Ile prądu zużywa komputer? Jak zminimalizować zużycie?

| 0 Komentarzy
Ile prądu zużywa komputer – to pytanie zadaje sobie każdy, kto pracuje zdalnie i musi przez to ponosić koszty energii z własnej kieszeni, nawet jeżeli jest zatrudniony na umowę o pracę w korporacji. Kolejną kwestią jest, jak zminimalizować zużycie.

Czy komputer jest w stanie pobierać bardzo dużo energii, mając bezpośredni wpływ na wzrost rachunków? Sprawdźmy!

Polecane zasilacze

Ile prądu zużywa komputer?

Komputer stacjonarny do działania potrzebuje od 25 do 250 W. Nie jest to jednak wartość ostateczna, ponieważ kolejne 20-40 W pobiera monitor LCD, a jeżeli ma on wielkość 17 "CRT zużycie może sięgać nawet 80 W. Aby dowiedzieć się dokładnie, ile kosztuje korzystanie z komputera w domu pod względem zużycia prądu, należy zastosować wzór: Waty x Godziny Użytkowania x koszt za kilowatogodzinę = Całkowity koszt energii

Co podnosi zużycie prądu przez nasz komputer?

Od tego, jak duże zużycie prądu zafunduje nam komputer stacjonarny, zależy w dużej mierze od podzespołów, z jakich się składa. Są czynniki, które powodują, że sprzęt jest w stanie szybciej przetwarzać dane, a tym samym nie trzeba aż tak wiele czasu poświęcać, aby uzyskać niezbędne, potrzebne informacje.

Zanim kupisz PC, zwróć uwagę na ilość pamięci RAM, szybkość i generację procesora, wielkość rejestru na CPU, ilość pamięci podręcznej, jak i inne podzespoły, z których składa się komputer. Szczególnie ważne jest, aby sprawdzić częstotliwość taktowania, ponieważ ma ogromny wpływ na wydajność procesora.

Jeżeli Twój procesor pracuje z prędkością 300 MHz, jest w stanie przetwarzać wszystkie dane nawet 2 razy szybciej niż ten, którego szybkość wynosi zaledwie 166 MHz. Musisz jednak pamiętać, że im lepsze parametry posiada komputer, tym pobór mocy urządzenia jest znacznie wyższy. Wielu producentów stara się jednak podwyższać moc urządzeń, przy jednoczesnym stosowaniu energooszczędnych podzespołów. Nie zawsze proporcje udaje się zachować, a dobry PC na pewno nie będzie pobierał zatrważającej ilości energii.

Jak sprawdzić ile prądu zużywa nasz komputer?

Wzór: Waty x Godziny Użytkowania x koszt za kilowatogodzinę = Całkowity koszt energii – musisz go zapamiętać, jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile prądu zużywa komputer. Pozyskując informacje o tych danych możesz z łatwością kontrolować rachunki za prąd i wprowadzić niezbędne oszczędności w swoim domu. Dziś każda złotówka się liczy, gdy ceny prądu szaleją i pną się mocno w górę.

Jak zminimalizować zużycie prądu?

Czy jest możliwe, aby elektryczność generowana przez komputer była mniejsza? Oczywiście, że tak. Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych sposobów.

Przede wszystkim warto zapoznać się z funkcjami oszczędzania energii w systemie operacyjnym. Komputery zwykle pracują w trybie spoczynku, nie opłaca się ich wyłączać za każdym razem, gdy odchodzimy, aby odpocząć, robimy sobie przerwę na lunch czy na załatwienie innych spraw. Możesz jednak znacząco ograniczyć zużycie energii w tym momencie, gdy realnie nie korzystasz z komputera. Najprościej jest zaplanować automatyczne wyłączenie monitora oraz wprowadzenie komputera w stan uśpienia, gdy nie wykonywane są na nim żadne czynności. Komputer może wejść w ten tryb np. po 3 minutach lub po 15 minutach, gdy nie pojawia się żaden ruch myszką czy naciśnięcie klawisza na klawiaturze. Uśpienie komputera sprawi, że rachunek za prąd będzie na pewno nieco niższy.

Ograniczenia możesz wprowadzić również w karcie graficznej. Warto ustawić ją w tryb pracy Eco lub Silent. Co prawda nie wszystkie funkcje będą aktywne, ale można będzie w znaczny sposób ograniczyć generowaną ilość prądu.

Możesz również ograniczyć możliwości monitora. Oszczędności uda się wypracować przy ustawieniu odświeżania na poziomie 60-85 MHz. Z powyższych parametrów można skorzystać np. w trakcie zaawansowanej gry. Na co dzień podane wartości będą absolutnie wystarczające.

Koniecznie sprawdź również zasilacz. Pomyśl o wymianie na bardziej energooszczędny model. Jeżeli korzystasz ze sprzętu starej generacji, zasilacz komputerowy może pobierać nawet 700 watów, natomiast nowsze już znacznie mniej, bo 600 watów.

Ile średnio kosztuje nas pracujący PC?

Przedstawiony w tym artykule wzór pozwala na bardzo dokładne obliczenie, ile prądu zużywa komputer oraz jak kształtują się przez to rachunki za elektryczność. Trudno jest jednoznacznie oszacować, jak to będzie wyglądało w Twoim przypadku, ale jeżeli grasz na komputerze kilka razy dziennie, po miesiącu, koszt korzystania z komputera może kształtować się na poziomie ok. 70 zł lub więcej. Wprowadzając podane ograniczenia, te koszty można jednak zminimalizować.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.