Huawei MateBook 13 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Huawei MateBook 13 – dane techniczne oraz cena
- Huawei MateBook 13 – dostępne konfiguracje
- Huawei MateBook 13 – wygląd
- Huawei MateBook 13 – matryca
- Huawei MateBook 13 – klawiatura i touchpad
- Huawei MateBook 13 – wydajność
- Huawei MateBook 13 – wady i zalety
- Huawei MateBook 13 – podsumowanie, czy warto?
Firma postanowiła wkroczyć w 2019 roku z nową, ciekawą ofertą, opartą między innymi na nowych laptopach. Huawei MateBook 13 2019, to, obok nowego MateBook 14 i Pro, jedno z najciekawszych urządzeń w katalogu tego producenta. Warto więc dokładnie sprawdzić, w jakie podzespoły został wyposażony.
Huawei MateBook 13 – dane techniczne oraz cena
Huawei MateBook 13 – dostępne konfiguracje
Laptopy z omawianej serii są kierowane zarówno do użytkowników biznesowych, profesjonalnych, jak i domowych, szukających solidnego sprzętu o ultramobilnym charakterze. Poza kompaktowymi wymiarami i niewielką wagą, urządzenia mają zapewnić co najmniej przyzwoitą wydajność oraz niski pobór energii.
Stało się to możliwe między innymi dzięki zamontowaniu niskonapięciowych procesorów Intela. W poszczególnych modelach Huawei MateBook montowane są dwa modele układów Intel Whiskey Lake-U, wykonanych w 14-nanometrowym procesie technologicznym.
Tym wydajniejszym jest procesor i7-8565U, który dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami, obsługującymi osiem wątków. Jego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi zaledwie 1800 MHz, jednak w trybie turbo może ona zostać podbita do poziomu aż 4600 MHz. Wszystko to potwierdza, że mamy do czynienia z układem, który pozwala na wiele. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest pamięć podręczna trzeciego poziomu o pojemności 8 MB, a także współczynnik TDP, wynoszący 15 W.
Z jednej strony możemy więc liczyć na bardzo przyzwoitą wydajność, a z drugiej na obniżony pobór energii. Takie połączenie pozwala na obsługę wielu programów, nie tylko tych podstawowych. Potwierdzają to zresztą testy wydajnościowe, przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 173 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym 638 punktów. Są to bardzo przyzwoite rezultaty.
Zobacz Huawei MateBook 13
Drugim procesorem montowanym w Huawei MateBook 13 jest Intel Core i5-8265U, należący do tej samej generacji, co model i7. Ponownie mamy do czynienia z układem czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Jego częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 1600 MHz do 3900 MHz, natomiast pamięć podręczna trzeciego poziomu wynosi 6 MB. Współczynnik TDP pozostaje na poziomie 15 W. Niższe parametry przełożyły się na niższą wydajność, jednak różnice w porównaniu do i7-8565U nie są duże. Procesor uzyskał kolejno 155 oraz 619 punktów w programie Cinebench R15.
W zależności do potrzeb, możemy zdecydować się na laptop Huawei MateBook 13 ze zintegrowaną lub dedykowaną kartą graficzną. W przypadku tej drugiej opcji możemy liczyć na jednostkę Nvidia GeForce MX150 z 2 GB pamięci GDDR5. Warto nadmienić, że jest to okrojona wersja tej karty, wyróżniająca się niskim poborem energii. Nie powinno to jednak dziwić – w końcu mamy do czynienia z urządzeniem 13-calowym. Jeżeli chodzi o wydajność jednostki, należy ocenić ją przyzwoicie. Nie jest to model z najwyższej półki, jednak powinien zapewnić stabilną obsługę programów graficznych, a także niektórych gier.
W omawianych laptopach montowana jest pamięć RAM typu LPDDR3, wyróżniająca się jednak zwiększonym taktowanie w porównaniu z kości wykorzystywanymi w standardowych laptopach. Wszystko to zapewnia bardzo przyzwoitą wydajność, wystarczająca zarówno podczas użytku stacjonarnego, jak i mobilnego. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dyskach twardych. Są to oczywiście modele półprzewodnikowe (SSD). Na rynku dostępne są laptopy z jednym i dwoma dyskami.
Huawei MateBook 13 – wygląd
Jak na ultramobilny sprzęt przystało, laptopy wyróżniają się niewielką wagą i kompaktowymi wymiarami. Wszystko to sprawia, że najlepiej sprawdzają się w podróży – zapewnią komfortową pracę w pociągu, autobusie, samochodzie i w innych środkach komunikacji.
Uwagę warto zwrócić także na cienkie ramki ekranu, które zdecydowanie podnoszą atrakcyjność sprzętu. Warto w tym miejscu podkreślić, że obudowa została wykonana z aluminium, całość wyróżnia się więc odpowiednią sztywnością i wysoką wytrzymałością mechaniczną. Pozytywie należy ocenić także spasowanie wszystkich elementów. Konstrukcja prezentuje się bardzo solidnie i nowocześnie. Zestaw portów jest bardzo ubogi, jednak jest to typowe dla sprzętu tego typu.
Huawei MateBook 13 – matryca
13-calowa matryca laptopów z omawianej serii miała zapewnić nie tylko mobilność, ale również przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Można powiedzieć, że się to udało. Wykonana została w technologii IPS, dzięki czemu użytkownicy mogą liczyć na poprawne odwzorowanie kolorów, dobrą luminancję i kontrast. Swoje robi także obsługiwana rozdzielczość, wynosząca 2160x1440 pikseli.
Mając na uwadze zastosowanie sprzętu, zamontowany ekran spełnia swoje zadania. Zapewni komfortową pracę w różnych warunkach.
Huawei MateBook 13 – klawiatura i touchpad
O wygodzie korzystanie z ultrabooków decyduje także osprzęt – zarówno klawiatura, jak i touchpad zostały wykonane w sposób poprawny. Choć laptopy są niewielkie, tworzenie dłuższych tekstów nie powinno sprawiać większych problemów. Wszystko za sprawą wykonania i wymiarów klawiszy. Dzięki temu, że usunięty został panel numeryczny, nie musimy obawiać się, że nie trafimy w pomniejszone klawisze.
Warto nadmienić, że w modeli Huawei MateBook 13 zabrakło podświetlenia klawiatury. W pewien sposób rekompensuje to wykonanie klawiszy, które wyróżniają się przyjemnym skokiem i stosunkowo cichym działaniem. Pozytywnie należy ocenić także pracę touchpad, który po prostu spełnia swoje zadania. Ślizg jest prawidłowy, to samo tyczy się czułości.
Huawei MateBook 13 – wydajność
Komfortowa praca w podróży nie wystarczy, by zachęcić do zakupu omawianego laptopa. Ogromne znaczenie ma również jego wydajność. Jeżeli chodzi o wykorzystywane procesory, możemy mówić o wysokiej mocy obliczeniowej, która okaże się wystarczająca do obsługi nie tylko podstawowych programów biurowych i multimedialnych, ale również wielu narzędzi graficznych, projektowych, administracyjnych czy też programistycznych.
Warto jeszcze sprawdzić, jak radzi sobie dedykowana karta graficzna, czyli Nvidia GeForce MX150. Jak już wspomnieliśmy, występuje ona w nieco okrojonej wersji, co jednak nie oznacza, że jej przydatność jest drastycznie niższa. Biorąc pod uwagę podstawowe programy, sprawdzi się ona bez zarzutów, co potwierdzają wyników testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance jednostka uzyskała średnią na poziomie 4497 punktów, natomiast 3DMark Ice Storm Standard Graphics 1280x720 wyniósł on 68607. Warto nadmienić, że karta dobrze poradzi sobie z obsługą wielu ciekawych gier.
Huawei MateBook 13 – wady i zalety
Warto nadmienić, że Huawei MateBook 13 w Polsce występuje w kilku zróżnicowanych wersjach sprzętowych, co należy zapisać po stronie zalet serii. Wybór nie jest szalenie szeroki, jednak przed zakupem możemy dobrać procesor, ilość pamięci RAM, liczbę i pojemność dysków twardych, a także rodzaj karty graficznej – zintegrowany lub dedykowany. Dzięki temu znaczne łatwiej będzie wybrać sprzęt, który spełnia nasze indywidualne preferencje. W przypadku sprzętów tego typu jest to bardzo ważne.
Po stronie zalet musi znaleźć się również ultramobilność omawianych urządzeń. Do czynienia mamy z lekkimi, kompaktowymi laptopami, które bardzo dobrze sprawdzają się w podróży. Zarówno dobór podzespołów, jak i wykonanie sprzętu sprawia, że praca w pociągu, autobusie czy samochodzie jest niezwykle wygodna. Do tego wszystkiego dochodzi solidna, wytrzymała obudowa, która powinna wytrzymać wiele. Na plus należy zapisać również jakość wykonania osprzętu oraz dodatek w postaci czytnika linii papilarnych. Jeżeli chodzi o wady, trzeba wspomnieć przede wszystkim o dość wysokich cenach laptopów. Do tego dojdzie jeszcze błyszcząca powłoka matrycy, przez co musimy liczyć się z gorszą widocznością podczas pracy przy zwiększonym nasłonecznieniu.
ZALETY
- Ultramobilny charakter
- Dostęp do zróżnicowanych wersji sprzętowych
- Przyzwoita wydajność
- Dobrej jakości matryca IPS
- Solidna, wytrzymała obudowa
- Dobrze wykonany osprzęt
WADY
- Wysokie ceny
- Błyszcząca powłoka matrycy
Huawei MateBook 13 – podsumowanie, czy warto?
Jeśli szukacie solidnego, kompaktowego urządzenia o ultramobilnym charakterze, Huawei MateBook 13 okaże się dobrym wyborem. Zapewni on więcej niż przyzwoitą wydajność, a do tego wysoką jakość wykonania. Jest on wart swojej ceny.
Komentarze (0)