HP ProBook 450 G5 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- HP ProBook 450 G5 - dane techniczne oraz cena
- HP ProBook 450 G5 – dostępne konfiguracje
- HP ProBook 450 G5 – wygląd
- HP ProBook 450 G5 – wydajność
- HP ProBook 450 G5 – matryca
- HP ProBook 450 G5 – klawiatura i touchpad
- HP ProBook 450 G5 – wady i zalety
- HP ProBook 450 G5 – podsumowanie, czy warto kupić?
Składa się z eleganckich, biznesowych laptopów, które w większości modeli korzystają z procesorów Intela ósmej generacji. Co ważne, producent przygotował kilka zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, które powinny być wybierane w zależności od zadań, jakie mają wykonywać.
HP ProBook 450 G5 - dane techniczne oraz cena
Wszystko to sprawia, że warto dokładniej omówić omawianą serię, a także przeanalizować możliwości dostępnych na rynku urządzeń. Poniżej przedstawiamy najmocniejszą obecnie konfiguracją, jak można znaleźć w sklepach.
Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji
- Procesor – Intel Core i7-8550U
- Układ graficzny – Nvidia GeForce 930MX + jednostka zintegrowana
- Pamięć – DDR4-2400, 16 GB (maksymalnie 32 GB)
- Matryca – IPS, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
- Nośnik danych – do 1 TB HDD, do 512 GB SSD lub do 512 GB SSD+1 TB HDD
- Porty - 1xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 2xUSB 2.0, 1 HDMI, 1 VGA, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
- Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
- Gabaryty - wysokość: 2 cm, szerokość: 37,6 cm, głębokość: 26,5 cm, waga: 2,1 kg
- Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa odporna na zalanie, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, czytnik linii papilarnych
- Bateria - litowo-jonowa, 48 Wh
- Zastosowanie – laptop biznesowy, multimedialny
- Cena – od 2477 do 5068 złotych
HP ProBook 450 G5 – dostępne konfiguracje
W przypadku wszystkich podzespołów wybierać możemy między kilkoma modelami, różniącymi się pod względem wydajności i możliwości. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć urządzenie najlepiej dopasowane do swoich indywidualnych preferencji.
Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim montowane procesory. HP ProBook 450 G5 występuje bowiem z modelami Intela siódmej i ósmej generacji. Najwyższą wydajnością wyróżnia się model Intel Core i7-8550U. Jest to czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor, który dysponuje częstotliwością taktowania od 1800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.
Zarówno przedstawionej wyżej dane, jak i rozmaite testy oraz recenzje pokazują, że procesor ten najlepiej radzi sobie podczas pracy wielowątkowej. Podobnie jest w przypadku drugiego modelu z tej generacji, a mianowicie układu Intel Core i5-8250U. Jest to również procesor czterordzeniowy i ośmiowątkowy, który jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem niż i7-8550U – wynosi ono bowiem od 1600 do 3400 MHz).
Ostatnim z wykorzystywanych procesorów jest dwurdzeniowy i czterowątkowy układ Intel Core i3-7100U. W przypadku procesora Kaby Lake mamy do czynienia ze znacznie niższym taktowaniem maksymalnym (2400 MHz).
Poza wyborem procesora, warto zwrócić dokładną uwagę na to, jaka karta graficzna znajduje się w kupowanym laptopie. Wiele modeli dysponuje bowiem wyłącznie jednostkami zintegrowanymi, które zapewniają przeciętną wydajność. Jeżeli zależy nam na obsłudze bardziej zaawansowanych programów lub gier, należy decydować się na laptopy z jednostką Nvidia GeForce 930MX (2 GB pamięci). Należy przy tym pamiętać, że nie jest to karta z wysokiej półki wydajnościowej, dlatego pozwoli na uruchomienie wyłącznie gier wiekowych lub takich, które wyróżniają się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi.
Szeroki wybór panuje także w kategorii dysków twardych. Producent pozwoli na wybór między dyskami HDD, SSD oraz połączeniem obu modeli w jednym laptopie. Ostateczna decyzja jest oczywiście zależna od naszych potrzeb – modele HDD zapewnią większą pojemność za niższą cenę, natomiast dyski SSD są znacznie szybsze.
Na koniec warto sprawdzić również, jaki zestaw złączy pojawił się interesującym nas laptopie, a także ile posiada pamięci RAM typu DDR4. W sklepach najczęściej znaleźć można wersje z 8 lub 16 GB pamięci, ale HP ProBook 450 G5 jest w stanie obsłużyć maksymalnie 32 GB.
HP ProBook 450 G5 – wygląd
Pod względem designu, omawiane urządzenia nie wyróżniają się specjalnie na tle konkurencji. W większości modeli zewnętrzna powłoka jest srebrna, natomiast obudowa wokół klawiatury i ekranu czarna. Zapewnia to całkiem atrakcyjny, przyjemny dla oka efekt.
Laptop jest stosunkowo ciężki, co jednak wynika z faktu zastosowania 15-calowego ekranu oraz wzmocnienia konstrukcji obudowy, co jednak nie zabezpieczyło ją przez trzeszczeniem przy wyginaniu konstrukcji (jednostkę zasadniczą wygiąć można zbyt łatwo).
HP ProBook 450 G5 – wydajność
Spośród wersji dostępnych na rynku, największa mocą obliczeniową wyróżniają się modele wyposażone w procesor Intel Core i7-8550U. Bardzo dobrze sprawdzają się ona podczas pracy wielowątkowej, co zresztą potwierdzają rozmaite testy wydajnościowe. W programie Cinebench R15 procesor uzyskuje średnio 165 punktów w trybie jednowątkowym oraz 558 w punktów w trybie wielowątkowym. Są to więcej niż przyzwoite rezultaty.
Nieco gorzej spisuje się karta Nvidia GeForce 930MX, która jednak w ramach użytku podstawowego powinna okazać się wystarczająca. W programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics otrzymuje ona średnio 69562 punktów. Jest w stanie poradzić sobie z obsługa takich gier jak FIFA 18, Team Fortress 2 oraz Titanfall 2.
HP ProBook 450 G5 – matryca
Przechodzimy do kolejnej mocnej strony omawianej serii. Producent zdecydował się bowiem na zamontowanie 15-calowych matryc typu IPS, co nie jest regułą w tym przedziale cenowym. Zapewniają one bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu, z czego zadowolone będą przede wszystkim osoby pracujące z użyciem programów graficznych.
Co więcej, matryce dysponują matową powłoką, dlatego z laptopa można bez obaw korzystać przy oknie i zwiększonym nasłonecznieniu. Warto podkreślić, że na rynku znaleźć można modele z ekranem HD lub Full HD.
HP ProBook 450 G5 – klawiatura i touchpad
Klawiatura prezentuje się przyzwoicie, podobnie jest z jej działaniem. Klawisze wyróżniają się nieco zbyt krótkim skokiem, jednak długotrwałe pisanie nie powinno być męczące. Przyczepić można się jedynie to trochę zbyt małych strzałek.
Jeżeli chodzi o touchpad, został on ułożony mocno z lewej strony, co nie wszystkim przypadnie do gustu. Jego przyciski są stosunkowo głośne, jednak całość funkcjonuje bez zarzutów.
HP ProBook 450 G5 – wady i zalety
Laptopy z serii ProBook 450 G5 występują w wielu konfiguracjach, jednak większość z nich gwarantuje naprawdę solidny poziom wydajnościowy. Dzięki temu dobrze nadają się do nauki, pracy, oglądania filmów, surfowania po sieci, a także grania. Na uwagę zasługuje również zamontowanie przyzwoitej matrycy.
Jeżeli chodzi o wady, wspomnieć należy o zbyt małej sztywności obudowy, co sprawia, że wygina się ona pod stosunkowo lekkim naporem. Przyczepić możemy się również do ułożenia gładzika i głośnej pracy jego przycisków. Trochę szkoda również, że producent nie zdecydował się na zamontowanie nieco lepszej karty graficznej
HP ProBook 450 G5 – podsumowanie, czy warto kupić?
Biorąc pod uwagę przedział cenowy, a także możliwości laptopów z serii HP ProBook 450 G5, śmiało można stwierdzić, iż są one warte polecenia zarówno osobom szukającym sprzętu do pracy i nauki, jak i urządzenia o multimedialnym charakterze. Szczególnie pozytywnie należy ocenić fakt dostępności kilku zróżnicowanych wersji konfiguracyjnych.
Komentarze (0)