HP ProBook 650 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?
Linia 650 składa się z dwóch modeli – HP Probook 650 G1 oraz G2. Opinie ich posiadaczy skupiają się głównie na dobrze wykonanej obudowie, stabilnym działaniu oraz dostępności kilku dodatkowych akcesoriów. Wskazują oni również na nie do końca zadowalające parametry wydajnościowe, co w pewien sposób ogranicza możliwości laptopów. Czy tak faktycznie jest?
Polecane laptopy
Dane techniczne:
Pierwszy rzut oka na specyfikacje obu laptopów pozwala zrozumieć, iż dzieli ich różnica technologiczna – najbardziej uwidacznia się to w zastosowanych procesorach i kartach graficznych. Oczywiście wspomniane różnice zależne są także od konkretnych konfiguracji.
Konfiguracje
HP Probook 650 G1 w swojej najlepszej wersji wykorzystuje procesory Intel i7 4. generacji – najczęściej jest to model i7-4600M, który posiada dwa rdzenie mogące obsłużyć maksymalnie do czterech wątków jednocześnie. Taktowanie oscyluje natomiast w graniach od 2900 do 3600 MHz. Częściej spotykane są jednak konfiguracje z procesorem i5-4210M, który nowszemu układowi ustępuje wyłącznie pod względem nieco słabszego taktowania początkowego (2600 MHz). Obie jednostki doskonale więc wpisują się w średnią półkę jakościową, dlatego powinny pozwolić na obsługę programów o typowo biznesowym charakterze.
Pod względem montowanych procesorów, model 650 G2 bije jednak na głowę swojego poprzednika. W najlepszej konfiguracji skorzystać możemy bowiem z 4-rdzeniowej jednostki Intel Core i7-6820HQ, która jest w stanie obsłużyć do ośmiu wątków jednocześnie. Taktowanie procesora w trybie Turbo dochodzi natomiast do poziomu 3600 Mhz (podstawowe to 2700 MHz). Jego osiągi są dwa razy lepsze w porównaniu do najlepszej jednostki modelu G1. Nieco gorzej wygląda sprawa tańszych konfiguracji – procesory intel core i5 jak na przykład i5-6300U oraz i3-6100U są bowiem dużo słabsze.
Różnicę jakościową zaobserwować możemy także w segmencie grafiki. HP Probook 650 G1 sprzedawany jest w większości przypadku z jednostkami zintegrowanymi. Osobno zakupić można kartę AMD Radeon HD 8750M, która posiada 2 GB pamięci. Pozwala ona jednak wyłącznie na obsługę niewymagających programów.
A jak sprawa wygląda w przypadku modelu G2? Najlepszy zestaw posiada jednostkę AMD Radeon R7 M365X, która co prawda zapewnia przyzwoite osiągi, jednak jest bardzo rzadko spotykana. Zdecydowanie częstsze są konfiguracje wyposażone wyłącznie w karty zintegrowane.
Pod względem pamięci, ekranu oraz dysku twardego sprawa wygląda podobnie, z tą różnicą, iż model G1 zakupić możemy ze specjalnym dyskiem typu SED (Self-Encrypting Drive), który służy do szyfrowania danych. Zastanawiający jest fakt, iż starsza wersja laptopa HP czyli Probook 650 posiada więcej złącz USB 3.0. oraz lepszy akumulator. Niestety, w obu laptopach nie uświadczymy złącza HDMI.
W modelu G2 liczyć możemy natomiast na napęd Blu-Ray. Podkreślając biznesowy styl laptopów, producent wykorzystał technologię vPro, poprawiającą system zabezpieczeń.
Obudowa
W obu przypadkach jest ona niezwykle solidna i odporna na wszelkiego rodzaju nacisk mechaniczny. Model G1 przeważa jednak nad swoim nowszym bratem pod względem swobody modernizacji. Wyposażony jest on bowiem w specjalną pokrywę serwisową, wysunięcie której otwiera dostęp do najważniejszych podzespołów laptopa. W przypadku G2 musimy ściągnąć obudowę. Wszelkie najważniejsze złącza rozlokowano po bokach obudowy laptopów. W modelu G1 z tyłu znajdziemy również port szeregowy, a w G2 gniazdo VGA/D-Sub oraz RS-232. HP Probook 650 G2 posiada w zestawie dwustopniowe podświetlenie klawiatury oraz manipulator punktowy (w G1 wyposażenie to nie występuje). Sama konstrukcja klawiszy jest podobna – są one płaskie, wyróżniają się również cichym skokiem.
Chłodzenie
W obu modelach wylot powietrza umiejscowiony został z boku obudowy (w G1 jest to prawy bok, a w G2 lewy). Sam wentylator charakteryzuje się dość głośną pracą, co, zwłaszcza w przypadku obsługi wymagających programów, może być drażniące.
Ekran
Zdecydowanie największą zaletą urządzeń z serii Probook 650 jest zastosowanie matowej matrycy, która umożliwia pracę przy nasłonecznieniu. Niestety, odwzorowanie kolorów i kontrast stoją na niskim poziomie – powodem tego jest zamontowanie matrycy typu TN.
Wydajność
W jaki sposób Probook 650 radzi sobie przy obsłudze oprogramowania testowego? Konfiguracja modelu G1 wyposażona w procesor i7-4600M, 8GB RAM i zintegrowaną jednostkę graficzną HD Graphics 4600 w programie Cinebench R15 CPU Multi 64Bit uzyskała wynik na poziomie 310 punktów, co lokuje ją w dolnych partiach stanów średnich.
Dedykowana karta graficzna jest w tym modelu rzadkością, dlatego przetestowana została karta zintegrowana. W oprogramowaniu 3DMark Ice Storm Standard Graphics osiągnęła ona medianę oscylująca w graniach 48600 punktów.
W przypadku modelu 650 G2, przetestowana została konfiguracja z procesorem Intel Core i7-6820HQ, 8GB RAM i kartą HD Graphics 520. Wynik w Cinebench R15 CPU Multi 64Bit zatrzymał się na poziomie 706 punktów, a w 3DMark Ice Storm Standard Graphics na 5600 punktów.
Do grania
Choć omawiana seria została przygotowana do użytku typowo biznesowego, warto sprawdzić, jak radzi sobie ona podczas obsługi popularnych gier komputerowych. Model G1 w przedstawionej wyżej konfiguracji uzyskał następujące wyniki
- Overwatch – low: 42 fps, medium: 24 fps
- XCOM 2 – low: 14 fps, medium: 6 fps
- Star Wars Battlefront - low: 26 fps, medium: 15 fps, high: 7 fps
A tak z tymi grami poradził sobie HP Probook 650 G2:
- Overwatch – low: 35 fps, medium: 25 fps
- XCOM 2 – low: 16 fps, medium: 6 fps, high: 3 fps
- Star Wars Battlefront - low: 28 fps, medium: 15 fps, high: 8 fps
Porównanie
Pod względem zastosowanych podzespołów i dostępności poszczególnych konfiguracji, model G2 wypada lepiej od swojego poprzednika (zwłaszcza pod względem procesorów). Wszystko to sprawia, że to on wygrywa powyższe zestawienie.
Cena
W przypadku Probook G1 najtańszy zestaw (z procesorem i3 i 4GB RAM) kosztuje około 2500 złotych. Dokładając 1000 złotych liczyć można natomiast na 8 GB RAM i procesor i5-4210M. Za niewiele więcej (bo niecałe 4000 złotych) zakupić można jednak HP Probook 650 G2, który został wyposażony w 16 GB pamięci RAM oraz procesor Intel Core i5-6200U
Czy warto?
Biznesowy laptop uwidacznia się przede wszystkim w solidności wykonania. Z osiągami jest różnie, dlatego warto decydować się głównie na możliwie jak najlepsze konfiguracje sprzętowe.
Znajdziesz w Morele
HP ProBook - HP 250 - HP 255 - HP Zbook
Komentarze (1)