HP ProBook 455 G6 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Szósta generacja biznesowego laptopa ProBook 455 G6 ma zapewnić jeszcze wyższą wydajność.

Otrzymaliśmy nie tylko ulepszoną obudowę, ale również lepsze podzespoły, które powinny pozwolić na wydajniejszą obsługę najważniejszych programów biznesowych i nie tylko. Za moc obliczeniową laptopa odpowiadają między innymi procesory z serii AMD Ryzen 2000.

HP ProBook 455 G6 – dane techniczne oraz cena

Na rynku znajdziemy oczywiście wiele różnych konfiguracji sprzętowych, które korzystają z różnych rozwiązań. Poniższa recenzja HP ProBook 455 G6 skupi się także na jakości wykonania obudowy oraz wszelkich dodatków biznesowych, które mogą umilić nam codzienną pracę.

HP ProBook 455 G6 – dostępne konfiguracje

Zróżnicowanie oferowanych konfiguracji nie jest przesadnie duże, jednak wystarczy, aby dobrać laptopa do konkretnych zadań i możliwości finansowych. Dokładnej analizie powinni zostać poddane przede wszystkim procesory. ProBook 455 G6 korzysta z urządzeń od AMD, które cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników biznesowych. Co ważne, do wyboru mamy aż 3 modele.

Pierwszym z nich jest AMD Ryzen 7 PRO 2700U. Procesor ten korzysta z czterech fizycznych rdzeni i ośmiu wątków logicznych. Już samo to wskazuje, że mamy do czynienia ze sprzętem, który dobrze poradzi sobie z obsługą nowych programów. Potwierdzeniem tego są również pozostałe parametry. Mowa tu głównie o częstotliwości taktowania, która w trybie bazowym wynosi 2200 MHz, natomiast w trybie turbo dobija do poziomu 3800 MHz. Uwagę warto zwrócić także na 8 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Do czynienia mamy więc z nowoczesnym procesorem niskonapięciowym, którego zwiększona wydajność sprawia, że możemy pomyśleć o czymś więcej niż tylko obsługa podstawowych programów wykorzystywanych w biurze. Jest to dobra informacja przede wszystkim dla bardziej wymagających użytkowników, a także freelancerów. Poza przyzwoitą wydajnością, układ CPU zapewnia także utrzymanie niskiego poboru energii, co także ma znaczenie.

Zobacz HP ProBook 455 G6

Przed wyborem tego procesora, warto jeszcze sprawdzić, jakie wyniki uzyskiwał w testach diagnostycznych. Miarodajne są przede wszystkim te wykonywane w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 144 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła 640 punktów. Są to więcej niż przyzwoite rezultaty.

Na rynku znajdziemy również konfiguracje HP ProBook 455 G6 Ryzen 5. Mowa tu o modelach wykorzystujących procesor AMD Ryzen 5 PRO 2500U, który, podobnie jak model Ryzen 7, dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. Jest on jednak słabszych pod względem częstotliwości taktowania. W trybie bazowym wynosi 2000 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 3600 MHz. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Różnica wydajności jest odczuwalna, jednak nie na tyle, byśmy mogli mówić o przepaści. We wspominanych testach Cinebench R15, procesor uzyskał kolejno 134 i 553 punkty. Nadal możemy więc mówić o sprawnym, niskonapięciowym układzie biznesowym.

Najbardziej ograniczone pod względem wydajności i najtańsze będą natomiast konfiguracje HP ProBook 455 G6 Ryzen 3. W ich przypadku mówimy bowiem o układzie AMD Ryzen 3 2200U, który dysponuje „tylko” dwoma rdzeniami i czterema wątkami. Jeśli chodzi o taktowanie, mieści się ono w przedziale  2500-3400 MHz. Wyniki testów Cinebench R15 wskazały kolejno na 117 i 312 punktów.

Oczywiście specyfikacja HP ProBook 455 nie może skupiać się wyłącznie na procesorach. Warto wspomnieć również o pamięci RAM typu DDR4, którą znajdziemy w każdej konfiguracji dostępnej na rynku. Co ważne, pojemność pamięci może wynieść nawet 32 GB. Kolejną dobrą informacją to fakt zamontowania w poszczególnych modelach laptopa dysków twardych SSD M.2 PCIe, dzięki któremu możemy liczyć na błyskawiczne działanie systemu operacyjnego.

Jeśli natomiast chodzi karty graficzne, ograniczyć musimy się wyłącznie do jednostek zintegrowanych. W przypadku modeli z procesorem Ryzen 7 będzie to karta AMD Radeon RX Vega 10, układ Ryzen 5 korzysta z jednostki RX Vega 8, a Ryzen 3 z RX Vega 3.

HP ProBook 455 G6 – wygląd

Obudowa w szóstej generacji została nieco odświeżona. Na uwagę zasługuje przede wszystkim to, iż wykonano ją w większości z aluminium, co przełożyło się na zadowalającą wytrzymałość oraz sztywność zarówno jednostki centralnej, jak i klapy ekranu. Dzięki temu nie musimy nadmiernym wyginaniem obudowy w najważniejszych obszarach, a więc przy klawiaturze i wokół ekranu. Co ważne, konstrukcja została wykonana solidnie – wszystkie elementy spasowano prawidłowo, dlatego brak tu niepotrzebnych szczelin czy wykrzywień. Wszystko prezentuje się bardzo dobrze.

HP ProBook 455 G6 15,6 waży 2 kilogramy, dlatego daleko mu do sprzętów ultramobilnych. Nie oznacza to jednak, że jego przenoszenie czy też wykorzystanie w trybie mobilnym okaże się specjalnie utrudnione. Pod tym względem spisuje się całkiem dobrze, na co wpływ ma również wspomniana wysoka wytrzymałość obudowy. Dzięki temu, z laptopa powinni być zadowoleni nie tylko użytkownicy pracujący stacjonarnie, ale również ci, którym zdarza się pracować w podróży.

Producent nie zapomniał również o zamontowaniu najważniejszych portów, w tym USB typu C – warto nadmienić, że obsługuje on interfejs DisplayPort. Laptop spełnia więc najważniejsze kryteria stawiane przed urządzeniami o biznesowym zastosowaniu.

HP ProBook 455 G6 – matryca

Laptop występuje na rynku z dwoma różnymi matrycami. W tańszych konfiguracjach znajdziemy panel SVA, obsługujący rozdzielczość HD. Okaże się on dobry wyłącznie do pracy biurowej. Wynika to bowiem z przeciętnej jakości obrazu, która uniemożliwia wykorzystanie bardziej zaawansowanych programów graficznych.

Nieco lepiej wygląda to w przypadku droższych modeli, które wykorzystują matrycę IPS Full HD, choć w tym przypadku także nie możemy mówić o nadzwyczajnej jakości. Maksymalna luminancja ekranu wynosi 220 cd/m2, natomiast paleta barw sRGB jest pokrywana tylko w 67 procentach. Wszystko to sprawia, że jakość generowanego obrazu możemy uznać za co najwyższej przyzwoita. Obie matryce dysponują matową powłoką, która dobrze radzi sobie w warunkach podwyższonego nasłonecznienia. Jeśli jednak zamierzacie korzystać z laptopa na zewnątrz, omijajcie miejsca w pełnym słońcu.

HP ProBook 455 G6 – klawiatura i touchpad

Większych zastrzeżeń nie można mieć natomiast do jakości wykonania osprzętu. Podświetlana klawiatura jest pełnowymiarowa, została również wyposażona w panel numeryczny. Klawisze zapewniają bardzo przyjemny skok i wyraźną, sprężystą reakcję. Do tego należy dodać również stosunkowo ciche działanie. Dzięki temu, codzienna obsługa laptopa okaże się jak najbardziej komfortowa. Niezależnie od tego, czy tworzymy dłuższe teksty czy częściej operujemy myszką bądź touchpadem.

Płytka dotykowa także została wykonana bardzo dobrze. Jej wymiary są odpowiednie, a właściwości ślizgowe przekładają się na wygodne i precyzyjne sterowanie kursorem. Mały plusik możemy postawić także przy wbudowanych przyciskach, które dobrze spełniają swoje funkcje. W laptopie zamontowany został także czytnik linii papilarnych. Zabrakło jednak miejsca na wiele innych biznesowych dodatków, takich jak chociażby złącze dokowania czy też modem LTE.

HP ProBook 455 G6 - wydajność

Jak już zostało wspomniane, niskonapięciowe procesory z serii AMD Ryzen bardzo dobrze sprawdzają się w omawianych zastosowaniach. Okażą się dobrym wyborem do pracy biurowej, administracyjnej, księgowej, programistycznej etc. Co ważne, wraz z przyzwoitą wydajnością, liczyć możemy także na niski pobór energii i wysoką kulturę pracy.

Niektórzy użytkownicy mogą narzekać na brak dedykowanej karty graficznej, która dodatkowo rozszerzyłaby możliwości omawianego sprzętu. Skorzystać możemy jednak wyłącznie z jednostek zintegrowanych, z których największą wydajnością wyróżnia się model AMD Radeon RX Vega 10. Karta spełni wymagania stawiane przez wspominane wcześniej programy, pozwoli również na obsługę niektórych gier. Nie będą to oczywiście najnowsze produkcje AAA, jednak na poniższej liście znalazło się kilka ciekawych tytułów.

Uwagę warto zwrócić także na wyniki testów wydajnościowych, jakie uzyskiwała karta. Program 3DMark 11 Performance wskazał na średnią na poziomie 3507 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 72586 punktów.

HP ProBook 455 G6 – wady i zalety

Osoby, które zdecydują się na zakup tego laptopa, powinny być zadowolone z mocy obliczeniowej, jaką zapewnia. Jest to oczywiście zasługa przede wszystkim bardzo dobrze ocenianych procesorów AMD Ryzen, ale również szybkiej pamięci RAM typu DDR4 oraz dysków twardych SSD M.2 PCIe.

Uwagę warto zwrócić na solidne wykonanie sprzętu. Aluminiowa obudowa wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Została wykonana w sposób solidny, a jej wygląd powinien zadowolić większość użytkowników. Po stronie zalet laptopa zapisać należy także dobrze wykonaną klawiaturę, sprawny touchpad, przyzwoity zestaw portów oraz możliwość wyboru spośród kilkunastu konfiguracji sprzętowych.

Czytając opinie i komentarze użytkowników, znaleźć można jednak narzekania na jakość matrycy, która mogła być wyższa. Szkoda również, że producent nie zdecydował się na zamontowanie większej liczby dodatków biznesowych. Do wad dodać można także niewielką pojemność baterii.

ZALETY

  • Przyzwoite procesory AMD Ryzen
  • Szybka pamięć RAM
  • Dyski twarde SSD M.2 PCIe
  • Dobrze wykonanie obudowy
  • Solidny osprzęt
  • Port USB typu C
  • Przyjemny design
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Czytnik linii papilarnych

WADY

  • Przeciętna jakość matryc
  • Brak wielu dodatków
  • Bateria wyładowuje się zbyt szybko

HP ProBook 455 G6 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z wszechstronnym laptopem biznesowym, który powinien zadowolić zarówno małe i średnie firmy, jak i freelancerów. Sprzęt został wykonany więcej niż poprawnie, wyróżnia się także bardzo przyzwoitą wydajnością.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.