HP Zbook 14u G4 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Przedstawiamy kolejną odsłonę mobilnych stacji roboczych od firmy HP. Jaką wydajność gwarantują?

Laptopy zostały przystosowane do zadań profesjonalnych, jednak mimo tego znajdziemy w nich niskonapięciowy procesory. Osoby zainteresowane kupnem sprzętu mogą dokonać wyboru także karty graficznej, rodzaju i pojemności dysku twardego oraz ilości pamięci RAM.

HP Zbook 14u G4 – dane techniczne oraz cena

Zgodnie z założeniami twórców, urządzenia z serii Zbook 14u G4 mają zaoferować więcej niż przyzwoitą wydajność, a także możliwość skorzystania z wielu dodatków. Wszystko to sprawia, że przed zakupem warto dokładnie prześledzić specyfikacje poszczególnych modeli.

Dane techniczne HP Zbook 14u G4 (najmocniejsza konfiguracja)

  • ProcesorIntel Core i5-7600U
  • Układ graficzny – AMD FirePro W4190M + jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2133, 32 GB (maksymalnie 32 GB)
  • Matryca – TN, 14 cali Full HD (1920x1080)
  • Nośnik danych – do 2 TB HDD, do 1,5 TB SSD lub do 2 TB HDD + do 512 GB SSD
  • Porty - 2xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, 1xDisplayPort, 1xVGA, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci, czytnik SmartCard, czytnik linii papilarnych
  • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 2,21 cm, szerokość: 33,8 cm, głębokość: 23,7 cm, waga: 1,64 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowane 2 mikrofony, kamera 720p, podświetlenie klawiatury
  • Bateria - litowo-jonowa, 51 Wh
  • Zastosowanie – laptop multimedialny, mobilna stacja robocza
  • Cena – od 3398,59 zł do 6509,15 zł

HP Zbook 14u G4 – dostępne konfiguracje

Omawiana seria składa się z wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć odpowiedni model. Szeroki wybór panuje przede wszystkim w kategorii procesorów – mamy aż 4 opcje do wyboru.

Osoby stawiające na najwyższą wydajność powinny wybrać modele z układem Intel Core i7-7600U. Ten niskonapięciowy procesor dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami, obsługującymi do 4 wątków. Jego częstotliwość taktowania wynosi 2800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3900 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi również 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Całość gwarantuje więcej niż przyzwoitą wydajność, która powinna okazać się wystarczająca do obsługi wielu programów profesjonalnych.

Bardzo zbliżoną wydajność wyróżnia się drugi z wykorzystywanych procesorów, a mianowicie Intel Core i7-7500U, również dwurdzeniowy i czterowątkowy. Wyróżnia się odrobinę niższym taktowaniem (2700-3500 MHz), przez co jest w stanie zapewnić o kilka procent mniejszą wydajność w porównaniu do poprzedniego modelu.

Laptopy HP Zbook 14u G4 występują na rynku również w wersjach z procesorami i5. Mowa o dwurdzeniowych i czterowątkowych układach Intel Core i5-7300U (taktowanie 2600-3500 MHz, 3 MB pamięci podręcznej L3) oraz Intel Core i5-7200U (taktowanie 2500-3100 MHz, 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu). Różnica między procesorami i7 a i5 nie jest duża, dlatego śmiało można stwierdzić, że wszystkie układy zapewnią obsługę profesjonalnych programów.

Skoro o laptopach profesjonalnych mowa, nie mogło zabraknąć specjalnie dostosowanej karty graficznej, która sprawdza się przede wszystkim podczas obsługi specjalistycznego oprogramowania. Wybór padł na AMD FirePro W4190M z 2 GB pamięci GDDR5. Nie jest to najmocniejsza jednostka w swoje kategorii, jednak w ramach omawianych zadań powinna okazać się wystarczająca.

Uzupełnieniem specyfikacji urządzeń jest pamięć RAM DDR4 oraz dysk bądź dyski twarde. W pierwszym przypadku możemy zdecydować się na zakup konfiguracji wyposażonych w 4, 8, 12, 16 lub 32 GB pamięci. Spory wybór panuje także w kategorii dysków twardych – podstawowe wersje korzystają wyłącznie z modeli talerzowych, natomiast w tych droższych znaleźć możemy dysk SSD lub dwa dyski (2xSSD bądź SSD + HDD).

HP Zbook 14u G4 – wygląd

Obudowy omawianych laptopów zostały wykonane z tworzyw sztucznych, które jednak wzmocniono, dzięki czemu konstrukcja charakteryzuje się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Wszystko to sprawia, że HP Zbook 14u G4 dobrze sprawdzi się w podróży – zwłaszcza że urządzenia są stosunkowo lekkie (ważą 1,64 kg).

Jeżeli chodzi o design, mamy tu do czynienia ze standardową, ciemną stylistyką, która nie wyróżnia się specjalnie na tle innych sprzętów tej kategorii. Jak wspomnieliśmy, producent zdecydował się na zaimplementowanie kilku dodatków, dlatego poza standardowymi portami USB i złączami DisplayPort i VGA, w laptopach znalazł się czytnik linii papilarnych oraz SmartCard.

https://images.morele.net/full/1640008_1_f.jpghttps://images.morele.net/full/1640008_4_f.jpg

HP Zbook 14u G4 – wydajność

Po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych konfiguracji, należy wskazać, że największą moc obliczeniową zagwarantują nam modele wyposażone w procesor Intel Core i7-7600U oraz kartę graficzną AMD FirePro W4190M. Warto do tego dołożyć co najmniej 16 GB pamięci RAM.

Podzespoły zostały sprawdzone w testach wydajnościowych, które potwierdzają wszystko to, co powiedzieliśmy wcześniej. Układ CPU w programie Cinebench R15 uzyskał średni wynik na poziomie 161 punktów w trybie jednowątkowym i 344 punktów w trybie wielowątkowym. Jeżeli natomiast chodzi o jednostkę GPU, została sprawdzona w programie 3DMark 11 Performance GPU. Jej średni wynik zatrzymał się na 2351 punktach.

Czy taka konfiguracja pozwoli na obsługę gier? Pamiętać należy o tym, że wspomniana karta graficzna została przystosowana przede wszystkim do programów specjalistycznych, dlatego jej wydajność w grach jest nieco niższa.  Poradz sobie więc wyłącznie z produkcjami wiekowymi, a także z tymi, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

HP Zbook 14u G4 – matryca

W omawianych mobilnych stacjach roboczych zamontowane zostały 14-calowe matryce TN, występujące w wersjach HD oraz Full HD. Pomimo dość przestarzałej technologii, zapewniają one przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Okaże się ona wystarczająca podczas obsługi programów projektowych.

Ze względu na kompaktowe wymiary laptopa, praca w podróży także okaże się w pełni komfortowa. Zwłaszcza że matryce zostały wyposażone w matowe powłoki, które utrzymują zadowalającą widoczność przy zwiększonym nasłonecznieniu.

HP Zbook 14u G4 – klawiatura i touchpad

Pomimo zmniejszonych rozmiarów, klawiatury zamontowane w omawianych laptopach pozwalają na komfortową i szybką pracę. Wynika to również z wykorzystanych materiałów, dzięki którym klawisze charakteryzują się odpowiednim skokiem i właściwą reakcją. Co ważne, klawiatura dysponuje podświetleniem, które zdecydowanie ułatwia realizację zleceń późną porą. Bardzo dobrze sprawdza się także gładzik, którego powierzchnia zapewnia precyzyjną pracę kursora.

HP Zbook 14u G4 – wady i zalety

Przedstawione wyżej mobilne stacje robocze dysponują podzespołami, które gwarantują stabilną obsługę większości programów projektowych. Można więc śmiało stwierdzić, że dobrze wpisuje się w swoją kategorię sprzętową. Po stronie zalet serii należy zapisać także dostęp do wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, solidną obudowę oraz dobrej jakości matrycę.

Na minus można zapisać natomiast to, że producent nie zdecydował się na zamontowanie nieco lepszej karty graficznej, która jeszcze bardziej rozszerzyłaby możliwości sprzętu.

HP Zbook 14u G4 – podsumowanie, czy warto kupić?

Analizują możliwości urządzeń z serii HP Zbook 14u G4, polecić można je wszystkim osobom poszukującym mobilnych, sprawnych laptopów, które poradzą sobie z profesjonalnym oprogramowaniem.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.