Ile prądu zużywa laptop? Sprawdź, ile kosztuje ładowanie laptopa

| 0 Komentarzy
To, ile prądu zużywa laptop, jest w dzisiejszych czasach naprawdę ważne. Jak dużo kosztuje jego ładowanie?

Laptopy to wciąż bardzo popularne urządzenia, które zapewniają nam mobilność, a jednocześnie umożliwiają dostęp do wielu rozrywek, takich jak gry, portale społecznościowe, internet, czy też serwisy streamingowe. Wiele osób korzysta więc z nich codziennie, czy to w celach rozrywkowych, czy też zawodowych. Ile jednak energii zużywa laptop, a także jak dużo należy zapłacić za jego ładowanie?

Polecane laptopy

Jakie czynniki wpływają na zużycie energii przez laptopa?

To, ile energii zużywać będzie laptop, jest efektem wielu czynników. Zawsze będzie to jednak suma energii elektrycznej, która jest potrzebna do zasilenia wszystkich komponentów laptopa. Mowa tu więc o zapewnieniu zasilania wyświetlaczowi, karcie graficznej, procesorowi, pamięci RAM, wentylatorom, klawiaturze, myszce oraz innym urządzeniom podłączanym do laptopa.

Najbardziej energochłonne komponenty to jednak zawsze procesor oraz karta graficzna, gdyż są to po prostu najważniejsze podzespoły w każdym laptopie. Tutaj zużycie prądu najczęściej zależy od tego, z jak mocnymi komponentami mamy do czynienia. Im mocniejszy procesor oraz karta, tym więcej energii będą potrzebować do działania. Mocniejsze urządzenia szybciej się nagrzewają, więc w ich wypadku konieczne jest też bardziej wydajne chłodzenie, które naturalnie także pobiera energię elektryczną.

Ile prądu zużywa laptop na godzinę?

Każdy laptop posiada tak naprawdę inne zużycie prądu. Przeciętny zużywa jednak około 60-70 W energii w trakcie godziny pracy. Dotyczy to jednak urządzeń, które nie posiadają mocnych podzespołów i stworzono je z myślą o prostej pracy, czyli na przykład przeglądaniu internetu, oglądaniu filmów, czy też korzystaniu z różnych aplikacji, takich jak te do pisania, arkuszy kalkulacyjnych, czy też do tworzenia prezentacji.

Oczywiście zużycie prądów przez znacznie mocniejsze laptopy gamingowe jest wyższe. Posiadają one bowiem mocniejsze komponenty, które wymagają lepszego chłodzenia. Do tego często są wyposażone w wyświetlacze wyższej jakości, które również posiadają większy pobór mocy. Laptopy gamingowe z reguły zużywają jednak około 150 do 200 watów w trakcie godziny.

W takim razie laptopy gamingowe mogą mieć zużycie na poziomie około 0,20 kWh w trakcie jednej godziny. Lepiej jest przeliczać takie informacje zawsze na kWh, gdyż to w tej jednostce podawane są też ceny energii elektrycznej. Oczywiście w wypadku laptopa zwykłego zużycie energii jest znacznie niższe i w ciągu 60 minut pracy będziemy potrzebował około 0,07 kWh.

Laptop a komputer stacjonarny — porównanie zużycia energii

Laptopa warto też zestawić z komputerem stacjonarnym. Wiele osób zastanawia się bowiem pomiędzy zakupem jednego z tych dwóch urządzeń. Komputery stacjonarne na tle laptopów pod względem zużycia energii wyglądają kiepsko. Są większe i często pobierają po prostu więcej prądu.

Widać to na przykładzie przeciętnych komputerów stacjonarnych. Zwyczajny komputer posiada zazwyczaj zasilacz o mocy około 300 W. Oczywiście nie oznacza to, że zawsze tyle pobiera. Z reguły te wartości wynoszą 100 do 150 watów w trakcie godziny pracy. Jest to mniej więcej 0,10 do 0,15 kWh. Zużycie zwyczajnego komputera stacjonarnego potrafi być więc nawet dwukrotnie wyższe niż w przeciętnym laptopie.

Do tego trzeba pamiętać, że oddzielnie trzeba doliczyć zużycie monitora, który w komputerach stacjonarnych posiada swój własny zasilacz. Zwyczajny monitor zużywa zazwyczaj dodatkowe 50 W. Jest to około 0,05 kWh.

Z jeszcze większą dysproporcją mamy do czynienia, gdy mowa o komputerach gamingowych. Te przy obciążeniu potrafią zużywać od 300 do nawet 600, 700 W. W zależności od mocy komputera można więc mówić o zużyciu wynoszącym od 0,3 kWh do nawet 0,6 kWh.

Ile kosztuje naładowanie laptopa

To, ile kosztować będzie naładowanie laptopa, zależy między innymi od pojemności jego baterii. Łatwiej jest obliczyć, ile zapłacimy za korzystanie z niego. W wypadku urządzenia, które potrzebuje około 0,07 kWh. W takiej sytuacji korzystanie z laptopa przez godzinę będzie kosztować około 5 groszy. Zakładając, że używamy go przez 4 godziny dziennie, to jeden dzień doda do rachunku 20 groszy, tydzień 1,40 zł, a miesiąc około 6 zł. Rocznie laptop kosztuje nas więc około 70 złotych. Można to zredukować, na przykład odłączając urządzenie od prądu, gdy nie jest używane, czy pracując w trybie oszczędzania energii.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.