HP ProBook 650 G4 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Laptopy z serii ProBook 650 kierowane są przede wszystkim do klientów biznesowych. Czy warto je kupić?

Jak wskazuje producent, mamy do czynienia z niezwykle wszechstronnymi urządzeniami, które sprawdzą się zarówno w ramach standardowej pracy biurowej, jak i podczas obsługi bardziej zaawansowanych programów. Oczywiście wiele zależy również od wybranej przez nas konfiguracji sprzętowej.

Polecane laptopy

HP ProBook 650 G4 – dane techniczne oraz cena

HP ProBook 650 G4 – dostępne konfiguracje

Jak to zwykle w przypadku tego typu serii bywa, laptopy są sprzedawane w wielu wersjach, zróżnicowanych pod praktycznie każdym względem – montowanych podzespołów, złączy i ewentualnych dodatków. Nie powinno więc dziwić to, że różnica w cenie między najtańszych a najdroższym modele wynosi ponad 2500 złotych.

Podczas wyboru konkretnego sprzętu, należy oczywiście zastanowić się nad jego zastosowaniem. Warto bowiem nadmienić, że producent przygotował konfiguracje korzystające wyłącznie ze zintegrowanej karty graficznej, a także wyposażone w jednostkę dedykowaną – laptopy te sprawdzą się zarówno podczas obsługi programów graficznych i projektowych, jak i wielu ciekawych gier.

Kartą występującą w HP ProBook 650 G4 jest AMD Radeon RX 540 z 2 GB pamięci typu GDDR5. Jest to przyzwoita karta ze średniej półki, wyróżniająca się taktowaniem rdzenia na poziomie 1219 MHz. Jest zbyt słaba, by poradzić sobie z najnowszymi produkcjami typu AAA, jednak mimo wszystko pozwoli na uruchomienie kilku perełek.

Oczywiście karta graficzna to nie wszystko – żeby jej potencjał został w sposób pełny wykorzystany, potrzebny jest solidny procesor. W przypadku laptopów HP ProBook 650 G4, do wyboru mamy kilka modeli. Tym najpopularniejszym jest Intel Core i7-8550U, dysponujący czterema fizycznymi rdzeniami, które obsługują osiem wątków. Częstotliwość taktowania układu wynosi 1800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Do tego należy dodać także 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP na poziomie 15 W.

Do czynienia mamy więc z bardzo solidnym procesorem niskonapięciowym, który doskonale sprawdza się w ramach pracy biurowej. Z jednej strony zapewnia bowiem więcej niż przyzwoitą wydajność, a z drugiej utrzymuje pobór energii na względnie niskim poziomie. Wszystko to potwierdzają wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym procesor uzyskał średnią na poziomie 163 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 553 punktów.

To, że wymieniony układ najczęściej pojawia się w laptopach z omawianej serii, wcale nie oznacza, że zapewnia on najwyższą wydajność. Warto poszukać również urządzeń z układem Intel Core i7-8650U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1900-4200 MHz), którego wyniki w Cinebench R15 wynoszą kolejno 170 i 618 punktów, a także z modelem Intel Core i7-8850H.

W jego przypadku pobór energii jest wyższy (współczynnik TDP wynosi 45 W), jednak zapewnia on większą moc obliczeniową. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor wyróżnia się 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz taktowaniem wynoszącym od 2600 MHz w trybie bazowym do 4300 MHz w trybie turbo. Wszystko to przekłada się na bardzo dobre wyniki w Cinebench – kolejno 179 i 1060 punktów. Procesor gwarantuje więc ogromną wydajność. Pamiętać należy jednak, że laptopy tego typu są bardzo drogie, kosztują więcej niż 7 tysięcy złotych.

Wiele modeli omawianych laptopów (np. HP ProBook 650 G4 3JY27EA) korzysta również z procesorów Intel Core i5. Są to układy i5-8350U oraz i5-8250U. Do tego dochodzi jeszcze procesor i3-8130U oraz dwa modele siódmej generacji (i5-7300U i i5-7200U), które znajdziemy w laptopach najtańszych.

Po przeanalizowaniu dostępnych procesorów i kart graficznych, należy zastanowić się również nad ilością pamięci RAM. Producent postawił na kości typu DDR4 o sporym taktowaniu. Laptopy HP ProBook 650 G4 występują również z półprzewodnikowymi dyskami twardymi (SSD).

HP ProBook 650 G4 – wygląd

Jak na laptopa z tego przedziału cenowego przystało, ProBook 650 G4 wyróżnia się wzmacnianą konstrukcją, która zapewnia odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Jednostka zasadnicza nie wygina się pod naporem, podczas korzystania z laptopa nie da się usłyszeć również charakterystycznego skrzypienia.

Całość prezentuje się bardzo solidnie i nowocześnie – w sam raz, jak na laptopa biznesowego. Laptop waży ponad 2 kilogramy, jednak jego przenoszenie nie powinno sprawiać większych problemów. Warto zwrócić uwagę na bardzo rozbudowane zestawy portów i złączy. Poza standardowymi elementami, dostępne jest również złącze, które pozwala podpiąć HP ProBook 650 G4 do stacji dokującej.

HP ProBook 650 G4 – matryca

Kolejnym elementem typowym dla sprzętu tego typu jest matryca wykonana w technologii IPS i obsługująca rozdzielczość Full HD. Zapewnia ona bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu, która okaże się wystarczająca zarówno podczas standardowej pracy biurowej, jak i obsługi narzędzi graficznych. Pod tym względem omawiany laptop spisuje się bardzo dobrze.

Do tego wszystkiego należy oczywiście dodać także matową powłokę matrycy. Dzięki niej, promienie słoneczne padające na ekran nie powodują drastycznego spadku widoczności wyświetlanych treści. Z laptopa bez problemu można korzystać także na zewnątrz. Jego 15-calowy ekran sprawia, że lepiej sprawdza się przy biurku, jednak jeśli znajdziemy trochę miejsca w pociągu, samochodzie czy też w autobusie, spełni on stawiane przed nim zadania.

HP ProBook 650 G4 – klawiatura i touchpad

Jeżeli chodzi o osprzęt, możemy mówić o pewnym standardzie związanym z tego typu urządzeniami. Klawiatura została wykonana z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują odpowiedni skok i stosunkowo ciche działanie. Tworzenie dłuższych tekstów nie jest w żaden sposób męczące. Przyczepić nie można się również do pracy touchpada, który zapewnia odpowiednie właściwości ślizgowe i dobrą reakcję na gesty.

Wspomnieć należy także o zaimplementowanych dodatkach, przede wszystkim w postaci kamery HD, napędu DVD i czytnika linii papilarnych, który został umieszczony pod klawiaturą, z prawej strony. Zapewnia on dodatkowe zabezpieczenie przechowywanych na laptopie danych.

HP ProBook 650 G4 – wydajność

Jak już wspominaliśmy, wybór procesorów montowanych w omawianych laptopach jest bardzo szeroki. Największą mocą obliczeniową wyróżnia się model i7-8850H, jednak również modele niskonapięciowe potrafią wiele. Warto w tym miejscu jeszcze raz wrócić do dedykowanej karty graficznej AMD Radeon RX 540.

Jest to przyzwoita jednostka, która sprawdzi się podczas standardowej pracy w biurze i nie tylko. Potwierdzają to oczywiście wyniki testów. W programie 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średni wynik na poziomie 4544 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 1920x1080 wyniósł on 67875 punktów. Warto jeszcze sprawdzić, z jakimi grami karta powinna sobie poradzić.

HP ProBook 650 G4 – wady i zalety

Po stronie największych atutów serii należy postawić przede wszystkim spore zróżnicowanie oferowanych konfiguracji sprzętowych. Szeroki wybór dotyczy przede wszystkim procesorów, jednak zdecydować możemy również o karcie graficznej, ilości pamięci RAM, pojemności dysku twardego czy też ewentualnych dodatkach.

Wspomnieć należy również o wydajności poszczególnych modeli. Mowa tu zwłaszcza o urządzenia z procesorem i7-8850H i dedykowaną karta graficzną. Pozwolą one na obsługę wielu zaawansowanych programów i narzędzi. Na plus należy zaliczyć także solidnie wykonaną obudowę, dobrej jakości matrycę oraz szeroki zestaw portów i złączy. Nie można zapomnieć także o osprzęcie.

Po stronie wad znajdą się oczywiście wysokie ceny laptopów, zwłaszcza tych, które korzystają z najlepszych podzespołów. Chcąc liczyć na wysoką wydajność, trzeba sporo zainwestować.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Więcej niż przyzwoita wydajność
  • Wytrzymała obudowa
  • Dobrej jakości matryca
  • Szeroki zestaw portów i złączy
  • Dobrze wykonany osprzęt

WADY

  • Wysokie ceny

HP EliteBook 650 G4 – podsumowanie, czy warto?

Laptopy z przedstawionej serii okażą się dobrym wyborem zarówno dla małych, średnich, jak i dużych firm. Wyróżniają się przyzwoitą wydajnością i wysoką jakością wykonania. Wybierać możemy również spomiędzy wielu zróżnicowanych konfiguracji, co stanowi o sile tej serii.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.