Inhalator a nebulizator — czym się różnią?

| 0 Komentarzy
Inhalatory i nebulizatory łagodzą dolegliwości układu oddechowego. Czym się różnią od siebie? Jak działają?

Inhalacje są pomocne w leczeniu i łagodzeniu wielu dolegliwości. Mają dobry wpływ na drogi oddechowe. Inhalatory i nebulizatory to rozwiązania, które można znaleźć w wielu sklepach. Oba służą do przeprowadzania zabiegów inhalacji. Czym się różnią i które z nich wybrać? Jak działa nebulizator? Co to dokładnie jest? Jakie są rodzaje inhalatorów? Nebulizator dla dzieci czy inhalator dla dorosłych – kto powinien korzystać?

Inhalator a nebulizator – czym się różnią?

Ze względu na to, że inhalatory i nebulizatory pomagają w terapii górnych i dolnych dróg oddechowych, bardzo często używa się ich zamiennie. Inhalacja określa różne zabiegi medyczne, które obejmują wdychanie cząsteczek w formie gazowej. Zdarza się, że nawet w środowisku medycznym i wśród producentów nie rozróżnia się inhalatora od nebulizatora. Dlatego nie ma w tym nic złego, jeśli sam nie do końca wiesz, do czego one służą. Warto na wstępie zaznaczyć, że nebulizator jest pewnym rodzajem inhalatora, stąd pojawia się tak wiele nieścisłości.

Zacznijmy od inhalatora, który podaje lek w postaci proszku, zawiesiny lub roztworu. Poprzez wdechy substancja lecznicza bezpośrednio trafia do dróg oddechowych pacjenta i rozpoczyna swoje działanie. Na rynku możesz natknąć się na pięć rodzajów tych urządzeń. Są to kolejno nebulizator ultradźwiękowy, pneumatyczny, membranowo-siateczkowy (nebulizator siateczkowy), proszkowy i ciśnieniowy. Do trzech pierwszych wymienionych jeszcze będziemy wracać w dalszej części poradnika, ponieważ dwa ostatnie nie są zaliczane do inhalatorów z nebulizacją. Kompresowy inhalator Omron ze specjalnym ustnikiem pozwala na szybkie i łatwe podanie leku. Cechują go wysoka wydajność i skuteczność.

A co to jest nebulizator? Jest on specjalną częścią inhalatora przekształcającą płynny środek leczniczy w aerozol wdychany do płuc. W porównaniu do zwykłego inhalatora jest o wiele większy i przeznacza się go do wielokrotnego użytku. Jest również wyposażony w dodatkowe funkcje. Nebulizator Medel dzięki tłumikowi zmniejsza poziom hałasu i pozwala na praktycznie bezgłośną pracę. Nebulizator od inhalatora różni się zwłaszcza tym, że jest zdecydowanie wygodniejszy w obsłudze. Nie wymaga również zewnętrznego źródła zasilania i może być używany nawet w podróży, co oczywiście potwierdza komfort przeprowadzania inhalacji za jego pomocą.

Polecane nebulizatory i inhalatory

Jaki nebulizator wybrać? Jakie są rodzaje inhalatorów z nebulizacją?

Wyróżniamy kilka rodzajów nebulizatorów (inhalatorów z nebulizacją), które w zależności od sposobu podawania roztworu mogą różnić się wielkością, funkcjami i ceną.

  • Inhalatory ultradźwiękowe – są niezwykle cichymi i niewielkimi urządzeniami. Składają się z przetwornicy, która rozprasza lek na cząsteczki. Przykładem takiego modelu jest inhalator Medisana, do którego stosuje się głównie sól fizjologiczną. Jednak przez tę metodę i podwyższoną temperaturę, którą stosuje się w nebulizacji, nie będziesz mógł zastosować w nim wszystkich rodzajów leków.
  • Inhalatory pneumatyczne – mogą być one przenośne lub stacjonarne. Charakteryzują się tym, że tłoczą powietrze i są nieco głośniejsze od typów ultradźwiękowych. Przeważnie stosuje się je do inhalacji dróg oddechowych, jednak inhalator Medel służy również do nawilżania błony śluzowej oraz pomaga oczyścić nos. Dzięki temu, że jest to najpopularniejszy model wśród inhalatorów, możesz stosować go do wszystkich leków czy antybiotyków.
  • Inhalatory membranowo-siateczkowe – ich zaletą jest nie tylko cicha praca, ale także zasilanie wyłącznie bateriami, co przekłada się na duży komfort obsługi nebulizatora. Charakteryzują się ogromną wydajnością i dokładnością, przez co ich cena jest odrobinę wyższa. Jednak nebulizator Esperanza nie dopuści do dużej utraty preparatu leczniczego oraz w szybki sposób podaje lek i nie wymaga specjalnych technik oddechowych. Dlatego czasem warto zainwestować w nieco droższe rozwiązania, tak aby być zadowolonym z jakości urządzenia.

Co to jest inhalacja, po co się inwestuje w nebulizator?

Najprościej mówiąc, inhalacja jest czynnością, która ma na celu wspomóc terapię zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Stosuje się ją głównie w przypadku takich chorób jak: astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc, a nawet podczas zwykłego kaszlu. Natomiast nebulizacja wskazana jest m.in. dla osób cierpiących na mukowiscydozę, zapalenie oskrzeli i płuc lub przewlekły nieżyt nosa, gardła czy krtani.

Zawarta w inhalatorach substancja lecznicza pomaga również w przypadku przesuszenia błony śluzowej, zwiększając komfort oddychania. Dzięki temu można ją również stosować profilaktycznie i zapobiegawczo. Wysoką skuteczność zapewnia ultradźwiękowy inhalator Medisana, który łagodzi dyskomfort związany z brakiem dostatecznego nawilżenia. Poprzez sprężone powietrze niezwykle szybko dostarcza aktywne składniki do organizmu. Jest ponadto zasilany za pomocą baterii, więc możesz go używać w dowolnym miejscu i czasie. To zatem bardzo wygodne rozwiązanie.

Z kolei inhalator Medel dzięki temu, że jest wyposażony w nowoczesny kompresor, może być używany do ciągłej pracy i stosowany również w placówkach szpitalnych. Jest to niezwykle ważny nebulizator, które pomaga pacjentom w chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych. Inhalator Omron polecany jest w leczeniu przewlekłego zapalenia płuc, rozstrzenia oskrzeli czy astmy. Proces inhalacji zazwyczaj nie jest długi, przez to, że maksymalnie wykorzystuje zastosowany lek i nie marnuje go.

Jak działa nebulizator, czyli inhalator z nebulizacją?

Wiesz już, co to jest nebulizator. Jak używać jednak tego urządzenia? Proces nebulizacji polega na zaaplikowaniu leku w postaci rozpylonej mgiełki, która zawiera mniejsze cząsteczki substancji płynnej. Każdy aerozol różni się wielkością cząsteczek, które wpływają na szybkość i skuteczność dostarczenia roztworu. Nie wymagają one specjalnej koordynacji oddechu, ponieważ przy korzystaniu z nich używa się ustnika lub maseczki. Oprócz tych dwóch sprzętów nebulizator Omron jest wyposażony w końcówkę do nosa. Obsługuje się go również za pomocą jednego pokrętła, co pozwala na proste i swobodne użytkowanie.

Skuteczność inhalatorów z nebulizatorami jest o wiele wyższa niż leków doustnych czy jelitowych. Aerozol wdychany do płuc praktycznie od razu się wchłania i nie przenika przez krwiobieg, co dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów. Nebulizator Medel nie dość, że stanowi nieinwazyjną metodę leczenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, to ma w wyposażeniu ustnik i maseczkę, które ułatwiają wdychanie przygotowanego preparatu. Dzięki dodatkowym akcesoriom nebulizatory stają się niezwykle wszechstronnymi urządzeniami.

Dla kogo nebulizator? Dla dorosłych czy dzieci?

Co do samego procesu inhalacji nie ma ograniczenia wiekowego. Z racji tego, że inhalacje stosuje się w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, pozwalają one na dokładne i bezbolesne podanie środka leczniczego. Inhalatory z nebulizacją nie wymagają koordynacji wdechowo-wydechowej, dlatego świetnie sprawdzą się nie tylko w przypadku osób starszych, ale także dzieci i niemowląt. Najmłodsi często boją się urządzeń medycznych, jednak nebulizator Esperanza z wyglądem przypominającym zabawkę skutecznie przekona Twoją pociechę do leczenia.

Jeśli Twoje dziecko jest niecierpliwe i zależy Ci na szybkim i bezpośrednim podaniu leku, Nebulizator Omron z regulacją cząsteczek okaże się świetnym wyborem. Będziesz w stanie dostosować ich rozmiar i dzięki temu skuteczniej wyleczysz uciążliwą dolegliwość. Poprzez mniejsze cząsteczki roztwór leczniczy jest w stanie dotrzeć do odległych obszarów układu oddechowego w niezwykle szybkim tempie. Co więcej, możesz go wykorzystać nawet przy leczeniu sterydami bądź przy chorobach bakteryjnych.

Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie inhalatorów z nebulizacją nie ogranicza się wyłącznie do środowiska medycznego i możesz go stosować również w warunkach domowych. Jednak pamiętaj, że inhalacja nie jest wskazana dla każdego pacjenta. Z nebulizacji powinny zrezygnować osoby, które mają ciężką niewydolność serca, krwotoki z dróg oddechowych oraz gruźlicę. Nawet w przypadku niektórych rodzajów nowotworów występują przeciwskazania. Dlatego, jeśli masz jakieś wątpliwości do stosowania inhalatorów z nebulizacją, pamiętaj o konsultacji z lekarzem.

Udostępnij
4,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.