Hulajnoga dla dzieci – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Spis treści:
Aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym elementem w życiu człowieka, a szczególnie w życiu dziecka. Spacery, przebywanie na świeżym powietrzu i sport to działania, które korzystnie wpływają na rozwój fizyczny i na poprawę kondycji. Jedną z aktywności, za którą przepada wiele dzieci, jest jazda na hulajnodze. Czy warto kupić ją dziecku? Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę?
Jazda na hulajnodze – dlaczego warto zaproponować ją dziecku?
Ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie i jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu przez dzieci. Aktywność fizyczna ma niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój malucha, jak również starszej pociechy. Warto zapewnić dziecku zróżnicowaną aktywność, by nie uległo znudzeniu i czerpało jak najwięcej przyjemności z zabawy na zewnątrz.
Jednym z najlepszych sposobów na uprzyjemnienie dziecku zabawy na świeżym powietrzu jest zapewnienie mu ciekawego sprzętu jeżdżącego, a konkretniej hulajnogi. Jazda na hulajnodze to świetna zabawa i okazja do nauczenia się różnych sztuczek. Warto rozważyć zakup hulajnogi dla dziecka, by zachęcić je do spędzania większych ilości czasu na świeżym powietrzu.
- Jazda na hulajnodze rozwija poczucie równowagi i koordynację ruchową.
- To świetna alternatywa dla jazdy na wrotkach lub rowerze.
- To także sposób na rozwijanie dziecięcych pasji.
- Jazda na hulajnodze pomaga wzmacniać kondycję i zapobiegać dziecięcej nadwadze.
- To aktywność na świeżym powietrzu, a ruch w takich warunkach to samo zdrowie.
Hulajnoga – od kiedy? Jaki wiek dziecka jest odpowiedni, by sięgnąć po hulajnogę?
Hulajnogi dla dzieci są zauważalnie mniejsze i lżejsze niż hulajnogi dla dorosłych, ale jednak nie są to sprzęty w pełni uniwersalne, które można sprezentować dziecku bez względu na wiek. Kiedy hulajnoga dla dziecka będzie już wskazana?
- W sprzedaży można znaleźć hulajnogi dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych.
- Większość hulajnóg na trzech lub dwóch kołach dla maluchów będzie odpowiednia dla dzieci od 3 roku życia (poszczególne modele różnią się parametrami, dlatego należy sprawdzać oznaczenia producenta).
- W sprzedaży można znaleźć jednak hulajnogi i jeździki odpowiednie dla młodszych dzieci – na przykład dla dwulatków. To sprzęty jeszcze mniejsze, w których platforma jest usytuowana niżej, a całość bywa wykonana z kolorowych materiałów i ma wyjątkowo dziecięcy design.
Wiek dziecka nie jest kluczową kwestią przy zakupie hulajnogi, ale raczej jego wzrost oraz koordynacja ruchowa. W przypadku niskich dzieci, pomimo ukończenia trzeciego roku życia, hulajnogi dla trzylatków mogą okazać się wciąż zbyt duże (ich drążek może znajdować się zbyt wysoko, co powoduje, że dziecko może się w niego uderzyć głową), dlatego warto zawsze sprawdzać, jakie są sugestie producenta odnośnie wzrostu dziecka.
Polecane hulajnogi
Jaka hulajnoga dla 2 latka?
W sprzedaży można znaleźć mini hulajnogi i jeździki przypominające hulajnogę, które będą odpowiednie już dla dwulatka.
- Hulajnogi tego typu można znaleźć w ofercie wielu marek (na przykład Spokey, As Company czy Little Tikes).
- Ich design jest wyjątkowo dziecięcy i kolorowy.
- Hulajnogi tego typu to w zasadzie wyłącznie hulajnogi trójkołowe, które są stabilne i bezpieczne dla dzieci.
- Przy ich zakupie warto zweryfikować jeszcze wysokość drążka (może być regulowana, co jest dodatkowym atutem) – powinna być niższa o około 30 centymetrów od wzrostu dziecka.
Jaka hulajnoga dla 3 latka?
Hulajnogi dla trzylatka mogą być wyposażone w dwa lub trzy koła. Warto dobrać je do indywidualnych zdolności dziecka, a nie kierować się wyłącznie jego wiekiem.
- Hulajnogi dla trzylatków są dostępne w ofertach wielu marek – na przykład Meteor, Milly Mally czy WORKER.
- Mogą to być hulajnogi dwukołowe lub trójkołowe.
- Wysokość drążka może być regulowana – optymalna wysokość drążka to około 30 centymetrów mniej niż wzrost dziecka.
Jaka hulajnoga dla 4 latka?
Dla czterolatka można wybrać już hulajnogę dwukołową, która posłuży mu przez kolejnych kilka lat.
- Hulajnoga dla czterolatka powinna być dwukołowa, z regulowanym drążkiem.
- Jeśli zależy nam na tym, by sprzęt posłużył dziecku przez kilka lat, warto wybrać hulajnogę z regulowanym drążkiem.
- Hulajnogi dla czterolatków można znaleźć w ofercie wielu marek – na przykład WORKER, Hudora czy SMJ Sport.
Jaka hulajnoga dla 5, 6 i 7 latka?
To już odpowiedni moment, by sięgnąć po hulajnogi dla starszych dzieci – o wyższym drążku, wyższej platformie i solidniejszej konstrukcji. Hulajnogi dla dzieci w tym przedziale wiekowym to raczej głównie modele dwukołowe.
- Wygodną opcją są hulajnogi z regulowaną wysokością drążka.
- Warto zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie hulajnogi.
Hulajnoga – jaki rozmiar?
Wybierając hulajnogę nie zawsze warto sztywno przestrzegać sugerowanego wieku użytkownika, bo niektóre dzieci rosną szybciej, inne wolniej, różnią się również masą ciała oraz koordynacją ruchową, a na tempo wzrostu może mieć wpływ także płeć. Kluczowym parametrem jest wzrost dziecka i adekwatny do niego rozmiar hulajnogi. Przyjmuje się, że położeni drążka powinno być co najmniej o 30 centymetrów niższe niż wzrost dziecka. Chodzi o to, by twarz malucha nie znajdowała się naprzeciwko drążka, bo w razie hamowania, dziecko uderzy się buzią o drążek.
O ile kupujemy hulajnogę dla swojego dziecka, nie jest problemem sprawdzenie jego aktualnego wzrostu, ale kupowanie hulajnogi na prezent może wymagać odrobiny improwizacji. Poniższa tabela prezentuje uśredniony wzrost dzieci w zależności od wieku. Dane mają wyłącznie orientacyjny charakter.
Jaka hulajnoga na początek? Na co zwrócić uwagę?
Zakup pierwszej, a także każdej kolejnej hulajnogi, warto poprzedzić rozeznaniem się w dostępnych modelach. Przy zakupie należy również zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Oto one:
- Rozmiar hulajnogi – powinien być adekwatny do wzrostu i wagi dziecka. Za mała hulajnoga będzie niewygodna (zbyt niski uchwyt, niższa wytrzymałość), a za duża może nawet stanowić zagrożenie (drążek na wysokości twarzy, cięższa konstrukcja, nad którą małemu dziecku trudno zapanować).
- Materiał wykonania – hulajnogi dla najmłodszych dzieci są w dużej mierze wykonane z tworzyw sztucznych, ale hulajnogi dla starszych dzieci warto wybrać solidniejsze hulajnogi aluminiowe.
- Liczba kół – trójkołowa hulajnoga to świetna opcja dla małych dzieci, ale już czterolatek i starsze dzieci z powodzeniem mogą korzystać z hulajnogi dwukołowej.
- Wysokość drążka – należy dobrać ją do wzrostu dziecka (drążek powinien kończyć się mniej więcej na wysokości ramion dziecka – nie powinien być usytuowany na wysokości twarzy).
- Opcje dodatkowe – dobrym wyborem są hulajnogi z regulowanym drążkiem, jak również modele składane. Warto zwrócić uwagę na to, czy hulajnoga posiada odblaski. W przypadku modeli dwukołowych wygodną opcją dodatkową jest stopka, dzięki której sprzęt można postawić w dowolnym miejscu.
Decydując się na zakup hulajnogi dla dziecka nie można zapominać o niezbędnych akcesoriach ochronnych, jak kask i ochraniacze. To kwestia bezpieczeństwa i ochrony dziecka przed otarciami i uderzeniami.
Komentarze (0)