizn. Mówiąc krótko, obudowa omawianego laptopa jest wysokiej jakości.

Wysoką ocenę należy postawić producentowi również ze względu na zamontowanie pokaźnej liczby złączy. Jedyną wadą zestawu jest brak portu HDMI.

Chłodzenie

Równie wysoko trzeba ocenić pace układu chłodzenia zamontowanego w laptopie. Jest on cichy (maksymalne natężenie generowanego hałasu wynosi około 37 dB), a do tego bardzo sprawny. Utrzymuje bowiem temperaturę urządzenia na niskim poziomie, nawet podczas pracy na najwyższych obrotach. Potwierdzeniem tego jest maksymalna temperatura, która w najcieplejszym miejscu obudowy osiąga poziom zaledwie 38 stopni Celsjusza.

Ekran

Laptop HP EliteBook 840 występuje z kilkoma rodzajami matryc, jednak na szczególną uwagę zasługuje model z ekranem w rozdzielczości QHD (2560 x 1440). Niestety, w każdej konfiguracji skorzystać możemy jedynie z matrycy w technologii TN, co nieco ogranicza możliwości laptopa. Gwarantuje ona przeciętną jakość generowanego obrazu, dlatego urządzenie nie posłuży nam do pracy w zaawansowanych programach graficznych.

Tylko niewielką rekompensatą będę wyposażenie matrycy w matową powłokę, co umożliwia pracę również na zewnątrz.

Wydajność

Przed dokonaniem ostatecznej oceny laptop warto jeszcze sprawdzić, na jakie osiągi można liczyć w przypadku poszczególnych podzespołów. W tym celu uruchomione zostały programy sprawdzające pracę procesora i karty graficznej. Wszystkie testy dotyczą konfiguracji wyposażonej w układ i7-660U, grafikę HD Graphics 520 i 8 GB pamięci RAM.

Testy układu CPU zostały przeprowadzone w programie Cinebench R15. Wyniki kształtują się obiecująco – wspomniany procesor uzyskał bowiem 142 punkty podczas pracy jednowątkowej i 328 punktów w wielowątkowej. Na poziom przyzwoitość wspięła się również karta graficzna, otrzymując 46 464 punkty w 3DMark Ice Storm Standard Graphics i 1215 punktów w 3DMark 11 Performance GPU.

Do grania

Przedstawione wyżej osiągi pozwalają uruchomić na HP EliteBook 840 niektóre gry komputerowe. Poniżej znajduje się krótka rozpiska niektórych z nich.

  • Counter-Strike: GO – low: 115 fps, medium: 75 fps, high: 50 fps,
  • World of Warcraft – low: 100 fps, medium: 90 fps, high: 35 fps,
  • Diablo III – low: 80 fps, medium: 55 fps, high: 45 fps,
  • StarCraft II: Heart of the Swarm – low: 170 fps, medium: 60 fps, high: 35 fps,
  • The Sims 4 – low: 160 fps, medium: 50 fps, high: 25 fps.

Cena

Za wymienione na początku technologie i całkiem przyzwoite podzespoły trzeba całkiem sporo zapłacić. Konfiguracja, która wzięła udział w testach wydajnościowych kosztuje około 7000 złotych. Decydując się jednak na nieco słabsze podzespoły, możemy zbić cenę nawet o 2500 złotych.

Czy warto?

HP EliteBook 840 byłby laptopem szczególnie wysokiej próby, gdyby do dobrego sprzętu, odpowiedniej jakości obudowy i stabilnego działania producent dołożył matrycę wykonaną w technologii IPS. Jak jednak widać, nie można mieć wszystkiego. Mimo wszystko, omawiany laptop zasługuje na uwagę, nawet pomimo wysokiej ceny.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Laptopy biznesowe - HP ProBook - HP 250 - HP 255

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.