HP Pavilion 15 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
Ponownie są to urządzenia typowo multimedialne, kierowane przede wszystkim do klienta domowego. Za sprawą wykorzystywanych podzespołów, mają wyróżniać się uniwersalnością zastosowania.
Polecane laptopy HP
HP Pavilion 15 – dane techniczne oraz cena
Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, iż producent zdecydował się na wykorzystanie procesorów Intela ósmej generacji. Na rynku pojawią się także konfiguracje z układamy AMD Ryzen, jednak na chwilę obecną nie są one jeszcze powszechnie dostępne w sprzedaży.
Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji
- Procesor – Intel Core i7-8550U
- Układ graficzny – Nvidia GeForce 940MX + jednostka zintegrowana
- Pamięć – DDR4, 16 GB (maksymalnie 16 GB)
- Matryca – IPS, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
- Nośnik danych – do 1 TB SSD, do 480 GB SSD lub do 1 TB HDD + do 240 GB SSD
- Porty - 2xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1xHDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
- Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
- Gabaryty - wysokość: 1,99 cm, szerokość: 35,9 cm, głębokość: 24,7 cm, waga: 1,9 kg
- Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, podświetlenie klawiatury
- Bateria - litowo-jonowa, 41 Wh
- Zastosowanie – laptop dla domu, multimedialny
- Cena – od 1900 złotych do 5000 złotych
HP Pavilion 15 – dostępne konfiguracje
W pierwszej kolejności warto zająć się najnowszymi wersjami laptopa, które oferują najwyższą wydajność. Z założenia, urządzenia te mają przypaść do gustu zarówno klientom biznesowym, jak i użytkownikom domowym, poszukującym multimedialnego sprzętu do surfowania po sieci, oglądania filmów czy też grania w niektóre gry.
Wszystko maja zagwarantować między innymi procesory z rodziny Intel Kaby Lake Refresh. Są one bardzo często wykorzystywane w najnowszych laptopach na rynku, dlatego samo to pokazuje, że mamy do czynienia z serią zgodną z obecnymi trendami. Absolutnie najlepszym układem jest model Intel Core i7-8550U. Jest to czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor, który został przystosowany przede wszystkim do pracy wielowątkowej – dysponuje częstotliwością taktowania, która w trybie bazowym wynosi 1800, jednak w trybie turbo może zostać podbita aż do poziomu 4000 MHz. Do tego wszystkiego dochodzi również 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jest to więc wydajny procesor niskonapięciowy, który swój potencjał pokazuje zwłaszcza podczas obsługi programów wykorzystujących moc dwóch lub więcej rdzeni.
Kolejne procesory z serii Kaby Lake Refresh to modele Intel Core i5-8250U oraz Intel Core i3-8130U. Pierwszy z nich jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy, natomiast drugi dwurdzeniowy i czterowątkowy. W porównaniu z układem i7, wyróżniają się niższym taktowaniem (kolejno 1600-3400 MHz i 2200-3400 MHz), dlatego oferują słabsze osiągi. Warto jednak podkreślić, że w przypadku modelu i5, różnice wynoszą kilka-kilkanaście procent, podczas gdy układ i3 zostaje daleko w tyle.
Laptopy HP Pavilion 15 są na rynku dostępne już od wielu lat, dlatego nadal zakupić możemy konfiguracje ze starszymi procesorami. Szczególnie polecane są te dysponujące układamy z serii Kaby Lake – mowa tu między innymi o modelach Intel Core i7-7500U oraz i5-7200U. Są one w stanie zagwarantować działanie na wysokim poziomie, doskonale sprawdzające się w ramach przyjętego zastosowania laptopa.
Decydując się na zakup konkretnej wersji sprzętu, nie możemy zapominać o zastosowanych kartach graficznych. Poza modelami z jednostkami zintegrowanymi, na rynku znajdują się także konfiguracje z grafikami dedykowanymi. Wybór padł na model Nvidia GeForce 940MX z 2GB pamięci. Jest to przyzwoita jednostka bardzo dobrze sprawdzająca się w ramach użytku uniwersalnego. Pozwoli na obsługę programów graficznych, a także niektórych gier.
Uzupełnieniem specyfikacji laptopa HP Pavilion 15 będzie pamięć RAM typu DDR4 (maksymalnie 16 GB) oraz dysk twardy – użytkownicy mogą zdecydować się na wersje z pojedynczym dyskiem talerzowym, którego pojemność wyniesie maksymalnie 1 TB, z dyskiem SSD (maksymalna pojemność to 480 GB) lub konfiguracje korzystające z dwóch dysków – HDD i SSD M.2 (maksymalnie 240 GB), z interfejsem PCIe, gwarantującym bardzo szybkie działanie systemu operacyjnego i zainstalowanych programów.
HP Pavilion 15 – wygląd
Pod względem designu, najnowsze wersje laptopów wyglądają bardzo podobnie do tych nieco starszych. Do czynienia mamy to z srebrno-czarno kolorystyką, która doskonale oddaje multimedialny charakter urządzenia. HP Pavilion 15 powinien przypaść do gustu większości użytkowników.
Omawiane laptopy trzeba wysoko ocenić także z racji solidności wykonania obudowy. Zastosowanie tworzyw sztucznych i aluminium sprawiło, że konstrukcja jest odpowiednio sztywna i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Samo urządzenie nie jest ciężkie (waży bowiem mniej niż 2 kg), dlatego dobrze sprawdzi się w podróży. Na plus należy zaliczyć również zastosowany zestaw złączy
HP Pavilion 15 – wydajność
Jak już wspominaliśmy, największą moc obliczeniową uzyskamy kupując konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i7-8550U. Jego spore możliwości potwierdzają wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzanych z użyciem najpopularniejszych programów diagnostycznych.
Na platformie Cinebench R15 układ ten uzyskiwał średnio 165 punktów w trybie jednowątkowym oraz 558 punktów w trybie wielowątkowym. Są to więcej niż przyzwoite wyniki. Podobnie spisuje się karta graficzna Nvidia GeForce 940MX, która w programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics osiąga średnią na poziomie 47927 punktów. Warto podkreślić, że jest ona w stanie poradzić sobie z niektórymi nowymi grami. Oczywiście nie będą to najbardziej rozbudowane produkcje AAA, jednak takie tytuły jak seria Pillars of Eternity, FIFA 18 czy też Team Fortress 2 z pewnością są warte ogrania.
HP Pavilion 15 – matryca
W najnowszych wersjach laptopa zastosowana 15-calową matrycę Full HD, wykonaną w technologii IPS. W starszych i tańszych konfiguracjach znajdziemy natomiast matryce TN. Oczywiście wyższą jakość obrazu zagwarantują nam te pierwsze. Są one gwarancją co najmniej przyzwoitej luminancji, wiernego odwzorowania kolorów i dobrych kątów widzenia. Pod tym względem, HP Pavilion 15 spisuje się bardzo dobrze.
HP Pavilion 15 – klawiatura i touchpad
Jak na w pełni multimedialnego laptopa przystało, Pavilion 15 dysponuje nowoczesnym osprzętem. Zarówno klawiatura, jak i touchpad spełniają niezbędne kryteria stawiane przed urządzeniami tego typu. Materiał, z których zostały wykonane klawisze sprawia, że charakteryzują się one przyjemnym skokiem i nie męczą podczas pisania dłuższych tekstów.
Powierzchnia gładzika jest gładka, co umożliwia wygodny ślizg. Dzięki temu jego praca jest precyzyjna, a jego wykorzystanie po prostu komfortowe.
HP Pavilion 15 – wady i zalety
Chcąc wskazać na najmocniejsze strony przedstawionej wyżej serii, należy wspomnieć przede wszystkim o bardzo szerokim wyborze dostępnych konfiguracji. Miłośnicy najnowszych rozwiązań powinni celować w modele z procesorami Intel Kaby Lake Refresh, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby nieco zaoszczędzić, wybierając konfiguracje ze starszymi układami.
Warto zaznaczyć również to, że wydajność poszczególnych modeli stoi na przyzwoitym poziomie. Dzięki temu, laptopy HP Pavilion 15 posłużą nam w pracy, podczas oglądania filmów wysokiej jakości, surfowania po sieci i grania. Na plus z pewnością należy zaliczyć jakość wykonania obudowy, przyzwoitą matrycę i dobry osprzęt. Przyczepić można się natomiast do nadmiernej podatności na zabrudzenia oraz dość wysokich cen tych najlepszych konfiguracji.
HP Pavilion 15 – podsumowanie, czy warto kupić?
Zarówno nowe, jak i starsze modele należące do serii są warte zainteresowania. Zainteresować się nimi powinni zarówno klienci biznesowi, jak i domowi – z pewnością każdy znajdzie urządzenie spełniającego jego preferencje.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Dell - Laptopy Lenovo - Laptopy gamingowe MSI - MacBooki
Komentarze (0)