Ile rdzeni do gier, ile do biura i multimediów? Pomagamy wybrać procesor
Spis treści:
Liczba rdzeni w procesorze przekłada się bezpośrednio na jego możliwości. Dlatego też wybór odpowiedniego procesora powinien być podyktowany przede wszystkim jego zastosowaniem. Jeszcze jakiś czas temu produkowane były przede wszystkim procesory z jednym rdzeniem, ale rozwijająca się technologia wprowadziła w tym zakresie znaczne zmiany. Rdzeni zaczęło przybywać, a tym samym poprawiła się też wydajność procesorów. Dzisiaj takim szczytem techniki jest procesor ośmiordzeniowy, ale siłą rzeczy nie każdemu jest taki potrzebny.
Polecane procesory
Ile rdzeni w procesorze do gier?
Liczba rdzeni procesora do gier powinna być uzależniona przede wszystkim od tego, w co gramy. Jeżeli użytkujemy na nim tylko maksymalnie proste gry, to czasami da się grać nawet na starym sprzęcie z jednym rdzeniem. Jeżeli natomiast chcemy zagrać w coś trudniejszego, to będą nam potrzebne 4 rdzenie. Jeżeli mamy zamiar kupić procesor do gier Intela, to z powodzeniem możemy postawić na dwurdzeniowe CPU, gdyż w takich procesorach są 4 wątki, które w części przypadków spełniają funkcję czterech wirtualnych rdzeni. Jednakże pewne efekty w większości gier da nam tak naprawdę procesor czterordzeniowy.
Ile rdzeni w procesorze do prostego komputera biurowego?
W przypadku prac biurowych nie jest nam potrzebny procesor o dużych możliwościach. Jeden rdzeń jest sobie w stanie całkiem ze wszystkim poradzić, ale zalecane jest, żeby komputer taki posiadał minimum 2 rdzenie. Procesor dwurdzeniowy to właściwie taki biurowy standard, poniżej której nie należy schodzić, kupując podzespół. Jeżeli chcemy kupić procesor do obliczeń matematycznych i zależy nam na tym, żeby komputer był szybki, to wtedy lepiej jest zainwestować w procesor z czterema rdzeniami. Procesor do obliczeń numerycznych z małą liczbą rdzeni może po prostu zbyt długo liczyć i powodować stratę naszego czasu. Większa liczba rdzeni pozwoli nam na wykonanie większej ilości obliczeń w tym samym czasie.
Ile rdzeni w procesorze do multimediów?
Im bardziej rozbudowanymi działaniami zajmujemy się na naszym komputerze, tym więcej rdzeni w procesorze nam potrzeba. Większość zadań jesteśmy w stanie wykonać na 4 rdzeniach, ale jeżeli nasz komputer ma być maksymalnie szybki i wydajny, to warto wziąć pod uwagę procesor ośmiordzeniowy. Zagwarantuje nam on doskonałą jakość obsługi. Procesor do muzyki i oglądania filmów jest zazwyczaj bardziej obciążony niż ten, który działa z programami biurowymi i prostymi aplikacjami. Dlatego też im więcej rdzeni i wątków, tym lepiej dla nas. Tak samo sprawa ma się, jeżeli potrzeby jest nam procesor do obróbki filmów czy grafiki. W takim przypadku powinniśmy rozglądać się wyłączenie za modelami z przedziału 4-8 rdzeni. Procesor do rendowania powinien mieć minimum 4 rdzenie, natomiast procesor do autocada minimum 2.
Ile rdzeni w procesorze do użytku domowego?
Przeglądanie stron, tworzenie prostych dokumentów czy też oglądanie filmów w sieci nie wymaga zaawansowanego procesora. Tutaj z powodzeniem wystarczą nam dwa rdzenie. Taki procesor do użytku domowego będzie stosunkowo tani, a jednocześnie w pełni wykorzystamy jego możliwości. W tym przypadku nie opłaca się kupować procesora na wyrost, z większą ilością rdzeni, no chyba, że planujemy, iż posłuży nam on w późniejszym czasie do bardziej wymagających zadań.
Znajdziesz w Morele
Intel Core i5 - Intel Core i7 - Intel Core i9 - AMD Ryzen 5 - Karty graficzne
Komentarze (3)