HP EliteDesk 800 G5 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

| 0 Komentarzy
Biznesowe komputery EliteDesk 800 G5 występują na rynku w trzech różnych obudowach. Na którą z nich postawić?

Oferowane urządzenia różnią się nie tylko wymiarami i wyglądem, ale również zastosowanymi podzespołami. Wszystko to pozwala lepiej dostosować ostateczny wybór do konkretnych zastosowań. Z dostępnych komputerów zadowolone powinny być przede wszystkim firmy.

Polecane komputery

HP EliteDesk 800 G5 – dane techniczne oraz cena

Warto podkreślić, że względem poprzedniej generacji sprzętu, producent zdecydował się na wykorzystanie nowszych, lepszych procesorów, które mają pozwolić na jeszcze więcej. Do tego dochodzą także pozostałe elementy, którym także warto przyjrzeć się dokładniej.

HP EliteDesk 800 G5 – dostępne konfiguracje

Wybór jest naprawdę bogaty. W razie potrzeb, możemy zdecydować się na sprzęty o ogromnej wydajności, pozwalające na pracę specjalistyczną, w ramach której wykorzystywane są programy najbardziej rozbudowane pod względem wymagań sprzętowych. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto dokładnie przeanalizować parametry techniczne poszczególnych komputerów, a także dokonać ich porównania. Pozwoli to znaleźć model wyróżniający się odpowiednim stosunkiem jakości do ceny.

Na szczególnie szeroki wybór możemy liczyć w przypadku procesorów. Producent zdecydował się bowiem na wykorzystanie procesorów Intela dziewiątej i ósmej generacji. Wyższą wydajnością wyróżniają się oczywiście modele nowsze. Wyróżnić należy tu przede wszystkim układ Intel Core i7-9700K. Dysponuje on ośmioma fizycznymi rdzeniami i szesnastoma wątkami.

Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3600 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 5000 MHz. To jednak nie wszystko, ponieważ procesor dysponuje odblokowanym mnożnikiem, co oznacza, że możemy przeprowadzić proces overclockingu, czyli podkręcania. Po jego wykonaniu, maksymalne taktowanie przekroczy granicę 5000 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest 12 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 95 W. Tak wysoka wydajność zapewnia komfortową pracę z użyciem nawet najbardziej wymagających programów. Jest to model, który powinien zadowolić korporacje. Warto podkreślić jeszcze, że komputer HP EliteDesk 800 G5 sprzedawany jest również wraz ze standardową wersją tego procesora (i9-9900), bez odblokowanego mnożnika.

Kolejnym procesor jest Intel Core i7-9700, który także występuje w wersji standardowej i z odblokowanym mnożnikiem. W tym drugim przypadku możemy liczyć na częstotliwość taktowania na poziomie 3600 MHz w trybie bazowym do 4900 MHz w trybie turbo. Warto podkreślić, że jest to układ ośmiordzeniowy i ośmiowątkowy. Zapewni więc nieco niższą wydajność niż model Intel Coer i9, jednak nadal jest to sprzęt pozwalający na wydajną pracę z wykorzystaniem każdego oprogramowania. Powinien zadowolić między innymi programistów, grafików i projektantów.

To oczywiście nie koniec. W sklepach oferowane są również komputery HP EliteDesk 800 G5, które wykorzystują moc procesorów Intel Core i5, także dziewiątej generacji. Do wyboru mamy aż 3 modele. Najmocniejszym z nich okaże się układ Intel Core i5-9600K z sześcioma fizycznymi rdzeniami i sześcioma wątkami logicznymi. Jego taktowanie mieści się w przedziale od 3700 MHz do 4600 MHz – może on zostać jednak rozszerzony, ponieważ procesor korzysta z odblokowanego mnożnika. Specjalne oprogramowanie pozwala nam na szybkie i bezpieczne dostosowanie parametrów układu do naszych potrzeb. Uzupełnieniem jego specyfikacji okaże się pamięć podręczna w ilości 9 MB. Współczynnik TDP nadal wynosi 95 W.

Do czynienia mamy więc z procesorem, który doskonale sprawdza się podczas pracy ze szczególnie wymagającymi programami, wykorzystywanymi chociażby do obróbki grafiki. Specyfikacja HP EliteDesk 800 G5 wskazywać może również na wykorzystanie standardowej wersji układu i5-9600, a więc bez odblokowanego mnożnika. Jej taktowanie wynosi od 3100 MHz do 4600 MHz.

Ostatnim układem z serii Intel Core i5 jest model i5-9500, a więc kolejny procesor z sześcioma fizycznymi rdzeniami i sześcioma wątkami. W jego przypadku taktowanie wynosi 3000 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4400 MHz w trybie turbo.

Jeśli myśleliście, że to już wszystkie procesory montowane w komputerach HP EliteDesk 800 G5, to jesteście w błędzie. Na rynku znajdziemy bowiem konfiguracje pracujące z wykorzystaniem procesorów Intel Core i3 dziewiątej generacji, a także modeli z generacji ósmej. Wszystko to daje nam kolejnych pięć procesorów do wyboru.

  • Intel Core i3-9300 – cztery rdzenie, cztery wątki. Częstotliwość taktowania od 3700 MHz w trybie bazowym do 4300 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 8 MB, współczynnik TDP 62 W.
  • Intel Core i3-9100 - cztery rdzenie, cztery wątki. Częstotliwość taktowania od 3600 MHz w trybie bazowym do 4200 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 6 MB, współczynnik TDP 62 W.
  • Intel Core i7-8700 - sześć rdzeni, dwanaście wątków. Częstotliwość taktowania od 3200 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 12 MB, współczynnik TDP 65 W.
  • Intel Core i5-8500 - sześć rdzeni, sześć wątków. Częstotliwość taktowania od 3000 MHz w trybie bazowym do 4100 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.
  • Intel Core i3-8100 – cztery rdzenie, cztery wątki. Częstotliwość taktowania 3600 MHz. Pamięć podręczna 6 MB, współczynnik TDP 65 W.

Jak widać, jest z czego wybierać, a to jeszcze nie koniec. Jak już zostało wspomniane, komputer jest sprzedawany także w wersjach wykorzystujących dedykowane karty graficzne. Pozwala to dobrać sprzęt do wymagań stawianych przez programy profesjonalne i specjalistyczne.

Najwydajniejszą pracę zapewni jednostka Nvidia GeForce RTX 2060, która korzysta z 6 GB pamięci własnej. Pozwoli nie tylko na obsługę wymagających programów, ale również na uruchomienie wielu nowych gier komputerowych.

Producent zdecydował się również na przygotowanie zestawów z kartami od AMD. Mowa tutaj o takich modelach jak AMD Radeon RX 580 (4 GB pamięci własnej), RX 550 (4 GB pamięci własnej) oraz R7 430 (2 GB pamięci własnej). W najtańszych zestawach możemy znaleźć również kartę Nvidia GeForce GT 730 (2 GB pamięci własnej).

Na koniec omawiania kwestii sprzętowych warto jeszcze wspomnieć o tym, że komputery korzystają z bardzo szybkiej pamięci RAM typu DDR4 (jej taktowanie wynosi 2666 MHz). W zależności od modeli (wpływ na to mają przede wszystkim obudowy), na płycie głównej mogą zostać zamontowane kości o łącznej pojemności nawet 64 GB.

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze dyski twarde. Warto sprawdzić, jakie typy zostały wykorzystane. Wiele komputerów zostaje wyposażonych w pojedynczy dyski HDD lub dyski SSD, jednak zakupić można również konfiguracje oparte na obu tych dyskach twardych.

HP EliteDesk 800 G5 – wygląd

Oferowane na rynku konfiguracje są zróżnicowane nie tylko pod względem zamontowanych podzespołów, ale również przygotowanych konstrukcji, w których wszystkie te elementy zostały zamknięte. Do wyboru mamy aż 3 modele.

Dla miłośników rozwiązań kompaktowych, zajmujących jak najmniejszą ilość wolnego miejsca, przygotowane zostały wersje HP EliteDesk 800 G5 Desktop Mini PC. Wyróżniają się one kompaktową obudową, którą możemy postawić w pozycji poziomej. Dzięki temu zyskujemy wiele dodatkowego miejsca na rynku, jednak musimy liczyć się z nieco ograniczonymi możliwościami rozbudowy zestawu.

Nieco większe są modele HP EliteDesk 800 G5 SFF, a więc zamknięte w obudowie typu Small Form Factor. Ich rozbudowa jest łatwiejsza, wyróżniają się również nieco lepszym odprowadzaniem powietrza, co pozwala na zamontowanie wydajniejszych podzespołów niż w przypadku HP ELiteDesk 800 G5 Mini.

Na rynku znajdziemy również komputery zamknięte w obudowie Micro Tower, która jest znacznie wyższa od dwóch pozostałych. Dzięki takiej konstrukcji, praca zamontowanego układu chłodzenia jest bardzo efektywna. Do tego dochodzą spore możliwości rozbudowy zestawu o najwydajniejsze podzespoły.

Warto nadmienić, że zestawy portów i złączy montowanych w komputerach EliteDesk 800 G5 nie są zbyt rozbudowane. Dotyczy to zarówno konstrukcji kompaktowych, jak i tych większych.

HP EliteDesk 800 G5 – cechy

Przedstawiane zestawy komputerowe mają zadowolić możliwie jak największą grupę tak zwanych klientów korporacyjnych. Z urządzeń korzystać będą więc firmy, ale również profesjonaliści. Wszystko to sprawiło, że producent zdecydował się na tak duże zróżnicowanie pod względem sprzętowym. Dzięki dużej liczbie montowanych procesorów i kart graficznych, znacznie łatwiej możemy dobrać sprzęt do specyfiki działania konkretnych programów. Do tego dochodzi również zróżnicowanie cenowe, które także jest niezwykle istotne.

Producent nie ograniczył się jednak tylko do szerokiego wyboru podzespołów. Każdy zestaw został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić stabilne działanie w każdych możliwych warunkach. Wszystko to zostało zresztą potwierdzone przez rozmaite testy. Do tego dochodzą wysokiej jakości obudowy, gwarantujące wysoką wytrzymałość mechaniczną, a także odpowiednią odporność na wpływ czynników zewnętrznych.

Nie można zapominać także o tym, że producent oddał do naszej dyspozycji rozbudowane mechanizmy ułatwiające zarządzanie sprzętem, a także zwiększające poziom ochrony danych przechowywanych na dysku.

HP EliteDesk 800 G5 – wydajność

Parametry techniczne, a także wyniki testów diagnostycznych wskazują, że największą wydajnością wyróżniają się konfiguracje oparte na procesorze Intel Core i9-9900K. Jest to jeden z najlepszych układów CPU montowanych w komputerach biznesowych. Jego moc obliczeniowa pozwala na obsługę nie tylko standardowych programów wykorzystywanych w biurze, ale również wielu narzędzi specjalistycznych. Wszystko to sprawia, że z jego możliwości powinni być zadowoleni graficy, projektanci, architekci czy też programiści. Do tego wszystkiego dochodzi odblokowany mnożnik, który pozwala jeszcze zwiększyć jego potencjał.

Jeśli zależy nam na super wydajnej maszynie, warto do tego procesora dodać dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 2060. Jej świetne parametry techniczne gwarantują dodatkową moc obliczeniową w wielu programach. Do tego dochodzi możliwość obsługi najnowszych gier – warto podkreślić, że karta RTX 2060 korzysta z technologii Ray Tracingu, która większa realizm efektów świetlnych. Dzięki temu, nowe gry wyglądają jeszcze lepiej.

Spore możliwości karty potwierdzają zresztą wyniki testów. W programie 3D Mark 11 Performance GPU uzyskała ona rezultat na poziomie 27162 punktów, natomiast w 3D Mark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 305160 punktów. Recenzja HP EliteDesk 800 G5 byłaby niekompletna, jeśli nie zawierałaby testów związanych z obsługą nowych gier.

HP EliteDesk 800 G5 – wady i zalety

Do czynienia mamy z niezwykle rozbudowanym zestawami komputerowymi, które zostały dostosowane do potrzeb dużych firm. Co także istotne, na rynku znajdziemy również tańsze i mniej wydajne komputery, które posłużą do standardowej pracy biurowej i freelancerskiej.

To właśnie ogromny wybór konfiguracji sprzętowych sprawia, że HP EliteDesk 800 G5 może zostać polecony tak dużej grupie potencjalnych odbiorców. Po stronie zalet komputera zapisać należy także to, że występuje on z trzema różnymi obudowami. Dzięki temu zakupić można sprzęt na każde stanowisko pracownicze, niezależnie od ilości wolnego miejsca. Daje nam to naprawdę sporą swobodę wyboru.

Do tego wszystkiego dodać można także wysoką jakość wykonania wszystkich trzech konstrukcji, a także dostęp do wielu mechanizmów usprawniających zarządzanie zasobami, a także zwiększających poziom ochrony przechowywanych danych. Jeśli chodzi natomiast o wady, przyczepić można się przede wszystkim do ubogiego zestawu portów. Również cena HP EliteDesk 800 G5 dla wielu osób może okazać się problemem. Należy przy tym pamiętać, że modele kompaktowe wyróżniają się mocno ograniczonymi możliwościami rozbudowy.

ZALETY

  • Mnóstwo konfiguracji do wyboru
  • Wydajne procesory Intela
  • Dedykowane karty graficzne, w tym Nvidia GeForce RTX 2060
  • Trzy obudowy do wyboru
  • Wysoka jakość wykonania
  • Przydatne mechanizmy zarządzania i bezpieczeństwa

WADY

  • Ubogie zestawy portów
  • Mniejsze modele wyróżniają się ograniczonymi możliwościami rozbudowy
  • Wysokie ceny

HP EliteDesk 800 G5 – podsumowanie, czy warto?

Omówiona seria komputerów jest tak rozbudowana, że każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na wydajność poszczególnych podzespołów, która pozwoli na obsługę wielu rozbudowanych programów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.