Hula hop - jak wybrać? Z wypustkami? Które najlepsze?

| 0 Komentarzy
Hula hop to świetny przyrząd treningowy, po który warto sięgnąć. Jego zaletą jest fakt, że wysmukla talię.

Hula hop jest często polecane do ćwiczeń, gdy mowa przede wszystkim o odchudzaniu i zbudowaniu płaskiego brzucha. Jest uniwersalne dla osób w każdym wieku i o różnym stopniu zaawansowania. Należy jednak wiedzieć, jakie hula hop wybrać, aby efekty były widoczne w jak najkrótszym czasie. Wszystkie praktyczne wskazówki znajdziesz w naszym poradniku!

Co to jest hula hop i po co się go używa?

Hula hop to obręcz do ćwiczeń, którą można wykorzystywać podczas treningów aerobowych i gimnastycznych. Obręcz tę można użytkować do ćwiczenia talii, bioder, brzucha, ale także rąk i nóg. W sprzedaży można znaleźć modele podstawowe, jak również obręcze z wypustkami, masującymi głowicami oraz obciążeniem.

Hula hop używa się do ogólnorozwojowych treningów. Jakie są zalety użytkowania hula hop? Regularnie użytkowanie tego rodzaju akcesoriów wpływa korzystnie na:

  • ogólną sprawność ruchową,
  • smukłą sylwetkę,
  • smukłą talię, biodra i uda,
  • wyczucie rytmu.

Jakie są rodzaje hula hop? Czym się różnią poszczególne modele?

Hula hop może kojarzyć się z lekką, prostą obręczą o dość wyrazistym kształcie – taki model będzie bardzo dobry na początek oraz dla dzieci, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Najpopularniejsze rodzaje hula hop przedstawiamy poniżej.

  • Hula-Hop klasycznenie jest składane, ale jest lekkie i niedrogie. Hula hop tego typu jest polecane dzieciom oraz osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami gimnastycznymi.

ZALETY

  • Niska cena;
  • dostępne w sklepach sportowych i zwykłych;
  • dobre dla dzieci i dla początkujących;
  • jest lekkie, łatwo nim operować.

WADY

  • Nie daje tak dobrych efektów gimnastycznych, jak hula hop z obciążeniem;
  • zajmuje miejsce, bo nie jest składane;
  • trudniej je transportować.
  • Hula-Hop składane z masażeremobręcz można złożyć, co ułatwia jej transport, ale także przechowywanie. Od wewnętrznej strony, obręcz jest profilowana (falowana), co sprawia, że podczas ćwiczeń ciało jest masowane. Hula hopy z masażerem są zazwyczaj cięższe i droższe od najprostszych modeli.

ZALETY

  • Można je złożyć, nie zajmuje miejsca;
  • podczas treningu ciało jest masowane;
  • daje lepsze efekty;
  • jest cięższe, wymaga więcej wysiłku, a to przekłada się na wyższą skuteczność ćwiczeń.

WADY

  • Jest droższe od zwykłego hula hop;
  • jest cięższe - nie sprawdzi się dla dzieci;
  • trudniej nim operować.
  • Hula-Hop składane z wypustkamijest nie tylko składane, ale posiada również wypustki od wewnętrznej strony. Zazwyczaj waży więcej od modeli bez wypustek, więc nadaje się dla bardziej zaawansowanych osób.

ZALETY

  • Podczas treningu mocno masuje ciało;
  • ćwiczenia z nim są najbardziej efektywne;
  • to profesjonalne rozwiązanie;
  • dobrze wpływa na smukłość sylwetki.

WADY

  • Jest droższe od pozostałych modeli;
  • jest cięższe;
  • trudniej się nim posługiwać.

Hula hop z wypustkami – czy jest bezpieczne?

Profilowanie, a także niewielkie kulki (wypustki) na tego typu hula hopów sprawia, że intensywność treningu się zwiększa, co pozwala poprawić wyniki i osiągnąć zamierzony efekt szybciej, niż w przypadku podobnych technologii.

Powstaje jednak pytanie, czy taka budowa hula hopa nie jest czasem groźna dla mięśni i narządów wewnętrznych. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że na początku użytkowania obręczy na naszym ciele mogą pojawić się niewielkie siniaki. Z tego też względu, hula hop z wypustkami nie powinien być użytkowany przez dzieci. Tego typu dolegliwości znikają jednak bardzo szybko. Mięśnie zostają wzmocnione, dzięki czemu stają się odporne na obciążenie generowane przez wypustki.

Jak dobrać rozmiar hula hop?

Kwestia ta związana jest przede wszystkim z dobraniem rozmiaru przyrządu – dzięki temu będziemy mogli dostosować go do indywidualnych potrzeb, dostępnego miejsca oraz do własnej anatomii.

  • Im większe, tym więcej miejsca potrzebujemy na ćwiczenia. Jeśli zamierzamy ćwiczyć w domu, warto upewnić się, czy mamy na to odpowiednią przestrzeń.
  • Osoby wyższe i o szerszej talii powinny sięgnąć po większe obręcze (najczęściej dobiera się rozmiar koła tak, by postawione pionowo sięgały od ziemi do górnej krawędzi bioder).
  • Im większa obręcz, tym łatwiej się nią kręci, ale ćwiczenia są nieco mniej efektywne.

Lekkie czy ciężkie hula hop?

Waga obręczy również jest ważna – musimy zastanowić się, czy posłuży nam ono do zabawy, ćwiczeń standardowych czy może do intensywnego treningu, pozwalającego na znacznie wzmocnienie poszczególnych mięśni.

Lekkie obręcze są zalecane przede wszystkim dla dzieci. Osoby myślące o trenowaniu z pomocą hula hop i o wysmuklaniu talii, powinny sięgnąć po cięższe, profesjonalne obręcze. Kręci się nimi trudniej, ale można osiągnąć lepsze rezultaty.

Jakie hula hop na początek? Jakie dla zaawansowanych?

Hula hop dla początkujących to może być najzwyklejsza, jednoczęściowa obręcz. Taki model jest dobry na sam początek, by przekonać się, czy treningi tego typu nam w ogóle odpowiadają.

Hula hop dla zaawansowanych powinno być cięższe, mniejsze, może być składane. Najlepiej sięgnąć wówczas po obręcz z wypustkami, która waży przynajmniej jeden lub dwa kilogramy.

Jak używać hula hop?

Hula hop można używać w wielu ćwiczeniach – podstawowe zastosowanie to tak zwany „taniec hula”, czyli kręcenie biodrami w sposób, który umożliwia utrzymanie koła w powietrzu przez dłuższy czas. W miarę czynienia postępów można dodawać kolejne partie ciała do ćwiczeń i kręcić kołem także na wysokości klatki piersiowej, bioder czy ud. Koło może posłużyć również do ćwiczeń fitness i aerobowych.

Jak kręcić hula hop?

Choć po pierwszym użyciu może wydawać się, że dłuższe utrzymanie przyrządu w ruchu jest zadaniem niewykonalnym, po pewnym czasie okaże się ono bardzo proste. Na samym początku warto unieść obręcz mniej więcej na wysokości talii i od razu zacząć ruszać biodrami – do tyłu i do przodu.

W kolejnym kroku możemy wprawić w ruch nasz nowy hula hop – robimy to oczywiście rękoma. Co ważne, nie przestajemy ruszać biodrami. Niezwykle ważne jest to, aby nadążyć za ruchem obręczy. Jeśli zaczyna nam spadać, możemy ugiąć kolana i w ten sposób próbować umieścić ją z powrotem na miejsce. Oczywiście na początku może się okazać, że koło hula hop szybko będzie spadać na ziemię. Nie wolno się jednak zrażać – regularny trening potrafi czynić cuda.

Jak hula hop działa na brzuch?

Wiele mówi się o tym, że regularny trening z obręczą pozwala wzmocnić kręgosłup, biodra mięśnie nóg czy ramion. Ale czy hula hop odchudza? Jak najbardziej! Regularne treningi pozwalają zredukować tkankę tłuszczową i spalić sporo kalorii (przyjmuje się, że 30-minutowa sesja to już ok. 200 spalonych kalorii, co oczywiście zależy od intensywności ćwiczeń i rodzaju koła). To jednak nie wszystko, ponieważ hula hop sprawia, że brzuch staje się nie tylko płaski, ale i twardszy, co oczywiście przekłada się na jego wzmocnienie. W związku z tym po pewnym czasie możemy liczyć na smukłą sylwetkę i podkreślenie mięśni brzucha. Efekty będą szczególnie zauważalne przy korzystaniu z hula hopa z wypustkami.

Kręcenie hula hop daje oczywiście też inne efekty. Jak zostało wspomniane na początku, taki trening wpływa również na inne partie ciała, a do tego poprawia ogólną sprawność ruchową. W związku z tym regularne ćwiczenie na hula hop daje też efekty w postaci lepszej równowagi i postawy ciała, większej elastyczności mięśni i stawów (co zmniejsza ryzyko kontuzji), a nawet redukcji stresu i poprawy nastroju.

Jak ćwiczyć z hula hop?

Przede wszystkim regularnie. Wystarczy 20 minut dziennie, by spokojnie dążyć do wyznaczonego celu. Oczywiście istnieją sposoby, by codzienny trening jakość urozmaicić, a także wzmocnić konkretne partie ciała.

Standardowe ćwiczenia na talię polegają na obracaniu obręczy na wysokości pasa przy napiętych mięśniach brzucha. Po pewnym czasie, gdy operowanie kołem przestanie być dla nas problemem, możemy wprawiać je w ruch w górę i w dół, by wędrowało od bioder aż po pachy.

Hula hop pozwala również ujędrnić uda i pośladki. Podczas obracania obręczy możemy unosić jedną z nóg i kierować ją do boku – w ten sposób rozciągamy mięśnie ud. Następne należy powtórzyć to dla drugiej nogi. Poza kręceniem, hula hop może posłużyć również do poprawy dekoltu – trzeba stanąć w rozkroku, ugiąć kolana i wciągnąć brzuch. Następnie wyciągamy ręce na wysokości klatki piersiowej i chwytamy obręcz, by mocno ją ścisnąć – w tej pozycji należy wytrzymać 10 sekund. Ćwiczenie powtarzamy kilka-kilkanaście razy.

Możliwości wykorzystania koła hula hop jest bardzo dużo. W każdym przypadku istotne jest jednak odpowiednie dobranie przyrządu do indywidualnych preferencji i predyspozycji. Warto zwrócić uwagę także na jakość wykonania.

Hula hop – przeciwwskazania. Kiedy lepiej odpuścić ćwiczenia z obręczą?

Chociaż hula hop jest generalnie bezpieczną formą ćwiczeń – a efekty są dość szybko zauważalne – to istnieją pewne przeciwwskazania i sytuacje, w których taki trening może nie być zalecany (szczególnie jeśli chodzi o hula hopy z obciążeniem). Oto niektóre z nich:

  • problemy z kręgosłupem – takie schorzenia jak dyskopatia, skolioza czy przepuklina krążka międzykręgowego, mogą uniemożliwiać kręcenie hula hopem. W zależności od stanu, ćwiczenia mogą pogorszyć dolegliwości lub być niewłaściwe;
  • choroby stawów – przy reumatoidalnym zapaleniu czy zwyrodnieniu obciążenie stawów ćwiczeniami na hula hop może być nieodpowiednie;
  • ciąża – szczególnie w zaawansowanej ciąży, gdy wzrasta obciążenie na mięśnie brzucha i pleców;
  • ostatnio przeprowadzone operacje – osoby, które niedawno przeszły operację, często muszą na okres rekonwalescencji odpuścić wzmożoną aktywność fizyczną. Hula hop będzie przeciwwskazaniem szczególnie po zabiegu w obszarze brzucha;
  • problemy z równowagą – osoby z istniejącymi problemami z równowagą, związanymi z zawrotami głowy czy zaburzeniem błędnika, mogą doświadczać trudności w tym, jak kręcić hula hop.

Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa ćwiczeń w Twojej sytuacji, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą przed rozpoczęciem treningu. W razie potrzeby mogą oni zalecić alternatywne rozwiązania, które będą dla Ciebie bardziej odpowiednie. Jeśli jednak czujesz się gotowa lub gotowy do rozpoczęcia nowej formy aktywności, to pozostaje pamiętać, jakie hula hop wybrać – po przeczytaniu naszego poradnika pewnie doskonale wiesz, która opcja będzie dla Ciebie optymalna!

5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.