HP ProBook 640 G4 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Czternastocalowe laptopy dobrze sprawdzają się przy biurku i w podróży. Czy dotyczy to HP ProBook 640 G4?

Do czynienia mamy z uniwersalnym urządzeniem biznesowym, które kierowane jest zarówno do firm, jak i freelancerów, poszukujących przyzwoitego, ultramobilnego sprzętu do pracy. Oczywiście jego przeznaczenie jest zależne także od tego, którą konfigurację sprzętową wybierzemy. A jest ich kilka.

Polecane laptopy

HP ProBook 640 G4 – dane techniczne oraz cena

HP ProBook 640 G4 – dostępne konfiguracje

Mobilne laptopy z serii ProBook 640 G4 są zróżnicowane między innymi pod względem wykorzystywanych procesorów. Do wyboru mamy dwa modele – jeden z serii i7 i jeden i5. Są to układy Intela ósmej generacji, wyróżniające się zwiększoną liczbą rdzeni i wątków. Liczyć możemy więc na co najmniej przyzwoitą wydajność.

W droższych konfiguracjach montowany jest procesor Intel Core i7-8550U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ CPU jest bardzo często montowany zarówno w laptopach typowo stacjonarnych, jak i ultramobilnych. Zapewnia bowiem przyzwoitą wydajność, przy jednoczesnym zachowaniu niskiego poboru energii (jego współczynnik TDP wynosi 15 W). Jeżeli chodzi o częstotliwość taktowania, w trybie bazowym wynosi ona zaledwie 1800 MHz. Jak to jednak w przypadku układów ósmej generacji bywa, może ona zostać mocno podbita w trybie turbo. Maksymalna wartość wyniesie wtedy 4000 MHz. Do tego należy dodać również pamięć podręczną trzeciego poziomu o pojemności 8 MB.

W rezultacie otrzymujemy sprzęt, który bez większych problemów poradzi sobie z obsługą nie tylko standardowych programów biurowych, ale również narzędzi graficznych, projektowych, administracyjnych, programistycznych etc. Niezależnie do tego, czy pracujemy przy biurku czy w podróży. Co ważne, laptop nie generuje dużego obciążenia, toteż układ chłodzący powinien dać sobie radę.

Wydajność omawianego procesora warto sprawdzić w specjalnych programach diagnostycznych, na przykład w Cinebench R15. W trybie jednowątkowym uzyskał on średnią na poziomie 163 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 553 punkty. Są to bardzo dobre rezultaty, jeden z lepszych, jeśli weźmiemy pod uwagę sprzęt tej kategorii.

W HP ProBook 640 G4 montowany jest również procesor i5-8250U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W jego przypadku mamy do czynienia z nieco niższą częstotliwością taktowania (1600 MHz – 3400 MHz) oraz mniejszą pojemnością pamięci podręcznej trzeciego poziomu (6 MB). Wszystko to przekłada się na gorsze osiągi, jednak różnica względem modeli i7 nie jest duża, toteż procesor poradzi sobie z obsługą tych samych programów.

Niestety, HP ProBook 640 G4 nie występuje na rynku w wersjach z dedykowaną kartą graficzną. Ograniczyć musimy się do jednostki zintegrowanej, która jest Intel UHD Graphics 620. Karta wyróżnia się częstotliwością taktowania rdzenia na poziomie od 300 MHz-1150 MHz. Obsługuje rozdzielczość UHD, jednak jej ograniczone możliwości sprawiają, że upora się z obsługą wyłącznie podstawowych programów. To samo tyczy się gier.

Uzupełnieniem specyfikacji laptopów z omawianej serii jest oczywiście pamięć RAM i dysk twardy. W pierwszym przypadku skorzystać możemy z kości typu DDR4, których taktowanie wynosi aż 2400 MHz. Możemy więc liczyć na szybkie działanie pamięci. Warto podkreślić, że omawiane laptopy oferowane są wraz z dyskami półprzewodnikowymi (SSD), zapewniającymi bardzo szybkie działanie i odpowiednią ochronę przechowywanych danych.

HP ProBook 640 G4 – wygląd

Podobnie jak wiele innych urządzeń biznesowych od HP, omawiane laptopy wyróżniają się wzmacnianymi konstrukcjami, które zapewniają podwyższoną sztywność i odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Całość prezentuje się bardzo solidnie, jednostka zasadnicza nie wygina się przy nacisku, a zawiasy pracują bez żadnych zastrzeżeń. Wysoko należy ocenić także design urządzenia, które sprzedawane jest w srebrno-czarnej obudowie.

Jak na 14-calowego laptopa przystało, HP ProBook 640 G4 jest stosunkowo lekki. Jego przenoszenie i użytkowanie w podróży nie powinno stanowić żadnych trudności. Warto wspomnieć również o zestawie portów i złączy, w którym znajdziemy wszystko to, co potrzebne, a w przypadku niektórych modeli możemy liczyć również na złącze dokowania.

HP ProBook 640 G4 – matryca

14-calowy wyświetlacz ma zapewnić komfortową pracę nie tylko z racji kompaktowych wymiarów, ale również jakości wykonania. Producent zdecydował się na zamontowanie matrycy Full HD, która została wykonana w technologii IPS.

Pod względem najważniejszych parametrów, takich jak luminancja, kontrast czy odwzorowywanie kolorów, spisuje się ona bardzo przyzwoicie. Dobrze poradzi sobie podczas obsługi wielu narzędzi graficznych, a także w ramach zwykłego użytkowania. Problemów nie powinniśmy uświadczyć także w podróży – wszystko dzięki zastosowaniu matowej powłoki, która dobrze radzi sobie z utrzymywaniem dobrej widoczności przy zwiększonym nasłonecznieniu.

HP ProBook 640 G4 – klawiatura i touchpad

Pomimo zmniejszonych wymiarów klawiatury, tworzenie dłuższych tekstów na omawianym laptopie nie powinno sprawiać zbyt wielu trudności. Wielkość klawiszy jest odpowiednia, podobnie jak jakość ich wykonania. Wyróżniają się odpowiednim skokiem i głośnością pracy, co należy zapisać po stronie zalet tego urządzenia.

Podobnie ma się sprawa z touchpadem. Z jego wielkości i właściwości ślizgowych powinna być zadowolona większość użytkowników. Został dobrze ułożony, dlatego podczas jego użytkowania chybocze. Wspomnieć warto również o dodatkach w laptopie HP ProBook 640 G4. Mowa tu przede wszystkim o czytniku linii papilarnych, który został zamontowany po prawej stronie, pod klawiaturą. Szybkość jego działania należy ocenić wysoko.

HP ProBook 640 G4 – wydajność

Wykorzystywane w laptopach procesory zapewniają więcej niż przyzwoitą moc obliczeniową, która okaże się wystarczające zarówno w ramach zwykłej, stacjonarnej pracy biurowej, jak i podczas korzystania z laptopa w podróży. Potwierdzają to zresztą wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15.

Jak natomiast wygląda sprawa z kartą graficzną? Jak już wspominaliśmy, skorzystać możemy wyłącznie z jednostki zintegrowanej. Intel UHD Graphics 620, z oczywistych względów, nie zapewni takiej wydajność, jak modele dedykowane, nawet ze średniej półki. Warto jednak nadmienić, że w ramach standardowego użytku może okazać się wystarczająca. W programie 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średni wynik na poziomie 1682 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Standard Graphics 1280x720 wyniósł on 71530 punktów.

Jak na jednostkę zintegrowaną, są to rezultaty przyzwoite. Warto od razu sprawdzić, z obsługą jakich gier karta powinna dać sobie radę.

HP ProBook 640 G4 – wady i zalety

Po stronie atutów omawianej serii znajdzie się przede wszystkim mobilny charakter oferowanych urządzeń. Za sprawą 14-calowego ekranu, niskonapięciowych podzespołów oraz dodatków ułatwiających pracę, wykorzystanie laptopów w podróży jest bardzo wygodne. Do tego wszystkiego należy dodać również dobrej jakości matrycę IPS, która wyświetla obraz przyzwoitej jakości, a do tego zapewnia utrzymanie odpowiedniej widoczności przy zwiększonym nasłonecznieniu.

Na plus należy zaliczyć również solidną obudowę. HP ProBook 640 G4 otrzymał wzmocnioną konstrukcję, wyróżniającą się zadowalającą wytrzymałością mechaniczną. Nie musimy więc martwić się, że podczas przenoszenia lub pracy mobilnej laptop ulegnie uszkodzeniu.

Co jeszcze możemy zapisać po stronie zalet? Z pewnością design sprzętu i jakość wykonania osprzętu. Zarówno klawiatura, jak i touchpad spisują się bez zarzutów. Do tego należy dodać również dodatki, na przykład w postaci czytnika linii papilarnych. Jeżeli chodzi o wady, wiele osób wskaże wysokie ceny poszczególnych konfiguracji oraz brak modelu z dedykowaną kartą graficzną.

ZALETY

  • Doskonała praca mobilna
  • Wysokiej jakości matryca IPS
  • Lekka, wytrzymała obudowa
  • Przyzwoity zestaw portów i złączy
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Czytnik linii papilarnych

WADY

  • Wysokie ceny
  • Brak laptopa z dedykowaną kartą graficzną

HP EliteBook 640 G4 – podsumowanie, czy warto?

Analizują wszystkie „za” i „przeciw”, śmiało można stwierdzić, że laptopy z przedstawionej serii okażą się dobrym wyborem dla wielu firm i freelancerów, którzy poszukują wydajnego sprzętu mobilnego. Liczyć możemy na przyzwoitą moc obliczeniową i wysoką jakość wykonania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.