Ile pamięci RAM do gier? Co daje pamięć RAM w grach?
Spis treści:
Odpowiedzi na pytania co daje RAM w grach komputerowych i ile RAMu do gier jest potrzebne może być kilka. Wszystko uzależnione jest od tego, o jakich grach myślimy. Inne zapotrzebowanie na ilość RAMu mają gry na silniku 3D, a inne 2D. Jeszcze inaczej należy podejść do gier opierających się przede wszystkim na analizie ogromnych ilości danych, czego wymagają gry z fotorealistyczną grafiką i dużą ilością efektów specjalnych.
Wiele osób stwierdzi zapewne, że dobór pamięci RAM powinien przede wszystkim opierać się na wymaganiach sprzętowych interesujących nas produkcji. Pamiętajmy jednak o tym, że nie tylko ilość pamięci się liczy. Podzespoły montowane w komputerach wyróżniają się również innymi parametrami. Zakup urządzeń „na styk” może także spowodować, że już po roku-dwóch nasza maszyna okaże się zbyt słaba, by sprostować nowo wypuszczonym produkcjom.
Polecane pamięci RAM
Jak RAM wpływa na gry?
Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, warto zastanowić się, jaką rolę w obsłudze wszystkich programów odgrywa omawiana pamięć operacyjna. Wszelkie najważniejsze dane uruchomionych przez nas gier trafiają bezpośrednio z dysku twardego, na którym są zainstalowane, właśnie do RAM. Dzięki temu wyróżniają się one wysokim współczynnikiem odczytu, co sprawia, że procesor ma do nich ułatwiony dostęp o przetwarza je sprawniej.
Z tego opisu można wywnioskować, że im więcej pamięci RAM, tym więcej danych procesor będzie miał przygotowanych “pod ręką” do prowadzenia działań i obliczeń. To zaś przekłada się na stabilność i płynność obsługi danej gry. Dlatego właśnie produkcje bardziej rozbudowane potrzebują więcej pamięci – posiadają one bowiem większą ilość danych niezbędnych do przetworzenia. W ich przypadku każda ilość pamięci niepotrzebnie zużywana na przykład na procesy uruchomione w tle ma znaczenie.
Co dzieje się, gdy RAM-u zaczyna brakować? System wykorzystuje wtedy pamięć wirtualną, która przenosi dane do określonej przestrzeni na dysku twardym (plik stronicowania). Dzięki temu RAM jest zwalniana, co teoretycznie przyspiesza pracę komputera. Warto jednak zaznaczyć, że odczytywanie danych z pliku stronicowania jest znacznie wolniejsze od procesu wykorzystania wyłącznie pamięci RAM, może również obciążać nasz komputer. Prowadzi to do sytuacji, w której programy i gry są obsługiwane wolniej, dlatego też lepszym wyjściem z sytuacji okaże się inwestycja w nowe kości RAM.
Ile RAMu do gier powinien mieć komputer?
Skoro wiemy już, jaki wpływ ma pamięć RAM na możliwości pecetów, a także szybkość przetwarzania gier, możemy w końcu odpowiedzieć na jedno z najczęściej pojawiających się pytań w sieci – ile potrzeba pamięci RAM do gier?
Jak zostało to wspomniane na początku, wiele zależy od rodzaju produkcji. W znacznej części przypadków wartością optymalną jest 8 GB RAM. Tyczy się to większości produkcji gdzie grafika nie stara się być jak najbardziej realistyczną, a te, które mają takie aspiracje będą uruchomione na średniej jakości grafiki.
Jeśli natomiast chodzi o najnowsze gry z segmentu AAA, czyli produkcje najbardziej rozbudowane i wymagające najwięcej mocy obliczeniowej, 8 GB pamięci RAM staje się ilością minimalną, a często nawet niewystarczającą. Graczom, którzy chcą być więc na bieżąco z nowościami, polecamy kości o pojemności wynoszącej 16 GB RAM lub nawet 32 GB RAM.
Jaką pamięć RAM wybrać?
Niezależnie od tego, czy chcemy zwiększyć ilość RAM w komputerze stacjonarnym, czy może szukamy kości do laptopa, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które mają wpływ na zastosowanie, wydajność i przydatność pamięci.
Pamięć RAM nie może być tylko pojemna, ogromne znaczenie ma również szybkość jej pracy. W tym przypadku również aktualna jest zasada, że im więcej, tym lepiej. Standardowe kości dostosowane do pracy biurowej wyróżniają się szybkością działania na poziomie 1600 – 1866 MHz. Pamięć RAM do gier powinna dysponować częstotliwością taktowania wynoszącą co najmniej 2133 MHz (choć często warto zwiększyć tę wartość do poziomu 2400 MHz lub wyżej). W ten sposób możemy mieć pewność, że wszelkie dane będą przesyłane odpowiednio szybko.
Kwestia często bagatelizowana - typ pamięci, ma on jednak spore znaczenie. Typ determinuje technologię, w jakiej pamięć została wykonana. W kontekście gier, należy odrzucić kości DDR i DDR2, ponieważ są one przestarzałe (wpływa to też na ich słabą dostępność). Do wyboru mamy dwie opcje – albo kupimy pamięć RAM DDR3 albo DDR4. Pierwsze z nich pracują z nieco wyższym napięciem, toteż pobierają więcej energii. Są już także nieco przestarzałe, dlatego przeważnie wyróżniają się przeciętną szybkością działania. Choć warto podkreślić, że istnieje możliwość zakupu kości DDR3 o częstotliwości taktowania powyżej 2133 MHz. Obecnie jednak w sklepach znajdziemy przede wszystkim pamięć RAM typu DDR4, wyróżniająca się sporą szybkością działania i odpowiednią efektywnością energetyczną. Będzie ona odpowiednim wyborem do gier. Oczywiście typ powinien być również dostosowany do rodzaju wykorzystanej płyty głównej. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy posiadana przez nas płyta jest w stanie obsłużyć pamięć DDR4.
Opóźnienie, czyli tak zwany timing. Im mniejszy, tym lepiej. W specyfikacji produktów najczęściej podawany jest parametr opóźnienia CL (CAS latency), który dotyczy czasu, jaki upływa od chwili wysłania żądania do odczytu danych. Wymienić możemy również parametry RAS, RP oraz CR.
I na sam koniec: producent. Wśród popularnych firm dostarczających na rynek pamięci RAM, na polecenie zasługuje między innymi G. Skill, Corsair, HyperX, Team Group, Patriot, Ballistix, ADATA, Crucial, GoodRam oraz Transcend.
Jaka pamięć RAM jest najlepsza?
Biorąc pod uwagę wszystkie informacje przedstawione powyżej, śmiało można powiedzieć, że najlepsza pamięć to taka, która jest możliwe najpojemniejsza, najszybsza, najnowsza i z najniższym opóźnieniem działania. Oczywiście wybór mocno uzależniony jest od wymagań stawianych przez interesujące nas gry.
Warto również pomyśleć o zastosowaniu wielomodułowości, czyli zamontowaniu większej liczby kości. Układ 2x4 GB jest bowiem lepszy niż 1x8 GB. Analizując obecny rynek gier, śmiało można powiedzieć, że obecnie dla gracza wartością minimalną powinno być 8 GB pamięci RAM, choć dopiero zakup kości 16 GB zagwarantuje skuteczną obsługę większości nowych produkcji. Żeby współpraca na linii RAM-dysk była odpowiednia, kości pamięci muszą dysponować częstotliwością taktowania co najmniej na poziomie 2133 MHz.
Dobra pamięć RAM do gier wyróżnia się także niskimi opóźnieniami oraz wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Wielu producentów podejmuje kroki, aby ich produkty okazały się jeszcze szybsze i niezawodne. Podobnie jak dyski twarde, także pamięć RAM powinna gwarantować odpowiednią żywotność
Odpowiedź na pytanie, jaką pamięć RAM kupić do gier, nie jest jednak jedynym, jakie powinni zadać sobie gracze. Obsługa najnowszych produkcji okaże się możliwe pod warunkiem spełnienia także innych wymagań, związanych przede wszystkim z wydajnością procesora i karty graficznej. Do tego dochodzą również dyski twarde – modele HDD okażą się dobre do magazynowania danych, natomiast urządzenia SSD pozwolą na zdecydowane przyspieszenie działania systemu, a także instalacji i uruchamiania gier.
Chcąc spełniać wciąż rosnące wymagania sprzętowe nowych gier, konieczna jest stała inwestycja sprzęt. Zarówno pamięć RAM, jak i układy CPU czy też jednostki GPU po pewnym czasie stają się niewystarczające, by obsłużyć nowe oprogramowanie. Gracze muszą więc co kilka lat upgrade’ować swój sprzęt poprzez zakup nowych podzespołów. Wyjściem z sytuacji okaże się także inwestycja w konsolę do gier, która wystarczy nam na co najmniej 5-6 lat.
Jeśli jednak uważacie, że skoro gry, to tylko komputer gamingowy, powinniście na bieżąco śledzić oferty sprzętowe. Zwłaszcza że ceny pamięci RAM nie są wygórowane – modele DDR4 zakupić można już od około 70 zł (pojemność 4 GB, taktowanie 2133 MHz). Oczywiście cały czas należy zwracać uwagę na najważniejsze parametry techniczne oraz kompatybilność pamięci z pozostałymi podzespołami.
Znajdziesz w Morele
Dyski SSD - RAM 64 GB - RAM 128 GB - RAM 4 GB - DDR5
Komentarze (2)