HP EliteBook Folio 1040 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?
Specyfikacja:
Konfiguracje
Producent postawił przede wszystkim na zwiększenie wygody pracy na laptopie – zarówno przy biurku, jak i w podróży. Stąd użytkownicy skorzystać mogą między innymi z wbudowanego modemu 4G, podświetlanej klawiatury oraz szybkiego dysku półprzewodnikowego (na rynku sprzedawane są również wersje z dyskami talerzowymi). Na uwagę zasługuje również zastosowanie technologii zabezpieczających zapisane dane i system BIOS, spośród których wymienić można między innymi HP Sure Start. Tego typu rozwiązania znaleźć można w niemal każdej konfiguracji laptopa – różnią się one jednak między sobą zamontowanymi podzespołami.
HP EliteBook Folio 1040 w swej najmocniejszej wersji pracuje na procesorach Intel Core i7, czyli dostosowanych do zróżnicowanego użytku profesjonalnego. Producent zdecydował się na zamontowanie układów szóstej generacji, z których największa wydajnością wyróżnia się i7-6600U. Jest to procesor dwurdzeniowy i czterowątkowy, charakteryzujący się niskim poborem energii (wskaźnik TDP wynosi 15 W).
Oczywiście nie jest to jedyny układ wykorzystywany w omawianym urządzeniu. W modelu najnowszym (G3) znaleźć można również nieco słabszy procesor i5-6300U (także dwurdzeniowy i czterowątkowy). W sklepach dostępne są także modele G2 i G1, które korzystają z procesorów piątej i czwartej generacji. Są zdecydowanie słabsze od wymienionych wyżej układów, jednak nadal gwarantują stabilne działanie.
Niestety, producent nie zdecydował się na zamontowanie w żadnej wersji laptopa dedykowanej karty graficznej, co nieco zawęża obszar jego wykorzystania. Modele wyposażone w procesory szóstej generacji pracują na jednostce Intel HD Graphics 520. W pewnym stopniu rekompensuje to zamontowanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4.
Obudowa
Została ona przygotowała z aluminium i elementów metalowych, dlatego już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie solidnej i wytrzymałej. Przekłada się to również na zadowalającą sztywność jednostki, dlatego nie poddaje się ona tak łatwo wygięciom jak obudowy wykonane z tworzyw sztucznych. Całość jest również odporna na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.
Wzmocnienie obudowy nie odbiło się na wadze laptopa. Jest on bowiem stosunkowo lekki (waży nieco ponad 1,4 kg), dzięki czemu wykorzystanie go w podróży powinno okazać się jak najbardziej komfortowe. Na uwagę zasługuje również całkiem przyzwoity zestaw zamontowanych złączy.
Chłodzenie
Zamontowany w laptopie układ chłodzenia po prostu spełnia swoje zadania i nie wybija się ani na minus ani na plus. Maksymalne temperatury generowane podczas pracy na najwyższych obrotach utrzymywane są na zadowalających poziomach – w przypadku procesora wynoszą one około 75 stopni, a w najcieplejszym miejscu obudowy około 45 stopni Celsjusza.
Praca wentylatora nie jest głośna i nie powinna nam zbytnio przeszkadzać. W ramach maksymalnego obciążenia, natężenie generowanego hałasu oscyluje bowiem wokół 38 dB.
Ekran
Pod względem jakości generowanego obrazu, bardziej dokładni użytkownicy HP EliteBook Folio 1040 mogą czuć zawiedzeni. Laptop pracuje bowiem na matrycy wykonanej w technologii TN, która, mówiąc krótko, jest już nieco przestarzała. Biorąc pod uwagę luminancje, kąty widzenia czy jakość kontrastu, urządzenie spisuje się raczej przeciętnie, choć wielkiej tragedii nie ma.
Laptop występuje na rynku w kilku rozdzielczościach – zaopatrzyć możemy się w 14-calowe modele HD, Full HD bądź QHD.
Wydajność
Chcąc w sposób pełni ocenić omawiane urządzenie, należy przeanalizować również osiągi, jakie uzyskało ono w najpopularniejszych programach diagnostycznych oraz podczas obsługi gier komputerowych. W obu przypadkach do testów podeszła konfiguracja wyposażona w procesor i7-6600U, kartę HD Graphics 520 oraz 8 GB pamięci RAM.
Na początek uruchomiony został program Cinebench R15, który miał za zadanie sprawdzić wydajność układu CPU. Wyniki pokazują, iż jest to bardzo solidny procesor – uzyskał bowiem 140 punktów w trybie jednowątkowym i 340 punktów w wielowątkowym.
Choć Intel HD Graphics 520 to karta zintegrowana, oferuje ona całkiem przyzwoite osiągi. Została sprawdzona w oprogramowaniu 3DMark w wersji Ice Storm Standard Graphics i Performance GPU. Omawiana jednostka otrzymała kolejno 47 300 i 1300 punktów.
Do grania
Przyszła kolej na gry komputerowe. Poniżej przedstawiona została krótka lista tytułów, które na laptopie HP EliteBook Folio 1040 działają płynnie.
- F1 2014 – low: 55 fps, medium: 40 fps, high: 20 fps,
- Counter-Strike: GO – low: 110 fps, 75 fps, high: 50 fps,
- Diablo III – low: 80 fps, medium: 50 fps, high: 41 fps,
- Tomb Raider – low: 65 fps, medium: 32 fps, high: 20 fps,
- World of Warcraft – low: 90 fps, medium: 65 fps, high: 28 fps.
Cena
Koszt poszczególnych konfiguracji jest bardzo zróżnicowany. Chcąc zaopatrzyć się w wersję, która wzięła udział w przedstawionych wyżej testach, konieczne jest wydanie około 8000 złotych. Wersje słabsze kosztują natomiast od 4500 do 7000 złotych.
Czy warto?
Bez wątpienia największymi zaletami HP EliteBook Folio 1040 są wysokiej jakości obudowa, a także bardzo przyzwoite podzespoły, które umożliwiają również pracę mobilną. Do wad zapisać należy natomiast przeciętną matrycę i wysoką cenę. Podsumowując, jest to solidny laptop biznesowy, którym zainteresowane będą przede wszystkim duże firmy.
Komentarze (0)