HP EliteBook x360 1040 G5 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Firma Hewlett-Packard wyposażyła klasyczny laptop EliteBook 1040 w obrotowy ekran. Jak się spisuje?

Zabieg ten sprawił, że teraz możemy mówić o pełnoprawnym urządzeniu 2w1, mogącym działać zarówno w trybie laptopa, jak i tabletu. Kierowany jest on przede wszystkim do wymagających użytkowników biznesowych i profesjonalistów.

Polecane laptopy

HP EliteBook x360 1040 G5 – dane techniczne oraz cena

Za wydajność sprzętu odpowiadają między innymi procesory z serii Intel Kaby Lake Refresh. Producent zdecydował się także na wykorzystanie dysków twardych SSD typu M.2 PCIe. Do tego wszystkiego dodać można również przydatne dodatki.

HP EliteBook x360 1040 G5 – dostępne konfiguracje

Do czynienia mamy ze sprzętem drogim, nawet bardzo, jeśli weźmiemy pod uwagę najbardziej rozbudowane konfiguracje. Na szczęście na rynku jest tak wiele opcji do wyboru, że wcale nie musimy wydawać kilkunastu tysięcy złotych, by zakupić wydajny, nowoczesny laptop hybrydowy. W każdym przypadku warto jednak dokładnie przeanalizować specyfikacje interesujących nas modeli, tak aby dostosować swój wybór do zadań, które mają być realizowane.

Najważniejszy wydaje się wybór procesora – na rynku znajdziemy bowiem modele laptopa z czterema różnymi układami z serii Intel Kaby Lake Refresh, które wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni i wątków logicznych w porównaniu ze starszymi generacjami. Przekłada się to oczywiście na wzrost wydajność, zwłaszcza w trybie wielowątkowym.

Najwięcej możemy spodziewać się po modelu Intel Core i7-8650U, który dysponuje czterema rdzenia i ośmioma wątkami. Jego bazowe taktowanie wynosi 1900 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi nawet do 4200 MHz. Wymienić należy jeszcze 8 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP na poziomie 15 W. Jest to bardzo popularny procesor niskonapięciowy, który doskonale sprawdza się zarówno w ramach użytku stacjonarnego, jak i mobilnego. Co jednak najważniejszy, zapewni sprawną obsługę programów biznesowych, a także wielu narzędzi graficznych i projektowych. Potwierdzają to wyniki testów diagnostycznych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią wynoszącą 169 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym osiągnęła poziom 605 punktów.

Drugim procesorem z serii Intel Core i7  montowanym w laptopie HP EliteBook x360 1040 G5 jest model i7-8550U. Od najlepszego układu różni się tylko niższym taktowaniem, które wynosi od 1800 MHz do 4000 MHz. Przekłada się to na nieco słabszą wydajność, jednak należy podkreślić, że różnice nie są znaczące. We wspomnianych testach Cinebench R15 procesor uzyskał kolejno 167 i 564 punkty. Śmiało można więc stwierdzić, że poradzi sobie w tych samych zastosowaniach.

Omawiany laptop występuje na rynku również w konfiguracjach z procesorami Intel Core i5. W tym przypadku także do wyboru mamy dwa modele:

  • Intel Core i5-8350U – cztery rdzenie, osiem wątków. Taktowanie 1700–3600 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 150 punktów w trybie jednowątkowym, 543 punkty w trybie wielowątkowym.
  • Intel Core i5-8250U - cztery rdzenie, osiem wątków. Taktowanie 1600–3400 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 144 punktów w trybie jednowątkowym, 533 punkty w trybie wielowątkowym.

Pracę procesora wspiera pamięć RAM typu DDR4, o wysokim taktowaniu wynoszącym 2666 MHz. Na rynku znajdziemy laptopy z 8 GB lub 16 GB pamięci. Niestety, RAM jest wlutowane, dlatego laptop nie dysponuje wolnymi slotami, w których moglibyśmy umieścić dodatkowe kości. Co ważne, każda konfiguracja HP EliteBook x360 1040 G5 korzysta z dysku twardego SSD M.2 PCIe, który gwarantuje zdecydowane przyspieszenie systemu operacyjnego i skrócenie realizacji wielu operacji. Pojemność dysku może wynieść od 256 GB do 2 TB.

Specyfikacja HP EliteBook x360 1040 G5 nie wskazuje na wykorzystanie dedykowanej karty graficznej. Każda konfiguracja korzysta wyłącznie z jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Karta dobrze sprawdzi się w ramach obsługi programów biznesowych i prostych narzędzi graficznych oraz projektowych. Okaże się niewystarczająca w oprogramowaniu specjalistycznym.

HP EliteBook x360 1040 G5 – wygląd

W porównaniu z poprzednimi generacjami sprzętu, model 1040 uległ pewnemu odchudzeniu, co pozwoliło obniżyć wagę do 1,35 kg. Jest to bardzo ważne, ponieważ mówimy o urządzeniu 2w1, które ma posłużyć także w trybie tabletu. Sprzęt jest kompaktowym wymiarów, a uwagę przykuwa przede wszystkim bardzo cienka klapa ekranu. Konstrukcja została wykonana bardzo solidnie – brak tu szczelin czy niepotrzebnych elementów. Wszystko spasowano w sposób odpowiedni.

Obudowę przygotowano z aluminium, co z jednej strony pozwoliło utrzymać niewielką wagę, a z drugiej zagwarantowało zadowalającą sztywność konstrukcji. Nawet cienka klapa ekranu nie poddaje się łatwo wygięciom, co z pewnością należy uznać za atut urządzenia. Wytrzymałość mechaniczna stoi na wysokim poziomie, dlatego laptop może być bez obaw używany w podróży. Warto wspomnieć również o sprawnie wykonanych zawiasach. Działają one bardzo płynnie, gwarantują również utrzymanie ekranu w zawsze stabilnej pozycji.

Wielu użytkowników zwraca również uwagę na fakt, iż srebrna, matowa powierzchnia laptopa jest odporna na zabrudzenia. Odciski palców nie są na niej tak widoczne, jak w przypadku wielu ciemnych laptopów. Jeśli chodzi natomiast o zestaw portów, cieszy obecność dwóch złączy Thunderbolt 3, jednak niektórzy użytkownicy narzekają na brak czytnika kart pamięci.

HP EliteBook x360 1040 G5 – matryca

Każdy model laptopa występuje z ekranem dotykowym i matrycą typu IPS. Warto jednak pamiętać, że poszczególne modele różnią się pod względem parametrów technicznych. Do wyboru mamy aż 5 modeli. W konfiguracjach najtańszych największym problemem wydaje się nieco zbyt długi czas reakcji oraz ziarnistość, którą wprowadziła matowa powłoka. Problemy te nie występują jednak w droższych modelach. Liczyć możemy na bardzo dobre pokrycie kolorów i doskonały kontrast. Do tego dodać należy wysoką, równomierną luminancję i szerokie kąty widzenia. Pod tym względem HP EliteBook x360 1040 G5 sprawdza się bardzo dobrze, dlatego z powodzeniem może być wykorzystywany do obsługi programów graficznych.

Warto nadmienić, że na rynku znajdziemy modele dotykowe z matową powłoką ekranu, która dobrze radzi sobie w warunkach zwiększonego nasłonecznienia. Na powierzchni wyświetlacza nie pojawiają się duże refleksy świetlne, dlatego widoczność treści pozostaje zadowalająca

HP EliteBook x360 1040 G5 – klawiatura i touchpad

Omawiany sprzęt jest chwalony na rynku także za wysoką jakość wykonania osprzętu. Producent zdecydował się na zamontowanie podświetlanej klawiatury wyspowej, która została przygotowana z życiem wysokiej jakości materiałów i przełączników. Przełożyło się to na dobry skok klawiszy i sprężystą reakcję. Uwagę warto zwrócić także na stosunkowo ciche działanie klawiatury. Wszystko to przekłada się na wysoki komfort tworzenia dłuższych tekstów.

Spory plus należy postawić także przy touchpadzie. Płytka jest chwalona przede wszystkim za doskonałą reakcję i precyzyjne działanie. Wyróżnia się ona nie tylko wygodnymi wymiarami, ale również odpowiednimi właściwościami ślizgowymi. Wiele osób zwraca uwagę również na to, że laptop HP EliteBook x360 1040 G5 został wyposażony w wiele przydanych dodatków, które oczywiście występują tylko w wybranych konfiguracjach. Wymienić należy nie tylko podświetlenie klawiatury, ale również czytnik linii papilarnych, modem LTE, złącze dokowania, a także różne opcje zwiększające poziom bezpieczeństwa (np. moduł TPM, gniazdo Kensington Lock, hasło włączenia zasilania).

HP EliteBook x360 1040 G5 – wydajność

Każda konfiguracja zapewnia spokojną, wydajną obsługę wszystkich najważniejszych programów biznesowych. Dzięki procesorom Intel Kaby Lake Refresh, możliwe jest również uruchomienie bardziej zaawansowanych narzędzi do obróbki grafiki i tworzenia rozmaitych projektów. Oczywiście największą wydajnością wyróżniają się modele HP EliteBook x360 1040 G5 i7.

Na jeszcze szersze możliwości moglibyśmy liczyć wówczas, gdyby laptop dysponować dedykowaną jednostką graficzną. Nie jest to jednak sprzęt specjalistyczny, toteż jej wykorzystanie nie było dla producenta konieczne. Jak już wspominaliśmy, zintegrowana karta Intel UHD Graphics 620 sprawdza się przyzwoicie w ramach zastosowania standardowego. Wyniki uzyskiwane przez nią w programach diagnostycznych nie powalają, jednak w kategorii modeli zintegrowanych mogą zostać uznane za przyzwoite.

W 3DMark 11 Performance GPU licznik zatrzymał się na 1709 punktach, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics średnia wyniosła 40908 punktów. Warto podkreślić, że karta pozwoli na obsługę gier – będą to jednak produkcje o niskich wymaganiach sprzętowych.

HP EliteBook x360 1040 G5 – wady i zalety

Do czynienia mamy z bardzo wszechstronnym urządzeniem. Zawiasy pozwalają na obrócenie ekranu o 360 stopni i wykorzystanie sprzętu w trybie tabletu. Do tego dochodzą również bardzo przyzwoite podzespoły, dobrze radzące sobie z obsługą rozmaitych programów, nie tylko tych podstawowych. Po stronie zalet laptopa zapisać możemy także bogaty wybór konfiguracji sprzętowych. Są one bardzo zróżnicowane, dlatego każdy jest w stanie dobrać sprzęt, który będzie pasował mu pod względem wydajności oraz ceny.

Użytkownicy chwalą sprzęt również za wysoką jakość wykonania, a także za to, że obudowa jest odporna na zabrudzenie. Od siebie możemy dodać również bardzo dobre matryce i solidnie wykonany osprzęt. Oczywiście nie można zapominać też o wszelkich dodatkach, które rozszerzają możliwości sprzętu.

Największym problemem okażę się natomiast cena HP EliteBook x360 1040 G5. Mowa tu zwłaszcza o najlepszych konfiguracjach, wykorzystujących doskonałe matryce i wspomniane dodatki. Po stronie wad zapisać można również pamięć RAM, której nie można powiększyć, brak czytnika kart pamięci oraz drobne problemy matryc w najtańszych wersjach.

ZALETY

  • Możliwość obsługi w dwóch trybach
  • Kompaktowe wymiary i niewielka waga
  • Wydajne procesory niskonapięciowe
  • Dyski SSD M.2 PICe
  • Szybka pamięć RAM
  • Wysoka jakość wykonania
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Przydatne dodatki
  • Dobrej jakości matryce

WADY

  • Wysokie ceny
  • Brak czytnika kart pamięci
  • Wlutowana pamięć TAM
  • Niektóre matryce miewają problemy z czasem reakcji i ziarnistością

HP EliteBook x360 1040 G5 – podsumowanie, czy warto?

Jak wskazuje recenzja, HP EliteBook x360 1040 G5 to sprzęt klasy premium, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jest on chwalony przede wszystkim na wysoką jakość wykonania, ultramobilny charakter, a także za przyzwoite podzespoły.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.